Αγορά βάσεων για dali zensor 1

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!


Θα ήθελα να προβώ σε αγορά βάσεων για τα dali zensor 1 και δεν ξέρω σε τι κατηγορία τιμής πρέπει να κυμανθώ. Μετά από έναν γρήγορο έλεγχο που έκανα στο internet οι βάσεις ξεκινάνε από 40 και φτάνουν ψηλά. Το budget μου είναι περιορισμένο και θα ήθελα να ρωτήσω εάν θα ακούσω μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε βάσεις των 40 ευρώ και σε αυτές των 150 ευρώ πχ. Εκτός από το ότι οι βάσεις πρέπει να είναι στο σωστό ύψος υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

Δεύτερον θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το θέμα του placement. Αυτή τη στιγμή ακούω από το 1,5 μέτρο στην άκρη ενός σαλονιού 60τμ και ανάμεσα στην θέση ακρόασης και τα ηχεία δεν υπάρχει τραπεζάκι κτλπ. Υπάρχει μόνιμα χαλί στο πάτωμα και το ένα ηχείο απέχει περίπου 1 μέτρο από τον πλαινό τοίχο το άλλο δε δεν έχει τοίχο πλαινά καθόλου. Πίσω από τα ηχεία υπάρχει ένας καναπές γενικά δεν είναι κοντά σε πίσω τοίχο. Θα ήταν καλύτερα αν τα τοποθετούσα κοντά σε πίσω τοίχο και με ίση απόσταση περίπου 1,5 μέτρο από τους πλαινούς τοίχους?

Δεν ξέρω αν το θέμα πρέπει να τοποθετηθεί σε κάποιο συγκεκριμένο θρεντ ή στις γενικές συζητήσεις.

Cheers.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,397
Θεσσαλονίκη
Atacma Nexus
Μακράν ότι πιο vfm υπάρχει στην αγορά με απόδοση
που θα σε εκπλήξει , θα νομίζεις ότι άλλαξες ''σύστημα''.
Και κατά την γνώμη μου μην λυπηθείς σε καμία περίπτωση
τα λίγα εξτρά χρήματα που απαιτούνται για τα atacama bites
με τα οποία θα τις γεμίσεις κατά τα 2/3.
Μην μπλέξεις με άμμο (είναι για τις γάτες) και σκάγια (είναι για τους κυνηγούς).
Οι βάσεις ηχείων είναι ότι πιο ''audiophile'' μπορείς να κάνεις για τα ηχεία βάσης!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Atacma Nexus
Μακράν ότι πιο vfm υπάρχει στην αγορά με απόδοση
που θα σε εκπλήξει , θα νομίζεις ότι άλλαξες ''σύστημα''.
Και κατά την γνώμη μου μην λυπηθείς σε καμία περίπτωση
τα λίγα εξτρά χρήματα που απαιτούνται για τα atacama bites
με τα οποία θα τις γεμίσεις κατά τα 2/3.
Μην μπλέξεις με άμμο (είναι για τις γάτες) και σκάγια (είναι για τους κυνηγούς).
Οι βάσεις ηχείων είναι ότι πιο ''audiophile'' μπορείς να κάνεις για τα ηχεία βάσης!

Good Morning και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα κάτσουν πάνω σε χαλί? Πέραν του αν θα στέκονται...αλλάζει καθόλου ο ήχος? Δυστυχώς το χαλί δεν υπάρχει επιλογή να βγει γιατί μετά θα αντιμετωπίσω εγώ την επιλογή της μετακόμισης :ernaehrung004:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,397
Θεσσαλονίκη
Good Morning και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα κάτσουν πάνω σε χαλί? Πέραν του αν θα στέκονται...αλλάζει καθόλου ο ήχος? Δυστυχώς το χαλί δεν υπάρχει επιλογή να βγει γιατί μετά θα αντιμετωπίσω εγώ την επιλογή της μετακόμισης :ernaehrung004:


Τα παρεχόμενα αξεσουάρ είναι τα πιο πλήρη της αγοράς , στις περισσότερες άλλες
περιπτώσεις χρειάζεται να τα αγοράσεις εξτρά.
Έχει isolation pads για τα ηχεία ώστε να κάτσουν τέλεια πάνω στην βάση.
Έχει spikes ρυθμιζόμενα τα οποία είναι ιδανικά για τα χαλιά όπως στην περίπτωση σου,
Και τέλος έχει και τα ειδικά πιατάκια πάνω στα οποία πατάνε τα spikes στην περίπτωση ξύλινου πατώματος κλπ.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Οι βάσεις κατά γενική ομολογία πρέπει να φτάνουν το tweeter στο ύψος του αυτιού? Αν αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί λόγω ύψους της πολυθρόνας είναι καλύτερα να είναι πιο ψηλά ή πιο χαμηλά από την ευθεία του κεφαλιού?