Αγορά Laptop από Πολωνία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Ψάχνοντας για μεταχειρισμένο 17άρι FullHD με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών NVIDIA-αφού για καινούριο δεν φτάνει το budget μου- βρήκα αυτό στα 545 ευρω + 25 ευρώ μεταφορικά:
https://www.morele.net/laptop-lenovo-v320-17isk-81b6000cpb-1671220/
Tο ίδιο λαπτοπ χωρίς όμως την NVIDIA υπάρχει με 503 ευρώ στην COSMODATA
http://www.cosmodata.gr/product/309...ntel-core-i3-6006u-4gb-ram-500gb-hdd-free-dos
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία αγορών από Πολωνία και αν τελικά αξίζουν τα 67 ευρώ επιπλέον της NVIDIA που έχει το λαπτοπ από Πολωνία.
 

fotis321

Senior Member
27 February 2013
359
Ψάχνοντας για μεταχειρισμένο 17άρι FullHD με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών NVIDIA-αφού για καινούριο δεν φτάνει το budget μου- βρήκα αυτό στα 545 ευρω + 25 ευρώ μεταφορικά:
https://www.morele.net/laptop-lenovo-v320-17isk-81b6000cpb-1671220/
Tο ίδιο λαπτοπ χωρίς όμως την NVIDIA υπάρχει με 503 ευρώ στην COSMODATA
http://www.cosmodata.gr/product/309...ntel-core-i3-6006u-4gb-ram-500gb-hdd-free-dos
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία αγορών από Πολωνία και αν τελικά αξίζουν τα 67 ευρώ επιπλέον της NVIDIA που έχει το λαπτοπ από Πολωνία.


To πολωνικο γραφει.....

Chipset karty graficznej: NVIDIA GeForce 920MX, Intel HD Graphics 520

Ερωτηση βασικη...Εχει δυο καρτες γραφικων οπως αλλα μοντελα η δεν ξερουν τι τους γινεται?

Θαλεγα να μην μπλεξεις. Μπορει ακομα και το πληκτρολογιο να σου δημιουργει προβληματα. Του κοσμοντατα πρεπει να ειναι εισαγωγη απο αγγλια

διαφορετικα θα εχει αγγλοελληνικο πληκτρολογιο.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Έχει 2 κάρτες γραφικών,τους ρώτησα αλλά το αναφέρουν και στο λινκ που παρέθεσα.Αναμένω απάντησή τους για το πληκτρολόγιο.
Πάντως 17,3 με full hd ανάλυση και 2 κάρτες γραφικών,δεν υπάρχει σε αυτή την τιμή στην Ελλάδα.
 

fotis321

Senior Member
27 February 2013
359
Έχει 2 κάρτες γραφικών,τους ρώτησα αλλά το αναφέρουν και στο λινκ που παρέθεσα.Αναμένω απάντησή τους για το πληκτρολόγιο.
Πάντως 17,3 με full hd ανάλυση και 2 κάρτες γραφικών,δεν υπάρχει σε αυτή την τιμή στην Ελλάδα.


Τοτε εφ οσον εχει ιδιο κωδικο θα ειναι ιδιο με του κοσμοντατα και θα εχει και αυτο δυο καρτες γραφικων.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Απο ΦΠΑ να υποθέσω οτι δε μεγαλώνει η διάφορα υπέρ της αγοράς απο Ελλάδα;
Είναι και το θέμα της εγγυησης πολύ σοβαρό.
Και το βασικότερο. Το εχεις δει απο κοντά το λάπτοπ; Το 17.3 fullhd απο μονο του δε λέει τίποτα ως προς την ποιότητα απεικόνισης.
Η χρηση ποια θα είναι; Περιλαμβανει gaming; Γιατί για cad 2d δε νομιζω οτι χρειαζεται καλη κάρτα γραφικών ενω για επεξεργασία video και photo πιθανότατα δε θα σε καλύπτει η οθόνη ουτως ή άλλως.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Τοτε εφ οσον εχει ιδιο κωδικο θα ειναι ιδιο με του κοσμοντατα και θα εχει και αυτο δυο καρτες γραφικων.
Το βρίσκω απίθανο να έχει της COSMODATA 2 κάρτες γραφικών και να "ξέχασε" να το αναφέρει στα χαρακτηριστικά του Laptop.

Η προηγούμενη λύση ήταν αυτή αλλά με φόβισε το Refurbished.
https://www.electroholic.gr/gr/comp...-17-3fhd-i5-72008gb256gbgt-940mx-2gbwin-10pro

EDIT.
Μου απάντησαν ότι το πληκτρολόγιο είναι με Λατινικούς χαρακτήρες.
"The keyboard layout is standard. You can check it in the pictures."
 
Last edited:

fotis321

Senior Member
27 February 2013
359
Η προηγούμενη λύση ήταν αυτή αλλά με φόβισε το Refurbished.

Καλα εκανε και σε φοβισε. Ασε που θελουν 750!!!!!
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Της Electroholic έχει ως πλεονεκτήματα διπλάσια μνήμη, επόμενη γενιά επεξεργαστή, καλύτερη κάρτα γραφικών, SSD αντί για HDD. Ειδικά SSD και διπλάσια μνήμη κάνουν τεράστια διαφορά σε απόδοση.
Μειονεκτήματα σε σχέση με το πολωνικό είναι ότι φαίνεται πιο βαρύ (δύσκολο να το κουβαλάς) και δεν ξέρω αν έχει HDMI.

Δεν θα με φόβιζε το refurbished. Έχει και ένα χρόνο εγγύηση. Αν πάθει κάτι το πολωνικό τρέχα βρες τους. Εδώ και μεγάλες εταιρίες αγοράζουν refurbished HW (μνήμες κλπ) για οικονομία.
Φυσικά είναι και διαφορά 180 , δεν ξέρω αν μπορείς/θες να τα δώσεις. Α και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι το θες για gaming με απαιτητικά στα γραφικά παιχνίδια. Αν το θες μόνο για ταινίες, browsing πήγαινε COSMODATA.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Θα πάω αύριο από Electroholic να δω το Laptop όχι τόσο για τον SSD αφού έχω έναν 256άρη 850 EVO στο παλιό laptop και θα τον έβαζα στο LENOVO,αλλά για την διπλάσια μνήμη,την κάρτα γραφικών και τον επεξεργαστή.
Δεν μπορώ να φανταστώ υπολογιστή το 2017 χωρίς HDMI.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Όχι,που gaming στα 52 χρόνια.
Περισσότερο έχει να κάνει με το ότι δεν μπορώ να δω τα βιντεο 4k που τραβάει η κάμερα του Xiaomi Drone στο παλιό μου -αλλά σκυλί κατά τα άλλα-Toshiba C850-1MC.
Nα σας ρωτήσω και κάτι άλλο βρε παιδιά.
Πως γίνεται τα 4κ βίντεο να μην μπορούν να τα παίξουν καθόλου ή να κολλάνε τα laptops με κάρτες γραφικών όπως η AMD Radeon R9 M375 (τα δείχνει σε αργή κίνηση) ή AMD Radeon HD 7650M (πιο ομαλή κίνηση αλλά όχι απροβλημάτιστα) και να τα παίζει νεράκι μέσω εξωτερικού σκληρού η LG 55UH605V?
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Χωρις να ειμαι ειδικος (που λεει κι ο Τζημακος) νομιζω πως οι καινουργιες 4Κ τηλεορασεις εχουν το codec ενσωματωμενο στο τσιπ επεξεργασιας οποτε γινεται hardware acceleration. Σε παλιοτερα λαπτοπ/ΠΣ η αποκωδικοποιηση επιχειρειτε να γινει στην CPU και γονατιζει το ΠΣ. Εγω να δεις τι επαθα που εχω εναν Lenovo με ι7-7700 στα 4GHz κ NVidia GTX970 και δεν παιζει 4Κ... Βγαζει CPU στο 100% και κανει σπασιματα γιατι η 970 δεν εχει HEVC codecs οπως οι μικροτερες της σειρας.

To τρελλο ειναι πως η καρτα (970) τρεχει κανονικοτατα παιχνιδια σε 4Κ/60Hz (πχ ΦΙΦΑ18) αλλα δεν μπορει να αποδώσει βιντεο στα..24!

(Το gaming δεν εχει ηλικια... Αλλα που να βρεις χρονο...-bye-)
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Μην μου λες τέτοια...
Πως μπορώ να δω αν η καρτα γραφικών έχει HEVC codecs?
Οπότε μάλλον το καλύτερο θα ήταν να έχω ένα στικάκι μαζί μου με ένα βιντεάκι 4K και να το βάλω στο laptop να δω αν μπορεί να το παίξει;
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Φανταζομαι πως ειναι ο μονος σιγουρος τροπος. Αντεγραψε ενα αρχειο απο την καμερα σου και δες αν το απεικονιζει σωστα. Βεβαια πρεπει να εισαι σιγουρος πως τοσο η SD οσο και η USB στο λαπτοπ ειναι οκ με 4Κ (δεν ξερω αν χρειαζεται USB 3 για το bitrate) οποτε ισως πρεπει να αντιγραψεις το αρχειο απο το στικ στο δισκο και να δεις αν το παιζει σωστα απο εκει
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Εννοείται ότι θα γίνει η αντιγραφή στον σκληρό και μετά η δοκιμή.Για λόγους υγείας δεν κατάφερα τελικά να πάω οπότε το άφησα για την ερχόμενη εβδομάδα.