Marantz SR 7012 ή SR 8012;

XristosP.

Established Member
12 October 2012
147
XΑΛΚΙΔΑ
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!!
Αυτο που με βασανιζει ειναι το ερωτημα του θεματος. Η διαφορα τους ειναι πανω απο 1000 ευρω. Αξιζει; Το συστημα θα ειναι 7,1,4. Με τον SR 7012 θα πρεπει να παρω εναν τελικο (behringrer a 500 με 200 ευρω σκεφτομαι) και θαγινει και αυτος 7.1.4.
Και παλι η διαφορα των 1000 ευρω παραμενει.
Ειναι τοσο ουσιαστικα τα πλεονεκτηματα του 8012 ωστε να μην <<κλαιω>> το χιλιαρικο αν παω σ αυτον ;;
Φοβαμαι οτι ο 8012 εχει πολλα καλουδια που δεν θα τα αξιοποιω. Και κατι ακομα. Το συστημα που εχουν για τον εντοπισμο και ρυθμιση των ηχειων ειναι το ιδιο;
Ευχομαι καλα Χριστουγεννα με υγεια και πολλα μουσικα ταξιδια !!!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

Αν μπορείς να τα δώσεις, καντο.

Ο 8012 έχει τοροειδη και ξεχωριστές πλακέτες ανα κανάλι κάτι που δείχνει ότι είναι σε άλλη κατηγορία.

Εχε υπόψιν ότι σχεδόν όλοι οι AV από ενισχυτικής άποψης είναι πολύ μέτριοι όποτε ότι καλύτερο πάρεις (βλ. παραπάνω) είναι πολύτιμο (ο 8012 δλδ θα παίζει λογικά πολύ καλύτερα από τον 7012 και σαν 9καναλος).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Re: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

Έχει και πιο πολλά Watt και επιχαλκωμένο σασί.

Αν μπορείς πήγαινε σε αυτόν. Δέκα χρόνια είχε να βγάλει ενισχυτή SR8xxx η Marantz.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Re: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

Δεν θα διαφωνήσω με τον Λεωνίδα το επιχαλκωμένο σασί έχει και αυτό την σημασία του για τις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές και όχι μόνο ...Είναι κάτι που έχω γευτεί με τον denon poa 5000 με αντίστοιχο επιχαλκωμένο σασί αλλά αυτός είναι τελικός .
Το θέμα είναι αν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι για την ποιότητα του marantz αλλά ότι γενικά οι Av σαν προενισχυτές ξεπερνιούνται μιας και η τεχνολογία τρέχει ...Βέβαια το καλό είναι ότι σύγχρονοι Αν αναβαθμίζονται αλλά μέχρι σε ένα σημείο .
Και σαφέστατα τα τελικά στάδια έχουν την σημασία τους που δεν συγκρίνονται με τον τελικό που ανάφερες όσον αφορά καθαρά και μόνο για τον ήχο .
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Re: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

Προσωπικά σε αυτό το επίπεδο τιμής θα έπαιρνα μόνο προενισχυτή.
Θα προτιμούσα τον κορυφαίο της Yamaha CX-A5100 και θα συνδύαζα με τελικούς .

Αυτή η λύση σου δίνει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία σε σύστημα αυτής της κατηγορίας.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Re: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

SR7012 τα κανάλια του τελικού σε δύο ξεχωριστές πλακέτες.
MARANTZ-SR7012-06.jpg

SR8012, κάθε κανάλι στον τελικό και δική του πλακέτα. Φαίνεται και η επιχάλκωση και ο τοροειδής.

marantz_sr8012_4.jpg


Μόνο με προ και πολυκάναλο τελικό μπορείς να βρεις καλύτερα, αλλά σε άλλα μεγέθη τιμών.
 

XristosP.

Established Member
12 October 2012
147
XΑΛΚΙΔΑ
Απάντηση: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

Αγαπητε Panoramix
εχω τα παρακατω ηχεια:
-κεντρικο: B&W HTM 7
-αριστερο δεξι στον τοιχο: δυο της crystal audio
-B&W ASW700
-Surround:
-δεξια αριστερα στο υψος της θεσης ακροασης : δυο B&W DS7
-πισω δεξια αριστερα: δυο TANGENT
-και στο ταβανι: 4 Yamaha NS-IC600
Σε δευτερο χρονο τα crystal και τα tangent θα αντικατασταθουν με B&W.
Οι τιμες που βρισκω ειναι;
-SR 7012 1800 ευρω
-SR 8012 3400 ευρω
Μεγαλη η διαφορα... και ετσι αρχιζει ο προβληματισμος!!
Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

ΥΓ. Μουσικη ακουω απο αλλο, τελειως ανεξαρτητο συστημα.

-
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

Αν μπορείς να τα δώσεις, καντο.

Ο 8012 έχει τοροειδη και ξεχωριστές πλακέτες ανα κανάλι κάτι που δείχνει ότι είναι σε άλλη κατηγορία.

Εχε υπόψιν ότι σχεδόν όλοι οι AV από ενισχυτικής άποψης είναι πολύ μέτριοι όποτε ότι καλύτερο πάρεις (βλ. παραπάνω) είναι πολύτιμο (ο 8012 δλδ θα παίζει λογικά πολύ καλύτερα από τον 7012 και σαν 9καναλος).

μια απορία.. που ίσως βοηθήσει και τον φίλο στην επιλογή μεταξύ SR 7012 ή SR 8012..
ο παλίος onkyo 5007 που έχω, έχει τοροειδη, αλλα τί ακριβως είναι και τί κερδίζουμε;

  • Massive Toroidal Transformer and Two Separate Transformers for Audio and Video Processing
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Re: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

Είναι μεγάλη η διάφορα. Μήπως με ανεξάρτητο τελικο ή τελικούς το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο;

Μη σου πω οτι και ο 7012 στην τιμή αυτή απο μόνος του μου φαίνεται πανακριβος. Θα μου πεις νεο μοντελο είναι...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Re: Απάντηση: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

-και στο ταβανι: 4 Yamaha NS-IC600
-

Sorry για το off-topic.

Ευχαριστημένος από αυτά; Το tweeter έχει ικανό εύρος ρύθμισης ως προς την κλίση;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Re: Απάντηση: Marantz SR 7012 ή SR 8012;

Αγαπητε Pleo
τα tweeter των yamaha <<σκοπευουν>> ακριβως στη θεση μου. Κανενα προβλημα !

Thanks.

Σκάβοντας βρήκα και μια ακόμη διαφορά. Εάν θελήσεις να έχεις top surround speaker (το γνωστό VOG) με τον 8012 μπορείς να το συνδέσεις και σε έξοδο ισχύος. Με τον 7012 δεν μπορείς, χάνεις υποχρεωτικά τη μια έξοδο για το subwoofer. Αν και απ' ό,τι βλέπω δεν είναι το set up που σε ενδιαφέρει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: MARANTZ SR 7012 ή SR 8012;

γενικά οι Av σαν προενισχυτές ξεπερνιούνται μιας και η τεχνολογία τρέχει

Αυτό είναι κάτι που όντως πρέπει να λάβει κανεις υπόψιν όταν επενδύει τόσα λεφτά σε AVR...
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Αγόρασα το 2011 αυτόν:
https://www.whathifi.com/marantz/sr7005/review
Ο ενισχυτής λόγω μικρών παιδιών τότε και λόγω εμβοών στα αυτιά μου από το 2015,δεν έχει παίξει ποτέ σε μεγάλες εντάσεις.
Ζήτημα είναι επίσης να έχει παίξει συνολικά 200 ώρες.
Η άποψή μου είναι-λαμβάνοντας υπ´όψιν ότι αυτό που θα πω μπορεί στο μέλλον να αποβεί εις βάρος μου αν θελήσω να τον πουλήσω-ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ MARANTZ!!!
Ο ενισχυτής ούτε ρεύματα έχει,ούτε ποιοτικός είναι-2 φορές αλλαγές πλακέτας λόγω βλάβης των εξόδων HDMI με κόστος 420 ευρώ τη φορά- με αποτέλεσμα όποια φορά να επιχείρησα να παίξω σε δυνατή ένταση να κλείνει.Επιπλέον,έχουν καεί πολλά στοιχεία την οθόνης του.
Τώρα θα βγούν άλλοι κάτοχοι και θα γράψουν οτι είναι πολύ ευχαριστημένοι,ότι παίζει τέλεια,μπλα μπλα μπλα και μαλλον αλήθεια θα πουν κι εκείνοι.
Εγώ περιγράφω την δική μου εμπειρία από την απόκτηση της τότε ναυαρχίδας της εταιρείας.

Υ.Γ.
Τώρα που θυμάμαι,είχα ξαναγοράσει AV MARANTZ το 2000 και η άθλια απόδοσή του ήταν αφορμή να γράψω το πρώτο μου post στο AVFORUM.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστημένος κάτοχος του sr7007 εδώ.
Αλλά ευχαριστημένος λόγω τελικού και με μόλις 5.1 ηχεία συνολικα στο συστημα. Δλδ 3 πάνω στον avr...
Δε θα τα έχει τόσα ηχεία με σωστά δυναμικα και τονικη ισορροπία στην καμπούρα του.
Ούτε ο denon ούτε καν ό pioneer με τα class d modules. Και μάλιστα b&w που έχουν κάτι ωμικοτητες....
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ουτε ενα ηχειο πανω στον avr, οπως οι περισσοτεροι ξερουν τα b&w ηχεια μου τα οδηγουν δυο τελικοι Rotel, με εβαλε σε σκεψεις ομως ο πιο πανω φιλος γιατι μετα τον denon που εχω τωρα σκεφτομουν ο επομενος avr να ηταν ενας marantz για πιο μουσικες καταστασεις με τος οποιες βεβαια παραχωρησεις ενος αμιγως πολυκαναλου συστηματος. Συνηθως ακουω κολακευτικα σχολια για την κατασκευη του, τα υλικα του και την μουσικοτητα του, μαλλον ηταν απ τους ατυχους ο φιλος να υποθεσω η εχετε ακουσει κι αλλα παρομοια περιστατικα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited: