Salas 6V6 προενισχυτής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Όπως είχα αναφέρει και σε διπλανό νήμα, μαζί με το simplistic phono, θα κατασκευαστεί και ο προενισχυτής 6V6. Λόγω έλλειψης χώρου, το επιθυμητό είναι η κατασκευή να γίνει σε ένα κουτί 230x380 (πλάτος x βάθος) το πολύ. Θα χρησιμοποιήσω ένα σταθεροποιητή υψηλής τάσης (Salas SSHV2) και για τα δυο κανάλια.Μετά από 300+ σελίδες διάβασμα στο diyaudio έχουν δημιουργηθεί μερικές απορίες:

  1. Η τιμή του πυκνωτή εξόδου είναι καλύτερο να είναι στα 2.2uF, προκειμένου να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με περισσότερους τελικούς;
  2. Στο ποτενσιόμετρο εισόδου, τελικά τι τιμή παίζουμε; 20Κ, 50Κ ή 100Κ;
  3. Στο τροφοδοτικό, πυκνωτής 470u 450V είναι εντάξει ή υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θέμα στο άναψε/σβήσε του ενισχυτή; Το σχηματικό προτείνει ο πυκνωτής να αντέχει 500V
Ο τελικός που θα παίξει στην αρχή θα είναι ένας μικρός class D της trends. Στο μέλλον θα αντικατασταθεί από λάμπα ή κάτι σε Pass.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
1. Έιναι 2.2uF ενδεικτική για να καλύψει έως και 20Κ αντίστασης εισόδου ενισχυτές με επαρκή απόκριση στα πολύ χαμηλά χωρίς να παρατηρείται σημαντική στροφή φάσης στην αμέσως παραπάνω περιοχή του ακουστικού φάσματος. Γενικά δεν είναι καλό να συνδυαστεί χαμηλότερης αντίστασης εισόδου ενισχυτής από 20Κ γιατί η λάμπα έχει αρκετή εσωτερική αντίσταση εξόδου σειράς. Προτιμότερο να μικραίνει η τιμή του πυκνωτή σύζευξης για μεγαλύτερης αντίστασης εισόδου ενισχυτές. Προτείνεται κάτι τέτοιο για να μειώνεται και η δυνατότητα περάσματος μεγάλων σημάτων από περιοδικές ανωμαλίες υπερχαμηλών συχνοτήτων σε ανόρθωση τύπου λάμπας η απο διαστολές των 6V6 νημάτων, να μην γίνεται πολύ μεγάλο μπουμ στα ηχεία όταν σβήσει και κρυώσουν οπότε κατα την αποκοπή θα περάσει μεταβατικό αν έχει ξεχαστεί ο ενισχυτής ανοιχτός κλπ. Βάλε 500V DC rated πυκνωτή σύζευξης η και παραπάνω.
2. Ποτενσιόμετρο 20Κ είναι το καλύτερο για περισσότερη ουδετερότητα. Τα μεγαλύτερης τιμής στρογγυλέυουν τον ήχο του προ και είναι δόκιμες επιλογές αν αυτό το εφέ εκτιμάται επιθυμητό σε κάποιο συγκεκριμένο σύστημα.
3. Ανάλογα τι τύπου ανόρθωση θα βάλεις και τι απόσβεση αντίστασης τυλιγμάτων Μ/Τ και τσοκ η τι έξτρα αντίσταση προστίθεται ώστε να μην ξεπερνιέται το μαξ ρεύμα που επιτρέπει η ανορθώτρια. Επειδή το αρχικό τροφοδοτικό βασίστηκε σε όχι καλά τσοκ που είχα τοποθετημένα ήδη σε σασί έβαλα μεγάλους πυκνωτές. Δεν είναι απαραίτητο να το αντιγράψεις ακριβώς, είναι λίγο βαρύ και φορές πιέζει την ανορθώτρια. Καλύτερα περισσότερα Βολτ πυκνωτές και μικρότεροι. Κοίτα και την διάταξη τροφοδοσίας της φρέσκιας κατασκευής του nikosokey καλύτερα που είναι "επικαιροποιημένη":

http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/102352-6v6-line-preamp-331.html#post5260703
 
Last edited:

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Τα Βολτ κορυφής αναφέρονται αναλυτικά για όλα τα εξαρτήματα όπως και στον κάθε πυκνωτή στον πίνακα αποτελεσμάτων εκεί. Πλησιάζουν τα 400 γενικά και περισσότερο στον πρώτο. Η τιμή του οποίου πρέπει να επιλέγεται σαφώς μικρότερη απο το μαξ που επιτρέπει ο κάθε τύπος ανορθώτριας στο φυλλάδιο προδιαγραφών της.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Ευχαριστώ Νίκο. Από μετασχηματιστές και τσοκ δεν έχω κάτι διαθέσιμο, οπότε θα παραγγελθούν. Το πιο πιθανό από Γιατρά. Μπορεί να ρίξω και μια ερώτηση στην ae-europe, για πιο εξωτικές καταστάσεις (c core), σαν αυτούς που μου είχαν στείλει στο phonodude. Είναι κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω στις προδιαγραφές του μετασχηματιστή και του τσοκ; Όπως τα βλέπω στο σχηματικό του nikoskey, έχουμε:
* 230V --> 320 - 0 - 320
* 111Ω αντίσταση στο δευτερεύον (λογικά από άκρη σε άκρη, με τα 0 ενωμένα)

και για το τσοκ:
* 5H
* 65Ω

Και για τα δυο να υποθέσω 150mA είναι μια λογική τιμή;
Για τους πυρήνες φαντάζομαι να είναι με κενό αέρος;

Τώρα για τους πυκνωτές ζεύξης δεν ξέρω τι αντίσταση εισόδου έχει ο trends, αλλά δε νομίζω να έχει κάτω από 20k. Βασικά δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα τόσο χαμηλή αντίσταση εισόδου, οπότε 2.2u φαίνεται μια καλή επιλογή. Σχετικά με το ποτενσιόμετρο, επειδή πιθανότατα θα θέλω να παίζω και με τα δύο phono, το phonodude έχει πυκνωτή ζεύξης στην έξοδο 0.47u. Αν βάλω 20k ποτενσιόμετρο, θα πρέπει να αυξήσω τον πυκνωτή ζεύξης εκεί;
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Τσοκ να ειναι τετράγωνο κλασικό με κενό αέρος στον πυρήνα. Εξωτικότερο δεν χρειάζεται, για προ-φίλτρο είναι. Στρογγυλό χωρίς κενό μόνο μην βάλεις, θα κορεστεί αμέσως. Για λεπτομέρειες ωμικότητας τυλιγμάτων και τι ρεύματος έβαλε ρώτα τον nikosokey. Είναι μέλος και εδώ. Δεν μετριέται η αντίσταση του ενισχυτή με ωμόμετρο; Να τον τσεκάρεις πρώτα.
0.47uF στα 20Κ πάει 17 Χερτζ -3 ντι μπι. Καλά είναι για φόνο, να κόβει και υπόηχους απο τους δίσκους.
 

Nikosokey

Senior Member
23 September 2010
559
ΑΡΤΑ
Γιαννη με την υλοποίηση αυτου του προενισχυτη - buffer ( εγω εφτιαξα το Buffer γιατι δεν εχω χαμηλες πηγες και εχω επισης και σχετικα μεγαλο ενισχυτη 400watt 4Ω) θα μεινεις πολυ πολυ ευχαριστημενος, newbabie εγω στις λυχνιες τελικα τα καταφερα με την βοηθεια του Νικου (τον ευχαριστω πολυ για την υπομονη του ) ο ηχος του με ικανοποιεί αφανταστα .... οτι χρειαστεις ειμαι διαθεσιμος .
 

Attachments

  • IMG_20171223_180548.jpg
    IMG_20171223_180548.jpg
    79.3 KB · Views: 376
  • psu1.jpg
    psu1.jpg
    103.2 KB · Views: 371
  • IMG_20171119_165744.jpg
    IMG_20171119_165744.jpg
    104.1 KB · Views: 376
Last edited:

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Νίκο ωραία κατασκευή. Την είδα και στο diyaudio. Τερατάκια τα βλέπω τα τσοκ. Τι διαστάσεις έχει το κουτί σου; Και έχει και ωραίο φινίρισμα. Ιδιοκατασκευή ή έτοιμο; Λόγω χώρου θέλω να τα χωρέσω σε κουτί 23x38 ή 23x40 το πολύ. Γι αυτό και θα χω ένα regulator μόνο. Οι μετασχηματιστές ήρθαν μαζί με τα καπάκια;

Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζομαι την έκδοση buffer ή του ενισχυτή. Υποθέτω ότι για το SFP θέλω έκδοση ενισχυτή. Για το phonodude και το CD μάλλον ταιριάζει πιο καλά ο buffer. Κατά 95% πες ακούω βινύλιο, οπότε μάλλον θα ξεκινήσω με έκδοση ενίσχυσης.

Θα μου πάρει καιρό μέχρι να καταλάβω τις πραγματικές δυνατότητες του ενισχυτή. Τώρα προσπαθώ να ξεπεράσω το πρόβλημα του αυγού με την κότα. Αφού έπεσε στα χέρια μου πρώτα ο μικρός τελικός, ξεκινάω με προενισχυτή. Με τον τελικό που έχω θα πάρω ένα δείγμα. Όταν φτιαχτούν και οι τελικοί, που δεν έχω ιδέα τι θα είναι (λες ο Άη Βασίλης μέρες που είναι να μας φέρει στο 2018 κανένα τελικό από Σάλα;;; ) θα έχω μια πιο σωστή εικονα.
 

Nikosokey

Senior Member
23 September 2010
559
ΑΡΤΑ
Γιαννη σε αυτα τα ma 200 δεν βγαινουν μικροτερα νομιζω στην Ελλαδα...
38Χ28 cm απο τον φιλο μου ειναι ξυλουργος ,ειναι απο οξια ,και ειναι ακομα αβαφο.... Μου ειπε στο τελος οταν δεν εχω να κανω καποια αλλαγη να του περασω ενα βερνικι νερου...αφου το τριψω ελαφρως...Μαλλον και εγω με ενα θα καταληξω συναμα με ενα πλακετακι με επεξεργαστη που αντιλαμβανεται την θερμοκρασια και οδηγει δυο fan...
Ολα με καπακια ηρθαν..

.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Ανεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία; Ακόμα και με την ψύκτρα απ' έξω όπως το έχεις φτιάξει;

Οι μπλε πυκνωτές είναι της εξόδου; Σε τι τιμή κατέληξες;
Τα καλώδια στις εισόδους είναι απο ethernet CAT5;
Ψάχνοτας ιδέες για τη διάταξη, που στη περίπτωσή μου θα είναι μακρόστενη, προσπαθώ να δω πως πάνε οι γειώσεις στη φωτογραφία, αλλά δε βγάζω άκρη.

Έβαλα παραγγελία σήμερα για τα υλικά για το SFP. Τον 6V6 σκέφτομαι να τον τρενάρω λίγο, να δω πως θα πάει το σύστημα και με το SFP, μήπως και με καλύπτει τελικά η έκδοση του buffer. Θα ξεκινήσω όμως με μετασχηματιστές και γενικότερα με το τροφοδοτικό αρκετά σύντομα. Έχει νόημα να χρησιμοποιηθούν πυκνωτές film, π.χ. mundorf tubecap, πριν το regulator;

Α, και να μην ξεχάσω: Νίκο και Νίκο, καλή χρονιά!!!!
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Salas 6V6 προενισχυτής

Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζομαι την έκδοση buffer ή του ενισχυτή. Υποθέτω ότι για το SFP θέλω έκδοση ενισχυτή. Για το phonodude και το CD μάλλον ταιριάζει πιο καλά ο buffer. Κατά 95% πες ακούω βινύλιο, οπότε μάλλον θα ξεκινήσω με έκδοση ενίσχυσης.

Πιο πολύ εξαρτάται απο το κέρδος τάσης του τελικού, απο την ευαισθησία των ηχείων, απο το μέγεθος του δωματίου και την απόσταση ακρόασης. Αν φτάνει να παίξει δυνατά το σύστημα έστω όταν "και τέταρτο η ώρα" στο κουμπί έντασης χωρίς προ με ένα ποτ μόνο, τότε καλύτερα κάνε την εκδοχή μπάφερ γιατί οι μεγάλες λυχνίες ως προενισχύτριες έιναι αρκετά μικροφωνικές και το κέρδος αναδεικνύει τέτοια θέματα. Εξάλλου κάτω απο 15dB (X5.5) να ρυθμιστεί δεν γίνεται, δεν υπάρχει λούπα ανάδρασης με αντιστάσεις εδώ. Το φυσικό κέρδος Χ1 σε μπάφερ βοηθά να αποφύγεις μηχανική στήριξη ιδιαίτερη, ξεδιάλεγμα σφιχτότερων λαμπών κλπ.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Salas 6V6 προενισχυτής

Α, και να μην ξεχάσω: Νίκο και Νίκο, καλή χρονιά!!!!

Χρονια Πολλα σε ολα τα μελη του AVCLUB
Καλη Χρονια σε ολους...

Επίσης καλή χρονιά σε εσάς, σε όλα τα άλλα παιδιά εδώ, και γενικώς.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Πόσο "και τέταρτο";
Στη θέση ακρόασης, με ενισχυτή τον simply italy της unison research (ονομαστική ισχύς 2x12 Watt, SE τάξη Α, δε νομίζω ότι το πιάνει με 80W τροφοδοτικό) το volume παίζει συνήθως στη θέση 21:00 με 21:30 πρωινές - απογευματινές ώρες. Τις βραδυνές μεταξύ 19:00 και 20:00. Το μέγιστο που το βάζω και είναι πάρα πολύ δυνατά είναι περίπου 23:00. Δοκιμάζοντας το phonodude κατευθείαν στον trends (νομίζω είναι 2x6 ή 2x10, δε θυμάμαι ακριβώς), ακουμπώντας τον βραχίονα με το δάχτυλο το άκουγα δυνατά από τα ηχεία. Δεν τόλμησα να κατεβάσω τη βελόνα στ' αυλάκι, ειδικά με το μικρό να κοιμάται μέσα. Αντίστοιχα με το CD (Marantz 63MkII SE KIS), είχα το volume του μια δυο θέσεις από το πιο χαμηλό που βγάζει και ήταν αρκετά δυνατά για βραδυνή ώρα. Με το SFP θα είναι διαφορετικά με έξοδο περίπου στα 300mV.

Τα ηχεία είναι τα Totem Hawks, 88db ευαισθησία και 6Οhm, με crossover 1ης τάξης και θέση ακρόασης περίπου στα 2-2.5 μέτρα, με τοίχο από πίσω.
Για αυτό σκέφτομαι να φτιάξω πρώτα το SFP, να το δοκιμάσω κατευθείαν στον Trends να δω που βρισκόμαστε και αναλόγως να πράξω.
 

Nikosokey

Senior Member
23 September 2010
559
ΑΡΤΑ
Ναι ανεβαζει θερμοκρασια....αναλογα πως παιζει η φιλεναδα η ΔΕΗ....μιλω για την μικρη ψυκτρα.
Οι μπλε ειναι της εξοδου,εναι συνολικα 660 nf σε καθε καναλι 3 hertz - 3 db
Nαι Cat 5 το μονοκλωνο..
Αποφασισε οτι θελεις να τον φτιαξεις και θα σου φτιαξω και σχηματικο.....αλλα η δικη μου κατασκευη δεν ειναι και reference...
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Salas 6V6 προενισχυτής

Πόσο "και τέταρτο";
Στη θέση ακρόασης, με ενισχυτή τον simply italy της unison research (ονομαστική ισχύς 2x12 Watt, SE τάξη Α, δε νομίζω ότι το πιάνει με 80W τροφοδοτικό) το volume παίζει συνήθως στη θέση 21:00 με 21:30 πρωινές - απογευματινές ώρες. Τις βραδυνές μεταξύ 19:00 και 20:00. Το μέγιστο που το βάζω και είναι πάρα πολύ δυνατά είναι περίπου 23:00. Δοκιμάζοντας το phonodude κατευθείαν στον trends (νομίζω είναι 2x6 ή 2x10, δε θυμάμαι ακριβώς), ακουμπώντας τον βραχίονα με το δάχτυλο το άκουγα δυνατά από τα ηχεία. Δεν τόλμησα να κατεβάσω τη βελόνα στ' αυλάκι, ειδικά με το μικρό να κοιμάται μέσα. Αντίστοιχα με το CD (Marantz 63MkII SE KIS), είχα το volume του μια δυο θέσεις από το πιο χαμηλό που βγάζει και ήταν αρκετά δυνατά για βραδυνή ώρα. Με το SFP θα είναι διαφορετικά με έξοδο περίπου στα 300mV.

Τα ηχεία είναι τα Totem Hawks, 88db ευαισθησία και 6Οhm, με crossover 1ης τάξης και θέση ακρόασης περίπου στα 2-2.5 μέτρα, με τοίχο από πίσω.
Για αυτό σκέφτομαι να φτιάξω πρώτα το SFP, να το δοκιμάσω κατευθείαν στον Trends να δω που βρισκόμαστε και αναλόγως να πράξω.

Ο Simply Italy έχει 35dBV κέρδος απο την είσοδο CD μέχρι τα ηχεία με αναφορά στο 1W απο ότι μπόρεσα να βρώ: http://www.ultrahighendreview.com/uploads/documents/unisonresearch_simplyitaly.pdf

Κάτι σαν αντίστοιχο σύστημα με κέρδος τάσης από 25dBV τυπικό solid state τελικό συν ένα προ 10dBV (X3).
Από http://www.6moons.com/audioreviews/trends/ta10.html "the TA-10 remains faithful to the original Tripath design and keeps it at 12 times. The other more ambitious T-amp pushes for higher gain of up to 21.6 times" Δηλαδή 21.6dB έως 26.7dBV για διάφορους Trends αν απλώς δεν έχει μπερδέψει τα dB με τις φορές επί στα spec sheets ο ποιητής και όλοι σε όσους αναφέρεται είναι απλώς Χ12/21.6dBV.

Μάλλον σε παίρνει και για μπάφερ αφού απολέσεις 13.4dBV στην χειρότερη, αρκεί να γυρίζεις το κουμπί και πολύ πέρα απο 12 η ώρα αφού φτάνεις με το ζόρι στο 11 η ώρα με 35dBV.

Όσο μπορείς πριν να τερματίσεις το κουμπί να έχεις την μέγιστη ένταση που αντέχεις, και για ησυχότερες ηχογραφήσεις που ζητούν περισσότερη διαδρομή, είναι καλύτερα για το SNR του συστήματος αλλά και για την ακρίβεια εύρεσης ιδανικότερων εντάσεων στην ποικιλία του προγράμματος.

 
Last edited:

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Οπότε θα ξεκινήσω με buffer. Το video όλα τα λεφτά. Ίσως από τώρα το καλύτερο post του 2018!!! Προσπαθούσα να μη γελάω μόνος μου στο ταξίδι της επιστροφής σήμερα. Ψήνομαι να βάλω κλίμακα από 1 στο 11 στην πρόσοψη :guitarist:

Σχετικά με τους πυκνωτές πριν το SSHV2, έχει νόημα να μπουν πολυπροπυλενίου αντί για ηλεκτρολυτικούς; Το κόστος είναι περίπου διπλάσιο.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Έχει νόημα κυρίως σχετικά με την μακροζωία τους στην ζέστη ειδικά αν είναι μέσα στο κουτί ολόκληροι. Για ήχο δεν ξέρω στον συγκεκριμένο προενισχυτή τι τόνο μπορεί να συμβάλλουν. Ελπίζω απλώς λίγο πιο καθαρό και όχι στεγνότερο. Οι λυχνιακοί προενισχυτές προτιμώνται για ένα "οργανικότερο" τόνο συνήθως. Έτσι και αλλιώς βάζουμε 0.1uF - 1uF PP στον κoνέκτορα εισόδου του SSHV2 για αποσύζευξη των εισερχόμενων καλωδίων του ωμού τμήματος τροφοδοσίας εκτός και αν είναι πολύ κοντά.
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Ανεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία; Ακόμα και με την ψύκτρα απ' έξω όπως το έχεις φτιάξει;

Οι μπλε πυκνωτές είναι της εξόδου; Σε τι τιμή κατέληξες;
Τα καλώδια στις εισόδους είναι απο ethernet CAT5;
Ψάχνοτας ιδέες για τη διάταξη, που στη περίπτωσή μου θα είναι μακρόστενη, προσπαθώ να δω πως πάνε οι γειώσεις στη φωτογραφία, αλλά δε βγάζω άκρη.

Έβαλα παραγγελία σήμερα για τα υλικά για το SFP. Τον 6V6 σκέφτομαι να τον τρενάρω λίγο, να δω πως θα πάει το σύστημα και με το SFP, μήπως και με καλύπτει τελικά η έκδοση του buffer. Θα ξεκινήσω όμως με μετασχηματιστές και γενικότερα με το τροφοδοτικό αρκετά σύντομα. Έχει νόημα να χρησιμοποιηθούν πυκνωτές film, π.χ. mundorf tubecap, πριν το regulator;

Α, και να μην ξεχάσω: Νίκο και Νίκο, καλή χρονιά!!!!

Πως μπορώ να προμηθευτώ τα υλικά για το SFP(phono stage salas),δεν ξέρω
από που μπορώ να τα παραγγείλω,αν κάποιος γνωρίζει ,ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
FSP (folded simplistic phono) το ονόμασα περιγραφικά γιατί έχει αναδιπλωμένο στη γη κασκοδικό στάδιο εισόδου και είναι χαμηλής περιπλοκότητας συνολικά σαν σχέδιο.

Το τελευταίο group buy έκλεισε. Γίνεται στο φόρουμ DIY Audio. Ρώτα τον διοργανωτή Tea-Bag αν έχει περίσσεια PCB και βασικά υλικά. http://www.diyaudio.com/forums/grou...-folded-simplistic-phono-pcb.html#post3615620