Αλλαγή Epson TW9200

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Μετά από 2,5 χρόνια συμβίωσης με τον Epson , μπήκαν μέσα τα διάολια μου να αλλάξω προβολέα και να μπουν δεν βλέπω να ξεμπέρδευε εύκολα ..
Το δωμάτιο είναι κλασικό σαλόνι με λευκούς- μπεζ τοίχους ...
Η απόσταση από το πανί είναι 3,6 - 3,65 μέτρα .
Το πανί έχει gain 1 και είναι 108 ίντσες .
Η σκέψη μου είναι ανάμεσα σε δυο προβολείς :
1. JVC 5900

2. Epson 9300w .

Η λογική και σε συζητήσεις με παιδιά του φόρουμ μάλλον όλοι προτείνουν τον JVC αφού και γω στην ουσία τον θέλω μόνο για ταινίες .
Από την άλλη η άψογη συμβίωση με τον Epson με φοβίζει να εγκαταλείψω αυτόν τον οικο ..
Υ.Γ. Όσον αφορά τον ασύρματο , άκουσα ότι υπάρχει τρόπος να στέλνω το σήμα μέσω του ασυρμάτου και έτσι να παρέκαμπτω τον ενισχυτή μου που δεν είναι 4Κ ισχύει ;;
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Επίσης να συμπληρώσω η αλλαγή στον Epson από τον Benq 1070 ήταν χαώδεις υπέρ του πρώτου ...
Υπάρχει περίπτωση να νιώσω πάλι αυτό το συναίσθημα ;;
 

cl7gr

Established Member
15 April 2008
183
Πέρσυ ήμουν έτοιμος για την αγορά του 9300w. Βλέποντας τον δίπλα στον X5000 προτείμισα τον JVC που υπερείχε σε όλους τους τομείς (φωτεινότητα, ευκρίνεια, μαύρο, κίνηση). Ο X5900 είναι ουσιαστικά ο ίδιος προβολέας με μικροβελτιώσεις. Οπότε η διαφορά υπέρ του JVC θα είναι ακόμα μεγαλύτερη. Δεν νομίζω ότι μπορούν να συγκριθούν τα δύο μηχανάκια. Ο Epson είναι εξαιρετικός, απλά ανήκει στην αμέσως μικρότερη κατηγορία.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ο 5900 είναι όντως βελτιωμένος στα σημεία (ειδικά στα 4Κ η διαφορά είναι άμεσα αντιληπτή) σε σχέση με τον 5000 και η διαφορά με τον 9300 σημαντική.

Από τη στιγμή που οικονομικά το έχεις αποφασίσει, δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι την μετάβαση, τουναντίον, θα έλεγα.

Για την παράκαμψη του μη 4Κ ενισχυτή θες πηγή με διπλή έξοδο (οι περισσότερες πλέον έχουν)
 
17 June 2006
3,031
Ο jvc 5900 είναι όπως αναφέρει ο Σύριος άξιος συνεχιστής της προηγουμένης σειράς χωρίς φυσικά να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο από τον προκάτοχό του.
Έχει όντως καλύτερο 4K e-shift και καλύτερη, ομαλότερη, διαχείριση της ίριδας από τον προηγούμενο.
Σαν επιλογή εικόνας σε Α-Β σύγκριση μεταξύ αυτού και του Epson στα χαμηλά θα σε κερδίσει ο JVC λόγω καλύτερου contrast, ενώ στα φωτεινά ο 9300. Κίνηση καλύτερος ο 5900 κάνοντας χρήση του motionflow (ή τέλος πάντων όπως το ονομάζει η κάθε εταιρεία) στα ίδια επίπεδα δίχως τα όποια βοηθήματα.
Εάν θες ασύρματο τότε είναι μονόδρομος ο Epson.
Πέρα από την εικόνα πρέπει να υπολογίσεις, εάν φυσικά θα παίζει αρκετά, το κόστος της λάμπας και η πτώση φωτεινότητας αυτής με σχέση με την χρήση ωρών.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Αλλαγή Epson TW9200

Ο 5900 είναι όντως βελτιωμένος στα σημεία (ειδικά στα 4Κ η διαφορά είναι άμεσα αντιληπτή) σε σχέση με τον 5000 και η διαφορά με τον 9300 σημαντική.

Από τη στιγμή που οικονομικά το έχεις αποφασίσει, δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι την μετάβαση, τουναντίον, θα έλεγα.

Για την παράκαμψη του μη 4Κ ενισχυτή θες πηγή με διπλή έξοδο (οι περισσότερες πλέον έχουν)

Με την προυπόθεση ότι η δεύτερη έξοδο διαχειρίζετε μόνο ήχο και όχι και εικόνα ταυτόχρονα.