Μέτρηση κατανάλωσης και παρακολούθηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Μια και εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ ως κύρια θέρμανση κλιματιστικά αλλά και αφού θορυβοποιήθηκα βλέποντας λογαριασμούς να ανεβαίνουν, αλλά και να έχω αρκετές συσκευές στο σπίτι που καταναλώνουν "χωρίς να ρωτήσουν" αποφάσισα να έχω τον έλεγχο 7/24.
Φυσικά κάτι τέτοιο με διευκόλυνε στο να έχω καλύτερη γνώση του πως λειτουργούν διάφορες ενεργοβόρες συσκευές στο σπίτι και τα "χούγια" τους έτσι ώστε να τα χρησιμοποιώ πιό αποδοτικά=οικονομικά.

Το εργαλείο που χρησιμοποίησα (περα από τα βασικά δηλ. μετρητές κατανάλωσης πρίζας) ήταν αυτό εδώ

e2_group_1_12.jpg


Αυτό χρησιμοποιεί μια μονάδα που συλλέγει επαγωγικά την ένταση ρεύματος (όπως κατάλαβα) από τον πίνακα (την κεντρική παροχή) και μετά την εκπέμπει με έναν πομπο σε έναν ασύρματο δέκτη κάθε 10 δλ.

Οπότε μπορείς να ελέγχεις σε κάθε μεταβολή στην κατανάλωση, άναμα σβήσιμο κλπ κάθε νέας συσκευής που ζητάει ενέργεια και να...πράττεις αναλόγως.

Το ενδιαφέρον της συσκευής είναι ότι συνδέεται με usb στο πισί και μπορείς να έχεις επεξεργασία δεδομένων, ημερήσια, μηνιαία, κλπ κατανάλωση, ιστορικό, κορυφές κατανάλωσης μέσα στη μέρα, μήνα κλπ και φυσικά να κάνεις αναγωγή σε τιμή και να ξέρεις που βρίσκεσαι.
Το έχω σχεδόν μήνα, αλλά περίμενα να έρθουν οι μέρες καταγραφής της ένδειξης του ρολογιού της ΔΕΗ για να μπορέσω να δω πως συμπεριφέρεται.

Μέχρι στιγμής μετά από ένα καθαρό 10ήμερο μετρήσεων θα έλεγα ότι το μηχανάκι πάει πολύ καλά, καθώς έχει μια μικρή απόκλιση του +4.5% (δηλ όσο λένε οι προδιαγραφές του) από την ένδειξη του ρολογιού της ΔΕΗ. Υπολογίζω ότι με την σωστότερη ρύθμιση της τάσης θα μπορέσω να κατεβάσω την απόκλιση αυτή ακόμα πιό κάτω, αν και δεν με ενοχλεί η συγκεκριμένη, εφ όσον φυσικά διατηρηθεί σταθερή.

Θα το παρακολουθήσω συστηματικά όλο το χειμωνιάτικο ενεργοβόρο 4μηνο και θα δούμε αν άξιζε η ...επένδυση.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
κάνει γύρω στα 75. Το απλό χωρίς Usb σύνδεση κάπου 55.
Το πουλάνε διάφορα ιντερνετικά μαγαζιά.
λέγεται efergy e2
http://efergy.com/eu/e2-classic

https://www.skroutz.gr/s/5351592/Efergy-E2-Classic.html

Tο συνδέεις στην κεντρική παροχή.
Πιό εύκολα από όσο το λέμε, αρκεί να υπάρχει λίγος χώρος 1-2 εκατοστά γύρω από τη φάση όπως έρχεται μετά την ασφάλεια του γενικού.
Είναι ένα μανταλάκι βασικά που αγκαλιάζει το καλώδιο παροχής.
Εχει στο δίκτυο βίντεο νομίζω
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Στην ουσία τσεκάρεις το ρολόι της ΔΕΗ με αυτό; Κι αν έχει μεγάλη απόκλιση τι θα κάνεις ;
Πας στην ΔΕΗ και λες έχω απόδειξη ότι δεν γράφει σωστά το ρολόϊ, αλλάξτε το;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Απάντηση: Μέτρηση κατανάλωσης και παρακολούθηση

Στην ουσία τσεκάρεις το ρολόι της ΔΕΗ με αυτό; Κι αν έχει μεγάλη απόκλιση τι θα κάνεις ;
Πας στην ΔΕΗ και λες έχω απόδειξη ότι δεν γράφει σωστά το ρολόϊ, αλλάξτε το;

προφανώς και όχι...

Τσεκάρω τη δική μου κατανάλωση από μέσα από το σπίτι (δεν γίνεται όλη την ώρα να πηγαίνω στο ρολόι) και την κουμαντέρνω. Όπως ξέρεις υπάρχουν κλίμακες στα τιμολόγια και άμα πχ ξεπεράσεις τις τιμές, χρεώνεσαι στην επόμενη κλίμακα για όλα τα βατ.
πχ αν κάψεις 1999 κιλοβατώρες η τιμή στο λογαριασμό σου είναι σχεδόν 100 ευρώ λιγότερο από το να κάψεις 2000... (δεν ξέρω πόσοι το έχουν συνειδητοποιήσει αυτό)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
E λιγο ακριβο ειναι .


Εγω θα επαιρνα ενα πολυμπριζο με 6 διαφορετικους μετρητες να μετραω καθε συσκευη ξεχωριστα και να φτιαχνω κεφι :D


To βαζεις στο συστημα σου και σου ανεβαινει η πιεση στα κοκκινα παρακολουθωντας μονο το κινητο σου :flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
αν σου φτάνουν 6 παροχές....πάω πάσο.
Εγώ στο δωμάτιό μου έχω 60 παροχές. Ξέρεις πόσα απο αυτά τραβάνε στο standby και πόσα βατ?

Ξέρεις πόσο μπορεί να καίνε 2 κλιματιστικά αν πάσα στιγμή? Πότε τραβάνε και πότε είναι χαλαρά?
Πότε έχεις περιθώριο να ανάψεις κάτι και να μη ρίξεις γενικό?
Ξέρεις πόσο τραβάει πχ ο καυστήρας πετρελαίου σου?
Το θερμοσίφωνό σου?
Ξέρεις πόσο τραβάνε τα ψυγεία σου?
Οι τηλεοράσεις σου?
Κάποια απο αυτά δεν μπαίνουν σε πολύμπριζο...


Υπάρχει φυσικά και μοντέλο που δουλεύει ιντερνετικά (πχ να είσαι στη δουλειά και να παίρνεις τηλέφωνο σπίτι και να φωνάζεις "ποιός άφησε το θερμοσίφωνο ανοιχτό?")
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
αν σου φτάνουν 6 παροχές....πάω πάσο.
Εγώ στο δωμάτιό μου έχω 60 παροχές. Ξέρεις πόσα απο αυτά τραβάνε στο standby και πόσα βατ?

Ξέρεις πόσο μπορεί να καίνε 2 κλιματιστικά αν πάσα στιγμή? Πότε τραβάνε και πότε είναι χαλαρά?
Πότε έχεις περιθώριο να ανάψεις κάτι και να μη ρίξεις γενικό?
Ξέρεις πόσο τραβάει πχ ο καυστήρας πετρελαίου σου?
Το θερμοσίφωνό σου?
Ξέρεις πόσο τραβάνε τα ψυγεία σου?
Οι τηλεοράσεις σου?
Κάποια απο αυτά δεν μπαίνουν σε πολύμπριζο...


Υπάρχει φυσικά και μοντέλο που δουλεύει ιντερνετικά (πχ να είσαι στη δουλειά και να παίρνεις τηλέφωνο σπίτι και να φωνάζεις "ποιός άφησε το θερμοσίφωνο ανοιχτό?")



ακριβό δεν είναι.
πχ πέρσι έχασα με την ίδια λογική από 100 ευρώ σχεδόν σε δυό σπίτια με τις μαεστρίες της ΔΕΗ.
Μπορείς να την πατήσεις πανεύκολα έτσι όπως είναι οι ρυθμιστικές χρεώσεις πως τις λένε...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Απ οτι ειδα μετραει την (στιγμιαια) ισχυ (KW) και οχι την καταναλωση ενεργειας (KWh) οπως κανει ο μετρητης της ΔΕΗ...

η κατανάλωση είναι ισχύς Χ χρόνος...

δεν ξέρω πως ακριβώς μετράει το ρολόι.
Και ούτε μπαίνω στην λογική σύγκρισης.
Μέχρι στιγμής μετράει πολύ καλά, και ακόμα είναι υπό έλεγχο. Στο διαδίκτυο όπου διάβασα για εξωτερικό, UK USA είναι γενικά ακριβές στις τιμές του

Εγώ θέλω 2 πράγματα βασικά.
Να μάθω τις καταναλώσεις μου και τις συνήθειές μου και να πληρώνω λιγότερο και
να μην με κλέβει η ΔΕΗ με τις κλιμακωτές χρεώσεις.
 

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
η κατανάλωση είναι ισχύς Χ χρόνος...

δεν ξέρω πως ακριβώς μετράει το ρολόι.
Και ούτε μπαίνω στην λογική σύγκρισης.
Μέχρι στιγμής μετράει πολύ καλά, και ακόμα είναι υπό έλεγχο. Στο διαδίκτυο όπου διάβασα για εξωτερικό, UK USA είναι γενικά ακριβές στις τιμές του

Εγώ θέλω 2 πράγματα βασικά.
Να μάθω τις καταναλώσεις μου και τις συνήθειές μου και να πληρώνω λιγότερο και
να μην με κλέβει η ΔΕΗ με τις κλιμακωτές χρεώσεις.

Αν δεν εχει λειτουργια με Kwh δεν θα μπορεις να καταλαβεις ποσο εχεις καψει θα πρεπει παλι να κατεβεις στο ρολοι...

Αν για παραδειγμα σου δειχνει οτι εχεις ισχυ 300 watt και αναβεις τον θερμοσιφωνα και ανεβαινει στα 4000 watt ειναι η στιγμιαια ισχυς ειτε τον αφησεις 1 λεπτο ειτε 2 ωρες, η καταναλωση ενεργειας ομως θα εχει αλλαξει και αυτο ειναι που ρωταω αν εχει τετοια δυνατοτητα, να βλεπεις τις kwh...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Αν δεν εχει λειτουργια με Kwh δεν θα μπορεις να καταλαβεις ποσο εχεις καψει θα πρεπει παλι να κατεβεις στο ρολοι...

Αν για παραδειγμα σου δειχνει οτι εχεις ισχυ 300 watt και αναβεις τον θερμοσιφωνα και ανεβαινει στα 4000 watt ειναι η στιγμιαια ισχυς ειτε τον αφησεις 1 λεπτο ειτε 2 ωρες, η καταναλωση ενεργειας ομως θα εχει αλλαξει και αυτο ειναι που ρωταω αν εχει τετοια δυνατοτητα, να βλεπεις τις kwh...


δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
η στιγμιαία είναι στιγμιαία.
Αν συνεχίσει το 4000 επί μια ώρα είναι 4kwh. Αν επί μισή 2. Αν επί τέταρτο 1. Αν επί 5 λεπτά 0.33kwh.
Είναι απλά μαθηματικά.

Και σου είπα το έλεγξα αρχικά για 1 μέρα, και μετά για 10 μέρες.
Η απόκλισή του είναι πλήρως αποδεκτή.
 

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
η στιγμιαία είναι στιγμιαία.
Αν συνεχίσει το 4000 επί μια ώρα είναι 4kwh. Αν επί μισή 2. Αν επί τέταρτο 1. Αν επί 5 λεπτά 0.33kwh.
Είναι απλά μαθηματικά.

Και σου είπα το έλεγξα αρχικά για 1 μέρα, και μετά για 10 μέρες.
Η απόκλισή του είναι πλήρως αποδεκτή.

Ειδα τα datasheet οκ, μετραει και Kwh
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
δεν υπήρχε περίπτωση να μη μετράει και kwh,

και επίσης υπάρχουν μετρητές ράγας, από επώνυμους κατασκευαστές,
είχα αγοράσει πριν 2-3 χρόνια, έναν μονοφασικό legrand, μετράει kw. kwh, τάση , ένταση κλπ , έκανε 45 ευρώ,
απλά δεν έχει άμεση σύνδεση με pc, αν και λέει οτι έχει εκπομπή παλμών για μεταφορά των στοιχείων (;;)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
δεν υπήρχε περίπτωση να μη μετράει και kwh,

και επίσης υπάρχουν μετρητές ράγας, από επώνυμους κατασκευαστές,
είχα αγοράσει πριν 2-3 χρόνια, έναν μονοφασικό legrand, μετράει kw. kwh, τάση , ένταση κλπ , έκανε 45 ευρώ,
απλά δεν έχει άμεση σύνδεση με pc, αν και λέει οτι έχει εκπομπή παλμών για μεταφορά των στοιχείων (;;)
Μετράει επαγωγικά και εκπέμπει η μονάδα που είναι στον πίνακα στην μονάδα καταγραφής. Από τη μονάδα καταγραφής κατεβαίνουν στον ηυ
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μέτρηση κατανάλωσης και παρακολούθηση

προφανώς και όχι...

Τσεκάρω τη δική μου κατανάλωση από μέσα από το σπίτι (δεν γίνεται όλη την ώρα να πηγαίνω στο ρολόι) και την κουμαντέρνω. Όπως ξέρεις υπάρχουν κλίμακες στα τιμολόγια και άμα πχ ξεπεράσεις τις τιμές, χρεώνεσαι στην επόμενη κλίμακα για όλα τα βατ.
πχ αν κάψεις 1999 κιλοβατώρες η τιμή στο λογαριασμό σου είναι σχεδόν 100 ευρώ λιγότερο από το να κάψεις 2000... (δεν ξέρω πόσοι το έχουν συνειδητοποιήσει αυτό)


Κατσε μισο λεπτο. Το καταλαβαινω να υπαρχει μια σχετικη οικονομια. Κι εγω εχω αλλαξει λαμπες λεντ, συσκευες με 3Α, νυχτερινο τιμολογιο κλπ αλλα αυτο ξεπερναει τα ορια του αγχους.
Και πες εισαι στα 1900. Θα κυρηξεις στο σπιτι γενικη συσκοτιση μεχρι την ημερα που θα ερθει ο δεητζης να παρει μετρηση μην τυχον φτασεις στα 2000;

Αν εχεις τετοιο αγχος για το ρευμα για σοβαροτερα θεματα τι κανεις π.χ. για την υγεια σου; Γενικες εξετασεις καθε εβδομαδα;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μέτρηση κατανάλωσης και παρακολούθηση

Κατσε μισο λεπτο. Το καταλαβαινω να υπαρχει μια σχετικη οικονομια. Κι εγω εχω αλλαξει λαμπες λεντ, συσκευες με 3Α, νυχτερινο τιμολογιο κλπ αλλα αυτο ξεπερναει τα ορια του αγχους.
Και πες εισαι στα 1900. Θα κυρηξεις στο σπιτι γενικη συσκοτιση μεχρι την ημερα που θα ερθει ο δεητζης να παρει μετρηση μην τυχον φτασεις στα 2000;

Αν εχεις τετοιο αγχος για το ρευμα για σοβαροτερα θεματα τι κανεις π.χ. για την υγεια σου; Γενικες εξετασεις καθε εβδομαδα;
Όπως το βλέπει κανείς. Πέρσι την πάτησα σε δύο σπίτια για καμία 30αρια κιλοβατώρες. Υπάρχουν καταναλώσεις που δεν τις υπολογίζεις και μπορείς να τις κόψεις.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Μια εμφανίσιμη αμπεροτσιμπίδα είναι η συσκευή αυτή. Μετράει τα αμπερ που περνούν και υπολογίζει αυτόματα όλα τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω την ακρίβειά της σε σχέση με μια επαγγελματική αμπεροτσιμπίδα που έχει μεγάλο δακτυλίδι.
 
Το έχω πάρει κι εγώ, είναι απίστευτες οι πληροφορίες που μπορεί να σου δώσει αυτό το εργαλειάκι.

Ουσιαστικά όπως έγραψε ο bios είναι μια χλιδάτη αμπεροτσιμπίδα, αυτό που προσφέρει είναι βέβαια ευκολία χρήσης και με την οθονίτσα σκέτη αφού δίνει πολλές πληροφορίες χωρίς να συνδέεις υπολογιστές κλπ, αλλά όταν το συνδέσεις στον υπολογιστή σου βγάζει πολλάααα πράγματα!
Εγώ έπαθα ένα σοκ με τις καταναλώσεις τις κυριακές που είμαστε όλη μέρα στο σπίτι και μαγειρεύουμε κλπ κλπ.

Ένα μεγάλο καλό είναι ότι τις καταναλώσεις τις βλέπει και η σύζυγος και έχει θορυβηθεί, μόνο και μόνο γι'αυτό αξίζει! χαχαχα

Ένα βασικό πράγμα είναι το ότι μπορείς να ελέγξεις την κατανάλωση κάθε συσκευής (πχ αν βάλω πλυντήριο από τις 5 μέχρι τις 7 βλέπω το peak εκείνη τη χρονική περίοδο).

Εγώ να σας πω για γκατζετιά το πήρα αλλά είναι πολύ χρήσιμο τελικά.

προχθές πήρα κάτι xiaomi wifi λάμπες και η κατανάλωση που λένε αυτή είναι τελικά! Δε τους εμπιστεύομαι τους κινέζους εγώ χαχαχα.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Και απ'όσο ξέρω, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε καλώδιο παροχής ή άλλο ανάλογο (όπως των θερμοσυσσωρευτών) απ'το οποίο περνούν και οι 3 φάσεις - εκεί η ένδειξη είναι 0 (μηδέν) - λόγω αλληλεξουδετέρωσης των συνιστωσών των 3 ηλεκτρομαγνητικών πεδίων. Θέλει κάθε φάση ξεχωριστή μέτρηση.