Μπορείς να περπατήσεις στο νερό; [The Rolling Stones]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
- Mother's Little Helper -
- Under My Thumb -
Τι βάσανο, που είναι να μεγαλώνεις
«Τα παιδιά είναι διαφορετικά σήμερα»,
Ακούω να λέει κάθε μητέρα
Η μητέρα χρειάζεται κάτι σήμερα για να την ηρεμήσει
Και μολονότι δεν είναι πραγματικά άρρωστη
Υπάρχει ένα μικρό κίτρινο χάπι
Τρέχει για το καταφύγιο του μικρού βοηθού της μητέρας
Και τη βοηθά στην πορεία της,
να αντέξει την πολυάσχολη μέρα της

«Τα πράγματα είναι διαφορετικά σήμερα»
Ακούω να λέει κάθε μητέρα
Το μαγείρεμα φρέσκου φαγητού
για τον σύζυγο είναι μόνο αγγαρεία
Έτσι αγοράζει ένα κέικ της στιγμής
και καίει την κατεψυγμένη μπριζόλα της
Και τρέχει για το καταφύγιο του μικρού βοηθού της μητέρας
Και δύο τη βοηθούν στη διαδρομή της,
να αντέξει την πολυάσχολη μέρα της

Γιατρέ, σε παρακαλώ, μερικά ακόμα από αυτά
Έξω από την πόρτα, πήρε ακόμα τέσσερα
Τι βάσανο, που είναι να γερνάς

«Οι άνδρες δεν είναι οι ίδιοι σήμερα»
Ακούω κάθε μητέρα να λέει
Απλά δεν αναγνωρίζουν ότι έχεις κουραστεί
Είναι τόσο δύσκολο να ικανοποιηθούν,
μπορείς να ναρκώσεις το μυαλό σου
Έτσι τρέξε στο καταφύγιο του μικρού βοηθού της μητέρας
Και τέσσερα σε βοηθούν μέσα στη νύχτα,
να ελαχιστοποιήσουν τα δεινά σου
...
«Η ζωή είναι πολύ σκληρή σήμερα»,
Ακούω κάθε μητέρα να λέει
Το κυνήγι της ευτυχίας φαίνεται απλά βαρετό
Και αν χρειάζεσαι περισσότερα από αυτά,
παίρνεις υπερβολική δόση
Και δεν θα τρέχεις πια για το καταφύγιο
του μικρού βοηθού της μητέρας
Απλά σε βοήθησαν στο διάβα σου,
να αντέξεις την κουραστική μέρα του θανάτου σου

- Mother's Little Helper (Jagger/Richards)

MothersLittleHelper.png
το ελληνικό σινγκλ του 1966​
Κάτω από τον αντίχειρά/έλεγχό μου
Το κορίτσι που κάποτε με είχε από κάτω
Κάτω από τον έλεγχό μου
Το κορίτσι που κάποτε με καταπίεζε

Είναι κάτω από μένα
Η διαφορά στα ρούχα που φοράει
Κάτω από μένα, η αλλαγή έχει έρθει,
Είναι κάτω από τον έλεγχό μου

Δεν είναι αλήθεια, μωρό;

Κάτω από τον έλεγχό μου
Ο κουλουριασμένος σκύλος που πέρναγε τη μέρα της
Κάτω από τον έλεγχό μου
Μια κοπέλα που απλά άλλαξε τους τρόπους της

Είναι κάτω από μένα, ναι
Ο τρόπος που κάνει ακριβώς αυτό που της είπαν
Από κάτω μου, η αλλαγή έχει έρθει
Είναι κάτω από τον έλεγχό μου
Αχ, αχ, πες ότι είναι εντάξει

Κάτω από τον έλεγχό μου
Μια σιαμέζικη γάτα ενός κοριτσιού
Κάτω από τον έλεγχό μου
Είναι το πιο γλυκό, χμ, κατοικίδιο στον κόσμο

Είναι κάτω από μένα
Ο τρόπος που μιλάει όταν της το λένε
Κάτω από μένα, η αλλαγή έχει έρθει,
Είναι κάτω από τον έλεγχό μου
Αχ, χαλάρωσε μωρό
Ναι

Είναι κάτω από μένα, ωχ ναι
Ο τρόπος που μιλάει όταν της το λένε
Κάτω από μένα, η αλλαγή έχει έρθει,
Είναι κάτω από τον έλεγχό μου
Ναι, αισθάνεται καλά

Κάτω από τον έλεγχό μου
Τα μάτια της κρατιούνται απλά για τον εαυτό της
Κάτω από τον έλεγχό μου, λοιπόν εγώ
Μπορώ ακόμα να κοιτάζω κάποια άλλη

Είναι κάτω από μένα, ωχ αυτό είναι που είπα
Ο τρόπος που μιλάει όταν της το λένε
Κάτω από μένα, η αλλαγή έχει έρθει,
Είναι κάτω από τον έλεγχό μου
Πες, είναι εντάξει

Πες ότι είναι όλα
Πες ότι είναι όλα

Χαλάρωσε μωρό
Χαλάρωσε μωρό
Αισθάνεται καλά
Πάρτο, πάρτο χαλαρά μωρό

- Under My Thumb (Jagger/Richards)

RichardsJaggerByGreg.jpg

Κάποια πράγματα διαποτίζουν την ύπαρξή μας, μας καθορίζουν, μας οριοθετούν. Και όλα αυτά, σ' ανύποπτο χρόνο όταν κάποιο ερέθισμα λειτουργώντας διαφορετικά από τα υπόλοιπα δίνει το έναυσμα για μια σχέση ζωής καθώς με την ξεχωριστή του δύναμη εννοιοδοτεί τη "στάση" μας. Και όλα αυτά συνήθως συνέβησαν πριν την ανάγκη για εξωτερίκευση και αναζήτηση "συνοδοιπόρων". Είναι λοιπόν πέρα από κάθε σκέψη, η από τη μια, αγχώδης μοδάτη αντίληψη της χρονικά επικαιροποιημένης "τέχνης" ή από την άλλη η ρετρολαγνεία. Αυτά είναι μάλλον δείγματα ενός προφίλ για τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και δεν μας αφορούν εδώ. Η μουσική, τουλάχιστον για τη δική μου αντίληψη, όταν δεν αποτελεί αντικείμενο συζήτησης και προβληματισμών, υποδηλώνοντας ευρύτερα στάσεις και συμπεριφορές πέρα από τον καθαρά απαραίτητο διασκεδαστικό της χαρακτήρα, μόνο τότε μπορεί να θεωρηθεί προϊόν με ημερομηνία λήψης. Οπότε προσκυνήστε ή προσπεράστε...

Όπως και να 'χει καλή Nέα Xρονιά με Yγεία και Eυτυχία!
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα

Εκτός χρόνου...​

The Rolling Stones - Aftermath (Απρίλιος 1966, Decca)

Aftermath.jpg
η κυκλοφορία στο Ηνωμένο Βασίλειο και η κυκλοφορία στις ΗΠΑ από τη London Records

Τραγούδια: A1 Mothers Little Helper - 2:40, A2 Stupid Girl - 2:52, A3 Lady Jane - 3:06, A4 Under My Thumb - 3:20, A5 Doncha Bother Me - 2:35, A6 Goin' Home - 11:35, B1 Flight 505 - 3:25, B2 High And Dry - 2:52, B3 Out Of Time - 5:15, B4 It's Not Easy - 2:35, B5 I Am Waiting - 3:10, B6 Take It Or Leave It - 2:47, B7 Think - 3:10, B8 What To Do - 2:30
-- Η αμερικάνικη έκδοση παρέλειψε τα "Mothers Little Helper", "Out Of Time", "Take It Or Leave It" και "What To Do" και συμπεριέλαβε το "Paint It Black".
Μουσικοί: Mick Jagger (φωνητικά, κρουστά), Keith Richards (κιθάρα, φωνητικά), Brian Jones (κιθάρα, ντούλσιμερ, σιτάρ, πιάνο, όργανο, αρπίχορδο), Bill Wyman (μπάσο, πιάνο, όργανο, αρπίχορδο, μαρίμπα, καμπάνες), Charlie Watts (τύμπανα, κρουστά, μαρίμπα, καμπάνες), Ian Stewart (πιάνο, όργανο, αρπίχορδο), Jack Nitzsche (κρουστά, πιάνο, όργανο, αρπίχορδο)
Παραγωγή: Andrew Loog Oldham

Ηχογραφήθηκε στα RCA Studios του Χόλιγουντ, 3-8 Δεκεμβρίου 1965 και 6-9 Μαρτίου 1966. Κυκλοφόρησε στο Ηνωμένο Βασίλειο στις 15 Απριλίου 1966 από την Decca Records και στις ΗΠΑ, 20 Ιουνίου 1966, από τη London Records.

«Ένα από τα αγαπημένα θέματα των Stones ήταν το υπερήφανο, ισχυρό, σεξουαλικά επιθετικό αρσενικό, το ματαιόδοξο, εν δυνάμει επικίνδυνο και μοχθηρό σαν την κόλαση, που με τη μαζοχιστική του βιαιότητα συγκαλύπτει ένα εξαιρετικά ευάλωτο εγώ». Νταίηβιντ Πιτσάσκι - Η Ποίηση του Ροκ

Μέχρι το Aftermath οι Rolling Stones εξακολουθούσαν να θεωρούνται οι Βρετανοί-μπλουζ ανακυκλωτές των αμερικάνικων ρυθμ εντ μπλουζ, παρόλο που οι Jagger και Richards είχαν ήδη αρχίσει να επιδεικνύουν τη συνθετική τους δύναμη με επιτυχίες όπως το "Satisfaction" και το "19th Nervous Breakdown", το σινγκλ που προηγήθηκε της κυκλοφορίας του άλμπουμ.

Εδώ, λείπουν οι αναμασώμενοι ύμνοι για αμερικάνικα αυτοκίνητα, μπαρ και αυτοκινητόδρομους και αντικαταστάθηκαν από τραγούδια για νοικοκυρές των προαστίων εθισμένες στα αγχολυτικά, εγκεφαλικά νεκρές κούκλες και τις αλλοιωμένες αξίες της σύγχρονης ζωής. Και αν αυτά τα τραγούδια, που είχαν περάσει με μισογυνιστικούς, ναρκισσιστικούς και ειρωνευτικούς στίχους, αποκάλυψαν ότι οι Stones ήταν μακριά από τα αξιολάτρευτα γκρουπάκια με το φορμαρισμένο μαλλί, αφού τουλάχιστον τώρα διέθεταν τη δική τους ταυτότητα.

Διαθέτοντας για πρώτη φορά δεκατέσσερα δικά τους πρωτότυπα τραγούδια, το Aftermath ηχογραφήθηκε προς το τέλος μιας εξαντλητικής αμερικάνικης περιοδείας, μ' ένα μεγάλο μέρος του υλικού να αντικατοπτρίζει την τεταμένη ατμόσφαιρα της μπάντας γενικά και τη σχέση αγάπης/μίσους του Mick Jagger προς τη φίλη του Κρίσι Σράιμπτον ειδικότερα. Για κάποιους (κυρίως κάποιες), τραγούδια όπως τα "Under My Thumb", "Stupid Girl" και "Out Of Time" αποκάλυψαν μια βαθιά φλέβα μισογυνισμού που ακολουθούσε τη φήμη των Stones εδώ και χρόνια, ενώ ο περιφρονητικός τόνος του "Mother's Little Helper" έθιγε κάπως αμφιλεγόμενα ( ; ) την ξαφνική δημοτικότητα των συνταγογραφούμενων ηρεμιστικών μεταξύ των νοικοκυρών και τους πιθανούς κινδύνους υπερδοσολογίας ή εθισμού. Υπήρχε βέβαια και μια άλλη πλευρά του γκρουπ με το εντεκάλεπτο "Goin' Home", στο οποίο ροκάρισαν με εντυπωσιακό στυλ.

«Ήταν όλα ένα συνεπακόλουθο του περιβάλλοντός μας», εξήγησε ο Keith Richards αργότερα, «Ξενοδοχεία και πάρα πολλές χαζογκόμενες. Δεν ήταν όλες χαζές, με οποιονδήποτε τρόπο, αλλά τότε έτσι το εκλαμβάναμε. Πραγματικά, αυτό έπρεπε να σταματήσει».

Γλυκιά μου Λαίδη Τζέιν
Όταν σε ξαναδώ
Ο υπηρέτης σου είμαι εγώ
Και ταπεινά θα παραμείνω
Απλώς λάβε υπόψη αυτή την έκκληση, αγάπη μου
Με λυγισμένα γόνατα, αγάπη μου
Δεσμεύομαι στη Λαίδη Τζέιν

Αγαπητή μου Λαίδη Άν
Έκανα ό,τι μπορούσα
Πρέπει να αποχαιρετήσω
Αφού το υποσχέθηκα
Αυτό το παιχνίδι παίζεται, αγάπη μου
Ήρθε η ώρα σου αγάπη μου
Ορκίστηκα πίστη στη Λαίδη Τζέιν

Ω γλυκιά μου Μαρί
Περιμένω να χαλαρώσεις
Ο χρόνος λιγόστεψε
Για την κυρία σου και μένα
Ο γάμος είναι κοντά αγάπη μου
Η κοινωνική της θέση σωστή αγάπη μου
Η ζωή είναι ασφαλής με τη Λαίδη Τζέιν

- Lady Jane (Jagger/Richards)
- Lady Jane (Lyric Video) -

Στο μεταξύ, υπήρξε ευρεία εικασία, σχετικά με την έμπνευση για το τραγούδι "Lady Jane": η δισκογραφική τους ετικέτα ισχυριζόταν ότι ήταν για την Τζέιν Σίμουρ, τρίτη σύζυγο του Ερρίκου Η' και ο Jagger προφανώς επέτρεψε στη Shrimpton και στην καυτή αριστοκράτισσα Lady Jane Ormsby-Gore να πιστεύουν ότι ήταν γι' αυτές. Αποδείχθηκε ότι προερχόταν από τον εραστή της Λαίδης Τσάτερλυ και τον όρο του θηροφύλακα για τον κόλπο της ερωμένης του.

JaggerShrimptonAstonMartinDB6.jpg
Η Chrissie Shrimpton παρακολουθεί τον Mick καθώς δίνει τα στοιχεία του, στον αστυφύλακα μετά την εμπλοκή του σε σύγκρουση με την Aston Martin DB6 του​
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα

Βάψε τα μαύρα!​

RollingStones1966.jpg

Αν και ο μάνατζερ Andrew Loog Oldham πήρε τα εύσημα του παραγωγού, το άλμπουμ ηχογραφήθηκε ουσιαστικά από τον Richards, στα RCA Studios στο Χόλιγουντ, μαζί με τον αμερικάνο μηχανικό του γκρουπ, Dave Hassinger, που είχε δουλέψει στο προηγούμενο άλμπουμ τους, Out Of Our Heads. Ο διασκευαστής Jack Nitzsche (συνεργάτης του Phil Spector) μοιράστηκε τα καθήκοντα στα πλήκτρα με τον πιστό Ian Stewart.

Η δουλειά του Keith Richards δυσκόλεψε από την αναξιοπιστία του Brian Jones, που τον υποχρέωσε να παίξει τα περισσότερα κομμάτια κιθάρας μόνος του. Παρά το αυξανόμενο πρόβλημα των ναρκωτικών και της προσωπικότητας, η συνεισφορά του Τζόουνς ήταν κρίσιμη για την επιτυχία του άλμπουμ. Ο πιο επιδέξιος μουσικός της μπάντας είχε αρχίσει να αναζητά νέα και ασυνήθιστα όργανα για να προσθέσει τον ήχο τους: σιτάρ για το "Mothers Little Helper", μαρίμπα για τα "Under My Thumb" και "Out Of Time", ενώ τα "Lady Jane" και "Waiting" χρησιμοποιούσαν τον ήχο ενός ντούλσιμερ που του είχε δώσει ο φολκ τραγουδιστής Richard Farina.

«Ο Brian ήταν ξαπλωμένος στο στούντιο, με την κιθάρα ζωσμένη γύρω του», είπε ο Richards στον βιογράφο Victor Bockris, «Τότε, ξαφνικά, μετά από εννέα ώρες που βρισκόταν εκεί, πεταγόταν και έβαζε μερικά όμορφα πράγματα σε ένα κομμάτι (πιάνο, αρπίχορδο), κάτι που κανείς δεν είχε καν σκεφτεί».

Το άλμπουμ, κυκλοφόρησε ως Aftermath αφού η δισκογραφική τους εταιρεία απέρριψε τον "βλάσφημο" πρωτότυπο τίτλο Could You Walk On The Water? και γρήγορα πήγε στην κορυφή των άλμπουμ τσαρτ στη Βρετανία. Η αμερικάνική του έκδοση είχε διαφορετικό εξώφυλλο και τρία κομμάτια λιγότερα από τη βρετανική, αφού έμειναν εκτός τα "Out of Time", "Take It or Leave It", "What to Do" και "Mother's Little Helper", ενώ προστέθηκε το "Paint It Black".

Βλέπω μια κόκκινη πόρτα και θέλω να είναι βαμμένη μαύρη
Χωρίς χρώματα πια, θέλω να γίνουν μαύρα
Βλέπω τα κορίτσια να περπατούν ντυμένα με τα καλοκαιρινά τους ρούχα
Πρέπει να γυρίσω το κεφάλι μου μέχρι να φύγει το σκοτάδι μου

Βλέπω μια σειρά αυτοκινήτων και είναι όλα βαμμένα μαύρα
Με τα λουλούδια και την αγάπη μου, που δεν θα ξαναγυρίσουν
Βλέπω ανθρώπους να γυρίζουν τα κεφάλια τους και γρήγορα να κοιτάζουν μακριά
Όπως ένα νεογέννητο μωρό, αυτό συμβαίνει κάθε μέρα

Κοιτάζω μέσα μου και βλέπω ότι η καρδιά μου είναι μαύρη
Βλέπω την κόκκινη πόρτα μου και πρέπει να τη βάψω μαύρη
Ίσως τότε αργοσβήσω και δεν θα πρέπει να αντιμετωπίσω τα γεγονότα
Δεν είναι εύκολο να το αποδεχτείς όταν ολόκληρος ο κόσμος σου είναι μαύρος

Η πράσινή μου θάλασσα δεν θα μετατραπεί πλέον σε βαθύ μπλε
Δεν μπορούσα να προβλέψω ότι θα σου συνέβαινε αυτό το πράγμα
Αν κοιτάξω αρκετά προσεκτικά τον ήλιο που δύει
Η αγάπη μου θα γελάσει μαζί μου πριν έρθει το πρωί
...
Θέλω να τον δω βαμμένο, βαμμένο μαύρο
Μαύρο σαν νύχτα, μαύρο σαν κάρβουνο
Θέλω να βλέπω τον ήλιο να εμποδίζεται στον ουρανό
Θέλω να τον δω βαμμένο, βαμμένο, βαμμένο, βαμμένο μαύρο
Ναι
- Paint It Black (Jagger/Richards)
- Paint It, Black (Official Lyric Video) -

Τα επακόλουθα, Between The Buttons (1967) και Their Satanic Majesties Request (1967), δεν κατάφεραν να εκπληρώσουν την υπόσχεση του Aftemath, καθώς οι Stones τσαλαβούτηξαν σε ψυχεδελικά στάσιμα νερά πριν ξανακερδίσουν τη δύναμή τους με το Beggar's Banquet (1968).

Η κυκλοφορία του Aftermath επηρέασε την μπάντα με τρεις σημαντικούς τρόπους. Αρχικά, τους τοποθέτησε στο ίδιο επίπεδο με τους Beatles, Who και Kinks. Δεύτερον, δημιουργώντας το δικό τους υλικό, έδωσε στον Jagger και Richards πλήρη δημιουργικό έλεγχο της μουσικής κατεύθυνσης του γκρουπ. Και, τελικά, κέρδισαν τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας που σε βάθος χρόνου αποδείχτηκαν πολύ προσοδοφόρα...

(*****, πηγές: εξώφυλλο, wikipedia.org, Philip Norman: The Stones, 1984)

BeatlesInterest.jpg
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302

..................Οπότε προσκυνήστε ή προσπεράστε...

Όπως και να 'χει καλή Nέα Xρονιά με Yγεία και Eυτυχία!


Προσκυναμε :worshippy::worshippy::worshippy:

Καλη νεα χρονια και σε σενα Γρηγορη και γεματη με ολα τα ωραια πραγματα που αγαπας.
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
καλη χρονιά Γρηγόρη :ernaehrung004:
η μουσική αυτή είναι μακράς διαρκείας, με ημερομηνία λήξης πολλές δεκαετίες ακόμα
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Φίλοι μου ευχαριστώ, να 'στε καλά!

READY STEADY GO: Rolling Stones και Brian Jones
RollingStonesBrianReadySteadyGo1966.jpg
 

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Καλή Χρονια Γρηγόρη καί βέβαια σε όλους τους τους φίλους του φόρουμ!
Όπως πάντα, η πλέον εμπεριστατωμένη και πλούσια παρουσίαση δίσκου, προχώρα γερά!
Η δική μου έκδοση είναι η αμερικάνικη, με διαφορετικό εξώφυλλο και περιέχει τα παρακάτω τραγούδια:

SIDE 1
1.PAINT IT BLACK
2.STUPID GIRL
3.LADY JANE
4.UNDER MY THAMB
5.DONCHA BOTHER ME
6.THINK

SIDE 2
1.FLIGHT 505
2.HIGH AND DRY
3.IT'S NOT EASY
4.I AM WAITING
5.GOING HOME