Ψάχνοντας κάτι καλύτερο από την λύση logitech.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Γειά σας μετά από καιρό από εμένα.

Σας γράφω μήπως βγάλω άκρη στην αγορά ηχείων για το φτηνό λαπτοπ μου.

Τα logitech Bluetooth των 50 λιρών μου, κάηκαν. ήταν Οκ για τον χώρο μου και την κατάσταση μου. (μόλις είχα μετακομίσει εξωτερικό).

Τώρα που έχω μπει σε μια σειρά (ακόμα στο εξωτερικό) σκέφτομαι σοβαρά να πάρω πραγματικά ηχεία για να ακούω τα πάντα αφού είναι το μόνο μέσο ψυχαγωγίας αυτή τη στιγμή στη ξενιτιά.
Ακούω μουσική (κυρίως ηλεκτρονική House tech κλπ) Spotify κλπ
Ταινίες και σειρές κλπ

Στο πολύ διάβασμα που έκανα, από τα trust tytan των 50 λιρών, έφτασα να κοιτάω τα Presonus Eris E5 των 180 λιρών.

Θα προτιμούσα κάτι σε plug and play για αρχη γιατι δεν έχω χώρο για πολλά καλώδια και θέλω το λαπτοπ να μην είναι δεσμευμένο με καλώδια

Η αρχή στην σκέψη για active monitor speaker εγινε οταν διαβάζοντας reviews για ηχεία υπολογιστών, διάβασα πολλά και καλά reviews για τα Edifier R1700BT Bluetooth. (στο αμαζον τα αποθεωνουν)
Μετά γνωρίζετε ότι όσο ψάχνεις τόσο χάνεσαι και ανεβαίνει το μπάτζετ.

Τώρα είμαι μεταξύ των.

Mackie*CR5BT 5 in. Bluetooth. 145 λίρες
https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B01FMB723O/ref=ox_sc_act_image_4?smid=ACDICG0OZNGQV&psc=1

Cerwin Vega XD5 . 170 λίρες
https://www.amazon.com/Cerwin-Vega-Active-Studio-Monitors/dp/B00IJKQGJC

Presonus Eris E5. 180 λιρών
https://www.amazon.co.uk/Presonus-Eris-Active-Monitor-Loudspeaker/dp/B00DOQLFD8

JBL LSR305 . 190 λίρες
https://www.amazon.com/gp/aw/d/B00F1DEI8G/ref=cm_cr_srp_mb_bdcrb_top?ie=UTF8

Η αλήθεια είναι ότι θέλω το μπάσο, δεν θέλω εντελώς flat ηχείο.

Ερώτηση 1. Έχετε άποψη για κάποιο από τα παραπάνω ηχεία?
Ερώτηση 2. Για αρχή μπορώ να ακούσω decent ήχο χωρίς dac? (είμαι λίγο άσχετος σε αυτά)

Σας παρακαλώ μη μου προτείνετε άλλα ηχεία γιατί θα χαθώ πιο πολύ

Ευχαριστώ.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
1)Και να έχουμε άποψη, αυτή δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την δική σου ...οπότε? ?
Θέλω να σου πω με το παραπάνω ότι εφόσον δεν θέλεις να μπερδευτείς πιο πολύ ,καλύτερα να τα ακούσεις μόνος σου και να πάρεις ότι σου κάτσει καλύτερα στα αυτιά.
Εγώ πχ έχω τα edifier 1280 τα presonus e4 και τα jbl308.
KAI TA 3 τα πήρα (περιπου) γουρούνι στο σακι γιατί δεν έβρισκα μαγαζιά να τα ακούσω σε σύγκριση με άλλα που ενδιαφερομουνα.
Τυχαια ψαχνοντας ,οπως εσυ, για γνωμες επεσα σε κατι καναλια στο youtube όπου κάνανε διάφορα συγκριτικά και βάζοντας κατι ακουστικά της προκοπής που διαθετω και από κει έβγαλα τα οποία συμπεράσματα.
Πάντως εγώ χωρίς να τα έχω ακουσει θα έπαιρνα τα cervin vega έτσι για το γαμωτο....την γουστάρω αυτήν την εταιρεία και εμπιστεύομαι το μπασο της.
2)Ναι μπορείς χωρίς dac με αυτό πχ
https://www.skroutz.gr/c/1971/kalodio_3_5mm_jack.html?keyphrase=mini+jack+to+rca
ή αυτο πχ
https://www.skroutz.gr/s/7243993/OEM-Cable-2x-RCA-male-2x-RCA-male-1-5m-000323.html
Το καλώδιο ,ανάλογα τι είδους έξοδο έχει το κομπιουτερ σου, στα ενεργα κατευθείαν.
 
Last edited:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αν σε ενδιαφέρει αυτό που σου ανέφερα περί youtube ένα από από τα κανάλια που βρήκα είναι το digital stereophony .
Screenshot_2017-12-17-22-59-10.jpg
Ελπίζω να σε βοηθήσει η εικόνα να το βρεις, γιατί το βρωμοαντροιντ δεν με αφήνει να βάλω σύνδεσμο!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Τώρα είδα ότι έχεις λαπτοπ,οπότε τα δευτέρα καλωδια που σου ποσταρισα δεν ισχύουν.
Βέβαια ανάλογα με τα ηχεια που τελικά θα πάρεις τότε θα δεις τι βυσματα θα χρειαστεις.
Αν πχ καταλήξεις σε jbl τότε χρειάζεσαι αλλά βύσματα.
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Αν σε ενδιαφέρει αυτό που σου ανέφερα περί youtube ένα από από τα κανάλια που βρήκα είναι το digital stereophony .
View attachment 147234
Ελπίζω να σε βοηθήσει η εικόνα να το βρεις, γιατί το βρωμοαντροιντ δεν με αφήνει να βάλω σύνδεσμο!

Έπεσα και εγώ σε αυτό το κανάλι από το πολύ ψάξιμο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πολλά, γιατί αυτή τη στιγμή ακούω με 2 μικρούς δορυφόρους μιας και το sub των creative είναι καμμένο.
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Εσύ που τελικά πήρες χωρίς να τα ακούσεις ζωντανά, πόσο κοντά έπεσαν στις προσδοκίες σου?
Να τα ακούσω λιγο δύσκολο ζωντανά εδώ που είμαι.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Βάλε ακουστικά καλύτερα.
Πάντως και τα edifier είναι μια φτηνή και καλή λύση
Εγώ τα πήρα από εδώ 85 ευρώ.
Έχει το ίδιο μοντελο χωρίς bluetooth γύρω στα 65.
Από το ίδιο κανάλι, τα φτηνα παίζανε καλύτερα!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Η μοναδική φορά που ακουσα δίπλα δίπλα ζωντανά κάτι, ήταν το jbl extreme3 και το harman kardon go + play.
Τα συμπερασματα μου ήταν ακριβώς ιδια με αυτό που ακουσα από το YouTube.
Οι ακροάσεις από το YouTube γίνονται συγκριτικά και όχι απόλυτα.
Αν το jbl σου ακουστεί με πιο πολύ μπασο από το presonus τότε το ίδιο θα είναι και στην πραγματικότητα.
Το μηχανάκι που συλλαμβάνει τον ήχο είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις.
Επείδη τυχαίνει να έχω ένα τέτοιο ειμαι σίγουρος 100% για την πιστότητα τους.
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Το Cerwin Vega SL15 είναι το ηχείο που θέλω να αποκτήσω κάποια στιγμή.
Το θεωρώ το καλύτερο ηχείο
Το έχω ακούσει.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Βάλε ακουστικά καλύτερα.
Πάντως και τα edifier είναι μια φτηνή και καλή λύση
Εγώ τα πήρα από εδώ 85 ευρώ.
Έχει το ίδιο μοντελο χωρίς bluetooth γύρω στα 65.
Από το ίδιο κανάλι, τα φτηνα παίζανε καλύτερα!

Για να ξέρουμε τι λεμε (εγώ δηλαδη!) 99 euro τα είχα πάρει και όχι 85 .
Τώρα την ριξανε την τιμή. ....τα πήγαν στα 97 !!!
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Για να ξέρουμε τι λεμε (εγώ δηλαδη!) 99 euro τα είχα πάρει και όχι 85 .
Τώρα την ριξανε την τιμή. ....τα πήγαν στα 97 !!!
Edifier θα έπαιρνα τα 1700 με Bluetooth στα 130
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Αλλάζω γνώμη κάθε 1 ώρα. Τώρα σκέφτομαι ότι τα ηχεία θα είναι πάνω σε γραφείο σχεδόν κολλημένα στον τοίχο.
Μήπως θα έχω πρόβλημα με το bass reflex στη πίσω μεριά?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
E οσο ναναι....πρεπει να εχει καμμια 30αρια ποντους το λιγοτερο βασει "προδιαγραφων"
Κατι dali που εχω ειναι στους 15 ποντους και δεν τρεχει τιποτα.
Χωρις ομως ιδιαιτερες απαιτησεις για κριτικες ακροασεις,εσωτερικοτητες,συναισθημα,λυρικοτητα και αλλα τετοια χαρωπα!.
Τωρα εσυ αν ψαχνεις το απολυτο.......
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Δεν ψάχνω το απόλυτο αλλά να μη τα χαντακωσω.
Να πάω στα Presonus Eris E5? Έχω διαβάσει καλά λόγια, σχεδόν ισάξια των jbl lsr305 που νομίζω τα jbl είναι κορυφή σε αυτή την κατηγορία
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Γιατι οχι στα cervin vega?
Στο αμαζον γραφουν τα καλυτερα!
Παντως το μπασο των jbl δεν νομιζω να το εχουν τα Presonus.
Εγω πηρα τα 4αρια μονο και μονο ενεκα τιμης απο μια προσφορα που τα ειχαν.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Παντως, γενικα μιλωντας, το κουραζεις πολυ για μια αγορα που ειναι για να κανεις το κεφι σου.
Παρε ενα απο αυτα που διαλεξες και μην το πολυψαχνεις ,γιατι στο τελος δεν θα το ευχαριστηθεις κιολας!
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Έχεις δίκιο έχω αρχίσει να κουράζομαι αλλά έτσι μαθαίνω κιόλας γιατί θα είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω ενεργά ηχεία.
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Πιστεύεις ότι τα jbl lsr305 θα χάνουν αν τα συνδέσω μέσω Bluetooth με Bluetooth receiver?