Epson TW9300 Vs JVC DLA X5500

atomic

New member
4 January 2011
77
Καλησπέρα.

Αυτή την στιγμή είμαι με τον Optoma HD82 τον οποίο έχω κάπου 3-4 χρόνια, είμαι κάπου στο τέλος της δεύτερης λάμπας. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το μηχάνημα.

Αγόρασα μια μέτριας ποιότητας 4κ TV για την γυναίκα μου και όταν είδα 2160p ακόμα και απλό streaming από Netflix η youtube δάκρυσα και κατάλαβα ότι ήρθε η ώρα της αναβάθμισης σε 2160p.

Ειμαι advanced χρηστης, δηλαδή θα ασχοληθώ αρκετά με ρυθμίσεις να φέρω τα πράματα όπως τα θέλω κτλ, αλλά δεν ειμαι στην κατηγορία enthusiast η pro να κάνω επαγγελματικά calibration η να στεναχωριέμαι αν πετυχενω το 95% των δυνατοτήτων αντί για το 100% . Πχ δεν με απασχολεί αν ο projector βγάζει 4κ με shift η 100% native εφόσον δεν φαίνεται διαφορά στο μάτι.

Είμαι σίγουρος ότι θα ήμουν εντάξει και μια κατηγορία κάτω αλλά δυστυχώς έχω ανάγκη το horizontal lens shift, αφού short throw σε normal τιμές δεν έχει.

Διάβασα κριτικές για τον Epson από τα γνωστα μέλη του φόρουμ εδω και από ξένο τύπο & YouTube όλοι προτείνουν ανεπιφυλακτα και ειχα ψιλοαποφασισει. Στο ίδιο το thread του Epson ομως τα τελευταία μυνήματα λένε ότι ο JVC είναι αυτονοητα καλύτερη επιλογή στα ίδια περίπου λεφτά (έχουν 300 ευρώ διαφορά) και με μπερδεψατε όποτε άνοιξα thread .

Οι ανάγκες / setup μου:
-25% ταινίες Blu-ray η αντίστοιχη 4k ποιότητα.
-50% streaming (Netflix και Amazon prime) 4k ποιότητα
-25% gaming σε 4k
-φωτισμος χώρου πλήρως ελεγχόμενος - απόλυτο σκοτάδι
-hdr δεν γνωρίζω ιδιαίτερα πρέπει να ασχοληθώ.. Στο Netflix to hdr είναι κάκιστο και πολύ χειρότερο από sdr στην hdr TV και με άφησε μπερδεμένο η τεχνολογία αυτή.
-οχι 3d
-εγγυηση και after sales service αρκετά σημαντικά καθώς δεν μιλάμε για μηχάνημα των 500 ευρώ
-Αντοχη στο χρόνο επίσης σημαντική γιατί η χρήση είναι καθημερινή και πολλές φορές θα είναι ολοήμερη.
-πολυ δύσκολα να πάω να τους δω in action γιατί μένω σε μικρό μέρος και δεν έχω και χρόνο.

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Αν υπάρχουν ερωτήσεις θα απαντάω γρήγορα. Ευχαριστώ.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Έχοντας δει και τους δυο θα σου έλεγα βουρ στον JVC. Δεν θα σταθώ τόσο πολύ στην εικόνα (οπου ο JVC είναι overall καλύτερος) όσο στην αξιοπιστία του σε βάθος χρόνου ως εξαιρετική κατασκευή.
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Ευχαριστώ διάβασα και το mini review στο site σου. Αυτά που γράφεις για το hdr όταν η πηγή είναι από "αρχείο" είναι και η εμπειρία που έχω εγώ με το hdr. Ποιότητα χειρότερη από sdr με ένα γκρι πέπλο να καλύπτει όλη την οθόνη, και μάλιστα στο netflix μπαίνει αυτόματα χωρίς να μπορείς να το κλείσεις! Αρχίζω να ξανασκέφτομαι αν έχει νόημα το όλο εγχείρημα η τζάμπα θα ξοδέψω λεφτά.

Η οθόνη θέασης είναι 135 ιντσες και η απόσταση θέασης περίπου 3.5 μέτρα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ευχαριστώ διάβασα και το mini review στο site σου. Αυτά που γράφεις για το hdr όταν η πηγή είναι από "αρχείο" είναι και η εμπειρία που έχω εγώ με το hdr. Ποιότητα χειρότερη από sdr με ένα γκρι πέπλο να καλύπτει όλη την οθόνη, και μάλιστα στο netflix μπαίνει αυτόματα χωρίς να μπορείς να το κλείσεις! Αρχίζω να ξανασκέφτομαι αν έχει νόημα το όλο εγχείρημα η τζάμπα θα ξοδέψω λεφτά.

Η οθόνη θέασης είναι 135 ιντσες και η απόσταση θέασης περίπου 3.5 μέτρα.

Το HDR είναι HDR, θέλει τον χρόνο του ακόμα, μην κρίνεις από αυτό. Η διαφορά στην εικόνα που θα δεις με έναν JVC σε σχέση με τον HD82 που έχεις είναι μεγάλη (εως χαοτική) σε όλους τους τομείς, ακόμα και αν παίξεις μία απλή ματρόσκα 1080.
Αν αξίζει να ξοδέψεις λεφτά ή όχι στο να αναβαθμιστείς σε προβολέα αυτό είναι δική σου απόφαση μιας και εσύ γνωρίζεις τα οικονομικά σου καλύτερα από τον καθένα, τεχνικά πάντως πρόκειται για σημαντική αναβάθμιση εικόνας όπως και να το δεις.
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Τα οικονομικά μου είναι "ψαχνω που να φάω λεφτά" οπότε δεν είναι θέμα. Αν η διαφορά είναι τόσο σημαντική θα τα δώσω χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί περνάω minimum μια ώρα την ημέρα στον προβολέα.
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Από περιέργεια και μόνο, γιατί jvc 5500 και όχι 5900?

Εσύ θα μου πεις φίλε. Ξεκίνησα με την λογική να πάω σε προβολέα που να δέχεται και να βγάζει 4k. Είπα να πάρω Optoma η benq που βγάζουν κάτι λύσεις του διχιλιαρου αλλά δεν εχουν horizontal lens shift. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα σαν καλύτερη επιλογή τον tw9300. Διάβασα όλο το thread και είπαν τα παιδιά εκεί ότι με τον x5500 στα ίδια περίπου λεφτά η επιλογή του JVC είναι αυτονόητη και έτσι φτάσαμε εδώ. Δεν γνωρίζω τις διαφορές μεταξύ στο 5500 και 5900 καν.
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Πόσο τον έχεις βρει τον 5500 καινούργιο?

Δεν έψαξα πάρα πολύ αλλά στην αντιπροσωπεία βλέπω τον δίνουν 3.5 όποτε νομίζω κάπου εκεί η καλύτερα θα τον βρω. Ο Epson είναι κάπου 3.2
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,439
Μεταμορφωση
Δεν έψαξα πάρα πολύ αλλά στην αντιπροσωπεία βλέπω τον δίνουν 3.5 όποτε νομίζω κάπου εκεί η καλύτερα θα τον βρω. Ο Epson είναι κάπου 3.2

Στην ίδια τιμή είναι και ο 5900
Σαφώς πας καρφί στον 5900.
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Εντάξει φίλε θα ψάξω να βρω διαφορές μεταξύ 5500 και 5900 και τιμές thanks.
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Γνωρίζει κανείς αν ον εν λόγω JVC x5900 επιτρέπει την απενεργοποίηση του HDR ακόμα και αν η πηγή είναι με hdr metadata, διατηρώντας όμως την 4κ ανάλυση?

Ρωτάω γιατί για το netflix πχ προτιμώ 1000 φορές χωρίς hdr ανεξαρτήτως φωτεινότητας του μηχανήματος. Η υλοποίηση του hdr στη πηγή είναι απλά απαράδεκτη.
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Επίσης θα ήθελα να μάθω αν οι υπότιτλοι επηρεάζουν την Ίριδα όπως στον hd82 μου. Ο Optoma αν μπούμε υπότιτλοι παθαίνει αμόκ και η ίριδα χωρεβει samba. To netflix δεν δίνει δυνατότητα επιλογής χρώματος υποτίτλων είναι πάντα άσπροι.
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Ευχαριστώ, αναφέρεσαι στην ηριδα ή στο HDR.

Τα αγγλικά μου είναι μια χαρά καιρός να κοπούν οι υπότιτλοι μάλλον.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Η ίριδα στον HD82 είναι κακή, κάκιστη. Σε βαθμό που δεν μπορείς να δεις με ίριδα, και δεν αναφέρομαι μόνο στους υπότιτλους. Μιλάμε ότι είναι ίσως η χειρότερη υλοποίηση ίριδας που έχω δει ποτέ.
Στον JVC δεν θα πάρεις χαμπάρι ότι δουλεύει σε καμία περίπτωση. Μην ξεχνάς ότι έχει να κάνει και λίγη δουλειά στον JVC μιας και το native contrast του είναι 10αδες φορές μεγαλύτερο, με μαύρο 10αδες φορές βαθύτερο.
Aν το υλικό είναι HDR δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως. Αλλα κράτα μικρό καλάθι γιατί μπορεί να σου αρέσει στον JVC. H κάθε συσκευή συμπεριφέρεται διαφορετικά σε σήμα HDR, δες πρώτα και μετά αποφάσισε.
Για να καταλάβω, οι εκπομπές που θέλεις να βλέπεις στο netflix, τις δίνει μόνο σε HDR?
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Όπως τα είπε ο Νίκος για τους υπότιτλους, δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Για το HDR δεν εδώ δοκιμάσει αυτό που λες, ωστόσο η καλύτερη λύση είναι συνήθως η μετατροπή HDR σε SDR στην πηγή (και εκεί βέβαια η μετατροπή γίνεται διαφορετικά από μηχάνημα σε μηχάνημα με διαφορετικά αποτελέσματα ανα περίπτωση).
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Η ίριδα στον HD82 είναι κακή, κάκιστη. Σε βαθμό που δεν μπορείς να δεις με ίριδα, και δεν αναφέρομαι μόνο στους υπότιτλους. Μιλάμε ότι είναι ίσως η χειρότερη υλοποίηση ίριδας που έχω δει ποτέ.
Στον JVC δεν θα πάρεις χαμπάρι ότι δουλεύει σε καμία περίπτωση. Μην ξεχνάς ότι έχει να κάνει και λίγη δουλειά στον JVC μιας και το native contrast του είναι 10αδες φορές μεγαλύτερο, με μαύρο 10αδες φορές βαθύτερο.
Aν το υλικό είναι HDR δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως. Αλλα κράτα μικρό καλάθι γιατί μπορεί να σου αρέσει στον JVC. H κάθε συσκευή συμπεριφέρεται διαφορετικά σε σήμα HDR, δες πρώτα και μετά αποφάσισε.
Για να καταλάβω, οι εκπομπές που θέλεις να βλέπεις στο netflix, τις δίνει μόνο σε HDR?

Όταν το netflix υποστηρίζει 4k hdr και το subscription plan είναι για 4k επίσης δεν μπορείς να κάνεις τιποτα, θα δεις hdr με το ζόρι αν έχεις hdr συσκευή. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις downgrade την συνδρομή (!!) σε 1080p για να δεις sdr.

To hdr στο mindhunter ήταν ΚΑΚΙΣΤΟ. Όταν η σκηνή είναι φωτεινή είναι μάνα εξ ουρανού με εκπληκτικά ρεαλιστικά χρώματα και φωτεινότητα, σαν η εικόνα να είναι calibrated από επαγγελματία και κάθε frame να είναι μια φωτογραφία.

Σε σκοτεινές σκηνες όμως υπάρχει ένα γκρι πέπλο πάνω από την οθονη, δεν υπάρχουν καθόλου μαύρα μόνο γκρι χρώμα και η εικόνα είναι εφάμιλλη με τις πρώτες tft οθόνες που βγήκαν κοντά στο 2000 που αδυνατούσαν να δείξουν μαύρα. Δεν μιλάμε για κατάσταση που θα ξινησει κάποιον πολύ απαιτητικο χρήστη, μιλάμε για εικόνα που θα απογοητεύσει και casual θεατή που δεν ασχολείται ιδιαίτερα.

Στην ίδια τηλεόραση όταν το περιεχόμενο είναι 4k sdr παλι από netflix δεν υπάρχει κανένα προβλήμα. Επειδή λοιπόν ο projector θα δείχνει κυρίως. 4k hdr περιεχόμενο ψάχνω να δω τι θα γίνει γιατί δεν θέλω σε καμία περίπτωση να γυρίσω 20 χρόνια πίσω για να έχουν τα τμήματα μάρκετινγκ ένα ακρονυμο ακόμα να πουλήσουν.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με ηριδες αλλά καταλαβαίνω τι λες στον Optoma αναγκαστικά την έχω off γιατί είναι πολύ σπαστική.
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Όταν το netflix υποστηρίζει 4k hdr και το subscription plan είναι για 4k επίσης δεν μπορείς να κάνεις τιποτα, θα δεις hdr με το ζόρι αν έχεις hdr συσκευή. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις downgrade την συνδρομή (!!) σε 1080p για να δεις sdr.

To hdr στο mindhunter ήταν ΚΑΚΙΣΤΟ. Όταν η σκηνή είναι φωτεινή είναι μάνα εξ ουρανού με εκπληκτικά ρεαλιστικά χρώματα και φωτεινότητα, σαν η εικόνα να είναι calibrated από επαγγελματία και κάθε frame να είναι μια φωτογραφία.

Σε σκοτεινές σκηνες όμως υπάρχει ένα γκρι πέπλο πάνω από την οθονη, δεν υπάρχουν καθόλου μαύρα μόνο γκρι χρώμα και η εικόνα είναι εφάμιλλη με τις πρώτες tft οθόνες που βγήκαν κοντά στο 2000 που αδυνατούσαν να δείξουν μαύρα. Δεν μιλάμε για κατάσταση που θα ξινησει κάποιον πολύ απαιτητικο χρήστη, μιλάμε για εικόνα που θα απογοητεύσει και casual θεατή που δεν ασχολείται ιδιαίτερα.

Στην ίδια τηλεόραση όταν το περιεχόμενο είναι 4k sdr παλι από netflix δεν υπάρχει κανένα προβλήμα. Επειδή λοιπόν ο projector θα δείχνει κυρίως. 4k hdr περιεχόμενο ψάχνω να δω τι θα γίνει γιατί δεν θέλω σε καμία περίπτωση να γυρίσω 20 χρόνια πίσω για να έχουν τα τμήματα μάρκετινγκ ένα ακρονυμο ακόμα να πουλήσουν.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με ηριδες αλλά καταλαβαίνω τι λες στον Optoma αναγκαστικά την έχω off γιατί είναι πολύ σπαστική.

Έχω δει το Mindhunter σε OLED και είναι μάλλον ότι καλύτερο έχω δει στην TV μου.

Δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα σε κανένα πλάνο (σκοτεινό ή όχι).

Όποτε θεωρώ ότι κάτι δεν πήγε καλά στην περίπτωση σου.

Λαβε υπόψιν ότι το Mindhunter είναι σε Dolby Vision (δεν ξέρω αν υπάρχει και σε HDR 10).

Ίσως αυτό έχει να κάνει με τα προβλήματα που αντιμετώπισες.
 

atomic

New member
4 January 2011
77
Έχω δει το Mindhunter σε OLED και είναι μάλλον ότι καλύτερο έχω δει στην TV μου.

Δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα σε κανένα πλάνο (σκοτεινό ή όχι).

Όποτε θεωρώ ότι κάτι δεν πήγε καλά στην περίπτωση σου.

Λαβε υπόψιν ότι το Mindhunter είναι σε Dolby Vision (δεν ξέρω αν υπάρχει και σε HDR 10).

Ίσως αυτό έχει να κάνει με τα προβλήματα που αντιμετώπισες.

Χαίρομαι που υπάρχει περίπτωση να μην είναι γενικό πρόβλημα. Όταν έπαιζε η σειρά το HDR logo εμφανίζεται αυτόματα πάνω δεξιά στην TV, υποδεικνύοντας ότι παίζει HDR περιεχόμενο.

Όταν το HDR περιεχόμενο είναι από streaming η τηλεόραση δεν επιτρέπει την ρύθμιση του black level που μένει στο "auto". Ισως είναι κάποια παράβλεψη του κατασκευαστή και να διαλέγει κάποια άκυρη ρύθμιση black level που καταστρέφει την εικόνα. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο mindhunter είναι σε ολα τα hdr show του netflix (τώρα βλέπω το "Bright" .. τα ίδια σκατα μόνο bright δεν είναι..

Η TV δεν είναι oled είναι ips panel που φυσικά δεν έχουν τα καλύτερα μαυρα αλλά είπαμε όχι και έτσι...