SONY kd49x8005c και λοιπες ιστοριες..

billpsil

New member
20 February 2016
33
Η μικρη μου ιστορια με το σερβις της Σονυ μεχρι τωρα και συγνωμη για τα πολλα που ακολουθουν..


Καποια στιγμη τελη Καλοκαιριου με αρχες Φθινοπωρου προσεξα οτι στη δεξια πλευρα της οθονης,διπλα στο περιθωριο,παρουσιαστηκε μια αρκετα μεγαλη μωβ θολουρα,οχι γραμμη-ουτε καμενο πιξελ,που ηταν-ειναι εμφανως πιο εντονη σε λευκο και ανοιχτο χρωματικο υποβαθρο.


Μετα την τελευταια αναβαθμιση και αφου πειστηκα οτι δεν ειναι καποιο προβλημα στο λογισμικο αποφασισα να επικοινωνησω με το εξουσιοδοτημενο σερβις της Σονυ αλλωστε η εγγυηση μου ειναι ακομη σε ισχυ,με την τηλεοραση αγορασμενη 16/2/2016 απο γνωστο δικτυο καταστηματων,με αρχικα Μ.Μ.


Διαλεγοντας το κοντινοτερο σε μενα σερβις,επικοινωνησα μαζι τους,22/11 αυτο,και αφου μου συστηθηκε να τραβηξω αρκετες φωτος με το κινητο,μου απαντησε ο Γ.Κ.,ιδιοκτητης και υπευθυνος του σερβις,οτι θα επικοινωνησει με το κεντρικο σερβις της εταιρειας στην Αθηνα και οτι κατα την γνωμη του αφου απεκλεισε με λιγα λογια την περιπτωση software,αν υπαρχει καποιο προβλημα στο πανελ η τηλεοραση θα αντικατασταθει.


Στις 30/11 επικοινωνησαν μαζι μου,για να μου απαντησουν οτι πρεπει να με επισκεφτει τεχνικος του τοπικου σερβις για να τραβηξει και ο ιδιος φωτος για το κεντρικο σερβις και πως η αργοπορια στην απαντηση οφειλονταν στο γεγονος οτι ειχε μεσολαβησει το Black Friday και ειχαν πολλες παρουσιασεις σε πελατες και δεν προλαβαιναν να ασχοληθουν με την περιπτωση μου!!!!


Γινεται και αυτο,με εναν ευγενεστατο νεαρο που εμφανιστηκε στο σπιτι μου για 20 λεπτα,τραβηξε καποιες φωτος με κλειστο φωτισμο και αφου συμπερανε οτι οντως υπαρχει εμφανης και δια γυμνου οφθαλμου χρωματικη παραμορφωση σε συγκεκριμενα σημεια του πανελ που εγω στην θεαση δεν μπορουσα να βρω αλλα εμφανιζονταν καθαρα στις φωτος,θα μου απαντησουν για το τί πρεπει να γινει αλλα αν προκυψει το ευτυχες και μου την αλλαξουν γιατι θα κανει 10-12 εργασιμες να ερθει η καινουργια και θα ειναι και ανοιχτη γιατι θα την ελεγξουμε πρωτα.. .


Στις 6/12 με σμς με ενημερωνουν οτι πρεπει να παρουν την τηλεοραση στο σερβις για περαιτερω ελεγχο και πως αν τυχον το κεντρικο σερβις αποφανθει οτι δεν χρειαζεται να μου επιδιορθωσουν την τηλεοραση ή να την αντικαταστησουν θα με χρεωσουν και !!!!!!!!!30 ευρω!!!!!!!! για το πηγαινε-ελα και πιθανολογω για καμια 10αρια φωτος ακομη που θα εστελναν στο κεντρικο σερβις.


Απαντησα θετικα αν και με σχετικο εκνευρισμο γιατι ποιος ο λογος να αναφερουν τα 30ε αφου στην τελικη η τηλεοραση εχει προβλημα και γιατι αγορασα Σονυ αν οχι για το τεραστιο brandname και τεχνογνωσια και καλυψη κλπ κλπ.


Κατοπιν παιρνω και ενα τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων της Σονυ για να διαμαρτυρηθω βασικα για την καθυστερηση γιατι αρχιζει να περναει ο καιρος και απαντα η ευγενεστατη στο τηλεφωνικο κεντρο κατι σαν “εμεις θελουμε οι πελατες μας να ειναι χαρουμενοι και μην στεναχωριεστε γιατι η Σονυ ειναι μεγαλη εταιρεια και μπλα- μπλα μπλα-μπλα”.


Πραγματι εμφανιστηκαν το ιδιο μεσημερι,πηραν την τηλεοραση και εμεινα να περιμενω..


Μεχρι την Παρασκευη,8/12, που διαβαζω ενα περιποιημενο σμς οτι ουτε επιδιορθωση ουτε αντικαστασταση γινονται δεκτες και θα μου την φερουν πισω οποτε θελω αλλα τα 30ε αδιαπραγματευτα γιατι τοσα χιλιομετρα εκαναν,περιπου 5χλμ ολα μαζι!


Και με το που το διαβαζω το σμς γυριζει το μυαλο αναποδα...παιρνω αρχικα τον Γ.Κ. και αρχιζω τις φωνες αλλα φυσικα αυτος δεν φταιει,το κακο κεντρικο σερβις φταιει για ολα,που ειναι και απροσωπο και δεν μπορει να μου πει με ποιον μιλησε και “ναι με καταλαβαινει και φυσικα ειδε οτι η τηλεοραση ειχε “κατι”,απροσδιοριστο αυτο το κατι μην τυχον και το χρησιμοποιησω,για αυτο μου ειπε να παρει την τηλεοραση.

Επουδενι για τα 30ε για την βολτα 10 λεπτων να προσθεσω εγω..


Κατοπιν και εκει ηταν το μεγαλο show τηλεφωνω το τηλεφωνικο κεντρο της Σονυ και επι 15 με 20 λεπτα εψελνα,οχι χριστουγεννιατικους υμνους,και αφου με διαβεβαιωσαν οτι η Σονυ ειναι καλη εταιρεια που αγαπαει τους πελατες της και πως ο κακος ειναι ο τοπικος σεριφης,συγνωμη εκπροσωπος,μου συνεστησαν να μην παρω πισω την τηλεοραση και πως μεσα σε 24 ωρες που μετα εγιναν 72 ,λογω Σ/Κ,θα με παρει το τμημα παραπονων για να επιληφθει του προβληματος μου.
Ξαναπαιρνω τον τοπικο εκπροσωπο που με διαβεβαιει οτι αυτος δεν εχει ευθυνη και πως οντως κατι ειδε και πως καλα εκανα και εβαλα τις φωνες και πως οι κακοι ειναι του κεντρικου κλπ κλπ..


Δευτερα 11/12 στις 15.30 οσο ειχαν παρει οποιονδηποτε διαβασει αυτο το παραμιλητο,τοσο ειχαν παρει και εμενα.
Τους ξαναπαιρνω,χωρις τους υμνους,αυτην την φορα,και μου απαντουν οτι δεν εχουν καταληξει ακομη οι του κεντρικου με τον τοπικο αλλα μεσα σε 24 ωρες θα με παρουν σιγουρα.


Μετα για ανκορ περνω και ενα τηλ το καταστημα που αγορασα την τιβι αλλα αυτοι ως αλλοι Ποντιοι Πιλατοι απαντησαν,ευγενεστατα και αυτοι,παρε τηλ το εξουσιοδοτημενο σερβις..

Τοσο πολυ ενδιαφερονται για τους πελατες τους..


Ιδεες-προτασεις ή παρομοιες περιπτωσεις κανεις για να ξερω τι να κανω;


Οταν ολοκληρωθει η μικρη αυτη περιπετεια,με οποιον τροπο,θα ξαναγραψω το κειμενο με ονοματα ολων και το δικο μου φυσικα.
Προς στιγμην απεχω ενα κλικ απο το να τα χασω τελειως και να αρχισω τις πραγματικες ασχημιες και οχι μονο δια τηλεφωνου..
 

Attachments

  • IMG_0152.jpg
    IMG_0152.jpg
    61.9 KB · Views: 134
  • IMG_0160.jpg
    IMG_0160.jpg
    38.6 KB · Views: 132
  • IMG_0177.jpg
    IMG_0177.jpg
    39.2 KB · Views: 132
  • IMG_0182.jpg
    IMG_0182.jpg
    100.5 KB · Views: 132
  • IMG_0183.jpg
    IMG_0183.jpg
    134.6 KB · Views: 132

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
δεν ξερω που θα καταληξεις αλλα το μονο σιγουρο ειναι,οτι-τουλαχιστον-βαση των φωτο η τηλεοραση εχει προβλημα.
καλα ξεμπερδεματα-ευχομαι να τελειωνεις γρηγορα.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
Η εγγυηση των 2 ετων δεν καλυπτεται υποχρεωτικα απο το καταστημα? Αλλαξε αυτο?

Ασχετο: το προβλημα μου θυμιζει εντονα το φαινομενο που ειχαμε με τις παλιες CRT οταν βαζαμε διπλα τους μη 'θωρακισμενα' ηχεια... Και εμφανως ειναι προβλημα...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Η εγγυηση των 2 ετων δεν καλυπτεται υποχρεωτικα απο το καταστημα? Αλλαξε αυτο?

Ασχετο: το προβλημα μου θυμιζει εντονα το φαινομενο που ειχαμε με τις παλιες CRT οταν βαζαμε διπλα τους μη 'θωρακισμενα' ηχεια... Και εμφανως ειναι προβλημα...

στα 2 πρωτα ετη,ειναι εγγυηση αντιπροσωπειας.μονο το doa καλυπτει το καταστημα την πρωτη 2ετια.δηλαδη εαν εχεις προβλημα τις πρωτες 15 ημερες(εαν δεν κανω λαθος τον αριθμο των ημερων).
απο κει και περα εαν εχει κανει 5ετια αναλαμβανει το καταστημα τα επομενα 3 χρονια.
οπως και να εχει το προβλημα ειναι εμφανεστατο και η τηλεοραση δεν καταλαβα με ποια λογικη επεστρεψε την πρωτη φορα στον κατοχο..
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Στην ΕΕ ο πωλητής έχει την ευθύνη για να επισκευάσει ή αντικαταστήσει το προιόν ή να επιστρέψει τα χρήματα σε περίπτωση που είναι ελαττωματικό.

Η αντιπροσωπία χρησιμοποιείται ως εμπειρογνώμονας που εξετάζει αν υπάρχει πραγματικό ελάττωμα που δεν οφείλεται σε κακή χρήση. Αν δηλαδή πχ στην περίπτωση μας ο φίλος billpsil είχε μπει στο service menu πειράζοντας κάποιες τιμές και δημιούργησε το πρόβλημα, η αντιπροσωπία έχει το know how για να το αξιολογήσει. Το ίδιο ισχύει και για κάποιες παραμέτρους που είναι ή δεν είναι "εντός προδιαγραφών"

Σε κάθε περίπτωση πάντως το κατάστημα θα πρέπει να απαντήσει αν αυτό θα τηρήσει την εγγύηση, όχι το κάθε σέρβις, και αν δεν την τηρεί, να παραθέσει και την αιτιολογία.
 

billpsil

New member
20 February 2016
33
12/12
ΝΕΑ ΕΞΕΛΙΞΗ
Μετά από παραινέσεις φίλων αλλά και όσων(thnks Ducksong) διαβάσανε την διασκεδαστική ιστοριούλα μου σε άλλα σαϊτς έκανα μια βόλτα από το κατάστημα που έκανα την αγορά.

Αυτήν την φορά στον χώρο ήταν δυο ευγενέστατοι κύριοι,οι οποίοι έδειξαν πραγματικό ενδιαφέρον.

Κάλεσαν τηλεφωνικά τον κο Κ.,τον τοπικό αντιπρόσωπο του σέρβις,και αφού επιβεβαίωσαν και απο αυτόν οτι όντως η τηλεόραση εχει κάποιο πρόβλημα,που το κεντρικό σέρβις θεωρεί οτι είναι "εντός προδιαγραφών"χωρίς άλλη αιτιολογία,κάλεσαν τον προϊστάμενο του καταστήματος,κο Π. ο οποίος αφού άκουσε μια περίληψη της κατάστασης,είπε οτι θα προσπαθήσει να δώσει μια λύση.

Του απέστειλα ενα μαιλ με τις αρχικές φωτός που είχα αποστείλει και στις 22/11 στο σέρβις και περιμένω..


Περιττό να πω οτι από το τμήμα παραπόνων της Σονυ ακόμη περιμένω τηλεφώνημα,ώρα 14.15...
 

billpsil

New member
20 February 2016
33
Και το φιναλε της μικρης αυτης ιστοριας..

Αφου μεσολαβησε το καταστημα που αγορασα την τηλεοραση,και σε προσωπικο επιπεδο ο κος Α.Π., εγινε αποδεκτο το αιτημα αντικαταστασης της τηλεορασης.

Ενημερωθηκα καπου στις 20/12 οτι θα παραλαμβανα μια ανακατασκευασμενη kd49xd8005,δηλαδη το επομενο μοντελο απο την δικη μου,εν ευθετω χρονω.Για το διαστημα των Χριστουγεννων μου

επιστραφει η δικη μου με πρωτοβουλια του τοπικου σερβις,για να μην μεινουμε χωρις τηλεοραση και τελικα καπου στις 28/12 μου εφεραν την καινουργια και πηραν πισω την προβληματικη.

Ομολογω πως τελικα,παρα την οποια ταλαιπωρια,πηρα αυτο που ζητησα.Η τηλεοραση ειχε οντως προβλημα,η εταιρεια τιμησε την εγγυηση της και απο την στιγμη που δεν εξυπηρετουσε να

επιδιορθωθει η βλαβη,η ιδια η εταιρεια και οχι κατοπιν δικης μου απαιτησης γιατι εγω στην αρχη ρωτησα αν φτιαχνεται το πραγμα,επελεξε να την αντικαταστασει.

Γιατι ολα αυτα τα φυσιολογικα,επρεπε να συμβουν μετα απο φωνες και κραυγες,εντονους διαλογους,ποσταρισματα στο διαδικτυο,με ξεπερναει.

Να ευχαριστησω τους κους Α.Π. και Γ.Κ. που ο καθενας τους εκανε οτι ηταν στην αρμοδιοτητα του για να με εξυπηρετησει.

Τον Γ.Κ. ομολογω πως αρχικα μαλλον τον αδικησα ή στην καλυτερη αλλα μου ελεγε αυτος και αλλα καταλαβαινα εγω απο τον εκνευρισμο.

Οπως και να ´χει,αν και θεωρω οτι ειμαι "φαν" της Σονυ απο ´δω και στο εξης θα το σκεφτω και δευτερη φορα πριν τις επομενες αγορες μου.