Αγορά epson EH- TW5300 η EH-TW5600

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΙΩΑΝΝΗΣ Ι

New member
28 September 2006
22
Καλημέρα σε όλους και καλές γιορτές.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον epson 5300 να αντικαταστήσει τον epson tw700 που παίζει εδω και 10 χρόνια.Τώρα που το αποφάσισα δεν υπάρχει για αγορά στην Ελλάδα ούτε κατοπιν παραγγελίας ,μιλησα με την epson.Ο μόνος τρόπος ειναι από Γερμανία με τιμή 680 με τα μεταφορικά.Εδώ βρίσκω τον Epson EH-TW 5600 στα 940ευρώ σε 36 άτοκες δόσεις.Δεν ήθελα να δωσω πάνω απο 700ευρω απλά οι άτοκες δόσεις το διευκολύνουν Αν αξίζει.Νομίζω αντικαθιστά τον 5300 .Κάποια συμβουλή αν αξίζει να παω στον 5600 η να παρω στα 680 από Γερμανία τον 5300 πού τον βρισκω ακομα.Ευχαριστώ.
 

ΙΩΑΝΝΗΣ Ι

New member
28 September 2006
22
Ευχαριστώ τα εχω δει αυτά και μαλιστα ειχα παραγγείλει πριν 10 ημέρες και μετα με ειδοποίησαν ότι η epson σταματά την εισαγωγηρ στην Ελλάδα.Ακυρώθηκε η παραγγελία πηρα σε μαγαζί στην Αθηνα πους το βρηκα στο Σκρουτζ και έγραφε παραδοσητ 1_3 μέρες τους πηρα τηλέφωνο για να σιγουρευτώ και μου ειπαν οτι θα το παρουν από την epson .Και πηρα ο ίδιος τηλέφωνο, για να δω αν τον έχουν στα κεντρικά.Εκειρ μου ειπαν όχι τέλος η εισαγωγή μόνο όποιος έχει στοκ.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Δική μου συμβουλή κανένα από τους δυο. Πήγαινε καρφί για μικρό DLP, σκάλες ποιοτικότερη εικόνα.
 

ΙΩΑΝΝΗΣ Ι

New member
28 September 2006
22
Είναι πολύ καλή πρόταση απλά είχα αποκλείσει τους dlp από φόβο ,επειδή δεν μπορούσα να δω καποιον απο κοντά για να δω αν εχω θέμα με το rainbow effect και μερικές φορές βλεπω αρκετή ώρα στον προβολέα πως θα ξερω αν εγω η κάποιος στην οικογένεια έχει θέμα?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Είναι πολύ καλή πρόταση απλά είχα αποκλείσει τους dlp από φόβο ,επειδή δεν μπορούσα να δω καποιον απο κοντά για να δω αν εχω θέμα με το rainbow effect και μερικές φορές βλεπω αρκετή ώρα στον προβολέα πως θα ξερω αν εγω η κάποιος στην οικογένεια έχει θέμα?

Αν είσαι Αθήνα έλα να δεις σε μένα, αυτές τις μέρες κάθομαι και ανάβει κάθε βράδυ.
 

ΙΩΑΝΝΗΣ Ι

New member
28 September 2006
22
Σ'ευχαριστώ πολύ αλλά είμαι λίγο μακριά Καστοριά για αυτό θα πρέπει να δω αν μπορώ Θεσσαλονίκη
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Εγω παλι θα σου προτεινα να μεινεις στον epson 5600. Eιχα παλιοτερα τον Epson 5300 και αρκετους DLP φτηνους. Ο 5600 προσωπικα πιστευω πως παιζει καλυτερα απο το φτηνα DLP. Ο 5300 δεν ειναι καλος λογο μαυρου, απλα δεν βλεπετε και καλυτερα να μην τον σκεφτεσε . Ο 5600 εχει το κοντραστ που εχουν τα φτηνα DLP δηλαδη x3 καλυτερο μαυρο απο τον 5300, πολυ ωραια ζωντανα χρωματα πολλες ρυθμισεις για να φερεις την εικονα εκει που θελεις και Lens shift που διευκολυνει στην εγκατασταση. Επισης η λαμπα στοιχιζει σχεδον 50 ευρω.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Αν εγω εδινα σημερα ενα χιλιαρικο για προβολεα θα επερνα τον epson. Αλλος φιλος μπορει να ζηταει αλλα πραγματα στην εικονα και να σου προτεινει καποιο αλλο μηχανημα. Τωρα αν ο Viewsonic Pro7827HD μου εδινε frame interpolation, noise reduction και το sharpening του epson δεν θα ειχα κανενα προβλημα να σου τον προτεινω, και φυσικα να μην εχεις θαμα με το rainbow effect.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Σήμερα στον Κοτσώβολο στο "σηκώνει παζάρι' ο TW-5650 στα 923 ευρώ και ο TW-5600 στα 779 ευρώ1
 

ΙΩΑΝΝΗΣ Ι

New member
28 September 2006
22
Το έκανα και εγώ και προχώρησα την παραγγελία και βάζοντας τα υπόλοιπα στοιχεία μου εφυγε απο το καλάθι !!!!!!
 

ΙΩΑΝΝΗΣ Ι

New member
28 September 2006
22
Τελικά πήρα τον EH-TW5600 με 36 άτοκες ,δεν τόλμησα για dlp.Όλοι στην οικογένεια εχουμε αστιγματισμό ,υπερμετρωπία διαβασα αρκετά και είπα να μην το τολμήσω χωρίς να δουμε αν εχουμε κάποιο θέμα.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Μεγειες. Για να πω φωναχτα την σκεψη μου (χωρις παρεξηγηση) θα ηθελα καλυτερης κατηγοριας προβολεα σε τετοιο χωρο, ειδικα με την τόσο προσωπικη εργασια/φροντιδα που εχεις ρίξει. Μου φαινεται σαν τα μηχανηματα να υποβαθμιζουν τον χωρο.
Σεβαστα τα οικονομικα του καθενος απλα θεωρω οτι ο χωρος "σηκωνει" πολυ πραμα......και στον τομεα του ηχου και της εικονας.

Anyway, το σημαντικο ειναι να εισαι καλα να τα χαιρεσαι -bye-
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
ενας epson που παιζει σε πρακτορειο προπο και αγοραστηκε μεταχειρισμενος,
εχει γραψει η λαμπα του 2320 ωρες στο "κανονικο".
η δευτερη επιλογη του στο μενου ειναι eco το οποιο δεν νομιζω οτι εχει επιλεχθει ποτε..
εαν αγορασει καινουργια(γνησια),θα παρει σαφως περισσοτερο φως,ή απλα λιγο περισσοτερο?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους.
Ποιός προβολέας είναι συγκεκριμένα ?
Αν η λάμπα του είναι ας πούμε rated στις 3000-3500 ώρες στο κανονικό, με νέα θα πάρει αρκετό φως παραπάνω.
Αν είναι ας πούμε rated στος 5000-6500 ώρες στο κανονικό θα πάρει περί το 10% παραπάνω φως (κατά προσέγγιση πάντα, και με πιθανότητα να είναι και κάτι τοις λιγότερο, δεν γερνάνε όλες οι λάμπες με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό και παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο συμπεριλαμβανόμενης και της θερμοκρασίας στο χώρο που είναι το προβόλι)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
tw 5300.
αυτος επαιζε σε καφετερια πριν και απ`οτι καταλαβα,επαιζε καρφωτος στο κανονικο.
δεν πρεπει να γυρισε ποτε σε eco(και λογικο για το χωρο που επαιζε).
οποτε εαν παρουμε ως οριο,τις 3000 που δινει ο κατασκευαστης,θα χρειαστει ετσι κι`αλλιως αλλαγη πολυ συντομα.
επισης εκτος απο τις γνησιες λαμπες,βλεπω και καποιες αλλες που παιζουν στην αγορα.

 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Σε μη γνήσια δεν θα πήγαινα για διάφορους λόγους ( ένας εξ' αυτών είναι και για να μην γίνει καμμιά γκαντεμιά και σπάσει από θερμοκρασία και γίνει μάλαμα το εσωτερικό! ).
Αλλά ναι, λάμπα θέλει ο προβολέας. Αν θέλει οικονομία, αυθεντική λάμπα, δίχως το "σασί".