Harman Kardon avr 255- HKTS 16- HKTS 200sub

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alkistis83

New member
14 December 2017
15
Καλημερα σε ολους! Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση οσον αφορα τις ρυθμισεις του ενισχυτη μου. Εχω εναν παλιο ενισχυτη harman kardon avr 255 και τα ηχεια hkts 16 (HKTS200SUB). Μεχρι στιγμης εχω ρυθμισει τα ηχεια στα 80ΗΖ (ισως ομως ειναι "χαμηλα" δεν ακουγονται και πολυ καλα) και για το sub που ειναι συνδεδεμενο με LFE εχω βαλει απλα τις ιντσες που ειναι 8 αλλα ακουγεται πολυ "μπουκωμενο". Η ερωτηση ειναι η εξης. Οταν παω να κανω test tone με την βοηθεια του ντεσιμπελομετρου δεν απενεργοποιειται η ενταση του ενισχυτη με αποτελεσμα να μην ξερω σε ποια σταθμη πρεπει να τη βαλω για να ξεκινησω την ολη διαδικασια. Δεν θα επρεπε στο test tone να ειναι απενεργοποιημενη και απλα να αλλαζω την σταθμη των ηχειων που αυτη τη στιγμη ειναι στο 0db? Διαβασα στο manual αλλα δεν αναφερει κατι..Εχω ψαξει και στο internet αλλα δεν αναφερεται κατι σχετικα με την σταθμη εντασης του ενισχυτη. Εκανα autocalibration αλλα ο ηχος ηταν χαλια. Εχετε κατι να προτεινετε?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Είναι σεταρισμενο το test tone να παιζει στην ενταση που "πρεπει". Νομιζω 80db; Κάτι τέτοιο.

Όταν αγοράζουμε ενα φτηνό συστημα οι συμβιβασμοί που κάνουμε είναι τόσο πραγματικοί όσο και τα λεφτά που εξοικονομούμε απο την αγορά ακριβοτερου.

Πάντως τα ηχεία λογικά τα εχεις βάλει πολύ χαμηλά. Δοκίμασε 120-150hz cross και βάλε το sub κάπου αναμεσα απο την μπροστινή τριάδα. Το μπούκωμα απο το sub είναι αναμαινομενο. Αλλα μεταξύ 80 και 120 hz λογικά θα δεις καλη βελτίωση. Απλα θα ακούς απο το sub τις συχνότητες αυτές.