Denon 2400+ Ηχεία mix grill

n4speed

New member
16 June 2014
49
Χαιρετώ την ομάδα.
Μιας και είμαι μεγάλος ταινιακιας, απόφασισα σιγά σιγά να χτίσω ένα home cinema. Βρήκα τον Denon 2400h στο 500 αρικο και είπα να πάρω από το νέο χρόνο σιγά σιγά ηχεία. Γενικά το budget είναι περιορισμένο μαξ στο χιλιάρικο για ηχεία. Επίσης προσπαθώ να πολεμήσω με την παντόφλα της γυναίκας για τον αριθμό τον ηχείων . Εγώ θέλω 5.1.2 κάποια στιγμή (ας είναι 5.1 στην αρχή) και αυτή μου λέει για τα πίσω ηχεία: που θα τα κρεμάσω κλπ όποτε ψάχνω να είναι και λίγο διακριτικά.

Σήμερα απροσδόκητα μου χάρησε ένα φιλαράκι ενα ζεύγος βιβλιοθήκης παλιά Crystal Audio που γράφουν πίσω “pro v6 , 90watt, 40-20000hz, 8ohm”

Αξίζουν κάτι; Έλεγα να τα χρησιμοποιήσω και να προσθέσω αλλά τρία για αρχή + γουφερ. Έχετε προτάσεις ; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Ψάχνωντας λίγο και διαβάζοντας άπειρα φόρουμ καταλήγω ότι χρειάζομαι τουλάχιστον ένα καλό sun για αρχή. Ο χώρος μου για τηλεόραση είναι 3χ3 που συνεχίζει πίσω σε ένα κουτί 5x5 που είναι το υπόλοιπο σαλόνι/ κουζίνα. Εγώ κάθομαι στα 2,5μ.

Κοίταζα λοιπόν για ένα sub σαν πρώτη αγορά και είδα ότι πρέπει να πάω σε 12αρι για να νιώσω κάτι. Και ψάχνοντας έχω βρει τα εξής μοντέλα:

XTZ 12.17
BK XXLS400
Υπάρχει κάποια άποψη;

Επίσης τελικά τα crystal audio που μου έδωσαν αξίζουν σαν έστω πίσω ηχεία;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία δεν τα ξέρω. Αλλα μπορείς αφού ηδη τα εχεις να τα δοκιμασεις :)
Ως προς τα sub, φαίνονται πολύ καλά και τα δυο εκ πρώτης.
Svs και velodyne τις εχεις απορρίψει;
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
To SVS sb2000 ξεφεύγει στα 900 . Για το Velodyne δεν ξέρω. Για το 12.17 έχω διαβάσει κορυφαίες κριτικές και το βρήκα 580 με μεταφορικά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Φαίνεται καλή περίπτωση.
Για θέματα υποστήριξης δεν ξέρω.
Και για τόσο ογκώδη και βαριά αντικείμενα είναι λίγο ρίσκο. Αν χρειαστεί να το στείλεις κάπου τα μεταφορικά θα εξανεμίσουν οποιοδήποτε κέρδος.
Απο πλευράς απόδοσης νομίζω ότι θα σε καλύψει. Και σένα και το γείτονα από κάτω. Για τον από πάνω έχω κάποιους ενδοιασμούς :)
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Φαίνεται καλή περίπτωση.
Για θέματα υποστήριξης δεν ξέρω.
Και για τόσο ογκώδη και βαριά αντικείμενα είναι λίγο ρίσκο. Αν χρειαστεί να το στείλεις κάπου τα μεταφορικά θα εξανεμίσουν οποιοδήποτε κέρδος.
Απο πλευράς απόδοσης νομίζω ότι θα σε καλύψει. Και σένα και το γείτονα από κάτω. Για τον από πάνω έχω κάποιους ενδοιασμούς :)

Μένω στον 1ο 😋
Τα Dali Zensor 3 θα κάνανε για μπροστινά στο setup που πάω να φτιάξω; Και να έχω τα crystal audio surround?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Αν δε σε παιρνει για τα 5... Παλι small θα τα δηλώνει αλλα δεν πολύ πιστεύω οτι τα 3αρια κατεβαίνουν πραγματικα στα 80hz για σωστο κρος.
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Αν δε σε παιρνει για τα 5... Παλι small θα τα δηλώνει αλλα δεν πολύ πιστεύω οτι τα 3αρια κατεβαίνουν πραγματικα στα 80hz για σωστο κρος.

Η παντόφλα είναι το μεγάλο πρόβλημα. Μόλις ανέφερα για 6 ηχεία , έχω «ακούσει» τα πάντα...

Με χίλιες υποχωρήσεις είπαμε μήπως με μια ωραία βάση μπουν τα πίσω. Αν της πω πύργους για μπροστά.. 😰. Άλλες επιλογές έχουμε; Τα teufel λένε τίποτα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Γερμανία νομιζω πουλάνε πολύ.
Πάντως αν σκοπευεις να τα βάλεις τίποτε μέσα σε βιβλιοθήκες κλπ, ακόμα και τα zenzor 3 μεγαλα είναι. Και ξεχνάς το σωστο κρος. Ή εν πάσχει περιπτώσει τσιμπας παραμορφώσεις μπολικες μαζί και με τριξιματα.
Τα δαπέδου πιάνουν ίδιο χώρο με τα βάσης και τη βαση τους. Ειδικα τα zenzor που βγαίνουν και σε λευκά... Αλλα θέλουν άλλο αέρα γύρω τους (και απο πίσω)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αυτό το πράγμα με τις γυναίκες ποτέ μου δεν το κατάλαβα και συνεχίζω να μην το κατανοώ, ενώ έχουν λόγο για όλα μέσα στο σπίτι, ένα να ζητήσουμε κι "εμείς" μόνο διαζύγιο δεν ζητάνε, (το εμείς το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί ευτυχώς εμένα δεν με πιάνει γιατί στην περίπτωσή μου η ίδια η γυναίκα μου ζήτησε να χτίσουμε οικιακό κινηματογράφο, χειρίζεται δε τον εξοπλισμό καλύτερα κι από μένα). Φίλε μου απ ό,τι κατάλαβα λόγω ιδιαίτερων συνθηκών θα πρέπει να συμβιβαστείς με κάποια πράγματα, συμφωνώ με τον Panoramix ότι τα βάσης τον ίδιο χώρο πιάνουν με τα δαπέδου οπότε ανάλογα το χώρο και τη χρήση επιλέγεις. Μιας και σου χάρισε ο φίλος crystal audio γιατί δεν συμπληρώνεις όλο το σετ με ηχεία της ίδιας εταιρίας;
Μπορείς να βάλεις ένα πρόχειρο σχέδιο - κάτοψη του χώρου σου με τα μέτρα;
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Δίκιο έχεις. Αλλά σε μια σχέση κάνουν και οι 2 υποχωρήσεις (90%ο αντρας και 10% η γυναίκα Χαχαχα).

Έχω ένα έπιπλο τηλεόρασης χαμηλό . Εκεί πάνω θα μπει ο ενισχυτής και λογικά και το center όταν με το καλό το πάρω. Δεξιά που έχει πιο πολύ χώρο θα μπει το sub και μένει λίγο χώρος αριστερά και δεξιά για να κολλήσουν στις γωνιές 2 ηχεία βάσης(θα παίζουν τόσο κολλητά;;) ή να μπουν πάνω στο έπιπλο 2 τύπου βιβλιοθήκης αριστερά και δεξιά από το κεντρικό.

3f211f8eb5b14ced2fc85e7ca45d9c72.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
καλό είναι ότι ηχεία και να βάλεις να αφήσεις αέρα από το πλαινό τοιχο .Εγω τα εχω σε βάση τοίχου και ειναι πολύ εύχρηστο έτσι γιατί όποτε πρέπει να τραβήξω το επιπλο δε με ενοχλούν. Επίσης έτσι αποφευγεις και τυχόν δονησεις στο επιπλο που θεωρητικά επηρεάζουν αρνητικά τις υπόλοιπες συσκευές και έχεις και καλυτερο ηχητικό αποτέλεσμα σε περιπτωση που το έπιπλό σου δεν ςίναι και η πιο στιβαρή καυασκευή. Στη δική σου περίπτωση κατα τη γνώμη μου θα είναι καλό να τα βάλεις σε απόσταση 2 με 2,20 μέτρα μεταξύ τους και να αφήσεις 40 με 50 πόντους από το κάθε πλαι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Πολύ στριμωγμένο. Σίγουρα για βιβλιοθήκης βάσης πας.
Σωστη η παρατήρηση για τις βάσεις τοίχου. Μάλλον τα zenzor 3 για front. Και αντίστοιχο κεντρικό.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οπως λέει κι ο Θανάσης πολύ στριμωγμένα οπότε αν πας για τα zensor 3 μπροστά θα πας για τα zensor 1 για πίσω και με ένα 10ιντζο υπογούφερ είσαι μια χαρά για το χώρο σου και τον υπερκαλύπτεις θα έλεγα.
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Οπως λέει κι ο Θανάσης πολύ στριμωγμένα οπότε αν πας για τα zensor 3 μπροστά θα πας για τα zensor 1 για πίσω και με ένα 10ιντζο υπογούφερ είσαι μια χαρά για το χώρο σου και τον υπερκαλύπτεις θα έλεγα.

Για sub είναι καθοδον το XTZ 12.17.
Τα crystal audio έλεγα να τα έχω για πίσω και να βάλω ένα ωραίο ζευγάρι μπροστά και ένα center. Συμφωνείτε ;

Μεταξύ Dali Zensor 3, qacoustics 3020και των monitor audio bronze 2 που συζητιέται σε άλλο ποστ έχουμε κάποια προτίμηση ή αντιπρόταση;
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Ερώτηση: Ηχεία τύπου δαπέδου αλλά λεπτά και όμορφα όπως κάτι έτοιμα συστήματά της Sony πως τα πάνε από ήχο; Γενικά έχουμε κάτι σε διακριτικό αλλά καλό;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Δεν πάνε μόνα τους αλλά με sub υποχρεωτικά αυτά.

Εναλλακτικά ψάξε να βρεις πλήρη ηχεία δαπέδου με λεπτό πλάτος, που όμως θα έχουν τα απαιτούμενα λίτρα για την καμπίνα σε βάθος. Ίσως και με το γούφερ στο πλάι.
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Δεν πάνε μόνα τους αλλά με sub υποχρεωτικά αυτά.

Εναλλακτικά ψάξε να βρεις πλήρη ηχεία δαπέδου με λεπτό πλάτος, που όμως θα έχουν τα απαιτούμενα λίτρα για την καμπίνα σε βάθος. Ίσως και με το γούφερ στο πλάι.

Εφόσον θα έχω sub, θα με καλύπτουν; Ή θυσιάζω πολύ ποιότητα ήχου; Τα πλήρη ηχεία με λεπτό πλάτος ποια εννοούσες; Υπάρχουν προτάσεις;
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Έχω διαβάσει άπειρα αυτές τις μέρες. Νομίζω καταλήγω στο εξής: τα crystal audio που έχω που είναι και μεγάλα σε όγκο μπροστά, και τα Dali Zensor 3 πίσω ή τα q acoustics 3020 . Απλά επειδή σκέφτομαι να τα βιδώσω σε τοίχο τείνω προς τα q acoustics. Θα με καλύψουν; Άλλη πρόταση; Φοβάμαι επίσης τα zensor 3 κοντά σε τοίχο.