Eρώτηση σχετικά με βινύλια και ψηφιακά αρχεία ήχου

Kouniosv.

New member
13 December 2017
2
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με βινύλια και ψηφιακά αρχεία ήχου..σε ποια κατηγορία πρέπει να ανεβάζω τις ερωτήσεις μου? είναι οι εξής:

Καλημέρα.
Το τελευταίο διάστημα έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το Djing
Θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει κάτι σχετικά με τα βινύλια και την ψηφιακή ποιότητα ήχου.

Εγώ λοιπόν ενδιαφέρομαι για τεκνο το θέμα είναι ότι τα κομμάτια που θέλω να αγοράσω είναι όλα γραμένα σε βινύλιο. Εγω δεν είμαι διατεθειμένος να παίζω σε πικάπ, με ενδιαφέρει το Djing Με ψηφιακά αρχεία ήχου..και ερωτώ τώρα

Α) Μπορώ με κάποιο τρόπο να αντιγράψω το βινύλιο σε ψηφιακή μορφή ήχου ( Σε καμιά περίπτωσή Mp3 Όμως) Χωρίς να έχω απώλειες ? ( Ως υποψήφιος Dj η ποιότητα πρέπει να είναι η μέγιστη δεδομένου ότι θα παίζω σε μεγάλα
ηχοσυστήματα )

Β) η ποιότητα που μπορώ να το αγοράσω σε ψηφιακή μορφή είναι η εξής AIFF 16bit/44.1kHz. θα έχει "αισθητές" απώλειες στο αυτί του ακροατή η είναι αμελητέα η διαφορά;; ( εδώ είναι και το site Που το βρήκα https://hardwax.com/78391/stranger/paranoid-dancer/ )


Δ) ποιο αρχείου ήχου θα προτείνατε για Djing?


Εκ των προτέρων ευχαριστώ!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
Μπορεις να κανεις αυτο που θες ΑΛΛΑ θελει χρημα και χρονο.
Πρεπει να προμηθευτεις τις καταλληλες συσκευες και το καταλληλο προγραμμα μετατροπης απο βινυλιο σε ψηφιακα αρχεια που θα αποθηκευσεις στον υπολογιστη σου.
Η μετατροπη μπορει να γινει ειτε σε ψηφιακα αρχεια wav (ασυμπιεστα) ειτε σε flac (συμπιεσμενα αλλα μη απωλεστικα) ειτε σε mp3 320 (συμπιεσμενα και απωλεστικα αλλα σε αριστη ποιοτητα)......αν εχεις θεμα χωρου μην υποτιμησεις το mp3...με ενα σωστο προγραμμα (eac) κανεις θαυματα.
Και φυσικα τα κομματια απο το δισκο θα πρεπει να τα μετατρεπεις ενα ενα...καθε αλλη προσπαθεια θα ειναι 99% αποτυχημενη και θα αναγκαζεσαι εκ των υστερων να κανεις τον διαχωρισμο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Μιχάλη ,νομίζω ότι το Sony CDR W66[και ότι αντίστοιχο υπάρχει] πού έχω συνδέεται με την έξοδο phono και <καίει> το δισκάκι cd
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
Ναι Πετρο μου σιγουρα....απλα δεν το παω σε τοσο ακριβη βαση το κολπο.
Και γω εχω το Marantz το pro που γραφει απο οτι του δωσεις αλλα :
Α) που να το βρει και
Β) το ειχα αγορασει καμμια 500αρια χιλιαδες δραχμες.
Γ) αυτα γραφουν παντα Χ1 και αργουν....βεβαια απο βινυλιο ετσι θα γινει αναγκαστικα ,αλλα τουλαχιστο οτι αλλο επιχειρησει , θα ειναι πιο συντομο.
Ισως μπορει να βρει ο φιλος μας κανα Tascam, αλλα οι τιμες???
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Μιχάλη νομίζω και το 33 γράφει αναλογικά και αν το βρει έχει λογικό κόστος
Σύντομο δε μπορεί να είναι τίποτε αφού θα διαρκεί όσο ο δίσκος λόγω αναλογικής εγγραφής
Πιθανόν στα επαγγελματικά υπάρχουν μετατροπείς από αναλογικό σε ψηφιακό με λογικό κόστος
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,607
Kως
pioneer cd recorder

Πολύ καλός recorder μέσω αναλογικής οδού,(όπως δηλαδή παλιά κάναμε με τα κασετόφωνα),απ την έξοδο μίκτη ή ενός ολοκληρωμένου.Αποκλείεται να μην έκανες ένα copy κάποιο πρόγραμμα σου..η διάρκεια είναι όσο διαρκεί ο δίσκος,απλά θα πρέπει να κάνεις τα pause και play χειροκίνητα,έχει ρύθμιση analogue;;
Κάνει απίστευτα αντίγραφα ,ανάλογα με το δισκάκι που θα κάψεις,(απλά θα βασανιστείς να βρεις cdr for audio use συμβατά)...
Πήρα κάποια δείγματα cdr που τα έκαιγε πριν,αλλά τώρα δεν και ευτυχώς που το είπε ο άνθρωπος (Κέντρο Κασετεμπορικής)...αυτή τη στιγμή σίγουρα από φτηνά σου προτείνω τα Ultra Gold Professional που τα καίνε και οι 2 αντιγραφείς (Marantz ο άλλος κάπου 500 χιλ και μένα).
Υπάρχουν ακόμα γνωστοί μου που καίνε δεκάδες δίσκους σε cdr (που παίζουν παντού σε πολύ καλή ποιότητα)...
Επειδή έχω κοπιάρει δίσκους το καλοκαίρι σε φίλο από ξένο DJ με ακυκλοφόρητες παραγωγές ,η μεταφορά των δεδομένων είναι πιστότατη....
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,607
Kως
pioneer cd recorder

Πολύ καλός recorder μέσω αναλογικής οδού,(όπως δηλαδή παλιά κάναμε με τα κασετόφωνα),απ την έξοδο μίκτη ή ενός ολοκληρωμένου.Αποκλείεται να μην έκανες ένα copy κάποιο πρόγραμμα σου..η διάρκεια είναι όσο διαρκεί ο δίσκος,απλά θα πρέπει να κάνεις τα pause και play χειροκίνητα,έχει ρύθμιση analogue;;
Κάνει απίστευτα αντίγραφα ,ανάλογα με το δισκάκι που θα κάψεις,(απλά θα βασανιστείς να βρεις cdr for audio use συμβατά)...
Πήρα κάποια δείγματα cdr που τα έκαιγε πριν,αλλά τώρα δεν και ευτυχώς που το είπε ο άνθρωπος (Κέντρο Κασετεμπορικής)...αυτή τη στιγμή σίγουρα από φτηνά σου προτείνω τα Ultra Gold Professional που τα καίνε και οι 2 αντιγραφείς (Marantz ο άλλος κάπου 500 χιλ και μένα).
Υπάρχουν ακόμα γνωστοί μου που καίνε δεκάδες δίσκους σε cdr (που παίζουν παντού σε πολύ καλή ποιότητα)...
Επειδή έχω κοπιάρει δίσκους το καλοκαίρι σε φίλο από ξένο DJ με ακυκλοφόρητες παραγωγές ,η μεταφορά των δεδομένων είναι πιστότατη....

Sorry..https://www.ebay.co.uk/itm/Pioneer-...358566&hash=item4b304531b4:g:XG8AAOSwiBJaLQU-
 

Kouniosv.

New member
13 December 2017
2
Καταρχάς (όπως λέμε και στην Μακεδονία,) σε χιλιοευχαριστώ για την άμεση απόκριση σου.
Αν όπως λες το Mp3 320 Kbps παρόλο που είναι συμπιεσμένο και απολεστικό σαν αρχείου ήχου εξακολουθεί να έχει άριστη ποιότητα δεν χρειάζεται να μπω στην διαδικασία μετατροπής απο βινύλια σε ψηφιακό αρχείου ήχου..μπορώ να τα αγοράζω κατευθείαν σε ψηφιακή μορφή. ( γνωρίζω ότι η λογική του "τσεκουρέματος" μέρος του ψηφιακού αρχείου αφορά συχνότητες που δεν μπορεί να ακούσει το ανθρώπινο αυτί, όπως επίσης και για λόγος ευκολίας ( χρόνος , χώρος ) , όμως ερωτώ. ποιος ο λόγος που κανένας μεγάλος Dj δεν παίζει σε mp3 αρχεία ήχου? εφόσον το τσεκούρεμα που γίνεται αφορά "συχνότητες " του κομματιού που δεν μπορούμε να ακούσουμε για ποιο λόγο να επιλέξουν να παίξουν με πιο "βαριά" αρχεία ήχου .Μήπως έχει αισθητές απώλειες στα μεγάλα ηχοσυστήματα?

(eac) είναι πρόγραμμα αντιγραφής ήχου?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
Κατ'αρχην μην εισαι τοσο σιγουρος οτι ολοι οι μεγαλοι dj παιζουν ασυμπιεστα.
Μετα σκεψου οτι το κανουν για "μουρη".
Τα μεγαλα συστηματα πως τα εννοεις??
Γιατι πολλα απο αυτα ειναι για κλωτσιες!!!
EAC ειναι ενα προγραμμα (το καλυτερο) για να μετaτρεπεις αρχεια σε ψηφιακη μορφη.
http://avclub.gr/forum/showthread.php/92186-EAC-v1-Guide

Κανε μια δοκιμη σπιτι σου
Παιξε ενα αρχειο (το ιδιο ομως) που εχεις μετατρεψει ΕΣΥ σε wav και σε 320αρι mp3.
Aν δεν μπορεις εσυ να καταλαβεις την διαφορα, τοτε δεν θα την καταλαβουν ουτε οι ακροατες σου.
Αν εισαι Αθηνα, τοτε μπορω να σου δωσω εγω σε στικακι μερικα αρχεια wav και mp3 να κανεις τις δοκιμες σου.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
Περιμενε λιγο να σου βαλω ενα τοπικ να δεις ποση παραμυθα πεφτει με τα συμπιεσμανα και τα ασυμπιεστα!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
ΥΓ1.Τωρα ειδα οτι απεχουμε πολυ!!!
ΥΓ2.Η λεξη παραμυθα ειναι καθ´υπερβολη....μπερδεμα ειναι η πιο καταλληλη.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
ΥΓ1.Τωρα ειδα οτι απεχουμε πολυ!!!
ΥΓ2.Η λεξη παραμυθα ειναι καθ´υπερβολη....μπερδεμα ειναι η πιο καταλληλη.

τι εννοείς Μιχάλη?
(ιδίως με το απέχουμε)
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
Ο φιλος μας ειναι διπλα σας...εγω καμμια 500αρια χλμ προς νοτο!!!!
Διευκρινισα την λεξη παραμυθα, μην εχουμε στεναχωριες!