Προβολή σε λευκό πίνακα μαρκαδόρου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spartakid

New member
21 December 2017
9
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ήθελα να ρωτήσω αν εχει κάνει κανείς σας προβολή με projector πάνω σε λευκό πίνακα μαρκαδόρου. Εντυπώσεις;
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Συνέχεια στο σχολείο κάνουμε τέτοιες προβολές αλλά δεν έχουν καμιά σχέσει σε ποιότητα με τις οθόνες προβολής.
 

spartakid

New member
21 December 2017
9
Το κείμενο ειναι ευαναγνωστο? θελω να προβαλλω σκαναρισμενες σελιδες Α4 με ασκησεις. Μεγεθος γραμματοσειρας 12. Εχεις δοκιμάσει κατι παρομοιο?
 

spartakid

New member
21 December 2017
9
Θελω να αποφύγω το πανί για τον εξης λογο: θελω να εχω προβαλλει την λυση της ασκησης στον πινακα και ταυτοχρονα να γραφω πανω στον πινακα, δηλαδη να υπογραμιζω βασικα σημεια , να γραφω υπενθυμισεις κλπ
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Για τη δουλειά που θέλεις γίνεται. Το κάνω κι εγώ, ακριβώς για τον ίδιο λόγο, αν και 12αρια γράμματα είναι μικρά. Άμα θές να προβάλλεις εικόνες όμως μην περιμένεις χρωματική ακρίβεια!
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Επομένως θέλεις ένα είδος διαδραστικού πίνακα και σου λέω ότι γίνεται αρκεί ο προβολέας να έχει επαρκή φωτεινότητα .Έτσι δουλεύουν οι περισσότεροι δάσκαλοι στο δημοτικό με ανάλυση που δεν ξεπερνάει τα 1024 μην πω 800*600.
 

spartakid

New member
21 December 2017
9
Πολυ ωραια. Με βοηθατε πολυ. Μαλλον θα παρω εναν 3500 lm projector 1024 αναλυση. Σκεφτομαι να φτιαξω και τον φωτισμο της αιθουσας με δυο σετ απο λαμπες led. Το ενα σετ θα φωτιζει τον πινακα και το αλλο το πισω μερος της αιθουσας, ετσι ωστε οταν ο projector λειτουργει να κλεινω τα φωτα που φωτιζουν τον πινακα και να αφηνω αυτα που φωτιζουν το πισω μερος της αιθουσας απεναντι δηλαδη απο τον πινακα. Ελπιζω να δουλεψουν ολα ετσι οπως τα εχω φανταστει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Και με τη σκιά που θα πέφτει επάνω στον πίνακα όταν είσαι κοντά τι θα κάνεις; Χρειάζεσαι Ultra Short Throw προβολέα.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Όχι, αλλά δεν απαιτείται να κάθομαι πολύ ώρα μπροστά από τον πίνακα. Μπαίνω - γράφω - φεύγω. Έχουμε σε κάποιες αίθουσες short-throw, αλλά δεν τους έχω δουλέψει ποτέ. Ο BenQ στην αίθουσα είναι 1280x800 με 3200ansi.

Μια φορά αφηρημένος πήγα και έγραψα πάνω στο πανί που ήταν κατεβασμένο μπροστά από την οθόνη. Δεν καθάρισε ποτέ τελείως από τον μαρκαδόρο. Προσοχή λοιπόν αν έχεις κι εσύ τέτοια εγκατάσταση!