ερωτηση για ενισχυτη και συνδεση ηχειων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
καλημερα μηπως καποιος το ξέρει μια ερώτηση παιδια σε ενα ενισχυτή φιλου εχω την δυνατοτητα συνδεσης (5+1+2 ή 7+1 ηχεια ) ποια ειναι η καλλυτερη λυση?
αυτη την στιγμη τα εχω συνδεσει με 5 (front,center,rear ) +1 (sub) + 2 (height rear speakers) ειναι η σωστη συνδεση αυτη ?
γιατι το ρωταω οταν παιζει γραφει οτι το input ειναι 2 channel και το output σωστά 5.1.2 ? πρεπει αν αλλαχθει και με ποιο τροπο ?
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Όπως τα έχετε στήσει στο χώρο έτσι τα δηλώνεις και στον ενισχυτή για να ξέρει τι ήχο να στείλει που.
Τώρα προφανώς στέλνεις ήχο με δύο κανάλια και με κάποιο αλγόριθμο το μετατρέπει σε εφτά κανάλια , αν
επιλέξει stereo για αλγόριθμο τα δύο θα παραμείνουν δύο , αν το σήμα είναι atmos dts-x κτλ και επιλέξει stereo πάλι δύο κανάλια θα παίζουν , ασφαλώς υπάρχει και η επιλογή ότι είναι το input να είναι και το output χωρίς να το πειράζει .
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
κατι τετοιο ειχα σκεφτει και εγω απλα δεν εχει καπου επιλογη για αλλαγη του input φυσικα και η δηλωση ειναι δηλωμενα ετσι ακριβως 5+1+2 ετσι ειχα κανει και την συνδεση στα ηχεια πισω στον ενισχυτη
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Το inpout αλλάζει μόνο από τη πηγή. Αν στέλνει stereo , 2 κανάλια θα λέει , αν τώρα ξέρεις ότι του στέλνεις 5.1 κτλ και πάλι τα λέει 2.0 , το πιθανότερο ή κάποια λάθος ρύθμιση στη πηγή ή ο τρόπος σύνδεσης της πηγής με τον ενισχυτή να μην υποστηρίζει παραπάνω κανάλια
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
<<ο τρόπος σύνδεσης της πηγής με τον ενισχυτή να μην υποστηρίζει παραπάνω κανάλια>> αυτο σιγουρα οχι με hdmi 2.0 ειναι συνδεδεμενο
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
η πηγη ειναι ενα media player της nvidia to shield εκεινο που δεν εχω καταλαβει καλα εινα αν αλλαζει κατι αν η τοποθετηση των ηχειων ειναι σε διαταξη 7+1 ή 5+1+2
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Το 7.1 σημαίνει 3μπροστα 4 πίσω. Θα ακούς μια χαρά μέχρι dts Master audio, dolby true HD.
To 5.1.2 σημαίνει 3 μπροστά 2 πίσω και 2 height ή top σε κάποια από τις προβλεπόμενες θέσεις τους θα ακούς μια χαρά μέχρι atmos, dts-x
Αφού η πηγή είναι τέτοια, σίγουρεψου ότι στον player της συσκευής, στις ρυθμίσεις του για τον ήχο, είναι τσεκαρισμενα τα dts dolby να τα κάνει Bitstreaming.
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
o λογος που τα ειχα βαλει 5+1+2 ηταν ακριβως το atmos ρυθμισεις στον player δεν εχω πειραξει αλλα τωρα που αλλαξε τον ενισχυτη θα το ξαναδω μια ασχετη ερωτηση τι διαφορα εχει το dts-x με το dts ?
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Είναι το αντίστοιχό του atmos από τη dts
Υπάρχει δηλαδή πληροφορία ύψους , καλά από το απλό dts δεν είναι μόνο αυτή η διαφορά
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Ο ενισχυτής έχει επιλογή να τα δηλώσεις τα ηχεία rear height?
Σε ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι αν είναι μόνο 2 τα ηχεία για αυτή τη δουλεία το ''σωστό'' είναι να τοποθετηθούν ή μπροστά ψηλά ή πάνω μπροστά ή πάνω στη μέση , εκτός και αν είναι ηχείο που μπορεί να τοποθετηθεί πάνω σε άλλα
 
Last edited:

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
ναι εχει rear high kai front high και top high και top front high τα 2 τα εχω βαλει rear high οποτε λογικα πρεπει να περνανε ολα τα φορματ ηχου με τετοια τοποθετηση