Ερώτηση σχετικά με τρίξιμο από το δεξί μαξιλαράκι στα sennheiser 598sr

argifot

New member
19 January 2009
29
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα,

Πρόσφατα παρέλαβα από amazon τα sennheiser 598sr και πραγματικά έπαθα πλάκα με τον ήχο γιατί έως τώρα είχα πάντα ακουστικά των 50 .

Αυτό που παρατήρησα όμως και με ψιλοχάλασε είναι ότι όταν έχω φορεμένα τα ακουστικά χωρίς να παίζει κάτι (π.χ. έχω κάνει pause το τραγούδι) κουνόντας το κεφάλι μου δεξιά-αριστερά, ακούω ένα τρίξιμο στα δεξιά που προέρχεται από το μαξιλαράκι. Εσείς που έχετε περισσότερη εμπειρία, είναι φυσιολογικό αυτό; Είναι θέμα εφαρμογής των ακουστικών; Μήπως είναι ελατωματικά και θα πρέπει να τα γυρίσω πίσω;
Φυσικά εάν δεν κουνάω το κεφάλι μου και έχω κάτι να παίζει δεν ακούγεται το τρίξιμο αλλά είπα να ρωτήσω τους ποιο έμπειρους μήπως είναι κάποιο πρόβλημα και μετά γίνει ανυπόφορο :)

Σας ευχαριστώ
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Μήπως το δεξί μαξιλαρακι δεν είναι καλα κουμπωμένο; πάτησέ το γύρω γύρω μήπως και ακούσεις κάποιο κλικ και κουμπώσει καλά (αν είναι αυτό βέβαια)
 

argifot

New member
19 January 2009
29
Θεσσαλονίκη
Το καλώδιο δεν είναι γιατί με το που κατάλαβα ότι τρίζει το έβγαλα και δοκίμασα χωρίς καλώδιο.
Η στέκα δεν είναι γιατί την κουνάω κρατώντας το μαξιλαράκι σταθερό και δεν ακούω τον θόρυβο.

Είναι κάτι σαν να λέμε ότι τρίζει το κρεβάτι :) με το που το πατάω ή το κουνάω στο αυτί μου τρίζει......
Από ότι θυμάμαι τα μαξιλαράκια κάπως βγαίνουν. Θα δω youtube και θα προσπαθήσω να βρω άκρη.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.