Αγορές από καταστήματα του εξωτερικού (ΑMAZON κτλπ) - Εμπειρίες και συμβουλές

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
AMAZON.CO.UK ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? Αγγλικη συνεπεια σου λεει μετα... Ηταν να παραλαβω τα 598 sr Τεταρτη (13/12ου) μεχρι τις 8.00 μ.μ κατι που δεν εγινε. Εστειλα email στο amazon.co.uk και μου απαντησαν πως θα το παραλαβω το αργοτερο μεσα στις 24-48 επομενες ωρες. Παει καλα λεω, για να δουμε. Πριν περασουν οι 48 ωρες που ομως διαφανηκε οτι ουτε σημερα θα παραλαμβανα, τους στελνω ξανα email. Η απαντηση που πηρα αυτη τη φορα ομως ηταν απιστευτη!!! Μου ειπαν ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΩΣ ΤΙΣ 30/12 ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΟΥΝ ΩΣ ΤΟΤΕ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. Τοσο απλα!!! Ε Λ Ε Ο Σ !!! Ειχε κανεις αλλος τετοια εμπειρια και πώς νομιζετε οτι πρεπει να αντιδρασω???
 
Last edited by a moderator:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Βασικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Έτσι είναι η budget μεταφορές.
Συμβαίνει συνεχώς από Amazon.co.uk.
Το πολύ πολύ αν τους πρηξεις σου πουν μην το παραλάβεις να σου στείλουν άλλο express κλπ κλπ.
Επίσης παίζει να κάνεις σκηνικό ότι το ήθελες για δώρο κλπ κλπ και να αξιώσεις πίσω τα μεταφορικά.
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Βασικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Έτσι είναι η budget μεταφορές.
Συμβαίνει συνεχώς από Amazon.co.uk.
Το πολύ πολύ αν τους πρηξεις σου πουν μην το παραλάβεις να σου στείλουν άλλο express κλπ κλπ.
Επίσης παίζει να κάνεις σκηνικό ότι το ήθελες για δώρο κλπ κλπ και να αξιώσεις πίσω τα μεταφορικά.

Αυτο ακριβως τους προτεινα. Αφου τους ειπα οτι τα ηθελα για πριν τα Χριστουγεννα (και αληθεια ειναι), τους προτεινα αφου αυτοι ευθυνονται, να κανουν νεα αποστολη express χωρις δικη μου χρεωση. Ετσι θα ερθουν 21 του μηνα που και παλι ειναι 8 μερες μετα την αρχικη προβλεπομενη ημερομηνια... Ειχα πλακα που κοιτουσα την εξελιξη της παραγγελιας καθε τοσο...
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Αυτη ειναι η απαντηση τους κι επειδη τα αγγλικα μου με ορολογία αγορας ειναι φτωχα, αν θελετε με βοηθατε λιγο. Βασικα πειτε με αν μου χρεωνουν κατι, περα απ´το οτι δεν τα εστειλαν καν ακομα...
I've checked your order, and have found that "Sennheiser HD 598SR Over-Ear Headphone with Smart Remote - Black" has been delayed in the dispatch process. I’ve now escalated this to the fulfilment centre that is dispatching your goods to help solve the problem.

Your order will dispatch within 48 hours. If for any reason you haven’t received a confirmation email within this timescale, please let us know by replying to this e-mail.

To help make up for the inconvenience of this delay, I've extended yourAmazon Prime membership by 30 days. You can review your renewal details in the Your Account section of your Amazon.co.uk account.

When your order is dispatched we'll automatically refund you your delivery costs for this shipment]

If there is a faster shipping method available we will also automatically upgrade the parcel to help get it to you that bit sooner.

When your order dispatches we'll send you an e-mail when we dispatch, confirming the new estimated delivery date, contents and method of delivery.

I hope this helps. We look forward to seeing you again soon.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Βασικά σου γράφουν ότι τελικά δεν τα έστειλαν καθόλου μέχρι σήμερα.
Θα σου τα στείλουν λοιπόν με την γρηγορότερη μέθοδο που έχουν χωρίς έξτρα χρέωση , θα σου επιστρέψουν πίσω τα αρχικά μεταφορικά και σου δίνουν δώρο 1 μήνα δωρεάν prime.
Ουδέν κακό αμιγές καλού....
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Βασικά σου γράφουν ότι τελικά δεν τα έστειλαν καθόλου μέχρι σήμερα.
Θα σου τα στείλουν λοιπόν με την γρηγορότερη μέθοδο που έχουν χωρίς έξτρα χρέωση , θα σου επιστρέψουν πίσω τα αρχικά μεταφορικά και σου δίνουν δώρο 1 μήνα δωρεάν prime.
Ουδέν κακό αμιγές καλού....

Για να δουμε... Κραταω μικρο καλαθι. Παντως το κραξιμο που τους εριξα με το γαντι, πιανει σε ολες τις γλωσσες ;)
 

gonzo

Senior Member
7 September 2006
338
Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Αυτη ειναι η απαντηση τους κι επειδη τα αγγλικα μου με ορολογία αγορας ειναι φτωχα, αν θελετε με βοηθατε λιγο. Βασικα πειτε με αν μου χρεωνουν κατι, περα απ´το οτι δεν τα εστειλαν καν ακομα...
I've checked your order, and have found that "Sennheiser HD 598SR Over-Ear Headphone with Smart Remote - Black" has been delayed in the dispatch process. I’ve now escalated this to the fulfilment centre that is dispatching your goods to help solve the problem.

Your order will dispatch within 48 hours. If for any reason you haven’t received a confirmation email within this timescale, please let us know by replying to this e-mail.

To help make up for the inconvenience of this delay, I've extended yourAmazon Prime membership by 30 days. You can review your renewal details in the Your Account section of your Amazon.co.uk account.

When your order is dispatched we'll automatically refund you your delivery costs for this shipment]

If there is a faster shipping method available we will also automatically upgrade the parcel to help get it to you that bit sooner.

When your order dispatches we'll send you an e-mail when we dispatch, confirming the new estimated delivery date, contents and method of delivery.

I hope this helps. We look forward to seeing you again soon.

Να σε χρεώσουν κάτι, όχι απ'ότι βλέπω.
Αν δεν έχεις λάβει ειδοποίηση ότι το δέμα σου (που δεν έχει ακόμη αποσταλεί)
έφυγε στις επόμενες 48 ώρες, σου λένε να τους ειδοποιήσεις.

Σε αναγνώριση του λάθους τους για την καθυστέρηση (συμβαίνει όταν πλησιάζουν οι γιορτές),
σου επεκτείνουν-ανανεώνουν το prime membership για ένα μήνα.

Και όταν φύγει η αποστολή θα σου επιστρέψουν τα έξοδα μεταφοράς.
 

gonzo

Senior Member
7 September 2006
338
Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

AMAZON.CO.UK ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? Αγγλικη συνεπεια σου λεει μετα... Ηταν να παραλαβω τα 598 sr Τεταρτη (13/12ου) μεχρι τις 8.00 μ.μ κατι που δεν εγινε. Εστειλα email στο amazon.co.uk και μου απαντησαν πως θα το παραλαβω το αργοτερο μεσα στις 24-48 επομενες ωρες. Παει καλα λεω, για να δουμε. Πριν περασουν οι 48 ωρες που ομως διαφανηκε οτι ουτε σημερα θα παραλαμβανα, τους στελνω ξανα email. Η απαντηση που πηρα αυτη τη φορα ομως ηταν απιστευτη!!! Μου ειπαν ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΩΣ ΤΙΣ 30/12 ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΟΥΝ ΩΣ ΤΟΤΕ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. Τοσο απλα!!! Ε Λ Ε Ο Σ !!! Ειχε κανεις αλλος τετοια εμπειρια και πώς νομιζετε οτι πρεπει να αντιδρασω???

είναι η συνηθισμένη απάντησή τους, όταν ο πελάτης αργεί να παραλάβει,
πράγμα όχι σπάνιο. Αν λοιπόν δε στο έχει βουτήξει κάποιος (πράγμα που δεν ισχύει στη δικιά σου περίπτωση)
σου ζητάνε απλά να κάνεις υπομονή λίγες ημέρες (και αν πάλι δε παραλάβεις τους ειδοποιείς και στο ξαναστέλνουν ή σου βάζουν τα λεφτά σου πίσω)
 

gonzo

Senior Member
7 September 2006
338
Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Αυτη ειναι η απαντηση τους κι επειδη τα αγγλικα μου με ορολογία αγορας ειναι φτωχα, αν θελετε με βοηθατε λιγο. Βασικα πειτε με αν μου χρεωνουν κατι, περα απ´το οτι δεν τα εστειλαν καν ακομα...
I've checked your order, and have found that "Sennheiser HD 598SR Over-Ear Headphone with Smart Remote - Black" has been delayed in the dispatch process. I’ve now escalated this to the fulfilment centre that is dispatching your goods to help solve the problem.

Your order will dispatch within 48 hours. If for any reason you haven’t received a confirmation email within this timescale, please let us know by replying to this e-mail.

To help make up for the inconvenience of this delay, I've extended yourAmazon Prime membership by 30 days. You can review your renewal details in the Your Account section of your Amazon.co.uk account.

When your order is dispatched we'll automatically refund you your delivery costs for this shipment]

If there is a faster shipping method available we will also automatically upgrade the parcel to help get it to you that bit sooner.

When your order dispatches we'll send you an e-mail when we dispatch, confirming the new estimated delivery date, contents and method of delivery.

I hope this helps. We look forward to seeing you again soon.

σε παρόμοιο με το δικό σου περιστατικό, όταν δηλαδή καθυστέρησαν να μου το στείλουν
και μου είπαν "θα παραλάβεις μετά από άλλες 15 μέρες", ενώ θα έπρεπε να είχα ήδη παραλάβει,
διαμαρτυρήθηκα και στις επόμενες ώρες μου απάντησαν, μου έβαλαν αποζημίωση 10 λίρες (το άμαζον)
και άλλες 10 λίρες ο πωλητής (σε συνολική παραγγελία 80 λιρών).
 

gonzo

Senior Member
7 September 2006
338
Απάντηση: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

περιττό να πω ότι το δέμα έφτασε σε 2 μέρες!
άψογοι. Σε αντίθεση με αρκετές περιπτώσεις στη χώρας μας,
όταν "χάθηκαν δέματα".
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

σε παρόμοιο με το δικό σου περιστατικό, όταν δηλαδή καθυστέρησαν να μου το στείλουν
και μου είπαν "θα παραλάβεις μετά από άλλες 15 μέρες", ενώ θα έπρεπε να είχα ήδη παραλάβει,
διαμαρτυρήθηκα και στις επόμενες ώρες μου απάντησαν, μου έβαλαν αποζημίωση 10 λίρες (το άμαζον)
και άλλες 10 λίρες ο πωλητής (σε συνολική παραγγελία 80 λιρών).
Τους γκρινιαξα, ειπα πως θελω να τα κανω χριστουγεννιατικο δωρο και τους ειπα να βρουν τον συντομοτερο τροπο να τα στειλουν. Οι 2 μερες που ζητουν για να ετοιμασουν την παραγγελια ειναι παρα πολλες, οταν εδω και 2 μερες επρεπε να τα εχω στα χερια μου...
 

gonzo

Senior Member
7 September 2006
338
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Τους γκρινιαξα, ειπα πως θελω να τα κανω χριστουγεννιατικο δωρο και τους ειπα να βρουν τον συντομοτερο τροπο να τα στειλουν. Οι 2 μερες που ζητουν για να ετοιμασουν την παραγγελια ειναι παρα πολλες, οταν εδω και 2 μερες επρεπε να τα εχω στα χερια μου...

ok λάθη γίνονται. Το σημαντικό είναι ότι αναγνώρισαν το σφάλμα τους
και σου είπαν πως θα σε αποζημιώσουν με membership + δωρεάν μεταφορικά.
Οι 2 μέρες περνάν εύκολα.Νομίζω ότι το σημαντικό είναι πως θα τα έχεις πριν τα Χριστούγεννα.
οκ είναι λίγο σπαστικό, αλλά κάνε λίγο υπομονή! καλή παραλαβή :)
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Η τελευταια τους απαντηση δεν ειναι και πολυ πειστικη, δεν εχει αλλαξει τιποτα στην κατασταση της παραγγελιας, βλεπω οτι παλι "αλλοι παραγοντες φταινε" ενω δε φαινεται πια πουθενα να παραδεχονται οτι δεν το εστειλαν ακομα, τιποτα χειροπιαστο για την ημερομηνια αφιξης του δεματος... Οσο για το membership ειναι κατι αχρηστο για μενα αφου αφενος δεν εχω σκοπο να κανω κι αλλη αγορα στον επομενο μηνα και αφετερου εχω ηδη στη διαθεση μου τον 1ο μηνα free που δεν εχω κανει χρηση... Μου επιστρεφουν τα εξοδα μεταφορας, για ενας θεος ξερει ποσες μερες καθυστερησης. Τριχες!!!
Amazon.co.uk
Your Account Amazon.co.uk
Message From Customer Service
Hello Nontas,

I'm sorry to hear that your order has not arrived yet and its a Christmas gift.

I apologise for the inconveniece caused. I understand the emotions attached to it.

I know nothing can compensate the inconvenience caused but to make up for it I've refunded the delivery charges of £6.69 to your payment card. Please allow your bank 5-7 business days to process it for you.

Parcels dispatched for international delivery are sent to the carrier's nearest regional dispatch hub, and are then delivered to customers by their local postal authorities. Tracking and delivery confirmation for these local postal authorities are only available if the carrier provides them to Amazon.co.uk.

I completely understand how frustrating and annoying this situation is as this is your first order and is late, we do our best to ensure that all orders are delivered by the date provided when you place your order, but occasionally an order may be late as a result of circumstances beyond our control.

Each order has an estimated delivery date by which the parcel should be delivered. If a parcel hasn't arrived by then, we'll ask you to wait a little longer for it to be delivered in case of unforeseen delays like bad weather conditions, transportation issues like accidents.

In your case, I'm positive the order will arrive before Christmas.

Please be assured that we are here to make things easier for you and we will do whatever we can do to prevent you from facing any kind of inconvenience or bearing any kind of loss.

Regarding your promotional credit query, promotional credit can be used to purchase items sold and dispatched by Amazon.

You can view the terms and conditions for promotional credit here:

https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201895970

We will continue working hard to ensure you receive accurate service.

I hope you'll give us a chance to serve you in a better way in future.

Take Care! Have a great day ahead!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Υπομονή , αυτά συμβαίνουν στις διεθνείς μεταφορές ειδικά στις budget επιλογές.
Το ότι δεν έχει αλλάξει κάτι δεν σημαίνει ότι δεν θα έρθει , εμένα παλαιότερα από USA
μου έστειλαν τα cd που είχαν χαθεί στον Ατλαντικό , μέσα σε τρεις ημέρες ακριβώς!
Αν το στείλουν express σε δύο - τρεις ημέρες θα τα έχεις.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Όχι. Είναι πάγιο πρόβλημα. Σε σημείο που να πρεπει να θεωρηθεί ως παραπληροφόρηση απο πλευράς τους. Εσκεμμενη. Πριν δώσεις παραγγελια βλέπεις 5 με 10 μέρες. Με το που παραγγέλνει βλέπεις 10 μέρες και το προϊόν φτάνει στις 14. Και η "αποζημίωση" τους σε ναι γτπ καβάλα.
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Ουτε σημερα φανηκαν τα 598sr. Ξερουμε με ποια κουριερ ερχονται απο amazon.co.uk? Πηρα το πρωι στη Γενικη ταχυδρομικη, δεν ειχαν κατι, αρα δεν εφτασε ακομη Ελλαδα, που σημαινει ουτε αυριο θα ερθει. Με ποια αλλη στελνουν? ACS? Speedex? καποια αλλη? Μηπως με δουλευουν ακομα ψιλο γαζι???
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

AMAZON.CO.UK ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? Αγγλικη συνεπεια σου λεει μετα... Ηταν να παραλαβω τα 598 sr Τεταρτη (13/12ου) μεχρι τις 8.00 μ.μ κατι που δεν εγινε. Εστειλα email στο amazon.co.uk και μου απαντησαν πως θα το παραλαβω το αργοτερο μεσα στις 24-48 επομενες ωρες. Παει καλα λεω, για να δουμε. Πριν περασουν οι 48 ωρες που ομως διαφανηκε οτι ουτε σημερα θα παραλαμβανα, τους στελνω ξανα email. Η απαντηση που πηρα αυτη τη φορα ομως ηταν απιστευτη!!! Μου ειπαν ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΩΣ ΤΙΣ 30/12 ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΟΥΝ ΩΣ ΤΟΤΕ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. Τοσο απλα!!! Ε Λ Ε Ο Σ !!! Ειχε κανεις αλλος τετοια εμπειρια και πώς νομιζετε οτι πρεπει να αντιδρασω???

Να είσαι και ευχαριστημένος .Εμένα μου δέσμευσαν επί 16 μέρες ένα σημαντικό ποσό γιατί κάποιος μπήκε μέσα και έβαζε παραπλανητικές αγγελίες .
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Να είσαι και ευχαριστημένος .Εμένα μου δέσμευσαν επί 16 μέρες ένα σημαντικό ποσό γιατί κάποιος μπήκε μέσα και έβαζε παραπλανητικές αγγελίες .

Ευχαριστημενος??? Μετα απο 19 μερες απ´την παραγγελια και φυσικα δεσμευμενο κι εμενα το ποσο?? Και σε μενα δεν υπηρξε παρεμβολη, μονοι τους τα κανουν μανταρα και μου λεν και ψεματα συνεχεια... Επισης μου ειπαν οτι τα εστειλαν με την DP_INTL_PAECKCH... Ποια εταιρια ειναι αυτη? Υποτιθεται οτι το εστειλαν μ´ αυτη για γρηγορη αποστολη...
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Ευχαριστημενος??? Μετα απο 19 μερες απ´την παραγγελια και φυσικα δεσμευμενο κι εμενα το ποσο?? Και σε μενα δεν υπηρξε παρεμβολη, μονοι τους τα κανουν μανταρα και μου λεν και ψεματα συνεχεια... Επισης μου ειπαν οτι τα εστειλαν με την DP_INTL_PAECKCH... Ποια εταιρια ειναι αυτη? Υποτιθεται οτι το εστειλαν μ´ αυτη για γρηγορη αποστολη...

Το <ευχαριστημένος> το είπα ειρωνικά αναφερόμενος στο Amazon γιατί προφανώς εσύ έχεις χίλια δίκια
Τον Οκτώβριο μου ήρθε η πρώτη παραγγελία μέσω DHL [η οποία DHL χθές ένα δεματάκι από Γερμανία ενώ ήταν να μου το παραδώσει μέχρι τις 5μμ καί χωρίς ενημέρωση το έδωσε στη speedex για να το παραδώσει κάποια στιγμή σήμερα!!!! ]
 
Last edited: