Βοήθεια στην επιλογή vintage βραχίονα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Μου δόθηκε η ευκαιρία για το restoration ενός πλατώ που θα το ξέρουν οι παλαιότεροι. είναι το Fons cq30 χωρίς βραχίονα
(αν θελήσετε φωτογραφίες από τη διαδικασία θα το φροντίσω).
Οι συνήθεις βραχίονες ήταν οι SME 3009 αλλά με τις τιμές που έχουν μεταχειρισμένοι, μάλλον το ξεχνώ.
Βάζω ένα όριο γύρω στα 150 ευρώ ώστε να περισσέψουν και λίγα για μια κεφαλή (π.χ Shure M97XE),
άλλωστε δεν πρόκειται να αποτελέσει και το κύριο πλατώ (θα είναι συνοδευτικό στο σύστημα που έχω στο καθιστικό,
μαζί με άλλα vintage μηχανάκια της εποχής 1975 - 1985).
Σκέφτηκα να προσαρμόσω κάποιο ιαπωνικό βραχίονα εκείνης της εποχής, που τους βρίσκω σε σχετικά προσιτές τιμές
(π.χ Denon που συνόδευαν τα DD πλατώ), οπότε το συνολικό πακέτο θα φτάσει έως τα 300 ευρώ.
Θα ήθελα τις απόψεις και τις συμβουλές των εμπειροτέρων.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Ντίνο -bye-
Το πικάπ,αν σε καλή κατάσταση,είναι εξαιρετικό! Θα του άξιζε ένας καλός συνδυασμός βραχίωνα/κεφαλής. Φίλος το είχε "εκείνα" τα χρόνια με Grace 707 και Supex .

ΥΓ. Ο 2465Β θαύμα!!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Δύσκολα θα βρείς έναν αξιοπρεπή vintage βραχίονα στα λεφτά αυτά. Αν δε θέλεις να πας σε κάτι της Rega όπως ο RB251 που έρχεται ακριβώς στα λεφτά σου, οι εναλλακτικές είναι λίγες. Μια είναι ο ΑΣ 212 της Ortofon, που με κάμποση τύχη θα τον βρείς στα 200 ευρώ. Μια άλλη ο Sumiko MMT. Και οι δυο δεν αξίζουν το ρίσκο, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 
19 June 2006
8,661
Ντίνο, έχω ζήσει με αυτό το πικάπ κανά 2 χρόνια. Έπαιξε καλύτερα από το Gyro που είχα πριν. Το είχα με τον sme 3009. Του αξίζει ένας καλός βραχίονας. Θα σε αποζημιώσει πλήρως.
 
19 June 2006
8,661
A και με λίγη υπομονή και τύχη ,μπορεί να σου κάτσει και κάποιος βραχίονας σε πικάπ που είναι κάτω από το ραντάρ. Πριν από λίγο καιρό πήρα μαζί με ένα sanyo (που δεν το έπαιρνε κανένας) έναν Acos Lustre GST 1.
Ψάξε.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Απάντηση: Βοήθεια στην επιλογή vintage βραχίονα.

Ντίνο, έχω ζήσει με αυτό το πικάπ κανά 2 χρόνια. Έπαιξε καλύτερα από το Gyro που είχα πριν. Το είχα με τον sme 3009. Του αξίζει ένας καλός βραχίονας. Θα σε αποζημιώσει πλήρως.

εμ δεν υπήρξε και τίποτα που να μην παίξει καλύτερα από το gyro....


:))
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, για το ενδιαφέρον.

Αρχικά είχα σκεφτεί κάτι σαν αυτόν
https://www.vinylengine.com/library/denon/dp-790.shtml
ή κάτι σαν αυτόν
https://www.vinylengine.com/library/jelco/sa-370h.shtml

Επίσης πρέπει να πω ότι τους SME τους έχω σε μεγάλη υπόληψη και έχω ήδη δύο, τον SME 3012 σε Garrard 401με Denon DL 103 και τον SME Series III σε Thorens TD 160 με Supex 900 super. Όμως έχουν ξεφύγει σε τιμές και δεν θέλω να παρασυρθώ, μια και όλο το project είναι ένα παιχνίδι, (δυστυχώς δεν έχω πλέον πολλά βυνίλια – τα χάρισα στον ανιψιό μου, και τα μηχανάκια αυτά τα έχω για συναισθηματικούς λόγους).
Ανακαινίζοντας το Fons εκτίμησα τις μηχανικές πρωτοτυπίες στην ανάρτηση και την ενσωμάτωση του μοτέρ στο υποσασί, αλλά και δυστυχώς την μέτρια υλοποίηση της ξυλοκατασκευής και τη (τουλάχιστον ιδιότροπη) λίπανση, για να μην αναφερθώ στο βάσανο αλλαγής του ιμάντα. Ευχάριστη έκπληξη τα ηλεκτρονικά που δουλεύουν αξιόπιστα μετά από 40 και πλέον χρόνια χωρίς ίχνος θορύβου, ολίσθησης και διακύμανσης της ταχύτητας. Φυσικά έκανα κάποιες τροποποιήσεις στο έδρανο για τη μακροζωία του και το plinth είναι ακόμα στη γωνιάστρα για να συνέλθει.

Φοβάμαι μήπως το αδικήσω με την επιλογή του βραχίονα, αλλά από την άλλη δεν παύει να είναι ένα παιχνίδι και όχι η κύρια πηγή.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια στην επιλογή vintage βραχίονα.

Έχει αγριέψει τελευταία και δεν καταλαβαίνω γιατί! Υποθέτω όμως.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια στην επιλογή vintage βραχίονα.

Έχει αγριέψει τελευταία και δεν καταλαβαίνω γιατί! Υποθέτω όμως.

Βλέπει τον μετρητή του ρεύματος και παθαίνει σόκ ,ότι και να κλείσει δεν του βγαίνει κάτω από 200
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
(θα είναι συνοδευτικό στο σύστημα που έχω στο καθιστικό,
μαζί με άλλα vintage μηχανάκια της εποχής 1975 - 1985).

Mεταξυ 1975-1985 πεφτει και η χρονολογια (1983) που πρωτοπαρουσιαστηκαν οι rega 250 & 300,οποτε γιατι οχι?
Μια επιλογη fit & forget και ολη η "ενδοξη" ιστορια τους και ικανοτητες τους ας θεωρηθει "bonus" :smile:
Πως περνανε τα χρονια ε ???
Με το restoration του fons κανεις και μια αναβαθμιση του rega και εισαι super.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Πάντως θυμάμαι ότι ο μακαρίτης ο Αντωνόπουλος είχε βρει μια παρτίδα Zeta NOS που τους έδινε για φθηνότερη εναλλακτική στον Rega RB300 για τα Gyro. Και τώρα έχει φτάσει οι Zeta να πωλούνται ένα 500άρικο μεταχειρισμένοι. Κάτι δεν μου πάει καθόλου καλά στον ανήφορο των τιμών στα βινυλιακά.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Ντίνο, είχα πάρει από έναν συνφορουμίτη μας πριν από δύο χρόνια περίπου έναν micro seiki MA707 ο οποίος ήταν όμως πάνω σε ένα dd33 (ρημάδι) και για ένα σοβαρό διάστημα δεν είχα ασχοληθεί, αλλά (δυστυχώς για σένα) τελικά έγινε αναστύλωση ...
 

Attachments

  • micro seiki ma707.jpg
    micro seiki ma707.jpg
    56.2 KB · Views: 134

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις λαμβάνω υπό’ όψη όλες. Γενικά έχουν ξεφύγει τα βυνιλιακά σε βαθμό που κάτι τύπους σαν εμένα που είναι μηχανάκηδες να είναι αντικίνητρο ειδικά στις μέρες μας που υπάρχει οικονομική στενότητα. Η προτεραιότητα μου θα ήταν ο SME III (και όχι ο 3009) για πολλούς λόγους. Ειδικά τώρα που είδα πόσο ήσυχο είναι το πλατώ. Αλλά δυστυχώς έχουν ξεφύγει και αυτοί (για ένα διάστημα η vintage νοσταλγία τους έκανε λιγότερο επιθυμητούς από τους παλαιότερους 3009). Εξακολουθώ να γλυκοβλέπω τον Denon.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Βοήθεια του κοινού:

Πήγε λίγο πίσω το πλάνο, αλλά ξαναγύρισε ώστε να αποτελέσει ένα θερινό project για χειμερινή απόλαυση.

Είμαι στο δίλλημα της επιλογής

Ortofon AS-212 Mk II στα 270 ευρω καλή επιλογή αλλά με προβληματικό το lift

Fidelity Research FR-54 στα 380 ευρω μοντέλο περιορισμένο στην Ιαπωνία αλλά ακριβούτσικος και οριακός στη τοποθέτηση (ίσως βρίσκει στο καπάκι).

SME 3009 Series 2 στα 400 ευρω υπερτιμημένος αλλά θεωρητικά είναι το ταίρι του (όπως και σε άλλα πλατώ της εποχής).
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Τελικά επελέγη ο FR - 54 και ερχόμαστε στο θέμα κεφαλή.

Χρειάζεται κάτι με βάρος κεφαλής στα 5 - 10 gr και ενδοτικότητα 10 - 15 10-6 cm/Dyne.
Προτιμώ τις MC με χαμηλή έξοδο.

O ήχος των παλιών Supex ήταν ο αγαπημένος μου, και έχω μια παλιά Supex 900 (σε SME iii) καθώς και μια καινούργια Denon DL103 (σε SME 3012).

Η σκέψη μου κινείται ανάμεσα στις σύγχρονες εκδόσεις των παλιότερων κεφαλών όπως οι
Dynavector Karat DV-17D3
Audio Technica AT-33EV
και Audio Technica AT-33PTGII
ή σε νεότερες σχεδιάσεις όπως
ZYX R50
Εναλλακτικά μπορεί να αγοραστεί μια παλιότερη κεφαλή - γεννήτρια και να γίνει ανανέωση, στο σύστημα βελόνας - στελέχους - ανάρτησης.

Τι προτείνετε;