Αγορα νεου προβολεα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Καλημερα σε ολους.Μεσα στις επομενες ημερες θα αγορασω τον νεο μου προβολεα.Ειναι ο τεταρτος τα τελευταια 15 χρονια μετα απο infocus x1,epson tw700,epson tw3500 οι οποιοι πουληθηκαν ολοι το τελευταιο μηνα.Λεφτα πολλα δεν υπαρχουν οποτε θελω να κινηθω στη χαμηλη κατηγορια τιμων και ισως επιδοσεων.Στην εκθεση ειδα τον viewsonic 7827 και μου αρεσε.Μια δευτερη επιλογη ειναι ο benq 1090 που ειναι περιπου στην ιδια τιμη αλλα δεν τον εχω δει και δεν εχω ακουσει κατι γι'αυτον.Μια τριτη επιλογη μαλλον μακρινη για τα λεφτα που μπορω να δωσω ειναι ο benq 2000 η 2000+.Αξιζει την διαφορα των 300 ευρω?Οσο για οθονη θα κινηθω η στις 84" στα 2,60 αποσταση θεασης η στις 106" στα 3,50 επιλογη ομως που θα με κανει να αλλαξω ολη την διαταξη στο σαλονι και δεν το πολυθελω. Η 106'' υπαρχει η 84αρα θα γινει αγορα.Σιγουρα θελει γκρι οθονη.Θα μπορουσα να παρω λευκη και να χρησιμοποιησω καποιο φακο?Θα ηθελα να διαβασω γνωμες η συμβουλες σας.
 

nikmavr

New member
16 November 2017
80
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καλημερα σε ολους.Μεσα στις επομενες ημερες θα αγορασω τον νεο μου προβολεα.Ειναι ο τεταρτος τα τελευταια 15 χρονια μετα απο infocus x1,epson tw700,epson tw3500 οι οποιοι πουληθηκαν ολοι το τελευταιο μηνα.Λεφτα πολλα δεν υπαρχουν οποτε θελω να κινηθω στη χαμηλη κατηγορια τιμων και ισως επιδοσεων.Στην εκθεση ειδα τον viewsonic 7827 και μου αρεσε.Μια δευτερη επιλογη ειναι ο benq 1090 που ειναι περιπου στην ιδια τιμη αλλα δεν τον εχω δει και δεν εχω ακουσει κατι γι'αυτον.Μια τριτη επιλογη μαλλον μακρινη για τα λεφτα που μπορω να δωσω ειναι ο benq 2000 η 2000+.Αξιζει την διαφορα των 300 ευρω?Οσο για οθονη θα κινηθω η στις 84" στα 2,60 αποσταση θεασης η στις 106" στα 3,50 επιλογη ομως που θα με κανει να αλλαξω ολη την διαταξη στο σαλονι και δεν το πολυθελω. Η 106'' υπαρχει η 84αρα θα γινει αγορα.Σιγουρα θελει γκρι οθονη.Θα μπορουσα να παρω λευκη και να χρησιμοποιησω καποιο φακο?Θα ηθελα να διαβασω γνωμες η συμβουλες σας.

Καλημερα εγω εχω τον viewsonic εδω και ενα μηνα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και ειδικα για την τιμη του κοντα στα 700 ευρο.
Παιζει με ελαχιστες ρυθμισεις γιατι μαρεσε οπως ηταν σεταρισμενος απο την εταιρια και προβαλω σε τοιχο τον οποιο εχω βαμενο ασπρο, ισως λιγο γρι να παιρνει γιατι εχει πολυ φως δεν το ξερω ουτε θα πειραματιστώ γιατι ειμαι ικανοποιημενος και ετσι.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Στον ταβανι τον εχεις?σε τι υψος?ενδιαφερομαι και γω σε αυτην την κατηγορια τιμης,υπαρχει και ο benq TH683 αλλα δεν γνωριζω ποιες οι διαφορες με τον 1110 οπoυ υπαρχουν εκτενη reviews,ενα βασικο στοιχειο για μενα ειναι το σφραγισμενο οπτικο που εχει ο 1110 σε σχεση π.χ με τον παλιο 1070..
 

nikmavr

New member
16 November 2017
80
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Στον ταβανι τον εχεις?σε τι υψος?ενδιαφερομαι και γω σε αυτην την κατηγορια τιμης,υπαρχει και ο benq TH683 αλλα δεν γνωριζω ποιες οι διαφορες με τον 1110 οπoυ υπαρχουν εκτενη reviews,ενα βασικο στοιχειο για μενα ειναι το σφραγισμενο οπτικο που εχει ο 1110 σε σχεση π.χ με τον παλιο 1070..

Τον εχω ταβανι με μικρη βαση περιπου 10 cm προβαλω απο τα 3,70μ περιπου εκει ειχα και τον προηγουμενο και βγαζω με το ελαχιστο ζουμ 110 ιντσες τοσο ηθελα ετσι και αλλιως (245cm x 140cm) απο αυτα που εχω διαβασει και γω ειναι εφαμιλος με τον 1110 με την διαφορα οτι ο benq ειναι πολυ καλος με τις ρυθμισεις απο την εταιρια.
Εγω προτίμησα τον viewsonic λογω τιμης αλλα και για τα καλα reviews . Οσο για το σφραγισμενο οπτικο που αναφερεις δεν το ξερω.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Απάντηση: Re: Αγορα νεου προβολεα

Καλημερα.Ο κληρος επεσε στον viewsonic pro7827hd.Εχθες εγινε η αγορα και κρεμαστηκε στην θεση του επσον περιπου στα 2,70 απο τον απεναντι τοιχο.Προβολη στον τοιχο για να δω σε τι διαστασεις οθονης θα κινηθω. Πρωτες εντυπωσεις ενθουσιωδης.Τελικα η βιντεοπροβολη εχει γινει αρκετα προσιτη πιστευω.Οσο για οθονη εχω τρεις χειροκινητες με διαφορα προβληματα η καθε μια και σκεφτομαι να εκοβα το πανι απο μια να το κολλησω σε ενα ξυλο κοντρα πλακε και να εκανα μια σταθερη.Σε περιπτωση που δεν με ικανοποιησει το πανι μπορω να το βαψω και τι χρωμα πρεπει να χρησιμοποιησω? Διασταση λεω γυρω στις 92".
 

nikmavr

New member
16 November 2017
80
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καλοριζικος και καλες θεασεις εαν μπορεις να παιξεις με σταθερο και εχιες χωρο εγω τον εχω ανοιξει στις 110 ιντσες και βλεπω απο 3,50 μετρα μια χαρα εαν δεν σου φτανει το πανι και ο τοιχος σου εινια καλος λειος κπλ βαψε για αρχη με ενα ματ λευκο κανε τις δοκιμες σου σε ρυθμισεις και αργοτερα πειραματισου με διαφορα χρωματα που αναφερουν οπως μπεντζαμιν μουρ η καποια γκριζακια, εγω προς το παρον θα μεινω στο λευκο και στο επομενο βαψιμο ισως πειραματιστω.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Ευχαριστώ για τις ευχές.Εγω είμαι στα 2,70 απόσταση θεασης.Το έχω σκεφτεί και αυτό που λες.
 

nikmavr

New member
16 November 2017
80
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Εγω το πηγα αναποδα ειχα οθονη 2,00 μ η οποια δεν με καλυπτε και μια και ειχα την εγκριση εφτιαξα τον τοιχο 3,00μ ,με μαυρη ταπετσαρια και τελαρο κορνιζας για την οθονη αλλα λογο οτι ειναι μεγαλη η οθονη 245χ140 εχω παραγγείλει ρολοκουρτινα με θεμα για να την καλυπτω .
Εαν σε καλυπτει η εικονα στον τοιχο εχεις ενα μεγαλο πλεονέκτημα οτι με ελαχιστο κοστος την κανεις καινουργια η πειραματιζεσαι .