"Θέμα" με Mac mini

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά!
Το mac mini μου είναι παλιό είναι η αλήθεια! Late 2009
Από την άλλη το έχω περιποιηθεί αρκετά! Έχει την μέγιστη μνήμη που μπορεί να δεχτεί και έναν καλό ssd (samsung 850 pro, παρά το ότι δεν μπορεί να εκμεταλευτεί στο έπακρο την ταχύτητά του).
Όπως και να έχει για την ηληκία του είναι αρκετά γρήγορο!
Επίσης έχω επενδύσει σε software στις τελευταίες του εκδόσεις (AudirvanaPlus και JRiver23)
Κοινώς αποτελούσε την μόνη πηγή του συστήματος πριν ερθει και το Raspberry!

Το θέμα τώρα:
Τον τελευταίο καιρό όταν αναπαράγει μουσική και δη όσο πιο υψηλής ανάλυσης είναι το αρχείο έχω έναν συνεχή θόρυβο στα ηχεία πολύ υψηλής συχνότητας. 15KHz πχ ή κάπου εκεί!
Ο θόρυβος αυτός υπάρχει και με εντελώς κλειστό το volume αλλά και σε κατάσταση pause οταν ανεβάζω τη ένταση δυναμώνει!
Υπάρχει μόνο όταν παίζει μουσική, ανεξαρτήτως sw player! Σε stop σταματά!
Δεν είναι θέμα του DAC γιατί με το raspberry και το laptop δεν έχω θέμα και ούτε υπήρξε πρόβλημα στον αντιπρόσωπο που πήγα με το dac και το ακούσαμε με ένα Aurender!

Καμία ιδέα;

Λέτε το ανεμιστηράκι του mini να τα έχει παίξει και να αναπαράγει θόρυβο; Αλλά να δυναμώνει όσο ανεβαίνει η ανάλυση του αρχείου;
Εκτός αν απλά το mini μας άφηνει χρόνους ....*
Το δοκίμασα και σε άλλη πριζα από άλλο δωμάτιο!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Το ανεμιστηράκι βγαίνει ,διαλύεται εις τα εξ ων συνετέθη σε 15 λεπτά ,αυτό σε προτρέπω να το κάνεις .
Οδηγίες στο Ifixit .

https://www.ifixit.com/Device/Mac_Mini


Κάνε και το apple harware online test και το ξαναβλέπεις .

https://support.apple.com/en-us/HT201257

Δοκίμασε κάποιο άλλο καλώδιο usb ή αλλη θύρα usb
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Ευχαριστώ!
Δεν ήξερα για το h.ware test
Το τρέχω τώρα... ευτυχώς που είχα τα παρελκόμενα της αρχικής συσκευασίας γιατί για το μοντέλο μου χρειάζεται να υπάρχει στο drive το ένα από τα dvd που υπήρχαν στην συσκευασία.

Το έβαλα να κάνει extended test όποτε θα πάρει ώρα!

Το έχω ανοίξει αρκετές φορές και θεωρώ πως η αλλαγή του ανεμιστήρα δεν θα είναι πρόβλημα για εμένα αλλά το περίεργο είναι πως ο θόρυβος αυξάνει αν το αρχείο είναι υψηλής ανάλυσης. Χωρίς ο ανεμιστήρας να δουλεύει περισσότερο! Οπότε δεν νομίζω να έχει να κάνει. Ανεξάρτητα αν τυχών θέλει αλλαγή ...
Θέμα με την θύρα usb το βρίσκω πιο πιθανό!

Για να δούμε τι θα βγάλει και το test
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Δοκίμασε αλλο καλώδιο σε άλλη θύρα .
Τα mini έχουν αυτήν την ιδιαιτερότητα ,ότι ο χώρος είναι πολύ μικρός και η απαγωγή γίνεται μέσω της πίσω θύρας εξαερισμού[που είναι σχετικά μικρή] και φυσικά του σασί ,στα αλουμινένια .Το δικό μου του 2011 όταν ζοριζόταν κυρίως σε ταινίες πήγαινε η θερμοκρασία του πυρήνα μέχρι τους 95 και έπειτα έπεφτε στους 80-85 με κάπου 1800 στροφές στο ανεμιστηράκι .
Το καθάρισα ,έβαλα νέα πιό καλή πάστα στον επεξεργαστή ,αλλά μικρή διαφορά είδα .
Τελικά πουλήθηκε και με τα χρήματα πήρα ένα macbook pro του 12[μεταχειρισμένο εννοείται] ,κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής .Το κυριότερο είναι ότι δεν ακούγεται καθόλου και οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Άλλο καλώδιο δοκίμασα! Άλλη θύρα όχι!
Θα το κάνω μόλις τελειώσει το τεστ.
Μάλλον θα πάρει πολύ ώρα...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Re: "Θέμα" με Mac mini

Είναι σχεδόν στις 1,5 ώρες και δεν έχει φτάσει ούτε στο μισό.
Δεν ξέρω αν κόλλησε ή αν είναι πραγματικά τόσο πολύ αργό...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Τελικά δεν ήταν το από το mac το θέμα!
Ένα τροφοδοτικό ενός δίσκου έφταιγε...
Ευχαριστώ πολύ!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Αφού βρέθηκε η αιτία ,όλα καλά .Πάντως σου προτείνω να του ρίχνεις ένα καθάρισμα 2 φορές το χρόνο .
Αν βαριέσαι τότε πάρε ένα σπρέι αέρα και φρόντισε να φύγει η βρωμιά από τη φτερωτή και την εξαγωγή .
Θα αυξηθεί ο χρόνος της ζωής του
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Ναι πάλι καλά...
Δεδομένου ότι δεν ανοίγει εύκολα είναι λίγο θέμα το άνοιξε κλείσε..
Θέλω όπως κ να έχει κάποια στιγμή να του αλλάξω θερμική πάστα αλλά δεν ξέρω ποια να χρησιμοποιήσω.. νομίζω πως η απλ έχει μια συγκεκριμένη!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: "Θέμα" με Mac mini

Ναι πάλι καλά...
Δεδομένου ότι δεν ανοίγει εύκολα είναι λίγο θέμα το άνοιξε κλείσε..
Θέλω όπως κ να έχει κάποια στιγμή να του αλλάξω θερμική πάστα αλλά δεν ξέρω ποια να χρησιμοποιήσω.. νομίζω πως η απλ έχει μια συγκεκριμένη!

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του ifixit θα το κάνεις εύκολα και με σιγουριά .
Πέρυσι καθάρισα ενα παλιότερο από το δικό σου ,ενός φίλου ,η ψυκτρα δεν φαινόταν από το χνούδι και τη κάπνα [2 πακέτα την ημέρα ]
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: "Θέμα" με Mac mini

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του ifixit θα το κάνεις εύκολα και με σιγουριά .
Πέρυσι καθάρισα ενα παλιότερο από το δικό σου ,ενός φίλου ,η ψυκτρα δεν φαινόταν από το χνούδι και τη κάπνα [2 πακέτα την ημέρα ]
Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα.
Δεν καπνίζω ούτε και κάποιος άλλος στο σπίτι και τις δύο φορές που το άνοιξα η κατάσταση δεν ήταν καθόλου κακή.
Θα το κάνω πάντως όπως κ να έχει