έρχεται το τέλος των fm...

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Sequerra_FM-1_Rosewood_Case.jpg


έχετε ένα ραδιοφωνάκι σαν το παραπάνω?

ή μήπως σαν αυτό?

MD%20105%20large.jpg


ή έστω πιό ταπεινό...?

f4b97f6564f079b787915460e8934209.jpg


ίσως ήρθε η ώρα να βάλετε αγγελία...

εδώ και ένα χρόνο η Νορβηγία έχει καταργήσει τα FM παρά την διαφορετική άποψη του 66% των κατοίκων. Ο λόγος ? ότι η γεωγραφία της χώρα δεν ευνοεί την εκπομπή (τί να πούμε άραγε και εμείς....) και φυσικά η "ανωτερότητα του ψηφιακού ραδιοφώνου"
https://www.pri.org/stories/2017-01-11/norway-begins-transition-away-fm-radio

αντίθετα πολλές χώρες στην Ευρώπη προτιμούν να δούν τι θα γίνει στην Νορβηγία πριν πάρουν απόφαση
https://www.dallasnews.com/business/technology/2017/01/12/fm-radio-may-stay

και ενώ ήδη ετοιμάζεται η Ελβετία, κάπου.....αλλού κάποιες αριστερές κυβερνήσεις που φαίνεται να είναι ιδιαίτερα πρόθυμες να επιδείξουν τον σύγχρονο εαυτό τους λένε για το 2019 !!!!

http://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/pote-erxetai-telos-ton-fm-stin-ellada/

το ενδιαφέρον δεν είναι ότι θα καταργηθεί μόνο η μπάντα, αλλά ακόμα και οι ανεξάρτητοι αυτοδικοικούμενοι σταθμοί σύμφωνα με τα συμφραζόμενα...


Για σκεφτείτε λοιπόν, ξυπνάμε ένα πρωί και ραδιόφωνο γιοκ. (όχι οτι ακούν πολλοί, αλλά ΠΟΛΥΣ κόσμος ακούει). Μπαίνεις στ αμάξι σου και ράδιο γιοκ... (μη μου πείτε ότι δεν ακούν ΟΛΟΙ). Τα κινητά μας πια, ράδιο ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ....
Μήπως μοιάζει λίγο εφιαλτικό σενάριο?
Μήπως τα παραλέω?

για σκεφτείτε, πως ένα πρωί ήρθε πάνω απο τα κεφάλια μας ένας μπάστακας και γεμίσαμε όλοι (αφού πρώτα γεμίσαμε με κουτάκια κωδικοποίησης mpeg2) με κουτάκια mpeg4.... Και μή μου πείτε ότι αυτό ήταν πρόοδος.... Και άντε ήταν, όταν έπρεπε να γεμίσεις το σπίτι με 3-4 κουτάκια για κάθε τιβί και μετά να τα πετάς με κάθε καινούργια σύγχρονη που παίρνεις...

Μόνο σκεφτείτε να αγοράζετε κουτάκια dab για το αμάξι και να περνάτε καλώδια.....:grinning-smiley-043
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Κακό μαντάτο.

Τελευταία ακούω πολύ KOSMOS . Αυτοκίνητο και κυρίως σπίτι.
Η απόδοση στα FM είναι κλάσεις ανώτερη από το Web Radio για τον ίδιο σταθμό.

Εξέλιξη δεν σημαίνει βελτίωση ...δυστυχως.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Απάντηση: έρχεται το τέλος των fm...

Να ακούσω τουρκομπαρόκ σκυλονησιώτικα στα 320Kbs απο επαρχιακό σταθμό (στανταράκι) και τι στον κόσμο!!:flipout:

η υποβάθμιση ηχητική και ποιοτική είναι δεύτερο....
Η ουσία Μπίλλυ είναι η επιβολή παντός ελέγχου σε ο,τιδήποτε εκπέμπεται και φυσικά πρωτίστως οικονομικά και μετά ηθικά.

Σκέψου λίγο....
ήδη τηλεόραση για να δεις έπρεπε να έχεις ένα κουτάκι και πλέον να πληρώνεις συνδρομή.
Το ίδιο θα γίνει και στο ράδιο και θα είσαι αποκομμένος από κάθε μη ελεγχόμενη πηγή πληροφόρησης.

Μας βλέπω στα βραχέα...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
βάλε στην άκρη ότι αυτό ήδη το ετοιμάζει πορτοκαλής ηγέτης ήδη και για το ιντερνετ.
Σε λίγο θα το πληρώνεις.

Ήδη το τζαμπαντάν youtube είναι τίγκα στη διαφήμιση....
 
17 June 2006
23,485
Αθήνα
fm;; υπάρχει ακόμα ραδιόφωνο; :flipout:

σόρυ για το ειρωνικό αλλά επειδή ΠΟΤΕ δεν υπήρξε ελληνικό ραδιόφωνο που να καλύπτει τα γούστα μου, μου ήταν πάντα αδιάφορο-ανύπαρκτο.

Προσπάθησα κατά καιρούς να ακούσω κανά galaxy κλπ αλλά στην πρώτη τζαμποδιαφημιση το έκλεινα με νεύρα και άνοιγα το bluetooth streaming από το κινητό.

Υπάρχουν και ξένοι web σταθμοί με καλό bitrate. Το logitech παίζει ΜΟΝΙΜΩΣ webradio δίπλα στο κρεβάτι.

Υ.Γ. ελληνικά δεν ακούω ούτε πεθαμένος.
 
17 June 2006
23,485
Αθήνα
Πάντως στην Γερμανία ΜΙΑ ΖΩΗ πληρώνεις License για να έχεις τηλεόραση. Δεν αγοράζεις χύμα έτσι τηλεόραση μιά για κάθε δωμάτιο. Και μάλιστα γίνονται και έλεγχοι και αν δεν είναι δηλωμένη πληρώνεις πρόστιμο.

Το λέω για να ξέρουμε τι έρχεται επειδή ως συνήθως έχουμε ταμάμ γερμανικά πρότυπα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
το πρόβλημα είπα δεν είναι μόνο η μουσική ή η ποιότητα της μουσικής. Είναι των ειδήσεων και πληροφόρησης.
Εγώ στο αυτοκίνητο μόνο ράδιο ακούω. Σιντί κλπ δεν βάζω ποτέ.


και είναι το θέμα του ελέγχου.
Και για τα αυτοκίνητα το θεωρώ πολύ σημαντικό το τί θα γίνει με τα ράδια ενός ολόκληρου στόλου.

τώρα για το τι κάνει η γερμανία ...δεν με αφορά ιδιαίτερα.
Οι γερμανοί στη χώρα τους μπορει να κάτσουν πισω από το σκουπιδιάρικο δυό ώρες για να μην περάσουν τη διπλή γραμμή, και όταν έρχονται εδώ οδηγάνε στο αντίθετο ρεύμα.

Τωρα αν θέλουν να δηλώσουμε πόσες τιβί έχουμε, να το δηλώσουμε. Αλλά να βάλουν και μετρητές να βλέπουν πόσες ώρες είναι ανοιχτές.
 
17 June 2006
23,485
Αθήνα
Το λέω επειδή εφαρμόζουμε γενικά το γερμανικό σύστημα (εφορία κλπ) πολύ φοβάμαι ότι θα έρθουν κι εδώ.

Οσο για το ράδιο στο αμάξι , με ξένους που μιλάω στα φόρουμ τους είναι αδιάφορο τα fm εδώ και χρόνια. Ολοι ρωτάνε αν το ηχοσύστημα έχει pandora και sirius (νομίζω κάπως έτσι λέγεται) και κάτι δορυφορικά ραδιόφωνα κλπ. εννοείται έχουν μονίμως ανοικτά τα 4G κλπ.

Τώρα ειλικρινά. Τι ειδήσεις και πληροφόρηση περιμένεις από το ραδιόφωνο ειδικά τα τελευταία χρόνια; Για το πόσο θα κοπουν οι μισθοί και οι συντάξεις ή για το πόσους σκότωσε ο τάδε ψυχοπαθής; Αν θες να ενημερωθείς για κάτι ανοίγεις το κινητό/tablet/pc και το χεις μάθεις στο δευτερόλεπτο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Δε νομίζω ότι στο εγγύς μέλλον θα υπάρξει κατάργηση των FM.
Το ότι σε μία χώρα θα γίνει ένα πείραμα ,με τη κατάργηση τους ,δεν αποτελεί και νομοτελειακό γεγονός .
Τώρα γιά το ποιός ακούει FM ,υποθέτω ότι μάλλον είναι αρκετοί ,τουλάχιστον στο αυτοκίνητο .
Υπάρχουμε και εμείς ,οι <πυροβολημένοι> που ακούμε και στο σύστημα μας ,τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Απάντηση: έρχεται το τέλος των fm...

Τώρα ειλικρινά. Τι ειδήσεις και πληροφόρηση περιμένεις από το ραδιόφωνο ειδικά τα τελευταία χρόνια; Για το πόσο θα κοπουν οι μισθοί και οι συντάξεις ή για το πόσους σκότωσε ο τάδε ψυχοπαθής; Αν θες να ενημερωθείς για κάτι ανοίγεις το κινητό/tablet/pc και το χεις μάθεις στο δευτερόλεπτο.

εξαρτάται τι ακούει ο καθένας.
Προσωπικά έχω ακούσει αρκετά πράγματα ακόμα και τα χρόνια αυτά που τα πράγματα είναι ζορισμένα.
Το πόσο θα κοπούν οι συντάξεις το βλέπεις μόνο στα σκαι και τα αντένα για να σε προετοιμάσουν και να σου έρθει το παλούκι πιό εύκολα και στο τέλος να λες, έτσι έπρεπε να γίνει.

Πρέπει να ξέρεις τι να ακούς. Και όταν είναι fta είναι καλύτερα.
Όσο για το κινητό ή το internet σε λίγο θα δεις τι θα γίνει όταν αρχίσει να ελέγχεται κι αυτό. Διότι τώρα κατάλαβαν ότι είναι "ελεύθερο" (έχει εισαγωγικά...προσοχή)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Απάντηση: έρχεται το τέλος των fm...

Δε νομίζω ότι στο εγγύς μέλλον θα υπάρξει κατάργηση των FM.
Το ότι σε μία χώρα θα γίνει ένα πείραμα ,με τη κατάργηση τους ,δεν αποτελεί και νομοτελειακό γεγονός .
Τώρα γιά το ποιός ακούει FM ,υποθέτω ότι μάλλον είναι αρκετοί ,τουλάχιστον στο αυτοκίνητο .
Υπάρχουμε και εμείς ,οι <πυροβολημένοι> που ακούμε και στο σύστημα μας ,τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά


Πέτρο είναι στο νομοσχέδιο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Δημήτρη ,στα ν.σ πολλά υπάρχουν -εξαγγέλλονται και τελικά άλλα γίνονται .
Αν κλείσουν τους δικούς μας σταθμούς θα πάνε στις γειτονικές χώρες και θα εκπέμπουν από κεί .Θα μου πείς δεν θα υπάρχει η σημερινή κάλυψη και πολυφωνία ,σ αυτό συμφωνώ .
Ας μην ξεχνούμε ότι μεγάλο μέρος των ακροατών είναι οι επιβάτες οχημάτων ,που μάλλον δεν θα μείνουν και ιδιαίτερα ικανοποιημένοι με την όλη ιστορία .
Μπορούσαν κάλλιστα να αρχίσουν την παράλληλη λειτουργία του dab πού ήμουν νιός και γέρασα από τότε που ιδρύθηκε ο πρώτος στην Αθήνα .
 
Last edited:

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,779
Αθήνα με απόσπαση.
Ίσως υπάρχει και η καλή πλευρά σε αυτό.
Δεν θα ακούμε τι μας βομβαρδίζουν καθημερινά ( τράπεζες, θεσμοί, τσακαλώτος, μνημόνιο,...)
Δεν θα μπορούν να μας λένε ότι εμείς φταίμε για όλα τα δεινά (καλό φρούτο αυτό, εύπεπτο..)
Δεν θα ακούμε τις τελευταίες επιτυχίες της τάδε σκυλογραφικής εταιρείας ( κοινώς γαβ γάβ songs)
Δεν θα ακούμε τις διαφημίσεις του jumbo.

Καλά όλα αυτά βέβαια, αρκεί να μην πάρουμε δέκτη DAB+
Όμως.....θα πάρουμε.....:bawling:
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Βασίλη ,και στη Θεσ/νικη η πλειονότητα είναι σκουπίδια ,αλλά δεν νομίζω ότι θα ανέβει η ποιότητα αν υπάρχει DAB
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,034
Αθήνα
Όσον αφορά τη μουσική, το ραδιόφωνο δεν θα μου λείψει καθόλου. Έχω το κόλλημα να επιλέγω εγώ τι θα ακούσω και πότε. Περιστασιακά άκουγα Γ´Πρόγραμμα και προ αμνημονεύτων ετών Jazz FM.
 

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Ραδιο ακουει πολυς κοσμος.Και η ποιοτητα των FM ειναι καλυτερη απ το νετ στις περισσοτερες περιπτωσεις.Οσο για την "ενημερωση" απ το ιντερνετ αν δουμε τις σελιδες για ενημερωση, ανηκουν στους ιδιους με τα καναλια και τις εφημεριδες.