Home cinema απο την αρχη

Geom

New member
26 April 2014
2
Καλησπερα σε όλους , μετά απο αρκετή παρακολούθηση των θεμάτων του forum με στόχο την ενημέρωση μου για ήχο και εικόνα,ομολογώ ότι λόγω της μη γνώσης ,αλλα και εμπειρίας μου σε αυτά , σκέφτομαι να σας εμπιστευτώ , μιας και ήρθε η ώρα να φτιάξω το δικό μου home cinema .
Λοιπόν : Ο χώρος μου ειναι 3x4 (2,7 ύψος ) , η πηγή εικόνας θα τοποθετηθεί στην μεγάλη πλευρά (4 μέτρα) και δεν υπάρχει κανεις άλλος περιορισμος στην χρήση του χώρου ,αφού ειναι ουσιαστικά άδειος.
Με ενδιαφέρει η παρακολούθηση ταινιών ,αλλα και η μουσική ,οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο πακέτο που θα τα πηγαίνει καλα και στα δύο.
Το μπατζετ για ήχο μπορεί να πάει μέχρι τα 2000-2300 ευρω,ενώ για εικόνα σκέφτομαι tv στις 65" η' προτζεκτορα (θέλω τη βοήθειά σας εδώ..) ,με μπατζετ γύρω στα 1500 ευρω .
Περιμένω τις προτάσεις σας , και σας ευχαριστω εκ των προτέρων ..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Προφανως πας για 5.1 ή και 5.1.2 αν σε ενδιαφέρει (Που θα έπρεπε αν δεν έχεις θέμα παντοφλας) και το atmos. Νομίζω πως κάποια focalακια σειρα 7 βασης με ενα marantz θα ειναι σουπερ. Ή κανενα σετακι kef με yamaha. Η kef εχει και σε πολυ καλη τιμη τα ls50 που θα ειναι σουπερ σε δικαναλο. Αν πεις οτι χανεις σε ομοιογενεια μπλεκοντας φτηνότερα surround μπορει να στριμωχθουν στο budget αν και με προβληματιζει λιγο το κατα ποσο θα ταιριαξει κεντρικο της kef με δαφτα. Φια woofer ενα δεκαρι με 200w ενισχυτη θα φτανει πιστευω. Και μακρυα απο κολωνες. Τα front με 6,5αρι woofer ή μεγαλυτερο.
 

quartzj

New member
6 June 2012
55
Αν ο χώρος σου είναι αποκλειστικά για home cinema (και γλυτώνεις την παντόφλα), θα άξιζε το 5.1.2. Επειδή όμως δεν είναι και τόσο εύκολο να τα στήσεις όλα με τη μία από το μηδέν, πρέπει από κάπου να ξεκινήσεις και στην πορεία βλέποντας τι σου αρέσει να προσθέσεις κομμάτια. Για αρχή θα κοιτούσα για ένα πολυκάναλο ενισχυτή, 5.1 ηχεία και προτζέκτορα ή τηλεόραση (ο χώρος είναι κάπως περιορισμένος ίσως για προτζέκτορα αλλά ας μιλήσουν και οι πιο έμπειροι).
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Θεωρώ οτι ο καναπές θα πρεπει να έχει γύρω στο μισο μέτρο αέρα απο τον πίσω τοίχο για να τοποθετηθούν σωστα τα surround και να στηθεί το πεδίο. Ως εκ τουτου θα μείνουν 2,5μ αποσταση απο την οθόνη. Οποτε πας ή για 55αρα oled ή και για 65αρα led. Καλυτερα όμως για την εικόνα να ανοιξεις ενα νεο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία.
Για προβολέα ίσως παει υπερβολή. Χάνεις και το 4κ for whatever that means...
 

Geom

New member
26 April 2014
2
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας ...τελικα θα πάω σε 5.1.2 ενισχυτή και 5.1 ηχεία προς το παρόν...ο marantz φαίνεται καλή επιλογή ,με τα ηχεία που προτείνετε,οποτε μάλλον εκεί θα καταλήξουμε ..οσον αφορα την εικόνα θα πάω σε tv 65" αφού θα έχω περίπου 3,5 μετρα απόσταση θεασης .Ευχαριστω πολύ!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προσωπικη αποψη θα το μετανιωσεις αν δεν πας σε προβολι, εγω στα 3 μετρα ειμαι αποσταση, δεν καταλαβαινω που ειναι το απαγορευτικο αφου με τα προβολια εσυ καθοριζεις το μεγεθος της εικονας.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk