Αγορά πικάπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

John_b

New member
14 December 2017
6
Γειά χαρά σε όλους!

Το θέμα που θέτω είναι σαν το κυπριακό. Χρόνια συζήτηση, διαβουλευσεις και δύσκολες αποφάσεις. Εγώ τουλάχιστον ελπίζω να δω φως. Ενδιαφέρομαι για αγορά πικάπ. Αγαπώ τη μουσική είναι η αρρώστια μου. Συλλέγω βινύλια κλπ. Εδώ κ χρόνια έχω σταματήσει να αγοράζω cd. Το αιώνιο θέμα είναι το μπάτζετ. Δυστυχώς όπως κ άλλα παιδιά έχω περιορισμένο.
Το ξέρω ότι έχετε βαρεθεί να διαβάζετε τα ίδια πράγματα και πως με 200 ευρώ δεν αγοράζεις μερσεντες όμως εγώ περισσότερο ενδιαφέρομαι να μου πείτε και αν αξίζει να κάνω την αναβάθμιση.
Το πικάπ που έχω τώρα είναι ένα lenco 744 dd για το οποίο μπορώ να βρω ελάχιστα πράγματα στο ίντερνετ. Του έχω βάλει μια 2MRed. Ο ενισχυτής είναι onkyo. Τα ηχεία roister. Το μπάτζετ μου μέχρι 250 το πολύ. Διακαής πόθος κ έρωτας φυσικά το Mk2 αλλά αποκλείεται να διαθέσω τα 400 plus για μεταχειρισμένο.
Σχεδόν κλίνω προς ένα pro ject. Πιστεύετε αξίζει? Θα δω διαφορά? Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το djλικι ούτε το usb.
Αυτά. Ότι προτάσεις έχετε καλοδεχουμενες και συγνώμη αν κούρασα.
Γιάννης
 

John_b

New member
14 December 2017
6
Εννοώ δεν υπάρχουν κριτικές η απόψεις χρηστών. Έχω επισκεφθεί τις περισσότερες από αυτές τις σελίδες κάποιες δεν είναι καν στα αγγλικά. Ευχαριστώ όμως για τις απαντήσεις σας 🙂
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Mia χαρά ειναι το πικάπ σου. Σύμφωνα με ενα γερμανικό φόρουμ έχει μηχανισμό και βραχίονα του Telefunken S900, που δεν ήταν και ότι χειρότερο. Για να βελτιώσεις ή θα βρεις κάποιο μεταχειρισμένο σε πολύ χαμηλή τιμη (Thorens, Rega κλπ) ή θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για κάτι καινούριο.
 

John_b

New member
14 December 2017
6
Mia χαρά ειναι το πικάπ σου. Σύμφωνα με ενα γερμανικό φόρουμ έχει μηχανισμό και βραχίονα του Telefunken S900, που δεν ήταν και ότι χειρότερο. Για να βελτιώσεις ή θα βρεις κάποιο μεταχειρισμένο σε πολύ χαμηλή τιμη (Thorens, Rega κλπ) ή θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για κάτι καινούριο.
Ωραίος φίλε κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω με την έννοια ότι εγώ δεν το έχω με τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Άρα μήπως να πάω σε αναβάθμιση ηχείων? Έχω ένα μοντέλο της roister status 3 λέει 120W RMS
 

John_b

New member
14 December 2017
6
Πραγματικά δεν έχω λόγια σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, την ευγένεια κ κυρίως το ότι δεν με αποκαρδιώσατε. Θα δώσω μια ευκαιρία ακόμα στο ήχο σύστημα μου κ αν αργότερα αλλάξουν τα πράγματα (οικονομικά) θα κάνω το μεγάλο βήμα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Βεβαια εαν εκτος απο την αυξηση του budget, αντιστοιχα αυξανουν (εστω και οι ευκαιριακες) ακουστικες εμπειριες, τοτε η προσεγγιση του ηχου που σου ταιριαζει θα ερθει πιο γρηγορα
Επομενως οπου και οποτε μπορεις ακου οσα περισσοτερα συστηματα για να παρεις εστω και μια γευση απο αυτα...
Καλη αρχη σε μια ομορφη εμπειρια-ταξιδι, η οποια για εμενα εκτος απο τη γνωριμια με αξιολογους ανθρωπους, με εκανε να ανοιξω και τους μουσιοουςου οριζοντες.
 

John_b

New member
14 December 2017
6
Βεβαια εαν εκτος απο την αυξηση του budget, αντιστοιχα αυξανουν (εστω και οι ευκαιριακες) ακουστικες εμπειριες, τοτε η προσεγγιση του ηχου που σου ταιριαζει θα ερθει πιο γρηγορα
Επομενως οπου και οποτε μπορεις ακου οσα περισσοτερα συστηματα για να παρεις εστω και μια γευση απο αυτα...
Καλη αρχη σε μια ομορφη εμπειρια-ταξιδι, η οποια για εμενα εκτος απο τη γνωριμια με αξιολογους ανθρωπους, με εκανε να ανοιξω και τους μουσιοουςου οριζοντες.

Φίλε μου να είσαι καλά. Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε 🙂
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Γειά χαρά σε όλους!

Το θέμα που θέτω είναι σαν το κυπριακό. Χρόνια συζήτηση, διαβουλευσεις και δύσκολες αποφάσεις. Εγώ τουλάχιστον ελπίζω να δω φως. Ενδιαφέρομαι για αγορά πικάπ. Αγαπώ τη μουσική είναι η αρρώστια μου. Συλλέγω βινύλια κλπ. Εδώ κ χρόνια έχω σταματήσει να αγοράζω cd. Το αιώνιο θέμα είναι το μπάτζετ. Δυστυχώς όπως κ άλλα παιδιά έχω περιορισμένο.
Το ξέρω ότι έχετε βαρεθεί να διαβάζετε τα ίδια πράγματα και πως με 200 ευρώ δεν αγοράζεις μερσεντες όμως εγώ περισσότερο ενδιαφέρομαι να μου πείτε και αν αξίζει να κάνω την αναβάθμιση.
Το πικάπ που έχω τώρα είναι ένα lenco 744 dd για το οποίο μπορώ να βρω ελάχιστα πράγματα στο ίντερνετ. Του έχω βάλει μια 2MRed. Ο ενισχυτής είναι onkyo. Τα ηχεία roister. Το μπάτζετ μου μέχρι 250 το πολύ. Διακαής πόθος κ έρωτας φυσικά το Mk2 αλλά αποκλείεται να διαθέσω τα 400 plus για μεταχειρισμένο.
Σχεδόν κλίνω προς ένα pro ject. Πιστεύετε αξίζει? Θα δω διαφορά? Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το djλικι ούτε το usb.
Αυτά. Ότι προτάσεις έχετε καλοδεχουμενες και συγνώμη αν κούρασα.
Γιάννης

Αγαπητε φιλε,
Εξαρταται για ποιο project μιλας. Τα συγκεκριμενα ειναι παρα πολυ αξιοπιστα (Οχι top of the cream, εκτος αν πας στα πολυ ακριβα τους.). Θεωρω οτι καλυτερα να μαζεψεις κατι παραπανω για κανεις μια πραγματικη αναβαθμιση. Σαν κατοχος του MKII δεν ειναι οτι καλυτερο, προσωπικη αποψη, καθως επισης και παρα πολυ υπερτιμημενα. Εφοσον λατρευεις τα βινυλια καλυτερα να πας σε κατι καλυτερο απο το ΜΚ2. Φυσικα και τα μεταχειρισμενα ειναι μια πολυ καλη λυση σε λογικες τιμες.