Προτάσεις για οικονομική ανάβαθμιση ηχοσυστήματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Χρειάζομαι την βοήθεια σας! δεν έχω τις γνώσεις και την εμπειρία στα ηχοσυστήματα και γιαυτό είμαι παραπάνω από ευπρόσδεκτος στις προτάσεις σας.

Tο καθιστικό μου καταλαμβάνει τον μισό κατά μήκος χώρο της σαλονοτραπεζαρίας διαστάσεων 6,00μ Χ 3,70 μέτρα πλάτος. Ο καναπές απέχει από την τηλεόραση 3,5 μέτρα. Τα δύο μπροστά ηχεία (akai sw 157) απέχουν μεταξύ τους 2,8 μέτρα ενώ στο μέσο τους έχω ένα κεντρικό ηχείο Magnat C250 και το πικαπ μου. όλα τα παραπάνω είναι συνδεδεμένα με τον Denon AVR-X1000.
Τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται στα ακόλουθα λινκ:

https://www.cnet.com/products/denon-avr-x1000/specs/
https://www.hifiengine.com/manual_library/akai/sw-157.shtml
https://www.amazon.co.uk/Magnat-Monitor-Supreme-Center-Speaker/dp/B004AHKWGG

στο παραπάνω setup θέλω να προσθέσω 2 ηχεία για να τοποθετηθούν στις άκρες του καναπέ (δεν υπάρχει χώρος να μπούν πίσω) για να έχω την surround εμπειρία κατά την προβολή ταινιών και να μου πείτε την γνώμη σας αν χρειάζεται να προμηθευτώ και υπογούφερ. διαβάζω σε διάφορα νήματα ότι το υπογούφερ "ξεκουράζει" τον ενισχυτή κτλ αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει.
το κόστος για τα δύο ηχεία θα ήθελα να είναι γύρω στα 100 ευρώ και ίσως χρειαστώ και μια βάση. το δεύτερο θα ήθελα να μπεί χωνευτό σε μια βιβλιοθήκη δίπλα από τον καναπέ. Για το υπογούφερ αναμένω τα σχόλια σας και στη συνέχεια θα αποφασίσω budjet.
μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ηχεία?

ευχαριστώ πολύ!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Καλησπέρα καλή χρονιά και σε σένα.
Μιας κι έχεις κάνει την αρχή με το κεντρικό άποψή μου είναι ότι πρώτη σου κίνηση να χτίσεις πάνω σ αυτό όλο το υπόλοιπο σύστημα για πρακτικά ευνόητους λόγους. Επίσης όπως καταλαβαίνεις τα υπάρχον ηχεία δεν νομίζω ότι θα σε καλύψουν μιας και τα χουν τα χρονάκια τους, στη θέση σου θα κοίταγα να τα εκμεταλλευτώ για έναν άλλο χώρο ή σ ένα εξοχικό για δικάναλη ακρόαση. Στην παρούσα φάση όμως εγώ θα έβαζα αυτά πίσω ώστε τα καινούρια να μπουν μπροστά μιας και θα αναλάβουν το κυρίως μέρος της ηχητικής μπάντας μίας ταινίας.
Για το κεντρικό σου τα αντίστοιχα βάσης είναι αυτά, αν μπορούσες να ανέβεις σε μπάτζετ και να έπαιρνες δύο ζευγάρια ώστε να καταργούσες τα υπάρχον θα ήσουν κομπλέ.
Πάμε στο υπογούφερ, αυτό το ηχείο είναι το ".1" όταν λέμε σύστημα 5.1, δηλαδή 5 ηχεία κι ένα υπογούφερ, είναι ξεχωριστή μπάντα στον ήχο μίας ταινίας όταν αυτή αναπαράγεται από μέσο (dvd ή blue ray player) που συνδέεται ψηφιακά με hdmi ή με οπτική με τον ενισχυτή και κάνει ουσιαστικά όλο τον σαματά, δίνει στα εφέ τον απαραίτητο όγκο να το ευχαριστηθούμε σα να μαστε στο σινεμά, οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι άκρως απαραίτητο. Απ την άλλη αυτές οι συχνότητες είναι ενεργοβόρες και γι αυτό δεν είναι τυχαίο ότι τα υπογούφερ έχουν δικό τους ενσωματωμένο ενισχυτή ακριβώς γι αυτό για να το ελέγχει καλύτερα και να αποδώσει τα μέγιστα, οπότε αν δεν έχεις και το αναθέσεις στα ηχεία και κατ επέκταση στον ενισχυτή θα τον κουράσεις, θα χάσει απόδοση όλο το σύστημα κι οι χαμηλές αλλά και τα υπόλοιπα ηχεία οπότε όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να πάρεις κι αυτό για να είσαι 100% οκ.
 
Last edited:

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.
Τα δυο vintage ηχεια τα δουλεύω όταν ακούω δίσκους απο το πικαπ ή internet radio. Καλά Και δυνατά μου ακουγονται. Ειναι τριων δρομων με ηχειο γιαωτις χαμηλες τριαντα ιντσων. Μπορούν να αντικατασταθουν μ αυτα που προτείνεις (δυο δρομων) για στερεοφωνικη ακροαση μουσικής? Δεν θα χανω σε μπάσο ή ειναι απαραιτητο και το υπογουφερ για να ακούω μουσική?
Επίσης τα μεγαλα δεν χωράνε να μπουν πίσω άσε που με βολεύει καυτό μέγεθος τους και ακουμπάω και καν μοντεμ!

Πιο οικονομικο υπογουφερ υπάρχει που να ταιριάζει σε αυτά που θελω? Αυτό ξεφεύγει αρκετα . Υπάρχει καποιο μίνιμουμ χαρακτηριστικό πχ διαμετρος ηχείο που θα πρέπει να κοιταξω?

Ευχαριστώ και παλι

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.
Τα δυο vintage ηχεια τα δουλεύω όταν ακούω δίσκους απο το πικαπ ή internet radio. Καλά Και δυνατά μου ακουγονται. Ειναι τριων δρομων με ηχειο γιαωτις χαμηλες τριαντα ιντσων. Μπορούν να αντικατασταθουν μ αυτα που προτείνεις (δυο δρομων) για στερεοφωνικη ακροαση μουσικής? Δεν θα χανω σε μπάσο ή ειναι απαραιτητο και το υπογουφερ για να ακούω μουσική?
Επίσης τα μεγαλα δεν χωράνε να μπουν πίσω άσε που με βολεύει καυτό μέγεθος τους και ακουμπάω και καν μοντεμ!

Πιο οικονομικο υπογουφερ υπάρχει που να ταιριάζει σε αυτά που θελω? Αυτό ξεφεύγει αρκετα . Υπάρχει καποιο μίνιμουμ χαρακτηριστικό πχ διαμετρος ηχείο που θα πρέπει να κοιταξω?

Ευχαριστώ και παλι

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τριάντα ιντζών αποκλείεται να είναι, 300mm μάλλον 11ίντζες είναι, αν νομίζεις ότι σε καλύπτει στη μουσική τότε θα σε καλύπτει άνετα και στο home. Ο χώρος σου είναι μεγαλούτσικος, λογικά με το υπογούφερ θα καλύψεις και τις χαμηλές στη μουσική, θα το κανονίσεις αυτό απ την ισοστάθμιση αν θες να παίρνει μέρος κι αυτό αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για το home, οτιδήποτε πιο οικονομικό θα είναι συμβιβασμός κι είναι κρίμα μετά να ξοδεύεις δύο φορές λεφτά, αυτό που σου προτείνω είναι 10ιντζο και κανονικά για το χώρο σου θες από 12 ίντζες και πάνω οπότε η απόφαση δική σου. Αυτό με το μόντεμ που λες δε μ αρέσει, δεν ακουμπάμε ΤΙΠΟΤΑ πάνω στα ηχεία.
 

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Καλή μέρα σας!
Κάποιες ερωτήσεις και πάλι!
Τελικά αποφάσισα να αγοράσω αρχικά ένα υπογούφερ. οικονομικά με παίρνει το ακόλουθο:
https://www.skroutz.gr/s/341078/Koda-GW-212.html#specs
Τι πιστεύεται? Αξίζει? 12 ίντσες και 150 watt. Σαν μάρκα θεωρείται αξιόπιστη?
Επίσης, για τον ενισχυτή, οι ρυθμίσεις των ηχείων 5.1 γίνονται αυτόματα με χρήση του μικροφώνου και της εφαρμογής audyssey. Για τα δύο μονο μεγάλα ηχεία για στερεοφωνικό ήχο υπάρχει αυτόματη ρύθμιση? Στα ηχεία πάνω έχει κάποιες κλίμακες όπως φαίνεται εδώ:
https://goo.gl/images/nyqr55
Τα πειράζω ή Όχι?
Ευχαριστώ και πάλι
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Τριάντα ιντζών αποκλείεται να είναι, 300mm μάλλον 11ίντζες είναι, ......................................
Καλημέρα και καλή χρονιά.
:eek:fftopic:
Μου κάνει εντύπωση, εκεί πίσω, στις αρχές της 10ετίας του '70, ηχείο 3 δρόμων με 11" woofer για να αποδώσει 30watt!!!!!
Το συγκεκριμένο sub, μια χαρά θα σε καλύψει, χωρίς να έχεις τρελές απαιτήσεις. Όταν κατεβαίνει χαμηλά, χάνει λίγο τον έλεγχο αλλά είναι αξιοπρεπέστατο.
Πάντως, όπως γράφει και ο Κωνσταντίνος παραπάνω, τα Akai πρέπει να αντικατασταθούν με τον καιρό.
Καλή επιτυχία ότι κι αν αποφασίσεις.
 

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Σε ευχαριστώ,

Θα προχωρήσω αρχικά με το sub να δω πως ακούγεται η μουσική και οι ταινιες και στην συνέχεια θα εξετάσω και το θέμα των ηχείων μπροστά. Για τα πίσω surround προς το παρόν έβαλα τα ηχεία ενός άλλου στέρεο που έχω

http://zeitreise-oldenburg.de/shop/...r-speaker-bass-reflex-gecheckt-2-weg-50-watt/

Εχω μπερδευτει λιγάκι με την θέση τους. Πρέπει η θέση τους να ειναι στο ύψος του αυτιού ή 60-90 εκατοστά πιο ψηλά?

Ευχαριστώ και πάλι

Στάλθηκε από το SM-T819 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manos79

Established Member
29 June 2010
103
γεια σας και πάλι

Σας εχω ζαλίσει απλά επειδή διάβασα κάποιες αρνητικές κριτικές για το ΚΟDA σκέφτηκα να ακολουθήσω την συμβουλή του Κωνσταντίνου πιο πάνω και να επενδύσω λίγα χρήματα παραπάνω για το sub. στο Magnat Monitor Supreme Sub 302A που μου πρότεινε στα 270 ευρώ ή σto Polk Audio PSW505 12-Inch που είδα στο amazon
(https://www.amazon.com/Polk-Audio-1...0d4c82a591a2c45fca02f&creativeASIN=B000092TT0) ?
επειδή δεν έχω λογαριασμό στο amazon, μπορεί κάποιος να μου πει πόσο είναι τα μεταφορικά περίπου? σαν γούφερ, το Polk θεωρείται καλύτερο από το MAGNAT? οι συχνότητες του γράφει ότι είναι 50 - 150 Hz adjustable. θα χάνω "πολύτιμες ηχητικές πληροφορίες με το min όριο των 50Hz?
σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν άλλα μοντέλα / προτάσεις?

ευχαριστώ και πάλι!
 
Last edited:

manos79

Established Member
29 June 2010
103
τελικά έφυγε η παραγγελία των 292 ευρώ για το Klipsch R-10SW .
ανυπομονώ να έρθει και να κάνω τις δοκιμές μου. τελικά πολύ ενδιαφέρων ο κόσμος των ήχων και της εικόνας! τα ηχεία θα πάρουν σειρά, μετά από ενδελεχή έρευνα και πειραματισμούς. σας ευχαριστώ για την βοήθεια!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
τελικά έφυγε η παραγγελία των 292 ευρώ για το Klipsch R-10SW . [FONT=&]
[/FONT]
ανυπομονώ να έρθει και να κάνω τις δοκιμές μου. τελικά πολύ ενδιαφέρων ο κόσμος των ήχων και της εικόνας! τα ηχεία θα πάρουν σειρά, μετά από ενδελεχή έρευνα και πειραματισμούς. σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

Πολύ καλή επιλογή, με το καλό να έρθει, καλορίζικο και καλοάκουστο, εννοείται θα περιμένουμε κι εντυπώσεις.
 

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Καλημέρα σε όλους,

Εν αναμονή του sub είπα να δω πιο ζεστά το θέμα των δύο μπροστινών ηχείων. Ο αφρός περιμετρικά των μεγαφώνων για τις χαμηλές στα akai έχει εδώ και χρόνια εξαφανιστεί και μόλις πριν λίγες μέρες συνειδητοποίησα ότι αφενός υπήρχε και αφετέρου χωρίς αυτόν ο ήχος απλά δεν είναι ήχος. Αντί να τα πάω για επισκευή όπως είχα κάνει πριν 3 χρόνια για τα μεγάφωνα των μεσαίων και λαμβάνοντας υποψη τις συμβουλές σας για αντικατάσταση τους είπα να αγοράσω καινούργια. Εξοικονομώντας χρήματα για τις βάσεις των ηχείων

(https://r.tapatalk.com/shareLink?ur...e_fid=22588&share_type=t&share_pid=1058042946

Επέλεξα τα klipsch R15 M. Νιώθω ότι ξεβούλωσαν τ αυτιά μου! Άλλο επίπεδο πραγματικά δεν τα έχω δυναμώσει αρκετά λόγω στρωσίματος αλλά είναι σαν να ακούω τρισδιάστατα. Ανακαλύπτω άλλους ήχους σε κομμάτια που τα ακούω χρόνια.
Περιμένω και το sub για να δω αν στα ίδια επίπεδα volume θα ακούγονται και πιο δυνατά. Λίγες μέρες που τα έχω τα πάω μαξ στο 30 τις εκατό και η αλήθεια ειναι θα ήθελα να ήταν λίγο πιο δυνατά. Ίσως ο ενισχυτής είναι αδύναμος, Ίσως οι ρυθμίσεις του audyssey χωρίς sub να μην είναι σωστές. Εσείς τι λέτε?

Στάλθηκε από το SM-T819 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Μέχρι το 30 (κλίμακα 0 -98) λόγω στρωσιματος. Το audyssey μου τα έβγαλε large, - 5 db και crossover 40 Hz σε στήσιμο 5.0.

Στάλθηκε από το SM-T819 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Α καλά αυτό είναι τίποτα, για μουσική για να καταλάβεις τουλάχιστον στο 60 και μη το φοβάσαι, αν θες να στρώσουν πρέπει να ανεβάσεις εντάσεις, έτσι δεν πρόκειται να στρώσουν ποτέ, δώσε πόνο. Επίσης βάλε στο volume το limit στο 80, είναι το αντίστοιχο 0 αν αλλάξεις την κλίμακα απ το 0-98 σε db κι είναι η στάθμη αναφοράς οπότε μέχρι εκεί παίζεις άφοβα χωρίς φόβο για τα ηχεία.
 

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Έτσι μάλιστα! Είπα και γω, κι αλλά λεφτά για ενισχυτή...???
Σ ευχαριστώ πολύ!

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Ήρθε και το πολυαναμενόμενο r10 sw της klipsch . Ότι και να γράψω δεν μεταφέρει την εμπειρία που ζω τις τελευταίες ημέρες.
Τι έκανα τόσα χρόνια χωρίς subwoofer αναρωτιέμαι. Βέβαια δεν είχα και ηχεία της προκοπής αλλά πραγματικά νιώθω ότι ανέβηκα πολλά level με την προσθήκη αυτή.

Παρατήρηση 01:
Ο ενισχυτής πραγματικά ξεκουράστηκε όπως μου λεγατε. Για την ίδια ένταση, το 60% στο volume πριν, έγινε κάτω από 40 % με την προσθήκη του woofer.

Παρατήρηση 02:
Ή μουσική που ακούω τώρα δεν έχει καμία σχέση με πριν. Δοκιμασα διάφορα είδη. Από την αγαπημένη μου techno, στους παλιό φίλους Metallica και pink Floyd. Αλλο επίπεδο. σαν να είμαι σε συναυλία.

Παρατήρηση 03:
Ταινίες. Θέλω να ξαναδώ οτι εχω κατεβάσει τα τελευταία δέκα χρόνια!
Dark knight η σκηνή της σύλληψης του joker? Νταλίκες να ντελαπαρουν, η βεσπα του batman να τρέχει μέσα στο εμπορικό και γω να μην καταλαβαίνω από που μου ρχεται το σφίξιμο στο στομάχι.
Django unchained τα πιστολιδια στο ξύλινο σπίτι? Ακουγα τις σφαίρες και ταυτόχρονα το σκισιμο στα ξύλα της σκάλας σαν να συμβαίνουν στην πραγματικότητα.

Τεχνικά δεν μπορώ να κριτικαρω τα καινούργια ηχεία και το woofer. Αυτό που με σιγουριά μπορώ να πω ειναι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εσάς που με τις παρατηρήσεις και τις υποδείξεις σας απολαμβάνω πλεον ακόμα πιο ποιοτικά τον ελεύθερο χρόνο μου.
4034ef15bd48977e910163f8511296ca.jpg


Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλορίζικα όλα και καλοάκουστα, τα κακόμοιρα ψαράκια λυπάμαι που τους έβαλες τον μπασομπαμπούλα δίπλα.:flipout:
 

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Σ ευχαριστώ πολύ Κώστα! Όσο για τα ψαράκια, δε μπορεί, και στην λίμνη Malawi θα έχει σεισμούς που και που!

Στάλθηκε από το SM-T819 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk