Και μετά το χάος!

xristos636

New member
28 March 2013
74
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω καιρό να γράψω στο φόρουμ ώστοσο διαβάζω αρκετά thread το τελευταίο καιρό. 'Ηθελα λπν να εκμυστηρευτώ το πρόβλημά μου, μπας και κάποιος έχει τη λύση και δεν τη βλέπω ή να μου δώσετε μια αρχή και να μου πείτε από που να ξεκινήσω. Τα προβλήματα ξεκινάνε από τη στιγμή που είπα να ολοκληρώσω το σύστημά μου καθώς τα αγοράζω κομμάτι-κομμάτι έως ότου φτάσω στο the dream που έχω εγώ στο μυαλό μου. :Banane0: Το σύστημα μου είναι από κομμάτια της εταιρίας energy, της καναδέζικης. Στα μπροστά ηχεία εχω τα cf-30, cb-10 για surround και ενα svs pc-2000 για sub. ολα τα οδηγει ενας yamaha htr 4065. Όπως καταλαβένετε λείπει το κεντρικό ηχείο και απο εκεί ξεκινάνε όλοι οι μπελάδες. Έχοντας φυσικά βέβαια την αγορά του κάποια στιγμή δεν έδωσα την σημασία που θα έπρεπε για την αγορά του σε σύντομο χρονικό διάστημα και θα καταλάβετε το γιατί.

Τον απρίλιο λπν αυτου του έτους μπαίνω στον πειρασμό να ολοκληρώσω το σύστημα μου και να βάλω επιτέλους αυτό το τελευταίο κομμάτι στο παζλ. Μπαίνω στο σκρουτζ για να πετύχω καμιά καλή τιμή και αρχίζω και παίρνω τηλέφωνο για παραγγελία σε αυτά τα καταστήματα που το πουλούσαν. Για κακή μου τύχη όμως δεν είχε κανένα απόθεμα, με άγνωστο χρόνο που θα κάνει για να έρθει, φυσικά φροντίζοντας να μου προτείνουν άλλα παρόμοια ηχεία στην κατηγορία του energy cc 10. Εννοείται πως αρνήθηκα ευγενικά και συνέχισα να παίρνω τηλέφωνα για το συγκεκριμένο ηχείο. Ξεμένωντας όμως από επιλογές κάποια στιγμή, αναγκάστικα να πάρω τηλέφωνο τον επίσημο αντιπρόσωπο εδώ στην ελλάδα που είναι ο νάκας. Εννοείται πως ούτε εκείνοι είχαν διαθεσιμο το συγκεκριμένο ηχείο και στην ερώτηση μήπως μπορούσαν να το προμηθευτούν έστω και με παραγγελία η απάντηση ήταν αρνητική μη μπορώντας όμως να δώσουν κάποια απάντηση.

Ύστερα απο όλη αυτήν την ταλαιπωρία έβαλα τα μεγάλα μέσα και είπα να μιλήσω κατευθείαν με την εταιρία με κάποιο e-mail ενδεχομένως. Μπαίνω στο σιτε της και πατάω να στείλω αυτό το e-mail και με βγάζει σε ενα international group των ομίλων Klipsch, Energy και Jamo. Στέλνω λπν στην εταιρία και ρωτάω τι πάει λάθος με τις υπηρεσίες της στην Ελλάδα και με ενημερώνουν ότι έχουν διακόψει τα ηχεία εδώ και μερικά χρόνια.:furious3: Αυτό που μπορούσε να μου προτείνει είναι το ηχείο klipsch r-25c που είναι λέει και το πιο κοντινό στο σύστημά μου. Ξενέρωσα τόσο πολύ εκείνη την ώρα και το άφησα έτσι το θέμα μέχρι και τώρα.

Οπότε τώρα έρχεται το χάος, να πάρω ηχείο διαφορετικής εταιρίας γνωρίζοντας πόσο απαγορευτική είναι η στάση σας :violent-smiley-030: και παίρνοντας το ρίσκο για αμφιβόλου αποτελέσματα γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα ακρόασης; Είδα απο ψάξιμο ωστοσο ότι έχει βγει και επόμενη σειρά από αυτή που πρότειναν και το αντίστοιχο κεντρικό ειναι το klipsch rp-250c. Παίζει φυσικά μεγάλο ρόλο και το διαφορετικό στοιχείο που είναι η ηχητική ταυτότητα κάθε εταιρίας. Βέβαια απο αυτά που ακούγονται και βλέπωντας και τον κοινό όμιλο που είναι οι δύο εταιρίες ο ήχος θεωριτκά μοιάζει αρκετά καθώς όλα τα χαρακτηριστικά που ακούγονται για την klipsch τα έχω παρατηρήσει και στα ηχεία μου. Επίσης να προσθέσω ότι λογικά αν πάρω ηχείο διαφορετικής μάρκας θα χρειαστεί να αλλάξω και τα υπόλοιπα απλά αγοράζοντας μελλοντικά τις αντιστοιχες σειρές απλά σκέφτομαι πως αυτό θα αργήσει αρκετά καθως ηδη ζορίστικα για να τα πάρω κομμάτι κομμάτι τα ηχεία.

Κάτι τελευταίο που ήθελα να συμπλερώσω πάνω σε όλα αυτά σε όσους κατάφεραν και διάβασαν μέχρι εδώ :firstprize: είναι πως μπαίνει και το κομμάτι του ήχου μετά ως προς την απόδοση και το δέσιμο της klipsch με τον γιαμι που έχω αλλά και των τορινών ηχείων καθώς δεν είμαι ευχαριστημένος με το ηχητικό αποτέλεσμα με την μουσική κυριως και την δικάναλη ακρόαση προκαλώντας κούραση μετά απο ένα σημειο και σκεφτόμουν μήπως θα ήταν καλύτερα τα λεφτά που είναι τώρα για κεντρικό να δωθούν σε κάποιο ενυσχιτή ενδεχομένως.

Περιμένω και την δική σας οπτική πάνω στο θέμα και προτάσεις, τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου με το πιο έμπειρό σας μάτι και με γνώμονα πάντα ένα όριο στα χρήματα. Το όνειρο πάντως είναι ένα σύστημα με πολυκάναλο ενισχυτή με pre-out και τελικό δεμένο επάνω για να έχει και καλό αποτέλεσμα σε μουσική για δικάναλες ακροάσεις και ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα σε ταινίες χωρίς να τσιμπάνε τόσο πολύ οι ψηλές συχνότητες.( σίγουρα πάντως παίζει μεγάλο ρόλο και ο χώρος σε αυτό που είναι ψιλό άδειος). Ελπίζω αυτό το σκεπτικό να στέκι ή αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

(Δόξα το θεό τελείωσε :SFGSFGSF::firstprize:)
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Η αλήθεια είναι πως το έχω σκεφτεί και εγώ να το παραγγείλω Αλλά έχω 2-3 αναστολές, ειδικά σε αγορές μέσω eBay. Γιατί τι τον σταματάει αυτόν να μου στείλει πατάτες στο κουτί πχ; το δεύτερο είναι ότι το ηχείο είναι ήδη χρησιμοποιημένο δεν θα μπορούσε να χαλάσει πιο γρήγορα καθώς δεν ξέρουμε τη χρήση που το έκανε και τρίτον ο τύπος φαίνεται να είναι στην Αμερική, πράγμα που αυξάνει αρκετά τα μεταφορικά σωστά; δεν αξιζει και πολύ να πληρώσω 2 φορές την αξία του ηχείου σε μεταφορικά σωστά;

Γενικά αυτή τη στιγμή παίρνανε πολλές λύσεις από το μυαλό μου και μια από αυτές ίσως να είναι να πάω σε κάποια άλλη εταιρία ενδεχόμενος και ας καθυστερήσω την αγορά είτε κεντρικού είτε ενισχυτή. Πάντως δεν έχω αποφασίσει τίποτε ακόμη εξάλλου λεφτά τώρα μαζεύονται σιγά σιγά
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
πάρε ένα οποιοδήποτε κεντρικό με περίπου ίδιες μονάδες και διαστάσεις.
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Καλησπέρα
Ναι κατά πάση πιθανότητα αυτό θα κάνω και αρχίζω όμως ψάχνομαι για την εταιρία καθώς σκέφτομαι να πάρω και τα υπόλοιπα της αντίστοιχης του κεντρικού και έχω μπει στο τρυπάκι μήπως θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσω πρώτα από τις κολώνες αυτό είναι ακριβώς που ρωτάω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ενισχυτή μην αλλάξεις μόνο και μόνο για ένα κεντρικό, καταλαβαίνω το ξενέρωμά σου γιατί κι εγώ είμαι πολύ φαν της ηχητικής ομοιογένειας αλλά και της αισθητικής, άσε το ότι τα Κλιπς είναι και διαφορετικής φιλοσοφίας σαν ηχείο με τη κόρνα για τις υψηλές. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα για αγορά από ebay όπως πρότεινε φίλος πιο πάνω, αν το ψάξεις υπάρχουν κάποια στοιχεία που υποδεικνύουν πότε ένας πωλητής είναι αξιόπιστος ειδάλλως θα περίμενα μήπως πέσει κάποια αγγελία αλλά κομματάκι δύσκολο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
το να σκέφτεται κάποιος να αλλάξει ενισχυτή και όλα τα άλλα ηχεία επειδή του λείπει το κεντρικό ... με ξεπερνάει

κάποια στιγμή ίσως πρέπει να καταλάβουμε (πέρα από την όποια πιουρίστικη αντίληψη περι Home cinema και ομοιογένειας μπλα μπλα μπλα) ότι το κεντρικό ήταν ουσιαστικά πάντα "παραπανίσιο" ηχείο (υπάρχουν εισαγωγικά) διότι η πληροφορία υπάρχει θεωρητικά στα δυό μπροστινά ηχεία.
Επικράτησε τελικά η ανάγκη του και όντως κάνει δουλειά και το συνηθίσαμε, αλλά ...η πρώτη φράση είναι....too much
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό στην αρχή απλά γενικά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο που έχω αυτή τη στιγμή στο χώρο μου. Έχω ήδη δλδ στο μυαλό μου κάποια στιγμή να αλλάξω ενισχυτή ίσως και ηχεία κτλ.

Απλά για αυτό και σκέφτομαι αν κάποια στιγμή έρθει η ώρα να αλλάξω ηχεία δεν είναι κρίμα να το πάρω και να το αλλάξω μετά σε κάποιο α χρονικό διάστημα. Οπότε μάλλον θα πρέπει να σκεφτώ από τώρα αν έρθει η ώρα για αλλαγή ηχείου την μάρκα και σειρά που θα πάρω. Πάντως η klipsch Πρέπει να μοιάζει αρκετά με τα ηχεία που έχω τώρα καθώς ανήκουν στον ίδιο όμιλο από ότι φαίνεται. Πάντως επειδή κοιτάω λίγο η σειρά rp της klipsch Πρέπει να είναι μίλια καλύτερη σε ήχο από τις προηγούμενες σειρές.

Σίγουρα φταίει και ο χώρος σε μεγάλο βαθμό για τις υπερβολικά ψηλές που έχω στη μουσική και την κούραση που βγάζει το ηχείο. Κάτι σαν να γίνεται μόνο με το direct Αλλά... Με τις ταινίες σαν να πάνε κάπως καλύτερα αλλά λύστε μου μια απορία για να είμαι σίγουρος ότι φταίει το εκλείπον κεντρικό και όχι οι ακυρωσεις του χώρου. Λείπουν τα λόγια αρκετά από δυναμική και ένταση δλδ είναι πεσμένα σε ήχο και πρέπει να δυναμώσεις αρκετά για να ακούς να μιλάνε στην ταινία σε φυσιολογικά επίπεδα Αλλά τα υπόλοιπα μετά σε χτυπάνε στα αυτιά. Γίνεται χαμος δλδ απο τους υπόλοιπους ήχους και όχι μόνο από μπάσο πχ.

Με τον k.rompotis το είχα συζητήσει παλιότερα για το εάν είναι καλύτερο πρώτα η αλλαγή να γίνει σε ενισχυτή είτε ηχεία για να ακούσω κάποια διαφορά. Τώρα πάντως μπήκα και στο τρυπάκι του χώρου να δω τι γίνεται και με ακυρώσεις απλά δεν πιστεύω πως μπορώ να κάνω και παρά πολλά στον χώρο όσο κυρίως να βρω την τέλεια τοποθέτηση.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας Αλλά είναι πολλά τα θέματα και εγώ έχω μπερδευτεί αρκετά για το πώς πρέπει να κινηθώ τώρα.
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Ναι οκ σίγουρα δεν λέω απλά έχω παρατηρήσει και εγώ, αυτό που λένε για τις ψηλές η για την κούραση σε κάποιο βαθμό οπότε υποθέτω πως θα έχουν αρκετά κοινά Αλλά βέβαια δεν θα είναι και όμοιος ο ήχος. Αλλά σίγουρα μπορεί να κάνω και λάθος κρίνω από τα σχόλια με διασταύρωση τις δικές μου εμπειρίες στα δικά μου ηχεία.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μου κανει εντυπωση παντως που λες οτι παιζουν τοσο ασχημα οι διαλογοι, κοιτα τις ρυθμισεις τι εχεις δηλωσει και κανε ξανα μια ισοσταθμιση, σιγουρα η παρουσια κεντρικου δινει κατι παραπανω στους διαλογους αλλα αυτο δε σημαινει οτι με τα μπροστα δεν θα ειναι αξιοπρεπεις οι διαλογοι κι αλλοι εχουν ξεκινησει συστημα χωρις κεντρικο και πανε μια χαρα γι αυτο λεω οτι μαλλον κατι εχεις κανει λαθος. Τωρα για το θεμα της ομοιογενειας ηχητικης κι αισθητικης οφειλω να σημειωσω πως αυτη η αποψη ειναι δικη μου "αρρωστια", αν εσενα δεν σε πειραζει εμενα και στον υπολοιπο κοσμο λογος δεν μας πεφτει. Εξαλλου εγω περασα ενα διαστημα με ξεχωριστο κεντρικο κι ηχητικα δεν καταλαβα τρανταχτες διαφορες αλλα στο αισθητικο κομματι με χαλαγε η παραφωνια αυτη μεσα στο σαλονι, προσωπικη παραξενια το να κανω...

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Δεν νομίζω ότι έχω κάνει κάποιο τόσο τραγικό λάθος που να κάνει μια τόσο μεγάλη διαφορά. Εξάλλου δεν έχει και τοοοοοσες πολλές ρυθμίσεις δλδ και κα θέλεις να κάνεις λάθος δεν μπορείς. Πάντως κάπου είχα διαβάσει μια παρόμοια περίπτωση σε κάποιο φόρουμ και λέγανε ότι πιθανόν είναι από ακυρώσεις αλλά ο τύπος νομίζω πως είχε κεντρικό. Θα δοκιμάσω κάποιες αλλαγές με την πρώτη ευκαιρία στη διάταξη μπας και ακούσω κάτι διαφορετικό σε κάποια. Τώρα για κεντρικό ποια εταιρία θα πρότεινες με σκέψη βέβαια ότι κάποια στιγμή ίσως αλλάξω και πάω και τα υπόλοιπα ηχεία προς τα εκεί. Για κάποιο λόγο καλό βλέπω klipsch βλέπω παίζουν πολύ καλές τιμές από Γερμανία σε σχέση με άλλες εταιρίες στα αντίστοιχα μοντέλα ή είναι η ιδέα μου;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,072
Δεν νομίζω ότι έχω κάνει κάποιο τόσο τραγικό λάθος που να κάνει μια τόσο μεγάλη διαφορά. Εξάλλου δεν έχει και τοοοοοσες πολλές ρυθμίσεις δλδ και κα θέλεις να κάνεις λάθος δεν μπορείς. Πάντως κάπου είχα διαβάσει μια παρόμοια περίπτωση σε κάποιο φόρουμ και λέγανε ότι πιθανόν είναι από ακυρώσεις αλλά ο τύπος νομίζω πως είχε κεντρικό. Θα δοκιμάσω κάποιες αλλαγές με την πρώτη ευκαιρία στη διάταξη μπας και ακούσω κάτι διαφορετικό σε κάποια. Τώρα για κεντρικό ποια εταιρία θα πρότεινες με σκέψη βέβαια ότι κάποια στιγμή ίσως αλλάξω και πάω και τα υπόλοιπα ηχεία προς τα εκεί. Για κάποιο λόγο καλό βλέπω klipsch βλέπω παίζουν πολύ καλές τιμές από Γερμανία σε σχέση με άλλες εταιρίες στα αντίστοιχα μοντέλα ή είναι η ιδέα μου;

Ψάξε πρώτα τις πηγές σου σε θέματα ποιότητας, μετά ψάξε στις ρυθμίσεις πώς έχεις δηλωμένα τα κυρίως ηχεία, φτιάξε πρώτα τον ήχο σε 2.0 και μετά ασχολήσου και με το κεντρικό και τα υπόλοιπα ηχεία. Αυτή είναι η λογική σειρά, αν δεν παίζουν τα δύο δεν παίζουν ούτε τα 5.1
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Τα fl και fr τι αποστάσεις έχουν μεταξύ τους και τι απόσταση από τη θέση ακροασης; Να τα φέρεις πιο κοντά το δοκιμασες;
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
κάποια στιγμή ίσως πρέπει να καταλάβουμε (πέρα από την όποια πιουρίστικη αντίληψη περι Home cinema και ομοιογένειας μπλα μπλα μπλα) ότι το κεντρικό ήταν ουσιαστικά πάντα "παραπανίσιο" ηχείο (υπάρχουν εισαγωγικά) διότι η πληροφορία υπάρχει θεωρητικά στα δυό μπροστινά ηχεία.
Επικράτησε τελικά η ανάγκη του και όντως κάνει δουλειά και το συνηθίσαμε, αλλά ...η πρώτη φράση είναι....too much
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω, καθώς το κεντρικό και το sub είναι τα δύο κυριότερα ηχεία σε ένα home cinema τα οποία αποδίδουν το 80% της πληροφορίας μίας ταινίας.
Άλλωστε για να ακούγονται «σωστά» οι διάλογοι όταν απουσιάζει το κεντρικό ηχείο, δηλαδή για να μας δώσουν τα left και right την ψευδαίσθηση πως οι διάλογοι ακούγονται από τη μέση των δύο, πρέπει να υπάρχουν κατάλληλες προυποθέσεις - αποστάσεις, όπου είναι συνήθως δύσκολο σε χώρους καθιστικών καθημερινής χρήσης.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Ελεύθερα
Αλλά με τίποτα δεν πετάμε ένα σύστημα επειδή δεν ματσαρει το κεντρικό.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Λείπουν τα λόγια αρκετά από δυναμική και ένταση δλδ είναι πεσμένα σε ήχο και πρέπει να δυναμώσεις αρκετά για να ακούς να μιλάνε στην ταινία σε φυσιολογικά επίπεδα Αλλά τα υπόλοιπα μετά σε χτυπάνε στα αυτιά. Γίνεται χαμος δλδ απο τους υπόλοιπους ήχους και όχι μόνο από μπάσο
Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με τις ρυθμίσεις.
Πάντως αν δε βγάλεις άκρη, δοκίμασε τη λειτουργία night mode, night shift ή night κάτι τέλος πάντων!!!
Με αυτή την επιλογή ανεβαίνουν οι διάλογοι και κατεβαίνουν αυτού του είδους τα εφέ που είναι δυνατότερα από όλους τους άλλους ήχους, και σίγουρα θα είναι καλύτερα στην περίπτωσή σου.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω, καθώς το κεντρικό και το sub είναι τα δύο κυριότερα ηχεία σε ένα home cinema τα οποία αποδίδουν το 80% της πληροφορίας μίας ταινίας.
Άλλωστε για να ακούγονται «σωστά» οι διάλογοι όταν απουσιάζει το κεντρικό ηχείο, δηλαδή για να μας δώσουν τα left και right την ψευδαίσθηση πως οι διάλογοι ακούγονται από τη μέση των δύο, πρέπει να υπάρχουν κατάλληλες προυποθέσεις - αποστάσεις, όπου είναι συνήθως δύσκολο σε χώρους καθιστικών καθημερινής χρήσης.

Έτσι είναι αυτός. Και σπίτι μου που είχε έρθει με μισό μάτι το κοιτούσε το κεντρικό.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με τις ρυθμίσεις.
Πάντως αν δε βγάλεις άκρη, δοκίμασε τη λειτουργία night mode, night shift ή night κάτι τέλος πάντων!!!
Με αυτή την επιλογή ανεβαίνουν οι διάλογοι και κατεβαίνουν αυτού του είδους τα εφέ που είναι δυνατότερα από όλους τους άλλους ήχους, και σίγουρα θα είναι καλύτερα στην περίπτωσή σου.
Adaptive DRC (Dynamic Range Control)
Νομίζω πως αυτό είναι στους yamaha.