Audio Spectrum

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Κατ´ αρχας θελω να ευχηθω σε ολους σας Υγεια και Χαρα το νεο ετος.Ακουσα σημερα σ´ενα σπιτι τα s37 ,που ηταν το δευτερο ζευγαρι ηχειων που αγορασα στη ζωη μου τελη του 80 και μπορω να πω ,οτι επαιζαν αξιοπρεπως.Παντα ονειρευομουν εναν Ερμη και τον θαυμαζα καθε φορα στις εκθεσεις.Ηθελα να σας ρωτησω για μια ακομη φορα ,τι εγινε με την Αudio Spectrum κ εκλεισε;Που βρισκεται ,τι κανει αυτος ο γιγαντας ο Πετροπουλος;ζει;δραστηριοποιειται σε κατι αλλο η εξαφανιστηκε τελειως;Αν θελει κανεις να επισκευασει ενα παλιο ζευγαρι ηχειων της ΑS (πχ S37) που μπορει ν´ αποτανθει κανεις;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Audio Spectrum

Ο Πετρόπουλος ξέρει από ήχο,περνάνε τα ρημάδια τα χρόνια και φεύγει και ο ενθουσιασμός
Σε προσφατη τηλεφωνικη κουβεντα που ειχα μαζι του, δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι στερειται ενϴουσιασμου ωϛ προϛ το αντικειμενο. τουναντιον...
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
Ζει και βασιλευει..! συντομα ισωϛ δουμε και νεα Αρτεμιϛ. αν ϴεϛ σου στελνω με πμ το τηλ του.

Τι εννοείς; Μόνο Άρτεμις ή ολόκληρη σειρά; Πως θα γίνεται η διάθεση του ηχείου στο κοινό;

Έχω ξαναδιαβάσει για πιθανή επιστροφή της εταιρείας αλλά μέχρι στιγμής μόνο στα λόγια έχει μείνει. Δυστυχώς δεν έχει κρατήσει ένα στοιχειώδες site (έστω blog που το ανοίγεις δωρεάν) με στοιχεία επικοινωνίας και πληροφόρηση για service. Έχω ένα ζευγάρι ηχεία της εταιρείας και θα ήθελα και δεύτερο και τρίτο αλλά κάθε φορά που βλέπω αγγελίες σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει υποστήριξη και σε αρκετά μοντέλα τα μεγάφωνα έχουν καταργηθεί. Γιατί να πρέπει να μαντεύει ο κόσμος και να μην υπάρχει μια σελίδα με κάθε μοντέλο που έχει κυκλοφορήσει και να πληροφορεί αν τα tweeter & woofer για κάθε ηχείο είναι διαθέσιμα. Κρίμα για εταιρεία που έφτιαξε τόσο καλά ηχεία να μην έχει after sales support.
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
Η εταιρεία έχει κλείσει. Πως να έχει after sales support?
Υπάρχουν εταιρείες που υποστηρίζουν τα προϊόντα τους και μετά το κλείσιμο. Συνήθως από τον ιδιοκτήτη που μπορεί να μη τα πήγε καλά με το εμπορικό κομμάτι αλλά συνεχίζει να ασχολείται με αυτόν τον τρόπο, παράδειγμα Counterpoint ενισχυτικά.

Εμένα αυτό που δε μου αρέσει για μια εταιρεία με δεκαετίες παρουσία είναι το πως έκλεισε. Διορθώστε με αν κάνω λάθος (έχω σταματήσει να διαβάζω τον ΗΧΟ) αλλά δε θυμάμαι ανακοίνωση ούτε στον ΗΧΟ ή σε όποιο άλλο περιοδικό υπάρχει, ούτε στο site τους ή στα forums που γνωρίζει ο κ. Πετρόπουλος ότι αρκετά μέλη τους έχουν ηχεία του. Δηλαδή αυτή τη στιγμή όποιος έχει AS πρέπει να βρει το τηλέφωνο του Πετρόπουλου μέσω γνωστού; Kαι αν βγάλει νέο ηχείο όπως αναφέρθηκε δε πρέπει να υποστηρίζει και τα παλαιότερα;
 
Υπάρχουν εταιρείες που υποστηρίζουν τα προϊόντα τους και μετά το κλείσιμο. Συνήθως από τον ιδιοκτήτη που μπορεί να μη τα πήγε καλά με το εμπορικό κομμάτι αλλά συνεχίζει να ασχολείται με αυτόν τον τρόπο, παράδειγμα Counterpoint ενισχυτικά.

Τέτοιες περιπτώσεις ξέρω κι εγώ, αλλά η υποστήριξη είναι ανεπίσημη.. δεν μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό.

Εμένα αυτό που δε μου αρέσει για μια εταιρεία με δεκαετίες παρουσία είναι το πως έκλεισε. Διορθώστε με αν κάνω λάθος (έχω σταματήσει να διαβάζω τον ΗΧΟ) αλλά δε θυμάμαι ανακοίνωση ούτε στον ΗΧΟ ή σε όποιο άλλο περιοδικό υπάρχει, ούτε στο site τους ή στα forums που γνωρίζει ο κ. Πετρόπουλος ότι αρκετά μέλη τους έχουν ηχεία του. Δηλαδή αυτή τη στιγμή όποιος έχει AS πρέπει να βρει το τηλέφωνο του Πετρόπουλου μέσω γνωστού; Kαι αν βγάλει νέο ηχείο όπως αναφέρθηκε δε πρέπει να υποστηρίζει και τα παλαιότερα;

Για το πως και υπό ποιες συνθήκες έκλεισε η AS δεν έχω άποψη.

Αλλά αν βγει κάποιο νέο ηχείο θα είναι από κάποια νέα εταιρεία, η οποία μπορεί να έχει κάποια σχέση με την AS, μπορεί και όχι. Αυτό δεν το ξέρουμε αυτή τη στιγμή. Αλλά η νέα εταιρεία, τυπικά τουλάχιστον, δεν θα έχει καμία υποχρέωση να υποστηρίξει τα ηχεία της παλιάς (και κλεισμένης) AS. Το τι θα κάνει ανεπίσημα είναι άλλο θέμα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
δεν νομίζω ότι είναι θέμα συζήτησης στο φόρουμ το πως και γιατί έκλεισε μια εταιρεία.
Ούτε έχει κανείς υποχρέωση να υποστηρίξει κανέναν από τη στιγμή που η εταιρεία έκλεισε.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
δεν νομίζω ότι είναι θέμα συζήτησης στο φόρουμ το πως και γιατί έκλεισε μια εταιρεία.
Ούτε έχει κανείς υποχρέωση να υποστηρίξει κανέναν από τη στιγμή που η εταιρεία έκλεισε.

Γιατί Δημήτρη; ήταν μια ελληνική εταιρεία, προιόντα της οποίας είχαν αγοράσει πολλά μέλη μας. Επίσης μην ξεχνουμε ότι είχε πολύ μεγάλη αποθήκη με στοκ σε μεγάφωνα και κρος.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
εντάξει είχε απήχηση.
Αλλο όμως τα ethics και η κριτική στο στυλ "πού είναι ο Πετρόπουλος" και "γιατί δεν παρουσιάζεται"
Όταν μια εταιρεία κλείνει, κλείνει.
Μαζί κλείνουν και οι υποχρεώσεις της.
Αν θέλει ο ιδιοκτήτης (και αν "πρέπει να θέλει") να εξυπηρετήσει και να παρέχει after sales services είναι πέρα από τη δικαιοδοσία μας ή ακόμα περισσότερο από την κριτική μας.
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
...Αν θέλει ο ιδιοκτήτης (και αν "πρέπει να θέλει") να εξυπηρετήσει και να παρέχει after sales services είναι πέρα από τη δικαιοδοσία μας ή ακόμα περισσότερο από την κριτική μας.
Κουβέντα κάνουμε, δε δικάζουμε κανέναν. Λέμε τη γνώμη μας, αν συμφωνούσαμε σε όλα θα ήταν βαρετό.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Υπάρχουν εταιρείες που υποστηρίζουν τα προϊόντα τους και μετά το κλείσιμο. Συνήθως από τον ιδιοκτήτη που μπορεί να μη τα πήγε καλά με το εμπορικό κομμάτι αλλά συνεχίζει να ασχολείται με αυτόν τον τρόπο, παράδειγμα Counterpoint ενισχυτικά.

Εμένα αυτό που δε μου αρέσει για μια εταιρεία με δεκαετίες παρουσία είναι το πως έκλεισε. Διορθώστε με αν κάνω λάθος (έχω σταματήσει να διαβάζω τον ΗΧΟ) αλλά δε θυμάμαι ανακοίνωση ούτε στον ΗΧΟ ή σε όποιο άλλο περιοδικό υπάρχει, ούτε στο site τους ή στα forums που γνωρίζει ο κ. Πετρόπουλος ότι αρκετά μέλη τους έχουν ηχεία του. Δηλαδή αυτή τη στιγμή όποιος έχει AS πρέπει να βρει το τηλέφωνο του Πετρόπουλου μέσω γνωστού; Kαι αν βγάλει νέο ηχείο όπως αναφέρθηκε δε πρέπει να υποστηρίζει και τα παλαιότερα;

συγχωρέστε με, αλλά αυτό δεν μου μοιάζει με "κουβέντα κάνουμε"

Για κάποιους είναι βλέπω δύσκολο να γίνει κατανοητό ότι οι επιχειρήσεις κλείνουν και μαζί μ αυτές και οι υποχρεώσεις πρός πελάτες.
Και προφανώς το τηλέφωνό του δεν είναι διαθέσιμο.
Και προφανώς αν βγεί νέο ηχείο θα βγεί από άλλη εταιρεία-επωνυμία.

και δεν μου αρέσει καθόλου που παίζω αυτόν τον ρόλο, ούτε τον γνωρίζω τον άνθρωπο, ούτε είχα ποτέ ηχεία του, αλλά η αγορά έτσι λειτουργεί παγκοσμίως.
 

Antrop

New member
21 December 2018
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Audio Spectrum

Ενδιαφέρομαι για επισκευή σε S37 (καμένο tweeter). Πώς μπορώ να επικοινωνήσω?
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Ρίξε μια ματιά και εδώ.Παλιότερο threat του Avclub.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/14697-Audio-Spectrum-S37

Ξέρω ότι οι μονάδες είναι από SEAS ,ειδικών προδιαγραφών Πετρόπουλου,λέει μέσα για το TAF 25,ποιο όμως ακριβώς?Εγώ ψάχνω το TAF 25,H 382,φοριόταν από πολλά ηχεία ,όπως ένα απ τα δικά μου το SD ACOUSTICS,που αφού το μπάλωσα σε τεχνικούς Αθήνα,λόγω κατάργησης,μου προτάθηκε απ την αντιπροσωπεία ένα μετέπειτα μοντέλο ,που όμως δεν μ άρεσαν οι χροιές του τόσο.
Τα είχα για λίγο ,ακούγοντας τα στην ΗΧΟΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ανάμεσα σε πολλά άλλα,για μένα έπαιζε καλά.
Μπορείς να το ξεβιδώσεις να μας πει τι γράφει ακριβώς πέρα απ το μοντέλο της σειράς TAF 25...KAI μετά βλέπουμε.
Εγώ που το είχα αγγελία εδώ και κει,δεν το βρήκα.
Υπάρχι η λύση της επισκευής,από ειδικούς που είναι 3 αν θυμάμαι καλά.
Μετά κάνουμε και μια προσπάθεια έξω,που θα στοιχίσει λίγο, αλλά τα άτομα είναι 'αλλού' στην κυριολεξία.