Παλιός Vintage Ενισχυτής

xristos636

New member
28 March 2013
74
Καλησπέρα παιδιά,

Βρήκα ένα παλιό ενισχυτή του πατέρα μου κάπου καταχωνιασμένο και ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να το συνδέσω κάπως με τα τωρινά μου ηχεία. Ο ενισχυτής είναι ένας Sharp SM-1122 του 1978-1979 και τα ηχεία Energy CF-30, πάντως σύμφωνα με την κατασκευάστρια εταιρία των ηχείων δεν μπορώ φαντάζομαι καθώς τα ηχεία ζητάνε 20 watt το λιγότερο και από ότι είδα από μια γρήγορη αναζήτηση ο ενισχυτής δίνει 2x13 watt ή 2x15 watt στα 8 ωμ. ( ανάλογα το site που το είδα) Με λιγότερα watt από τα απαιτούμενα κινδυνεύουν τα ηχεία έτσι δεν είναι;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Όχι φυσικά με λιγότερα watt από τι να κινδυνεύσουν?
Απλά δεν θα παίζουν καλά ή θα ακούγονται οριακά.
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά είχε πάρει το μάτι μου κάπου στο φόρουμ για αυτό το θέμα και από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι πειράζουν τα λιγότερα watt Και όχι τα περισσότερα, με την άποψη ότι μπορεί να κάνουν ζημιά στο ηχείο. Τέλος πάντων Ευχαριστώ και πάλι για την διευκρίνηση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
Όντως η μικρή ισχύς είναι η πιο επικίνδυνη.
Δεν πρόκειται όμως να γίνει έκρηξη με το που θα τα συνδέσεις. Εκτός αν ό ενισχυτης έχει πρόβλημα.
Απλά θα δυσκολευτεί να σηκώσει εντάσεις και θα πρέπει να έχεις το νου σου για παραμορφώσεις.
Γενικά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Και θα έλεγα πριν τον συνδέσεις να τον στείλεις για ένα service πρώτα.
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Ναι και εγώ αυτό σκέφτομαι ότι δεν αξίζει τον κόπο, μάλλον απλά θα τον ξανά καταχωνιάσω κάπου.