Benq W1000+ πρόβλημα?

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον W1000+ και ήθελα την βοήθεια σας. Έχω αλλάξει λάμπα πριν 6 μήνες με περίπου 300 και τις τελευτές μέρες μου κάνει το εξής πρόβλημα: Ανάβει κανονικά και μετά από 10 λεπτά αναβοσβήνει(Flickering) και σβήνει εντελώς.
 
17 June 2006
3,031
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον W1000+ και ήθελα την βοήθεια σας. Έχω αλλάξει λάμπα πριν 6 μήνες με περίπου 300 και τις τελευτές μέρες μου κάνει το εξής πρόβλημα: Ανάβει κανονικά και μετά από 10 λεπτά αναβοσβήνει(Flickering) και σβήνει εντελώς.


Καλημέρα και χρόνια πολλά.

1) Η λαμπα που τοποθετήσατε είναι γνήσια;
2) Μήπως η εσωτερική θερμοκρασία του δωματίου είναι υψηλή; Αναφέρομαι στην θερμοκρασία στην οροφή που πιθανα βρισκετε ο προβολέας σας.
3) Δείτε εαν με την ενεργοποίηση του High altitude αλλάζει κάτι προς το καλύτερο;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Εάν σου κλείνει με flickering φίλε μου χρειάζεται απλά καθαρισμό ο αισθητήρας χρωματικού τροχού. Δεν διαβάζει σωστά τις στροφές με αποτέλεσμα να γυρνάει ο τροχός με λάθος ταχύτητα (flickering) και να κλείνει εν τέλη. Βγάλε την λάμπα και ρίξε με πίεση αέρα όπου βρεις δίοδο προς τον χρωματικό τροχό. Αν δεν τα καταφέρεις θέλει άνοιγμα το καπάκι του προβολέα και αέρα πλέον κατευθείαν στον αισθητήρα. Είναι κάπως έτσι

IMG_20171227_165553.jpg


Είναι απλή διαδικασία, μην σε πιάσει άγχος -bye-
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
OK παιδιά έβγαλα την λάμπα και έριξα πιεσμένο αέρα. Προς το παρόν δουλεύει κανονικά. Ελπίζω να συνεχίσει.
Πάντως έχω την αίσθηση ότι από την ημερα που άλλαξα λάμπα η ποιότητα της εικόνας δεν είναι ίδια. Ναι είναι πιο φωτεινή αλλα η εικόνα μου φαίνεται πιο <<ψεύτικη>>. Πως να το εξηγήσω... όπως ήταν οι LCD παλιά σε σχέση με τις πλάσμα. Και επίσης όταν είναι όλο μαύρη η εικόνα βλέπω άσπρες βουλες σε διαφορα σημεία.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Benq W1000+ πρόβλημα?

OK παιδιά έβγαλα την λάμπα και έριξα πιεσμένο αέρα. Προς το παρόν δουλεύει κανονικά. Ελπίζω να συνεχίσει.
Πάντως έχω την αίσθηση ότι από την ημερα που άλλαξα λάμπα η ποιότητα της εικόνας δεν είναι ίδια. Ναι είναι πιο φωτεινή αλλα η εικόνα μου φαίνεται πιο <<ψεύτικη>>. Πως να το εξηγήσω... όπως ήταν οι LCD παλιά σε σχέση με τις πλάσμα. Και επίσης όταν είναι όλο μαύρη η εικόνα βλέπω άσπρες βουλες σε διαφορα σημεία.


Οι σκόνες πολύ πιθανό να είναι από το φύσημα.
Εάν έχετε flickering θα έπρεπε να αυξομειώνεται η φωτεινότητα της λάμπας ενώ εάν είναι πρόβλημα συγχρονισμού του χρωματικού τροχού όπως αναφέρει ο Νίκος τότε θα έπρεπε να χάνεται κατά διαστήματα τα χρώματα και την εικόνα επίσης.
Η λύση που δόθηκε πιο πάνω είναι η πιο εύκολη. Κανονικά θα έπρεπε να ανοιχτεί ο προβολές και να καθαριστεί σχολαστικά εσωτερικά, κάτι που μάλλον δεν το γλυτώνετε μετά από αυτό που αναφέρατε σχετικά με τα στίγματα σε μαύρο φόντο.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
OK παιδιά έβγαλα την λάμπα και έριξα πιεσμένο αέρα. Προς το παρόν δουλεύει κανονικά. Ελπίζω να συνεχίσει.
Πάντως έχω την αίσθηση ότι από την ημερα που άλλαξα λάμπα η ποιότητα της εικόνας δεν είναι ίδια. Ναι είναι πιο φωτεινή αλλα η εικόνα μου φαίνεται πιο <<ψεύτικη>>. Πως να το εξηγήσω... όπως ήταν οι LCD παλιά σε σχέση με τις πλάσμα. Και επίσης όταν είναι όλο μαύρη η εικόνα βλέπω άσπρες βουλες σε διαφορα σημεία.

Σου φαίνεται πιο ψεύτικη οχι εξαιτίας της λάμπας, άλλα εξαιτίας της σκόνης που έχει επικαθίσει στο εσωτερικό του οπτικού και μειώνει δραματικά το contrast, απλά είναι πιο ορατό τώρα στο περισσότερο φως. Οι άσπρες βούλες είναι σκόνη πάνω στο dmd chip.
Αν ξεβιδώσεις το πάνω καπάκι του προβολέα μπορείς να βγάλεις εύκολα τον φακό (τρεις βίδες είναι) και να φυσήξεις με πίεση στο εσωτερικό, θα φύγουν οι κηλίδες.