Παραδοσιακό ξύρισμα

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,036
127.0.0.1
Εχθές λοιπόν ήταν η πρώτη μου επαφή με το παραδοσιακό ξύρισμα.
Αρχάριος μεν, καταγοητευμένος δε
Εδώ και καιρό το γύριζα στο μυαλό μου, διάβαζα άρθρα, μελετούσα, άλλαζα γνώμες, ώσπου κατέληξα σε αρκετά καλά πραγματάκια (πιστεύω).
Δεν μιλάμε μόνο για την οικονομία που έχει, αλλά και για την ποιότητα, που είναι σε άλλες διαστάσεις.
Το πως από αγγαρεία γίνεται απόλαυση και καταλήγει ακόμη και στο hobby.

Εμπειρίες; Σετάκια;
Είμαι ο μόνος εδώ μέσα; Ή μήπως όχι; :smile:
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Ναι είσαι ο μόνος εδώ μέσα.
Δεν θα ασχολούμαστε με τις παρακσενιές σου!

Το νήμα μπορεί να κλειδωθεί τώρα.

:flipout:

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ψήνομαι να το δοκιμάσω.
Πες περισσότερα για την εμπειρία plz. :a0210:
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Το μονο παραδοσιακο κομματι που ακολουθω ειναι το πινελο - (ειδικο) "σαπουνι".

Με ξουραφι δεν νομιζω να ασχοληθω ποτε, περιεργεια εχω ομως για κατι αυτου του ειδους...
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,613
Αθήνα
Ρε τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος...:flipout:
Όταν καταλήξεις σε πετσί για ακόνισμα πές μου. :grandpa:
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,036
127.0.0.1
Well...
Αυτό που με έκανε να ψαχτώ είναι πρακτικά το ότι πλέον με τα 5απλά ξυράφια, υποφέρω!
Την ώρα του ξυρίσματος με ξεμαλλιάζουν και τις υπόλοιπες μέρες είμαι σαν να με έχουν πλακώσει στα χαστούκια.
Τέτοιο πρόβλημα δεν είχα π.χ. με την Mach 3 αλλά πάλι, το ξύρισμα ήταν αγγαρεία.

Ε, κάποια στιγμή στις αρχές του μήνα ήταν να πάρω αφρό ξυρίσματος και μπάνισα στο super market κάτι πινελάκια της Omega και την κρέμα της Nivea.
Το πακέτο σύνολο, ίδια τιμή με τον αφρό που ήθελα να πάρω.
Και αν δεν δουλεύουν ρε φίλε γιατί υπάρχουν ακόμη;
Τσίμπησα λοιπόν το σετάκι...
Ξυρίζομαι με αυτό, παθαίνω πλάκα και αποφασίζω να ψαχτώ και για ξυράφι.
Ώσπου εχθές, μετά από πολύ ψάξιμο, ήρθε ένα πλήρες σετ με preshave, κρέμα ξυρίσματος, ξυράφι ασφαλείας, ξυραφάκια, στύψη κλπ κλπ.

Θέλει λίγο ψάξιμο στο τι ξυραφάκια θα πάρεις.
Η μηχανή είναι ψιλοστάνταρ για τους αρχάριους, χωρίς να ξέρω τι μπορεί να προσφέρει φυσικά μία ακόμη καλύτερη.

Η εμπειρία και το τελικό αποτέλεσμα αλλού!
Ξυρίστηκα εχθές το απόγευμα και αυτή τη στιγμή είμαι φρεσκοξυρισμένος!
Και χωρίς ίχνος κοκκινίλας, φαγούρας ή ενόχλησης.


@Ντίνο, έχεις μπει και σε δυνατά σαπουνάκια ή σε αυτά που κυκλοφορούν στα super market;
Για αγορά μηχανής, προχώρα άνετα και μη σε φοβίζει τίποτα.
Και εγώ χεσμένος ξυρίστηκα εχθές γιατί έχω και κάτι ελίτσες στο πρόσωπο.
Με τη στύψη δίπλα μου και το τηλέφωνο έτοιμο για το 166. :flipout:
Αλλά η μόνη διαφορά που είδα είναι ότι αυτό το ξυράφι, αντί να σε ξεμαλλιάζει, κόβει τις τρίχες!


Μπαμπίνο μου είσαι μαχαιράς; :flipout:
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μιχαλη εχω πολυ gourmet σαπουνι, απο ειδικη μπουτικ στο Παρισι τα εχω παρει :p
(δεν θυμαμαι μαρκα, θα δω το βραδυ να σου πω)

Δεν υπαρχει συγκριση με οποιοδήποτε αφρο που εχω δοκιμασει, αλλα αυτο μαλλον το ξερεις ;-)

Αυτες οι φαλτσετες θα θελουν ακονισμα, που να φωναζω τωρα τον Μπαμπη... :-/
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Κι εγώ είμαι οπαδός του παραδοσιακού (πινέλο, σαπούνι και ενίοτε μονό ξυράφι) εδώ και χρόνια και μου αρέσει πολύ. Για σαπούνι, after shave προτιμάω proraso και πινέλα έχω 2-3 της omega, - μάλλον είμαι της ιταλικής σχολής :2thumb22sup:. Ξυραφάκια έχω δοκιμάσει διάφορα, αλλά μου αρέσουν πολύ τα feather και μετά wilkinson και gilette. Επίσης πολύ καλό σαπούνι είναι και το ελληνικό Σπλέντιτ, χώρια που είναι και πολύ καλτ σαν εικόνα/συσκευασία, ενώ πάντα έχω και μια στύψη για τα ατυχήματα.
Παρά το οτι πιστεύουν πολλοί, δεν είναι τόσο χρονοβόρα διαδικασία όσο ακούγεται και δεν παίρνει πάνω από 2-3 λεπτά. Πρίν μπώ για μπάνιο γεμίζω το μπόλ του αφρού με καυτό νερό, μουλιάζω εκεί το πινέλο, ρίχνω λίγο ακόμα νερό στο μπόλ με το σαπούνι κι όταν τελειώνω το μπάνιο στίβω καλά το πινέλο, ρίχνω το νερό απο το σαπούνι στο μπολ για τον αφρό κι όπως είναι νωπό το σαπούνι δουλεύω εκεί το πινέλο και μετά φτιάχνω τον αφρό στο άλλο μπόλ. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι το ξυράφι, γιατί θέλει σωστή γωνία για να κόψει καλά με μόνο ένα πέρασμα από κάθε σημείο.. αν ξαναπεράσει, μάλλον θα κοπείς (ή τουλάχιστον εγώ κόβομαι). Κατά τα λοιπά, είναι πολύ ωραία και πολύ "φρέσκια" αίσθηση.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Είμαι απο αυτούς που άφησαν μούσι πολύ πριν γίνει μόδα κι ο λόγος ήταν το ξύρισμα. Το σιχαίνομαι, μισώ θανάσιμα την όλη διαδικασία. Προτιμώ να σπάω πέτρες. :furious3::furious3::furious3:
Όταν δε αποφάσισα να ξυρίζομαι σε μπαρμπέρικο και είδα οτι δεν είχα βελτίωση ούτε με τους ερεθισμούς ούτε με τα κοψίματα κλπ, αποφάσισα να το κόψω μια δια παντός.
Τελευταία φορά που με θυμάμαι ξυρισμένο ήταν στον γάμο μου.. :a0210:

Και διαμαρτύρομαι εντόνως στον chrissb που αφήνει τέτοια προβοκατόρικα θέματα στο avclub. Αίσχος. :flipout:,
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,036
127.0.0.1
χμμμ ωραία πράγματα!

Θα ξεκινήσω λοιπόν με δοκιμή πινέλου & κρέμας.

Χρήστο, ανάλογα με το τι λεφτά θέλεις να δώσεις, έχει εκατοντάδες πινέλα και κρέμες για να ξεκινήσεις.
Οι τρίχες στα πινέλα μπορεί να είναι συνθετικές, από χοίρο, από ασβό ή από άλογο.
Καλό είναι να ξεκινήσεις από κάποιο με συνθετικές τρίχες για να γλυτώσεις το στρώσιμο του πινέλου.
hjm και tuxedo π.χ.
Του χοίρου είναι νομίζω το πιο σκληρό.

Σε κρέμα, οι Cella λένε ότι είναι πολύ καλές.


Μιχαλη εχω πολυ gourmet σαπουνι, απο ειδικη μπουτικ στο Παρισι τα εχω παρει :p
(δεν θυμαμαι μαρκα, θα δω το βραδυ να σου πω)

Δεν υπαρχει συγκριση με οποιοδήποτε αφρο που εχω δοκιμασει, αλλα αυτο μαλλον το ξερεις ;-)

Αυτες οι φαλτσετες θα θελουν ακονισμα, που να φωναζω τωρα τον Μπαμπη... :-/

Εγώ τσίμπησα μία Taylor of Old Bond Street και από ότι κατάλαβα με 12 που έδωσα θα περάσω μία ζωή.
Πήγα να βάλω την ποσότητα που βάζω και στη Nivea και εξελίχθηκαν σκηνές του Party με τον Peter Sellers στο μπάνιο με εμένα να προσπαθώ να συμμαζέψω τον αφρό που ξεχείλιζε από παντού!

Δεν χρειάζεται να πας σε φαλτσέτα.
Πας σε σαβέτα, που αλλάζεις τα ξυραφάκια κανονικά.
Αλλά και πάλι, με το ασφαλείας είσαι μια χαρά για να ξεκινήσεις!
Όπως και με τον αφρό, έτσι και με το ξυραφάκι, δεν έχει καμία σχέση στο ξύρισμα.


Κι εγώ είμαι οπαδός του παραδοσιακού (πινέλο, σαπούνι και ενίοτε μονό ξυράφι) εδώ και χρόνια και μου αρέσει πολύ. Για σαπούνι, after shave προτιμάω proraso και πινέλα έχω 2-3 της omega, - μάλλον είμαι της ιταλικής σχολής :2thumb22sup:. Ξυραφάκια έχω δοκιμάσει διάφορα, αλλά μου αρέσουν πολύ τα feather και μετά wilkinson και gilette. Επίσης πολύ καλό σαπούνι είναι και το ελληνικό Σπλέντιτ, χώρια που είναι και πολύ καλτ σαν εικόνα/συσκευασία, ενώ πάντα έχω και μια στύψη για τα ατυχήματα.

Επ! Καλώς τον. Άντε να μάθουμε και τίποτα από έναν παλιό. :smile:
Σε ξυραφάκια τσίμπησα persona, astra, Gilette silver blue και Polsilver να δοκιμάσω για αρχή.
Τα feather να σου πω την αλήθεια τα φοβήθηκα γιατί άκουσα ότι κόβουν σαν τρελά.


Παρά το οτι πιστεύουν πολλοί, δεν είναι τόσο χρονοβόρα διαδικασία όσο ακούγεται και δεν παίρνει πάνω από 2-3 λεπτά. Πρίν μπώ για μπάνιο γεμίζω το μπόλ του αφρού με καυτό νερό, μουλιάζω εκεί το πινέλο, ρίχνω λίγο ακόμα νερό στο μπόλ με το σαπούνι κι όταν τελειώνω το μπάνιο στίβω καλά το πινέλο, ρίχνω το νερό απο το σαπούνι στο μπολ για τον αφρό κι όπως είναι νωπό το σαπούνι δουλεύω εκεί το πινέλο και μετά φτιάχνω τον αφρό στο άλλο μπόλ. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι το ξυράφι, γιατί θέλει σωστή γωνία για να κόψει καλά με μόνο ένα πέρασμα από κάθε σημείο.. αν ξαναπεράσει, μάλλον θα κοπείς (ή τουλάχιστον εγώ κόβομαι). Κατά τα λοιπά, είναι πολύ ωραία και πολύ "φρέσκια" αίσθηση.


Η αίσθηση είναι αλλού.
Είναι σαν να έχεις κάνει SPA!
Εμένα πάντως ένα μισάωρο μου το πήρε την πρώτη φορά.
Preshave της Proraso στην αρχή, το άφησα 3 λεπτάκια, ενώ έφτιαχνα τον αφρό και έπλενα δόντια, άφησα και τον αφρό άλλα 3-4 λεπτά στο πρόσωπο και μετά ξεκίνησα.
Μετά από 3 περάσματα ήθελα και διορθώσεις.
Δεύτερη φορά από το ίδιο σημείο, από ότι έχω διαβάσει, πρέπει να βάλεις πάλι αφρό.
Αλλιώς, όπως λες, κόβεσαι. :)
Αλλά με τόσο αφρό που έφτιαξα κατά λάθος εχθές, όχι τρία περάσματα έκανα, ολόσωμο θα μου έφτανε να κάνω!
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μας εχετε γ@mηsei Μιχαλη.

Μια με τα esmoke, τωρα με τις φαλτσετες.... Τι να περιμενουμε στο άμεσο μελλον ?
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Κι εγώ δεν είμαι φίλος του ξυρίσματος αλλά ξυρίζομαι όσο "μπορώ" τακτικότερα.
Απο ξυραφάκια, στην διάρκεια των χρόνων έχω δοκιμάσει τα πάντα. Μόνο φαλτσέτα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Βρήκα τα μιας-δυό χρήσεων πιο εξυπηρετικά. Κι αφού δοκίμασα κι εκεί όλες τις μάρκες και αριθμό λεπίδων, έχω επιτέλους κατασταλάξει στο bic metal με 1 μόνο λεπίδα. Δεν κάνει το τέλειο ξύρισμα, αλλά κάνει ένα αξιοπρεπές και σε 1 λεπτό έχω τελειώσει.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,491
Βέλγιο
Re: Απάντηση: Παραδοσιακό ξύρισμα

Είμαι απο αυτούς που άφησαν μούσι πολύ πριν γίνει μόδα κι ο λόγος ήταν το ξύρισμα. Το σιχαίνομαι, μισώ θανάσιμα την όλη διαδικασία. Προτιμώ να σπάω πέτρες. :furious3::furious3::furious3:
Όταν δε αποφάσισα να ξυρίζομαι σε μπαρμπέρικο και είδα οτι δεν είχα βελτίωση ούτε με τους ερεθισμούς ούτε με τα κοψίματα κλπ, αποφάσισα να το κόψω μια δια παντός.
Τελευταία φορά που με θυμάμαι ξυρισμένο ήταν στον γάμο μου.. :a0210:

Και διαμαρτύρομαι εντόνως στον chrissb που αφήνει τέτοια προβοκατόρικα θέματα στο avclub. Αίσχος. :flipout:,


+100000000

Ξύρισμα με ξυράφι ποτέ ξανά, τριμάρισμα με καλή ξυριστική μηχανή και voila!
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,036
127.0.0.1
Εγώ ρε Δημήτρη όταν μένω αξύριστος ξύνομαι σαν τη μαϊμού.
Έχω δοκιμάσει και δύο μηνών μούσι αλλά πάλι δεν...
Με το ασφαλείας μάλλον βρήκα τη λύση που έψαχνα γιατί δεν είχα ίχνος ερεθισμού από το πρώτο ξύρισμα.

Έτσι για reference (να πει και τη γνώμη του κανένας παλιός) τσίμπησα

Μηχανή Merkur 34C
Proshave της Proraso με σανδαλόξυλο
Κρέμα ξυρίσματος ToOBS με σανδαλόξυλο.
(μισή μέρα μετά, ακόμη σανδαλόξυλο μυρίζω από την κρέμα)


Μας εχετε γ@mηsei Μιχαλη.

Μια με τα esmoke, τωρα με τις φαλτσετες.... Τι να περιμενουμε στο άμεσο μελλον ?

Μμμμ... Καλά brandy;
Ένα να πάρεις έχεις ρεφάρει ότι έχεις χαλάσει για esmoke και ξύρισμα μαζί. :flipout:
 
17 June 2006
9,790
Άργησες...το είχα ανάγει σε επιστήμη όσο ήμουν στο στρατό...τώρα πια απλά δεν ξυρίζομαι :p
Μούσι και άλλο τίποτα (άντε κόψιμο χαμηλά στο λαιμό και στα μάγουλα όταν πρέπει να είμαι ευπαρουσίαστος για δουλειά)

Βήμα 1. Προετοιμασία
Πρέπει να ανοίξουν οι πόροι. Μια καυτή πετσέτα για λίγα λεπτά πάνω στο δέρμα είναι ότι καλύτερο. Παίζουν και λάδια κλπ, αλλά το βασικό είναι η θερμότητα. To pre-shave oil Art of Shaving ήταν αρκετά καλό, όπως και η Pre-save κρέμα της Proraso.

Βήμα 2. Μέσο λίπανσης και εφαρμογή
Οι κρέμες ξυρίσματος έχουν την τιμητική τους. Έχω δοκιμάσει αρκετές, αλλά η καλύτερη που μου έκατσε είναι αυτές της Proraso, είτε με ευκάλυπτο, είτε με σανταλόξυλο, ότι σας αρέσει. Αν πάτε μια βόλτα από Ιταλία πλευρά, στα σούπερ μάρκετ είναι και πολύ φθηνές. Για πιο γρήγορες καταστάσεις πια και το σαπούνι της Proraso είναι μια χαρά.
Για την εφαρμογή θέλουμε πινέλο, τα καλύτερα είναι με τρίχες ασβού. Παίζουν και hi end με τρελό χρήμα, αλλά και το πιο φθηνό της Omega με τρίχες ασβού (δεν είναι ανάγκη να είναι και silvertip) είναι υπεραρκετό. Το βάζουμε να μουλιάσει καλά σε καυτό νερό όσο έχουμε την πετσέτα στο πρόσωπό μας. Όταν έχει μουλιάσει καλά φτιάχνουμε σε μπολάκι τον βελούδινο αφρό που απλώνουμε στο δέρμα. Είναι σημαντικό γιατί η κίνηση του πινέλου σηκώνει τις τρίχες, οπότε δεν παίζει μόνο το ρόλο του απλώματος, αλλά προετοιμάζει και τις τρίχες για το ξυράφι.

Βήμα 3. Ξύρισμα
Εδώ γίνεται πανικός από επιλογές. Εγώ έπαιζα μόνο σε double edge. Μια vintage Gillette Fatboy ρυθμιζόμενη του πατέρα μου που έχει περισσότερα χρόνια στην πλάτη της από την ηλικία μου και μια σύγχρονη Feather Double Edge Popular. Και μετά έχουμε τα ξυραφάκια...οι συνδυασμοί άπειροι, και δεν σημαίνει ότι το ξυραφάκι που στη μια μηχανή είναι τέλειο θα είναι και στην άλλη. Για παράδειγμα τα γιαπονέζικα ξυράφια της Feather κόβουν απίστευτα πολύ. Στη ρυθμιζόμενη ακόμη και στην πιο light σκάλα κοβόμουν. Στην Double Edge της Feather όμως παίζουν απλά τέλεια γιατί προφανώς την σχεδίασαν με αυτά υπόψη. Για την Fatboy από τα σύγχρονα ξυραφάκια τα Timor Double Edge Razor Blades DE Solingen είναι ότι καλύτερο είχα δοκιμάσει. Τότε είχα αγοράσει πάνω από 30 διαφορετικούς τύπους από ξυραφάκια, οπότε ήταν καλό δείγμα. Και λόγω hi-end είχα πάρει και μερικά από τα θρυλικά ξυραφάκια
Schick Plus Platinum
Gillette Super Stainless
Personna 74 tungsten
Αυτά τα βρίσκεις δύσκολα μέσω ebay γιατί έχει σταματήσει η παραγωγή τους πολλές δεκαετίες. Άνετα το κάθε ξυραφάκι κοστίζει 1-2 ευρώ. Αν αξίζει, δεν ξέρω. Σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση με τα καλύτερα ξυραφάκια που κυκλοφορούν σήμερα. Καλύτερο κόψιμο, λιγότερους ερεθισμούς, λιγότερα κοψίματα και πολλά περισσότερα ξυρίσματα (άνετα 15+ σε σχέση με τα 3-4 των σημερινών).
Για τις τεχνικές του ξυρίσματος το βασικότερο είναι ότι δεν βάζεις ΚΑΘΟΛΟΥ δύναμη, αφήνεις το κοφτερό ξυράφι με το βάρος της ξυριστικής να κάνει τη δουλειά. Υπάρχουν και πολλά βιντεάκια στο Youtube.

Βήμα 4. Μετά το ξύρισμα
Καθάρισμα με νερό και μετά alum block για στύψη και μετά συνήθως έβαζα Thayers Medicated Superhazel With Aloe Vera. Μερικές φορές έβαζα μετά και την κρέμα της proraso που είναι και καλά pre-save, αλλά μια χαρά αίσθηση έδινε και μετά.

Γενικό συμπέρασμα, καμιά 10ρια ξυρίσματα για να συνηθίσεις και μετά όλα γίνονται πιο γρήγορα και πιο μηχανικά. Όταν μάθεις πρέπει να είσαι απρόσεκτος για να κοπείς. Τέρμα τα μπιμπίκια και οι ερεθισμοί από τις μηχανές με τις πολλές λεπίδες. Επίσης το κόστος του ξυρίσματος πέφτει σημαντικά. Τα hi-end προϊόντα που είναι συνήθως new old stock είναι πανάκριβα, είναι καλύτερα, αλλά όχι τόσο ώστε να επιμένεις. Ο συνδυασμός της φθηνής μηχανής της Feather μαζί με τα ξυραφάκια της Feather νομίζω ότι είναι η καλύτερη αρχή για κάποιο που τώρα ξεκινά - 12 ευρώ η μηχανή και 2μιση ευρώ τα 5 ξυραφάκια.
 
17 June 2006
9,790
Απάντηση: Re: Παραδοσιακό ξύρισμα

Μμμμ... Καλά brandy;
Ένα να πάρεις έχεις ρεφάρει ότι έχεις χαλάσει για esmoke και ξύρισμα μαζί. :flipout:

Όταν βρω χρόνο θα ανοίξω θέμα για σπιτική παραγωγή μπύρας...θα ανοίξω τα μπουκάλια της πρώτης παραγωγής τα Χριστούγεννα :flipout:
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
απ'ο,τι ειδα σε εκπομπη του Αντενα για το ξυρισμα,ο μπαρμπερης ελεγε,οτι οι φαλτσετες εχουν καταργηθει και παιρνεις τυπου φαλτσετα που αλλαζεις ξυραφακια.
Επειδη εχω πολυ ευαισθητο δερμα με πολυ σκληρες τριχες,το μονο που μ'εχει σωσει,ειναι μια φορα την εβδομαδα ξυρισμα με διπλο ξυραφι και τις υπολοιπες μερες,ηλεκτρικη.
Λιγοτεροι ερεθισμοι και καθολου κοψιματα.
Βεβαια εγω ξυριζω μονο μαγουλα και λαιμο,λογω μουσιου.
 

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
Κι γω προσωπικα σιχαινομαι το ξυρισμα, εχω να ξυριστω εδω και 7 χρονια απ τον στρατο...
Εχω μια μηχανη και τα τριμαρω ωστε να φαινονται σαν γενια 2-3 ημερων και αυτο το κανω καθε 15 μερες...

Μια φορα που πηγα να κουρευτω ομως μου πηρε λιγο τις τριχες απ το λαιμο και τα μαγουλα (σαν περιποιηση) με φαλτσετα ξυρισματος για πρωτη φορα...
Αυτο που ενιωσα ηταν σαν να ειχε πιασει καποιος το δερμα μου και το ειχε τσιτωσει ακομα και σε αυτη τη μικρη επιφανεια που πηρε με τη φαλτσετα αλλα επισης ενιωθα οτι ανεπνεε το δερμα μου σε αυτα τα σημεια...
Ειπα παντως οτι θα παω μια φορα να με ξυρισει κανονικα με τη φαλτσετα να δω πως ειναι...
Επισης ο μπαρμπερης τον αφρο τον φτιαχνει κανονικα με κρεμα απο σωληναριο και νερο και ανακατεμα με το πινελο, κλασσικο παραδοσιακο...


+1!


Δεν αντέχω καθόλου να μένω αξύριστος.


Ειναι παλια η μουρη γι αυτο...:flipout:
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Κι αφού δοκίμασα κι εκεί όλες τις μάρκες και αριθμό λεπίδων, έχω επιτέλους κατασταλάξει στο bic metal με 1 μόνο λεπίδα.

Συμφωνω απολυτως, Bic Metal μιας λεπιδας και μονο αυτο.
Ειναι το μοναδικο που δεν στομωνει, οσων ημερων και να ειναι τα γενια. Απλα θελει 2-3 περασματα.

Τα ξυραφακια με 3-5-7-17 λεπιδες ειναι εντελως, μα εντελως ομως, αχρηστα για οποιον εχει περασει την εφηβεια.