EH-TW5300 προβλημα με λαμπα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Γεια σας ειμαι κάτοχος του προτζεκτορα EH-TW5300 περίπου ένα χρόνο αγορασμένο από ένα κατάστημα ''Κωτσοβολος''

Το προβλημα ειναι ότι εμφάνισε ένδειξη για αλλαγή λάμπας
ενώ είχε μόλις 250-300 ώρες λειτουργίας τι μπορει να φταιει για αυτο ? ειναι φυσιολογικό ? η εγγύηση με καλύπτει ? απο που μπορώ να προμηθευτώ αλλη λαμπα για το συγκεκριμένο μοντέλο?


ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Απάντηση: Re: EH-TW5300 προβλημα με λαμπα

Αν δε κανω λαθος το service των epson το εχει η oktabit στο χαλανδρι.Τον πας και στην αλλαζουν.Εκει ειχα παει τον δικο μου πριν πεντε χρονια που καηκε η λαμπα στις 750 ωρες λειτουργιας.Οσο για το φυσιολογικο οχι δεν ειναι αλλα συμβαινει.Αστοχια υλικου, κακη χρηση (συχνα αναψε σβησε) υψηλες θερμοκρασιες δεν ξερω αλλα εχω αρχισει να πιστερυω οτι η epson εχει ενα θεμα με τις λαμπες.
 
Last edited:

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
ευχαριστώ για της απαντήσεις παιδια
ίσως έκανα και εγώ λάθη πάντως στη χρίση του λόγω αμάθειας
το γεγονός οτι κόπηκε το ρεύμα καμιά 2 φόρες ενώ δούλευε και μετά τον άνοιξα κατευθείαν επηρεάζει τόσο πολύ τη ζωή της λάμπας ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
H διακοπη ρευματος προκαλει αμεση παυση των ανεμιστηρων ψυξης, με αποτελεσμα η λαμπα να μην μπορει να ψυχθει για ακομα λιγα λεπτα οταν σβηνει και αυτο της προκαλει θερμικο σοκ.
Ισως ενα μικρο UPS να βοηθουσε στην περιπτωση σου (αν εχεις συχνες διακοπες ρευματος) ωστε να κανεις shutdown τον προβολεα και να συνεχιζουν να δουλευουν οι ανεμιστηρες για 2-3 λεπτα ακομη.
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
παιδιά τελικά η λάμπα αλλαχτηκε ολα καλα
άλλα μετά την αλλαγη έχει μια απαλη χρωματική ανομοιομορφία στην αριστερή άκρη της οθόνης που φαίνεται μόνο σε λευκό φόντο

τη μπορώ να κάνω για αυτο ?
 
Last edited:

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Η ανομοιομορφία οφείλεται στην λάμπα, στο πως κάθεται. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις και να ξαναβάλεις την λάμπα. Ακόμα και χιλιοστά διαφορετικής τοποθέτησης αλλάζει η ομοιομορφία δραματικά. Αν δεν πετύχει, απλά η λάμπα μέσα στο housing κάθεται ελαφρώς στραβά. Θα πρέπει να ζήσεις έτσι, δυστυχώς αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα των epson LCD.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Η ανομοιομορφία οφείλεται στην λάμπα, στο πως κάθεται. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις και να ξαναβάλεις την λάμπα. Ακόμα και χιλιοστά διαφορετικής τοποθέτησης αλλάζει η ομοιομορφία δραματικά. Αν δεν πετύχει, απλά η λάμπα μέσα στο housing κάθεται ελαφρώς στραβά. Θα πρέπει να ζήσεις έτσι, δυστυχώς αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα των epson LCD.

ελα ρε συ..!!δεν σε βαζει σε μια θεση στο βιδωμα της?ετσι οπως το λες,μου θυμιζει μπουζι,που εαν στραβω-βιδωσει,πας για τορνο..!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
ελα ρε συ..!!δεν σε βαζει σε μια θεση στο βιδωμα της?ετσι οπως το λες,μου θυμιζει μπουζι,που εαν στραβω-βιδωσει,πας για τορνο..!

Δυστυχώς Δημήτρη ακόμα και χιλιοστά κάνουν την διαφορά στην τοποθέτηση της λάμπας. Φυσικά και δεν περιμένουμε ένα housing λάμπας να είναι πανομοιότυπο με ένα άλλο, γιαυτό και με μία λάμπα έχουμε α ανομοιομορφία, με μία άλλη β και με μία τρίτη καθόλου. Κάποιες φορές παίζοντας με την τοποθέτηση μπορεί να διορθωθεί αρκετά η κατάσταση.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχώς Δημήτρη ακόμα και χιλιοστά κάνουν την διαφορά στην τοποθέτηση της λάμπας. Φυσικά και δεν περιμένουμε ένα housing λάμπας να είναι πανομοιότυπο με ένα άλλο, γιαυτό και με μία λάμπα έχουμε α ανομοιομορφία, με μία άλλη β και με μία τρίτη καθόλου. Κάποιες φορές παίζοντας με την τοποθέτηση μπορεί να διορθωθεί αρκετά η κατάσταση.

ωραιος-να το ξερουμε οταν ερθει η ωρα της αλλαγης.επισης νομιζω οτι δεν την βαζουμε με γυμνα χερια.