The Looming Tower [Hulu]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
The-Looming-Tower.jpg


Imdb




Πρόκειται για το «The Looming Tower», την νέα τηλεοπτική σειρά της συνδρομητικής υπηρεσίας Hulu,
που καταγράφει το πρίν και το μετά της επίθεση στους δίδυμους πύργους της Νέας Υόρκης.


Αν και η ιστορία έχει ήδη αποτυπωθεί σε αμέτρητα ντοκιμαντέρ και κάποια κινηματογραφικά φίλμ,
το «The Looming Tower» αποτελεί την πρώτη τηλεοπτική σειρά που ασχολείται αποκλειστικά με το θέμα.

«Το The Looming Tower ανιχνεύει την αναδυόμενη απειλή του Osama bin Laden και της Al-Qaeda
και ρίχνει μια αμφιλεγόμενη ματιά στο πως η αντιπαλότητα ανάμεσα στη CIA και το FBI,
έστρωσε ακούσια το σκηνικό για την τραγωδία της 11ης Σεπτεμβρίου και τον πόλεμο στο Ιράκ.»



Το σενάριο της σειράς που θα υλοποιήσει η Legendary Television, έχουν γράψει οι Dan Futterman («Foxcatcher», «Capote»)
και ο Alex Gibney («We Steal Secrets: The Story of Wikileaks», «Zero Days»),
βασισμένοι στο βραβευμένο με Pulitzer βιβλίο «The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11» του Lawrence Wright.


Στον πρωταγωνιστικό ρόλο του John O’Neill, του αποφασισμένο και ξεροκέφαλου ηγέτη της Αντιτρομοκρατικής υπηρεσίας του FBI,
βρίσκεται ο Jeff Daniels («The Newsroom»), ενώ ο Tahar Rahim («The Last Panthers») θα υποδυθεί τον Ali Soufan,
ένα νεαρό πράκτορα του FBI που σύντομα θα γίνει ο προστατευόμενος του O’Neill, χάρις στις ικανότητες του και τις γνώσεις του γύρω απο το Ισλάμ.


Πρωταγωνιστούν επίσης οι Virginia Kull («Gracepoint»), Louis Cancelmi («The Amazing Spider-Man 2») και Sullivan Jones.

Υστερα απο το «11.22.63», το Hulu εστιάζει σε ένα άλλο μεγάλο γεγονός της ιστορίας,
ένα γεγονός που αποτυπώθηκε για πάντα στη μνήμη μας μέσα απο τις συγκλονιστικές εικόνες που κατέγραψαν οι κάμερες των μέσων και των απλών πολιτών.


Με μια πολύ ενδιαφέρουσα, ευαίσθητη αλλά και σκοτεινή ιστορία, η νέα σειρά του Hulu αναμένεται σαν ένα δυνατό δράμα που σίγουρα θα συζητηθείβ¦


Η πρώτη σαιζόν του «The Looming Tower» αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στις αρχές του 2018.

.............

- Το άρθρο είναι παλιότερο..

Έχουμε το 1ο trailer,
και η σειρά θα κάνει πρεμιέρα στις 28 Φεβρουαρίου.


A First Look at Hulu’s The Looming Tower
http://www.comingsoon.net/tv/trailers/910463-a-first-look-at-hulus-the-looming-tower





 
Last edited by a moderator:

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
446
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, αν και αυτό το οποίο περιμένω να δω από την σειρά ειναι όχι ότι οι κακοι Ταλιμπαν έριξαν τους πύργους, αλλα μια πιο αιχμηρη προσέγγιση η οποία θα επιδεικνυει και τον ρολο των ιδιων των ΗΠΑ στα γεγονότα. Συγχωρεστε με, αλλα πατριωτικες φανφάρες για την 9/11 δεν τις αντεχω με τίποτα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
Ωραια πραγματα! Gibney, Daniels, Rahim, Sarsgaard, Alec Baldwin και Bill Camp. Αδιαφορο πιστευω δεν θα ειναι.

@Serialakias , παντως Fahrenheit 9/11 δεν νομιζω οτι θα ειναι. Εσυ μαλλον κατι τετοιο ψαχνεις. Αν το εχω καταλαβει καλα, μαλλον θα εστιασει προς την αδυναμια συνενοησης μεταξυ των αντιτρομακρατικων και των κατασκοπευτικων υπηρεσιων.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
Πρεμιερα σημερα! Απο τις σειρες που περιμενα πως και πως να βγουν, τοσο λογο καστ οσο και λογο θεματολογιας. Ομορφα πραγματα διαβαζω εδω και ανεβαινουν εκθετικα οι προσδοκιες!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
Πολύ καλό το πρώτο. Δεν είμαι πολύ αντικειμενικός κριτής διότι όσοι με παρακολουθείτε ξέρετε ότι λατρεύω τέτοιου είδους σειρές και ταινίες.
Στοιχειώνει τον θεατή το τελευταίο πλάνο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
Τελειωσα και τα 3 σε χρονο dt για τα δικα μου δεδομενα. Περιμενω τα υπολοιπα! Μου δημιουργει συναισθηματα αντιστοιχα του Berlin Station, οτι δηλαδη καποιος δημιουργος εφιαξε μια σειρα για εμενα, κομμενη και ραμμενη στα μετρα μου και βασει του γουστου μου. Με θεματολογια που λατρευω, ηθοποιους που μου αρεσουν σε ρολους που τους εχω αγαπησει.
Κατι ασχετο. Περιμενα το Wormwood να ηταν καπως ετσι στημμενο, δηλαδη δραματοποιηση αληθινων γεγονοτων. Το στυλ που επελεξαν τελικα, να ειναι 50-50 δηλαδη, με μπλεκει φοβερα. Δεν μπορω να αφοσοιωθω στο κομματι του ντοκυμαντερ και δεν βυθιζομαι στην πλοκη του δραματοποιημενου κομματιου.