Αγορα ενισχυτη με dolby atmos (700-1200)

djcaris

New member
6 January 2012
53
καλημερα ενδιαφερομαι για αγορα ενισχυτη με dolby atmos .το σαλονι ειναι περιπου 45 τετραγωνικα στον αριστερο τοιχο ειναι η τηλεοραση με τα 2 ηχεια και το κεντρικο στον καναπε γωνιακο περιποθ στα 3.5 μετρα απο την tv και μετα τον καναπε ειναι η τραπεζαρια με εναν διαδρομο μικρο.ταπισω ηχεια βρισκοντα δεξια αριστερα απο τον καναπε και πανω στο νταβανι εχω καλωδια για τα ηχεια του ατμος
εχω ηχεια εμπρος 2 ιδιοκατασκευης 100 βαττ με 12 ιντσω woofer
κεντρικο klipch kv-1
πισω ηχεια εχω 2 δεν θυμαμαι μαρκα ειναι 60 watt (πιθανον να αγοραστουν καινουργια)
και τα atmos καινουργια θα αγοραστουν.
με εναν 5.1 ενισχυτη που εχω απλον sony δεν χρειαζομαι sub
εχω θεμα με τουσ ενισχυτες για ολοι αυτη ειναι ταξη D και σε ηχο παιζουν μαπα οποτε πολυ πιθανον να δωσω τα εμπος με προενισχυση και εναν τελικο sony es που εχω .εκτος αν καποιος φιλος εχει αλλη αποψη.

προσφατα στην εκθεση ηχου εικονας ακουσα τον MARANTZ 5012 ME TA POLK ΚΑΙ ψαχνοντας βρηκα τον MARANTZ 6012 σε καλη τιμη 1099 απο 1400.καμια ιδεα?

ευχαρισω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Η μόνη περίπτωση να μην χρειάζεσαι sub στο 5.1 είναι να έχεις κάποιον πάρα πολύ ειδικό ενισχυτή, αλλά αναιμικό όμως, που το έχει ενσωματωμένο το subwoofer.

img14.jpg
img09.jpg


Επειδή τo παραπάνω κάποια στιγμή υπήρχε σε Yamaha στη χώρα μας, θεωρώ πολύ απίθανο να έχεις κάτι τέτοιο.

Επομένως θα χρειαστείς και sub.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Εχω marantz 6011 και είμαι πολυ ευχαριστημενος απλος στη χρηση αν ξερεις τα βασικα καλός ήχος (ανάλογα με τα ηχεία που έχεις), και το σημαντικότερο 9 κανάλια ισχύος και 11.2 προενισχυσης. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.μοναδικό αρνητικό του η μικρη οθόνη είναι δυσχρηστη πρεπει να ανοιξεις tv για λειτουργιες οπως internet radio, usb κ.τ.λ.
 

djcaris

New member
6 January 2012
53
ευχαριστω . δεν εχω τετοιο yamacha φιλε .
δεν ξερω τη διαφορα εχει ο 6011 με τον 6012 να σου πω την αληθεια.σε 2 καναλια μουσικη πως τα παει?
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ο 6012 πρεπει λογικα να εχει μικρες βελτιωσεις σε σχέση με τον 6011 αλλα μετά που τον αγόρασα να σου πω την αλήθεια σταμάτησα να ψάχνω τις μικρολεπτομέρειες. Για μουσική ακούω πολυ ραδιόφωνο σε multichanel stereo αλλα θεωρω οτι είνα πολυ καλός και τη διαφορα την κανουν τα ηχεια που έχεις.