απ το παρελθόν dbx encoded vinyl

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Το πιάσαμε το υπονοούμενο. Έτοιμος είναι παιδιά για τις 15IPS χωρίς τέτοια διαόλια. Έλα και θα βοηθήσουμε.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
6.500ε (το πιο οικονομικό refurbished) + 450ε για να ακούσω το willy and the poor boys.....ευχαριστω δεν θα παρω :flipout:
Εσείς οι νεολαίοι...μεγαλη ανυπομονησία να πουμε...
Δεν σε είπε κανείς να πάρεις..
.
Δεν σε ενδιαφέρει να ξέρεις και πως φτάσαμε εδώ...;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Πλάκα κάνω, λατρεύω το κανάλι του Techmoan και είχα ανεβάσει το άρθρο του verge για τα tapes όταν είχε βγει στο fb. Είδα το σχόλιο του geovar και είπα να γράψω και γω το κομμάτι μου, ξέρω ότι το έβαλες εγκυκλοπαιδικά.

...και ποιος δεν θα θελε τέτοια ποιότητα σπίτι του...αλλά εδώ δεν μιλάμε πια για απλά ultra high end για βαθιές τσέπες, μιλάμε για εντελώς niche within a niche καταστάσεις με υπερβολικά δυσεύρετα μηχανήματα που ακόμα και αν τα βρεις και εχεις να τα πληρώσεις είναι πηραγμένα.....και ακόμα και αν δεν σε ενοχλεί τίποτα από τα παραπάνω και εχεις το ατελείωτο χρήμα ....οι επιλογές από αλμπουμς είναι ελάχιστες και ακόμα και αυτές είναι πάλι πανάκριβες και βασίζεσαι σε 20 άτομα σε όλο τον πλανητη που ασχολούνται με την πώληση των ελαχίστων αλμπουμ.

Όλα αυτά τα γράφω ώστε κάποιος που θα μπει στο νημα και θα διαβάσει το "15ips" να ξέρει τι τον περιμένει...:smash:

Υ.Γ. δεν αναφέρομαι στο dbx αλλά σε αυτό δηλαδή https://www.theverge.com/2015/10/5/9409563/reel-to-reel-tape-retro-audio-trend
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εσείς οι νεολαίοι...μεγαλη ανυπομονησία να πουμε...
Δεν σε είπε κανείς να πάρεις..
.
Δεν σε ενδιαφέρει να ξέρεις και πως φτάσαμε εδώ...;

Όπως έλεγε ο παππούς....."αυτή δεν είναι νεολαία.....είναι νεολέρα" :grandpa:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
εγώ απλώς βλέπω εξαιρετικές τεχνολογικά προσπάθειες που βουλιάξανε για λόγους άσχετους.
Και δεν εξετάζω αν θα τις αγοράσω, απλά ο techmoan επάγγελμα κάνει και μπορεί να τις αγοράζει, όμως στεναχωριέμαι όταν βλέπω εξαιρετικά προϊόντα να βουλιάζουν επειδή δεν "άκουσαν" το ρεύμα της εποχής...
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Κάπου στο '75/76 είχα αποκτήσει το πρώτο μου Revox Α77,μετά από λίγο κάποιος πούλαγε ένα dbx 117 ή 119. Τότε γινόταν ντόρος για την συγκεκριμένη τεχνολογία και αν θυμάμαι ο Σπίνουλας ήταν με τον ΗΧΟ πρωτοπόρος. Πήγα να το πάρω από το σπίτι του-κάπου προς Εκάλη μεριά -Βόρεια πάντως- (φραγκάτος).
ΥΓ. Πάω να ξακούσω τώρα το κουιντέτο για κλαρινέτο της Opus3
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Και μια και είμαστε σε moode "για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι" πριν λίγο διάβαζα ...https://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/2115868/to-ergostasio-fantasma-tis-columbia
Πριν χρόνια συνάντησα σε φιλικό σπίτι τεχνικό της Κολούμπια και έλεγε πως παραλίγο να πάει για scrap ένα κοπτικό δίσκων Neumann,από την περιγραφή μάλλον(ίσως) Neumann vms80. Γατόνι το χτύπησε και το πούλησε αργότερα>100ΚΕ. Δεν ξέρω αν αληθεύει,είναι όμως χαρακτηριστικό γεγονότων που ακολουθούν το τέλος μιας εποχής και αρχή μιας άλλης όχι απαραιτήτως καλλίτερης.
Αυτά και "εις άλλα με υγείαν"
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
θλιβερή η όλη ιστορία columbia... και με πολλά ερωτηματικά, αναπάντητα δυστυχώς.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
φοβερη συμπτωση, ειδα το βιντεακι χθες το βραδυ και σημερα μπηκα και ειδα το θεμα. -bye-
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
παιδια ωραιο το dbx καλο και το dolby C ... αλλά δε πιάσανε για έναν λόγο... αν τα έβαζες να παίξουν σε ένα άλλο σύστημα που δε τα είχε τότε ακουγόντουσαν χάλια.... θα είχαν νόημα μονο αν υπήρχαν by default σε όλα τα συστήματα... :)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Το δικό μου κουτσό walkman και τα φορητά γενικά σπάνια είχαν. Άντε κανένα b με το ζόρι :p