Xonar DG ή κάτι άλλο για τα Superlux; POWAH

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά! Έχω τα Superlux 668B συνδεδεμένα στην onboard της μητρικής μου (ALC889) και η χρήση που κάνω είναι gaming, σειρές και λίγο απ' όλα τα είδη μουσικής, σε μεγαλύτερο βαθμό όμως techno. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα αλλά αυτό που μου λείπει αρκετές φορές και είναι και ο λόγος που ανοίγω το thread και ψάχνομαι είναι η ένταση. Γενικά δε μπορώ να περιγράψω τον ήχο που ακούω, ούτε έχω το "αυτί" να καταλάβω μικροδιαφορές, απλά ξέρω αν αυτό που ακούω μου αρέσει ή όχι :drummer::idea:.
Μια λύση που είδα και δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημά μου είναι η Asus Xonar DG η οποία λέει ότι έχει headphone amp. Υπάρχει κάποια άλλη λύση σε dac ή δεν ξέρω εγώ τι που μπορείτε να μου προτείνετε; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτά. Budget ας πούμε max στο 50αρι; Δε νομίζω πως αξίζει να δώσω παραπάνω για τους λόγους που ανέφερα. Έχω και τα Sony MH1 τα οπόια πρόσφατα έσφαξα :)grinning-smiley-043:grinning-smiley-043), δεν ξέρω αν θεωρούνται καλύτερα από τα Superlux ή όχι και δύσκολα με φαντάζομαι να τα φοράω στο pc αλλά θα ήθελα να τα δοκιμάσω επίσης στην ενδεχόμενη λύση.

Ευχαριστώ σας!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Θα σε καλύψει , επίσης σε αυτά τα χρήματα μια άλλη λύση εξωτερική είναι το Fiio K1 το οποίο αν δεν θέλεις Dolby , 5.1 κλπ το θεωρώ καλύτερο διότι έχει μικρότερη αντίσταση εξόδου από την Asus.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όμως επειδή το ακουστικό που έχεις δεν είναι εύκολο στην οδήγηση στα 56ohm με 98 dB , αν θέλεις πραγματικά ένταση χρειάζεται να κάνεις λίγη οικονομία και να πάρεις κάτι πιο ισχυρό όπως το Fiio E10K
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Ευχαριστώ για την απάντηση. Λέω να δοκιμάσω την Xonar, ελπίζω να μην έχω θέμα και με τους mod drivers για Win 10.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εγώ θα κοίταγα το dragonfly dac νομίζω στο 100ρικο παίζει. Πιστεύω θα είναι καλύτερο από μια xonar για ακουστικά.
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Εγώ θα κοίταγα το dragonfly dac νομίζω στο 100ρικο παίζει. Πιστεύω θα είναι καλύτερο από μια xonar για ακουστικά.

Λογικά ναι, αλλά δε θέλω να δώσω τόσα χρήματα για κάτι που δεν ξέρω αν θα καταλάβω τη διαφορά. Έχω βάλει και στο μάτι φακό για τη μηχανή :idea:
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Λογικά ναι, αλλά δε θέλω να δώσω τόσα χρήματα για κάτι που δεν ξέρω αν θα καταλάβω τη διαφορά. Έχω βάλει και στο μάτι φακό για τη μηχανή :idea:

Ισχύει, εγώ πιστεύω ότι αν στο μέλλον πας σε κάτι καλύτερο σε ακουστικά θα καταλάβεις διαφορά με το dragonfly αλλά...και οι κάρτες ήχου της asus δεν είναι κακές εγώ είχα την xonar d1 και ήταν μια χαρά. Πολύ καλύτερες ήταν οι κάρτες (pci) της Auzentech...δυστυχώς η εταιρεία έχει κλείσει. Αν μπορείς να βρεις καμιά στο ebay όμως από πωλητή με καλές κρητικές πιστεύω θα είναι καλή επιλογή. Στα μείον νομίζω ότι οι κάρτες αυτές δεν έχουν on board ενισχυτή για ακουστικά. Δεν ξέρω όμως αν αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούν να οδηγήσουν τα ακουστικά σου. Εγώ έπαιζα για καιρό τα senhesier hd 598 με την Auzentech X meridian 2g και ήμουν ικανοποιημένος.