Klipsch RP-160m vs R-15m

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Παιδια καλησπερα και χρονια σας πολλα με υγεια..
Μια συμβουλη:
Εχω τα Klipsch R-15m & R-25c και σκεφτωμαι να τα αντικαταστησω καποια στιγμη με τα RP-160m & RP 250c για να βελτιωσω οσο γινεται τον ηχο.
Σε αυτην την περιπτωση τα r-15m θα πανε πισω αντικαθειστοντας τα dali zensor 3 (που ξεμειναν απο προηγουμενη αγορα) και μαζι με το r25c θα πωληθουν. Τα οδηγω με εναν Denon avr-x1300w και για το χωρο μου 12μ^2 περιπου ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Βλεπω μονο ταινιες..
(βασικα με αυτα που εχω τωρα ειμαι ευχαριστημενος απλα οπως καταλαβαινεται 'τρωγωμαι´ λιγο..)
Η Ερωτηση ειναι η εξης:
Θα δω/ακουσω πραγματικη διαφορα ή τσαμπα τα εξοδα?
Αξιζει η αλλαγη?
Ευχαριστω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
Δυσκολη ερώτηση. Καθαρά απο διαίσθηση θα έλεγα να σταματήσεις να τρωγεσαι. Δεν ξέρω ποσο τιτιζης είσαι βεβαια γιατί διάφορα θα υπάρξει λογικά. Ποσά λεφτά υπολογίζει να βγει η τραμπα;
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Συνολικα με τις αγοροπωλησιες υπολογιζω 400 .
Ο μεγαλος 'μπελας-φασαρια´ειναι η διαδικασια πωλησης των 'παλιων'..
Και το θεμα ειναι ΑΝ αξιζει η αλλαγη και ΑΝ θα υπαρχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ & αντιληπτη διαφορα και οχι απλα 'θεωρητικη'..
Γεγονος παντως ειναι η προθεση μου καποια στιγμη να διωξω τα dali -που τωρα τα εχω πισω- και να ομογενοποιησω το συνολο και στα ωμικα φορτια. Θυμιζω τα dali ειναι συνθετης αντιστασης 6Ω ενω ολα τα αλλα ειναι 8Ω (αν αυτο παιζει καποιο ρολο..)