Ληψη hispasat 30w

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

satdown

New member
21 August 2012
35
ο hispasat εχει δυσκολεψει πολυ σε ληψη η εχει προβλημα η εγκατασταση μου?

αθηνα με πιατο 1μ τα πορτογαλικα εξαφανισμενα,ενω ανοιγαν ανετα εδω και χρονια

επισης εφυγαν ολα τα ισπανικα του πακετου μοβισταρ
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
To movistar έφυγε από τις 30, διαθέσιμο μόνο από τις 19... Για τη λήψη από λεκανοπέδιο ας γράψει κάποιος φίλος, εδώ πιο βόρεια όλα νορμάλ.

Sent from my XZs
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Το πακέτο movistar έχει ανακοινώσει εδώ και μήνες την αποχώρησή του από τον συγκεκριμένο δορυφόρο μέχρι το τέλος αυτού του μήνα και την εκπομπή μόνο στον ASTRA 19.2oE.
Τα πορτογαλικά (sport tv1hd, sport tv2hd) μου δίνουν σήμα 10,3db σε δέκτη DM500HD με 90άρι πιάτο και 12,7 db σε δέκτη vu+ solo se με κινητό πιάτο OP125 στην Αθήνα (όσο ακριβείς μπορεί να είναι βέβαια οι ενδείξεις μέτρησης που δίνουν οι δέκτες).
Άλλες συχνότητες στον Hispasat πιάνεις;
Κάνε έναν έλεγχο στην εγκατάστασή σου.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Μαλλον πρεπει να κανεις εναν ελεγχο στο πιατο σου. Εκτος απο τα Movistar που αποχωρησαν στα υπολοιπα δεν εχω προβλημα ουτε εγω.
 

satdown

New member
21 August 2012
35
μαλιστα , ευχαριστω για το τσεκ

μαλλον θα φταιει το κινητο νταισεκ τοτε, το zdf απο τον hotbird με τι db σημα ερχεται αθηνα σε 1 μ;

εμενα ποτε χανεται ποτε ειναι οριακο

χιλια δυο μπορει να φταινε απο lnb , μεχρι παρεμβολες απο sng λινκ εδω στο κεντρο
 

satdown

New member
21 August 2012
35
μαλιστα , ευχαριστω για το τσεκ

μαλλον θα φταιει το κινητο νταισεκ τοτε, το zdf απο τον hotbird με τι db σημα ερχεται αθηνα σε 1 μ;

εμενα ποτε χανεται ποτε ειναι οριακο

χιλια δυο μπορει να φταινε απο lnb , μεχρι παρεμβολες απο sng λινκ εδω στο κεντρο


update στην παραθεση επειδη δεν μπορω να το επεξεργαστω πλεον, φταιει η εγκατασταση , με παρεσυρε νομιζοντας οτι ειναι ο δορυφορος που αλλαξε spot beams

το πρωι εβγαζε μονον την συχνοτητα 10890 του αλ τζαζιρα



με νεο ελεγχο τωρα το απογευμα, πηγαινοντας το μοτερ σταδιακα τερμα 75Ε και επιστρεφοντας παλι σταδιακα στους 30W ,οι συχνοτητες ξαναγεμισαν σημα !


ενω και χθες δεν ειχα σημα απο bulgariasat καθολου (την ωρα που οι διπλανοι δορυφοροι ηταν οκ !) τωρα ειναι φουλ

μονο που δεν ξερω τι φταιει ακριβως ,lnb , παρεμβολη ,το νταισεκ μπουκωνει τις συχνοτητες απο σημα η απλως το καλιμπραρισμα στο τοξο ανατολικα δυτικα παιζει κρυφτουλι ;:BXVZCBXZ6:
 
Last edited:

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Μπορεί να μην φταίει τίποτα απο όσα ειπες μπορεί και όλα. Εγώ για αρχή θα πρότεινα να δεις τα φις τύπου F στο πιάτο και το μοτέρ για Σκουριές που δεν κάνουν καλή επαφή πλέον, άλλαξε τα για καλό και για κακό μιας και το κόστος ειναι πολυ μικρό και αν δεν φτιάξει η κατάσταση άλλαξε και το LNB.