Τελικά οι 55'' να γίνουν 65'' ή όχι ? Help !!!!

ptzelepis

Established Member
22 September 2008
289
Πριν μερικές ημέρες ξεκίνησα για την αγορά της 55ΧΕ9005 που είχα βρει σε πολύ καλή τιμή. Με μερικές βόλτες όμως σε καταστήματα εκείνες οι 65'' άρχισαν να με βασανίζουν.

Μετά από πολύ πίεση στον ''δικό μου'' μου έδωσε τιμή για την 65ΧΕ9005 στα 1800 ευρώ με 5 έτη εγγύηση δώρο.

Και είμαι στο δίλημμα, επειδή θέλω να την κρατήσω για 3-4 άντε 5 χρόνια, να πάρω αυτή ή κάποια 55'' oled ?

Απόσταση θέασης 2,5 - 3 μέτρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Ημουν στι ιδιο διλημα αλλα προχθες που ειδα ολοκληρη ταινια σε 55 oled lg b7 το μονο που μου έλειψε ήταν λίγες ιντσες ακόμα οπότε αν σε τρωει ήδη πήγαινε για 65 καρφωτός αλλιως του χρόνου πάλι θα ψαχνεσαι.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Εγώ για απόσταση 2,5μ έως και 3μ σίγουρα θα επέλεγα τη πιο ποιοτική εικόνα μιας OLED στις 55 ίντσες.
Τώρα για πιο πάνω από τα 3μ , αν δε με << έπαιρνε >> για 65αρα OLED, τότε με πόνο ψυχής θα πήγαινα σε ότι πιο ποιοτικό μπορούσα σε Led Lcd, μία από τις επιλογές μου θα ήταν και η σονυ που αναφέρεις.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
εαν δεν επαιρνα Oled η επομενη υποψηφια θα ηταν η 9005.τοσο καλο μαυρο και γενικα εικονα δεν εχω ξαναδει σε Lcd.
ειδικα στην τιμη που την βρισκεις την χτυπας αλλυπητα...!
 

ptzelepis

Established Member
22 September 2008
289
Έχω γνωστό σε πολυκατάστημα αλλά καταλαβαίνεται ότι δεν μπορώ να πω ποιος και που........για να μην εκθέσω.
 

ptzelepis

Established Member
22 September 2008
289
Ξέχασα να πω ότι η μετάβαση θα γίνει από 50PX950 που την έχω περίπου 8-9 χρόνια
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ ΤΟ ΔΙΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ 50 ΣΕ 55 ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΗΜΑ.Πες μονο την αλυσιδα οσοι εχουμε γνωστους να κανουμε μια κρουση.
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
εξαιρετική η lg b7 αλλά σε αυτή την τιμή που στην αφήνει ο γνωστός σου την 65αρα την χτυπάς πριν νυχτώσει...
θα μείνεις ευχαριστημένος τόσο από το μέγεθος,όσο και από την ποιότητα της εικόνας!
 

ptzelepis

Established Member
22 September 2008
289
Thanks......προς τα εκεί θέλω να πάω......λίγο ακόμα θετικά votes προς την 65'' και την έκλεισα
 

ptzelepis

Established Member
22 September 2008
289
Λες ε ?
Παντού διαβάζω ότι είναι πολύ καλή.....πλησιάζει......ας μην θεωρηθεί ασέβεια..........της OLED σε ποιότητα εικόνας.

Επίσης σκέφτομαι ότι μετά τις 50'' το 55'' δεν θα μου φανεί καθόλου ενώ οι 65'' θα είναι ένα καλό Χριστουγεννιάτικο δώρο.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
άλλο 2.5 μέτρα , άλλο 3 μέτρα...
στα 2.5 αν βλέπεις ταινίες που δεν έχουν μαύρες μπάρες πάνω κάτω και οι 55 ίντσες είναι οκ.
στα 3 μέτρα όμως, 55ρα με ταινία με μπάρες... είναι σαν να βλέπεις 50ρα από 3 μέτρα που είναι απλά πολύ λίγο για κινηματογραφική αίθηση.
άρα 65ρα χωρίς δεύτερη σκέψη από μένα.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Οπως και να εχει δες για 65! εγω 65 εχω στα 2.70μ εδω κ 4 χρονια και του χρονου παω για 75 !!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Λες ε ?
Παντού διαβάζω ότι είναι πολύ καλή.....πλησιάζει......ας μην θεωρηθεί ασέβεια..........της OLED σε ποιότητα εικόνας.

Επίσης σκέφτομαι ότι μετά τις 50'' το 55'' δεν θα μου φανεί καθόλου ενώ οι 65'' θα είναι ένα καλό Χριστουγεννιάτικο δώρο.

55 ξεχνα την.θα σου λειψει το μεγεθος ειδικα σε ταινιες με μαυρες μπαρες.
η συγκεκριμενη παιζει να εχει και το καλυτερο μαυρο για lcd.
γενικα η εικονα της με ενθουσιασε και ημουν οριακα να την χτυπησω,αλλα με κερδισε η Oled γιατι οταν την πηρα εγω ηταν πολυ κοντα στην τιμη.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Για το θέμα του burn in στις oled λόγω Playstation + ΧΒΟΧ ? Να μην το φοβάμαι ?

εαν εχεις τσιτα το oled light και την αφησεις με τις ωρες σε στασιμες εικονες,λογικα θα σου κανει.
απο και περα αναλαμβανει το συστημα καθαρισμου που εχει η τηλεοραση και τα εξαφανιζει.
σε μενα με 5-10 ωρες xbox την εβδομαδα εδω και 9 μηνες δεν εχω το παραμικρο.
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Εγώ για απόσταση 2,5μ έως και 3μ σίγουρα θα επέλεγα τη πιο ποιοτική εικόνα μιας OLED στις 55 ίντσες.
Τώρα για πιο πάνω από τα 3μ , αν δε με << έπαιρνε >> για 65αρα OLED, τότε με πόνο ψυχής θα πήγαινα σε ότι πιο ποιοτικό μπορούσα σε Led Lcd, μία από τις επιλογές μου θα ήταν και η σονυ που αναφέρεις.

Συμφωνώ με τον Leonid.

Πάντως το δίλημμα "μέγεθος VS ποιότητα", έχει τεθεί ουκ ολίγες φορές. :ernaehrung004:

Εφόσον μιλάμε για normal αποστάσεις ενός σαλονιού (της τάξεως 2 - 3 μέτρα), για μένα πάντα κερδίζει η ποιότητα (των OLED). :twoguns:
 

thpon

New member
24 November 2016
28
Αν μπορείς να βάλεις μια καλή βάση τοίχου η οποία θα σου δίνει >50εκ μέγιστη προέκταση έχεις καλύψει το πρόβλημα μεγέθους και πας σε ποιότητα εικόνας! Την απόσταση μπορείς με κάποιο τρόπο να την διορθώσεις (όχι πάντα) την ποιότητα δεν ...