Μικρος σε ογκο ολοκληρωμενος υπαρχει ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

puntix

New member
6 November 2009
95
Καλησπέρα αναζητώ μικρό σε διαστάσεις ενισχυτή. κυρίως το πρόβλημα εστιάζετε στο βάθος των μηχανημάτων τα οποία πρέπει να ειναι περίπου στα 25-27 εκατοστά λόγο περιορισμου του επίπλου.. Εχετε κατι αξιολογο υπόψην σας γιατί πάω να τρελαθώ ή σε ολοκληρομένο ή προενισχυτής / τελικος για να τρέξει τα klipch σε εναν χώρο 35 τετραγωνικών ;
 

puntix

New member
6 November 2009
95
μονο για ενισχυτή ή προενισχυτή για ενεργα 1000 ευρώ , μεταχειρισμένα με ενδιαφέρουν αλλα κυρίως για κούτα.
 

gpolic

New member
19 February 2011
34
Εχω και εγω το ιδιο προβλημα χωρου, και δεν ξερω τι να διαλεξω. Εμενα το βαθος ειναι στα 28 εκατοστα.

Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα μερικες επιλογες, αλλα ακομα δεν εχω καταλληξει.

NAD D3020
Denon PMA50

Για streaming (Και στο όρθιο!)
Yamaha WX A50
Monitor Audio Airstream A100

Λιγο μεγαλυτερα, πανε 28-29 εκατοστα
NAD C-316 BBE
NAD C-326 BBE

Αυτο παει στα 30 εκατοστα αν θυμαμαι καλα
Marantz M-CR511

Δεν σε βοηθησα φανταζομαι, απλα βαζω εδω αυτες τις επιλογες για μικρα μεγεθη.
Ισως καποιος εχει να προτεινει κατι διαφορετικο ;;
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Καλησπέρα αναζητώ μικρό σε διαστάσεις ενισχυτή. κυρίως το πρόβλημα εστιάζετε στο βάθος των μηχανημάτων τα οποία πρέπει να ειναι περίπου στα 25-27 εκατοστά λόγο περιορισμου του επίπλου.. Εχετε κατι αξιολογο υπόψην σας γιατί πάω να τρελαθώ ή σε ολοκληρομένο ή προενισχυτής / τελικος για να τρέξει τα klipch σε εναν χώρο 35 τετραγωνικών ;

Τι ηχεία πρέπει να οδηγήσει; Ποιες είναι οι απαιτήσεις τους σε ισχύ;
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Όσοι έχετε προτείνει κάποιον ενισχυτή, γνωρίζετε τι ηχεία ακριβώς έχει ο φίλος; Τι ανάγκες οδήγησης έχουν; Αλλιώς τι να προτείνει κάποιος!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
γενικώς προτείνουμε

Δεν νομίζω να έχει και magnepan.
Ας μας έλεγε. Αρα δεν τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα.
Η κρίσιμη παράμετρος είναι το βάθος. Συνεπώς προσωπικά δεν ασχολήθηκα με το είδος των ηχείων.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Μπορεί να μην το σκέφτηκε...εμείς θα είμαστε πιο σωστοί να τον ρωτήσουμε και να τους συστήσουμε και κατάλληλο ενισχυτή, πέρα από τις μικρές του διαστάσεις...παράδειγμα προτάθηκε NAD3020 που αποδίδει 2Χ30 βατ στα 4Ω...δηλαδή το μέγιστο 2Χ15 στα 8Ω...τι ηχεία δηλαδή να οδηγήσει αυτό το "τέρας" οδήγησης;
 

puntix

New member
6 November 2009
95
Συγνώμη έχετε δίκιο Εχω καταλήξει σε klipch ή τα elac απαιτήσεις 80 -120 watt , δηλαδή καποιο ηχείο το οποίο να παιζει δυνατά γιατί ο χώρος ειναι περίπου 35 τμ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Μπορεί να μην το σκέφτηκε...εμείς θα είμασυε πιο σωστοί να τον ρωτήσουμε και να τους συστήσουμε και κατάλληλο ενισχυτή, πέρα από τις μικρές του διαστάσεις...

δεν αντιλέγω, αλλά με δεδομένο ότι υπάρχει περιορισμός στο βάθος, νομίζω οι απαντήσεις για ενισχυτές με απαιτήσεις πάνε περίπατο.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Συγνώμη έχετε δίκιο Εχω καταλήξει σε klipch ή τα elac απαιτήσεις 80 -120 watt , δηλαδή καποιο ηχείο το οποίο να παιζει δυνατά γιατί ο χώρος ειναι περίπου 35 τμ.

Δηλαδή για να καταλαβαινόμαστε σε ποια ακριβώς από τα 50 μοντέλα ηχείων που βγάζουν αυτές οι εταιρείες;
 

puntix

New member
6 November 2009
95
Αυτά είναι κυρίως τα ηχεία που με ενδιαφέρουν .
https://www.skroutz.gr/s/5978047/Klipsch-R-28F-Floorstanding.html
[url]https://www.skroutz.gr/s/6827982/Monitor-Audio-Bronze-2.html

https://www.skroutz.gr/s/6855565/Monitor-Audio-Bronze-6.html#reviews[/URL]


&
Και η σειρά Ζ της Parasound στα 22cm πλάτος.
ωραιες επιλογές που μπορούμε να τα βρουμε αυτά τα μηχανάκια τον parasound δεν μπορεσα να το βρώ πουθενά..
 
Last edited:

puntix

New member
6 November 2009
95
Το πολύ μικρό βγάζει 45w ανα κανάλι απο οτι βλέπω και μετα το επομενο ειναι 40 cm μαζι με τα καλωδια.
Για τα R28 νομίζω χρειάζεσαι minimum 2Χ100 βατ στα 8Ω....
μπορώ να σου προτείνω αυτόν: Creek Evolution 100A 430x60x280mm W/H/D https://www.creekaudio.com/integrate...volution-100a/
Αυτός ειναι πραγματικά ενδιαφέρον!