Αντοχή τοίχου για βάση στήριξης με βραχίονα 55" TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Καλημέρα σας

Πριν 1,5 μήνες αγόρασα μια Sony KD-55XE8505 και την έχω τοποθετήσει πάνω σε ένα έπιπλο τηλεόρασης. Όλα καλά αλλά επειδή η παλιότερη και κλεμένη 46" Samsung ήταν αναρτημένη στον τοίχο σκέφτομαι αν μπορούσα να βάλω πάλι βάση και να την κρεμάσω. Οι διαφορές με την παλιά είναι οι εξής που με προβληματίζουν για την εγκατάσταση βάσης τοίχου.
1. Η παλιά ήταν γύρω στα 11-12 κιλά κρεμασμένη σε βάση κάδρο Vogels με δύο κάθετα στηρίγματα που επέτρεπαν μόνο να την ανασηκώσεις προς τα εμπρός λίγο για να περάσεις καλώδια. Και φυσικά μοίραζε το βάρος σε μεγαλύτερο πλάτος στον τοίχο.
2. Η καινούργια είναι 55 ίντσες και 18-19 κιλά και σκέφτομαι να βάλω βάση με βραχίονα ώστε να τη στρίβω ελαφρώς δεξιά για καλύτερη θέαση αλλά και να μπορεί να κλείνει σαν κάδρο.
3. Ο τοίχος που θα βιδωθει η βάση είναι μονότουβλο που περνάει μέσα συρταροτή πόρτα σαλονιού. Παλιά οικοδομή του 70.

Το ερώτημά μου είναι. Θα αντέξει ο τοίχος με βάση με βραχίονα όπως αυτή: http://www.cosmodata.gr/product/287894/vasi-tv-32-55-bracket-lcd7600-1
που βλέπω ότι δεν είναι και διαθέσιμη :chinscratch:αλλά τέλος πάντων.

Τι πρέπει λοιπόν να προσέξω; Πώς μπορώ να μετρήσω την ανθεκτικότητα του τοίχου μου; Ίδια ερώτηση είχα και με την προηγούμενη τηλεόρασή μου αλλά τώρα είναι πιο απαιτητική η εγκατάσταση. Εκτός κι αν υποχρεωτικά πρέπει να στραφώ στις προτεινόμενες από τη Sony που δεν είναι ομως με βραχίονα.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Δεν νομιζω να "ρισκαρει" κανεις να σου πει οτι δεν υπαρχει προβλημα....

Τον περασμενο Σαββατο εβαλα μια 65αρα (29 κιλα) σε βαση τοιχου με βραχιονα σε μονοτουβλο και ειναι βραχος. Βεβαια, ημουν μαλλον και τυχερος, για τον φοβο των Ιουδαίων δλδ, που επεσα πανω σε σενάζι... (η μια απο τις 4 τρυπες. Ολες της συγκεκριμενης βασης ειναι η μια κατω απο την αλλη)
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
393
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
δε νομιζω ναχεις προβλημα με 19 κιλα ,απλα προσεξε τα ουπα να σφιξουν καλα και μετα αφου τελειωσεις κανε μια δοκιμη κρεμωντα κατι πουναναι ας πουμε 20-22 κιλα για νασαι σιγουρος πριν κρεμασεις την τιβι.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Δεν νομιζω να "ρισκαρει" κανεις να σου πει οτι δεν υπαρχει προβλημα....

Τον περασμενο Σαββατο εβαλα μια 65αρα (29 κιλα) σε βαση τοιχου με βραχιονα σε μονοτουβλο και ειναι βραχος. Βεβαια, ημουν μαλλον και τυχερος, για τον φοβο των Ιουδαίων δλδ, που επεσα πανω σε σενάζι... (η μια απο τις 4 τρυπες. Ολες της συγκεκριμενης βασης ειναι η μια κατω απο την αλλη)

Δε λέω να "ρισκάρει" να μου πει δεν υπάρχει πρόβλημα, κρέμασέ την άφοβα. Αλλά με ποιον τρόπο θα μετρήσω την αντοχή του τοίχου; Υπάρχει κάποια μέθοδος; Π.χ. Πάχος τούβλου, παλαιότητα, παλιότερες ζημιές, ύψος που θα τοποθετηθεί μετρώντας από το πάτωμα κλπ.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
δε νομιζω ναχεις προβλημα με 19 κιλα ,απλα προσεξε τα ουπα να σφιξουν καλα και μετα αφου τελειωσεις κανε μια δοκιμη κρεμωντα κατι πουναναι ας πουμε 20-22 κιλα για νασαι σιγουρος πριν κρεμασεις την τιβι.

Αυτό είναι καλό τεστ. Οπότε, αν σκάσει ο τοίχος και γεμίσω μπάζα το σαλόνι τουλάχιστον δεν θα έχω χαλάσει και την καινούργια τηλεόραση.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Το υψος ειναι το ευκολο, λενε πως εκει που ειναι οι υποτιτλοι ας πουμε, πρεπει να ειναι και το υψος των ματιων...

Τωρα για τα υπολοιπα, εγω την εβαλα...