Optoma hd142x θεμα με focus

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Καλησπερα σε ολους..!
Εχω εδω κ λιγες μερες τον hd142x προτζεκτορα της optoma.
Τον εχω ταβανι αναποδα γυρω στα 4μιση μετρα απο το πανελ που εφτιαξα κ ειναι στις 140 ιντσες περιπου..
Εχω 2 θεματακια ομως..
Πρωτον, καθε φορα που τον αναβω θελει ρυθμιση το focus χειροκηνητα ,το πλαστικο ρολο δηλαδη γυρω απο το φακο, δηχνει θολα καθε φορα που τον ανοιγω.θελει λιιιγο γυρησμα.
Δευτερον, ποτε δε μπορεσα να εχω ξεκαθαρη εικονα κ στις 140 ιντσες, οσο κ να προσπαθω με το focus,zoom, και keystone παντα καποια πλευρα θα ειναι καπως ποιο θολη απο καποια αλλη, δηλαδη το πειραζω λιιιγο , ειναι θολα κατω και ξεκαθαρα πανω,το πειραζω ξανα λιιιγο και γινεται το αναποδο..
Η διαφορα φενεται εντονοτερα στα γραμματα..
Κανω κατι λαθος;
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Προσπάθησε να βρεις το σωστό υψος ώστε να είναι ακριβώς απέναντι απο την οθόνη, εντελώς κάθετα, χωρίς κλισεις. (ουτε πανω-κατω, ουτε αριστερα-δεξια). Επίσης σιγουρεψου οτι η οθόνη ή ο τοίχος που προβολείς δεν έχει ανομοιομορφία.
Έχω τον ίδιο προτζεκτορα. το θέμα με το χάσιμο του φόκους δεν το έχω.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Σε αυτη την κατηγορια τιμης, δεν θα βρεις φακο ξυραφι απ'ακρη σ'ακρη. Θα προσπαθησεις να φτιαξεις το focus ουτε να νεταρει τελεια στο κεντρο, ουτε στα ακρα. Καπου αναμεσα, για να εχεις μια χρυση τομη στο focus.

Επισης, ενδεχεται ο προβολεας λογω διαστολων/συστολων, να σου χαλαει το προρυθμισμενο φοκους οταν ζεσταθει.
Για αυτο το λογο, την επομενη φορα θα τον ανοιξεις, θα περιμενεις να ζεσταθει καλα (π.χ. 10-15 λεπτα) και υστερα θα πας να φτιαξεις το focus εκει που θες.
Την επομενη φορα που θα ανοιξεις τον προβολεα και θα ειναι κρυος, θα ειναι λιγο out of focus, ομως οταν ζεσταθει θα ερθει εκει που τον ειχες ρυθμισει οταν ηταν ζεστος.

Περαν αυτων των δυο δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.
(Αν θεωρησουμε οτι και ο προβολεας σε σχεση με την οθονη
ριχνει τη δεσμη του ακριβως καθετα)

Αν παρ'ολα αυτα θεωρεις οτι το out of focus ειναι παρα πολυ, ισως να μιλαμε και για προβληματικο κομματι.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Βαλε το προβολεα ακριβως απεναντι απο την οθονη σου και μη χρησιμοποιεις καθολου το keystone.
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Ακριβως απεναντι τον εχω στο κεντρο,
Μονο που ειναι ψιλα, ταβανι, δε μπορω να τον εχω χαμηλοτερα λογο χορου..
Ετσι τον εχω απτην αρχη
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Εχω και εγω τον ιδιο προβολεα και εχει ενα θεματακι με το focus. Μην τον κεντραρεις οσο ειναι κρυο το μηχανημα, αστον κανενα δεκαλεπτο να ζεσταθει και μετα ρυθμισε το focus. Καθε φορα που το ανοιγεις θα ειναι λιγο out off focus αλλα μολις ζεσταθει θα ειναι οπως τον ρυθμισες. Και βεβαια μην περιμενεις και θαυματα σε αυτη την τιμη!