Νεος Ενισχυτης

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Καλη χρονια σε ολους τους φιλους! Παρακαλω τη βοηθεια σας. Μετα την αγορα 4k τηλεορασης παμε μαλλον αναγκαστικα για αγορα νεου ενισχυτη. Το συστημα ειναι 7.1 με μπροστινα ηχεια
http://www.nakas.gr/prd/yamaha-ns-555-piano-black-ixeio-tmx
http://www.nakas.gr/prd/yamaha-ns-c444-piano-black-ixeio
και surround δορυφοροι της sony
https://www.cnet.com/products/sony-sa-ve705-speaker-system-for-home-theater/specs/
O ενισχυτης εναι ο
https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avr3310ci
ο οποιος με εχει ευχαριστησει απολυτα και δουλευει απροβληματιστα.
Με μια ματια που εριξα αυτες τις μερες και δεδομενο οτι ειδη εκανα εξοδα για την τηλεοραση, με σχετικα λιγα χρηματα κανω κινηση γιαυτον εδω
https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avrx2400h
η θα ειναι μια αισθητη υποβαθμιση (δεν ειμαι κανας expert) και κανω υπομονη να μαζεψω χρηματα για να παω σε κατι καλυτερο; Με αλλα λογια αν χασω σε κατι θα ειναι τοσο εμφανες αφου θεωρητικα παω σε ποιο κατω σειρα;
Αν τελικα κανω τωρα την αγορα υπαρχει καποιο site που να μπορω να βαλω αγγελια τον δικο μου μιας και εδω για να ποσταρω μια αγγελια δεν τηρω ακομα τις προυποθεςεις; Ευχαριστω σε οσους μπηκανε στον κοπο να το διαβασουνε!
Και του χρονου με υγεια! -bye--bye-
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
Ναι. Νομίζω πως θα την καταλάβεις τη διαφορά ως υποβάθμιση. Έχεις σκεφτεί να κοιτάξεις καλύτερα και για το oppo udp 203? Ψάξτο λίγο. Σα spinner είναι κορυφαίο. Σα media player δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα σε καλύψει αλλά έχει και hdmi in οπότε αν τα βρεις σκούρα ίσως με κάποιο άλλο player συνδεδεμένο εκεί...
 

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Ωπ.... Θα ηταν πολυ ωραιο νακουσω και εναλλακτικες. Τι ακριβως ειναι το spinner; Ενα βασικο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι με το netflix. Λογο του οτι δεν εχω hdmi arc δεν εχω πολυκαναλο ηχο. Αυτο λυνετε;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
spinner εννοώ blue ray player. Για φυσικό δισκάκι και όχι για αρχείο. Μιλούσα για αυτό. Το οποίο όμως απότι διαβάζω ενώ έχει 4Κ hdmi είσοδο και μπορείς να συνδέσεις και επιπλέον media player που να υποστηρίζει netflix και λοιπές streaming υπηρεσίες βλέπω ότι από την είσοδο αυτή βάσει των όσων αναφέρονται στο σχετικό λινκ δε μπορεί να περάσει hdr από εκεί. Που είναι δώρον άδωρο. Εκτός αν έχουν αλλάξει κάτι με firmware. Επίσης έχω μια επιφύλαξη σχετικά με το arc και τα πολυκάναλα φορμάτ. Νομίζω ότι περνάει μέχρι dts. Δεν ξέρω για dts ma, atmos κλπ τι γίνεται.
 

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Netflix βλεπω κατευθειαν απο την tv. Επισης αρχεια 4k που δοκιμασα απο usb stick παιζουνε απροβληματιστα στην tv αλλα εννοειτε πως μεσω ενισχυτη δεν περναει τιποτα. Media player ως τωρα ειχα ενα meederer που ουτε αυτος παιζει 4k αλλα αφου τα διαβαζει η τηλεοραση για την ωρα βολευομαστε. Οποτε το προβλημα ειναι αποκλειστικα στον ενισχυτη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Επίσης έχω μια επιφύλαξη σχετικά με το arc και τα πολυκάναλα φορμάτ. Νομίζω ότι περνάει μέχρι dts. Δεν ξέρω για dts ma, atmos κλπ τι γίνεται.

Σωστή η επιφύλαξη. Αυτά θέλουν eARC. Εννοείται να το υποστηρίζει και η TV και ο ενισχυτής.
 

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Εννοεις φιλε μου πως αν εχω ενα uhd αρχειο στο φλασακι με π.χ dolby true hd ηχο θα το περασει ο ενισχυτης μονο εαν εχει earc hdmi;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Μιλάμε για την επιστροφή του ήχου από το ίδιο HDMI που στέλνει την εικόνα από τον ενισχυτή στην TV. Όχι για τις υπόλοιπες θύρες του ενισχυτή που δέχονται φυσικά atmos κλπ. από κάποιο εξωτερικό player.
 

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Προς ενημερωση. Αυτο προσπαθουσα τωρα το μεσημερι και ναι γινετε. Το ειχα ξαναπροσπαθησει και δεν το καταφερα και ηταν ενας απο τους λογους που ειχα απογοητευτει και κοιταζα για νεο ενισχυτη. Τελικα μετα απο ψαξιμο βρηκα ποσο απλο ηταν. Εκτος απο τη συνδεση με τον ενισχυτη και το να δηλωσω optical στη θυρα που ειναι συνδεδεμενη η tv επρεπε απλως να παω στο μενου της τηλεορασης ( samsung mu65 7002) και στις ρυθμισεις ηχου να αλλαξω απο pcm σε dolby digital+. Τοσο απλο και ομως μου διεφευγε τοσο καιρο. Οποτε το θεμα με το netflix λυθηκε αφου οι ταινειες που εχει ειναι σε 5.1. Ευχαριστω για το ενδιαφερον που εδειξες.
 

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Τωρα με εβαλες λιγο στη πριζα με το player που μου προτεινες πριν ( πραγμα που δεν ειχα σκεφτει καθολου) και το ψαχνω τωρα. Αν υποθεσουμε οτι περνω ενα player με διπλη εξοδο hdmi θα μπορω να εχω συνδεδεμενη τη μια εξοδο στην tv και να βλεπω 4k αρχεια και απο την αλλη στον ενισχυτη και να περνω πολυκαναλο ηχο;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
Θα πρεπει να το επιβεβαιώσεις μέσω του user manual του player.
Για παράδειγμα, στο oppo ναι. Γίνεται. Αλλα σε κάποιο με διπλή hdmi 2a που στέλνει ταυτόχρονα εικόνα μπορεί να προκύπτει conflict στο κλείδωμα του σε 4k. Αλλη εναλλακτική είναι κάποιο hdmi splitter αλλα δεν το έχω ψάξει αρκετά.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Ναι. Νομίζω πως θα την καταλάβεις τη διαφορά ως υποβάθμιση. Έχεις σκεφτεί να κοιτάξεις καλύτερα και για το oppo udp 203? Ψάξτο λίγο. Σα spinner είναι κορυφαίο. Σα media player δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα σε καλύψει αλλά έχει και hdmi in οπότε αν τα βρεις σκούρα ίσως με κάποιο άλλο player συνδεδεμένο εκεί...
Από την εμπειρία που είχα με το Oppo 103 eu ΝΑΙ για την ποιότητα της εικόνας και παντελώς άχρηστο για την Ελλάδα ούτε τους Ελληνικούς υπότιτλους για το Netflix δεν έχουν φτιάξει ακόμη ...Γενικά έχουν πάρει διαζύγιο με το λογισμικό ,φροντίσανε άλλωστε για αυτό ,να φτιάχνουν το ένα και να χαλάνε το άλλο .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ρε παιδιά συγγνώμη πως μπλέξατε τα media player με το νήμα; Εννοώ ότι το αρχικό post αναφέρει για αγορά κατώτερου μοντέλου ενισχυτή απ αυτόν που έχει τον οποίο και θα τον πουλήσει σε αγγελία, τι μου διαφεύγει;

Υ.Γ. Ακυρο μου εξήγησε ο Panoramix, δεν είναι τίποτα, γερνάω μη με παρεξηγείτε. -bye-
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
Μήπως και δεν προχωρήσει στην υποβάθμιση. Κρατήσει αυτον που έχει και παίξει μπάλα με πηγή που να έχει διπλό hdmi ώστε να στέλνει σήμα στην τηλεοραση μέσω hdmi2a και να έχει το 4k και το hdr (που δε μπορούν να περάσουν απο τον καλό πολυκάναλο) ενω τον ήχο των hd formats (αφού atmos δεν τον ενδιαφέρει) να τον δίνει στον ενισχυτή απο τη δεύτερη hdmi του media player.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μήπως και δεν προχωρήσει στην υποβάθμιση. Κρατήσει αυτον που έχει και παίξει μπάλα με πηγή που να έχει διπλό hdmi ώστε να στέλνει σήμα στην τηλεοραση μέσω hdmi2a και να έχει το 4k και το hdr (που δε μπορούν να περάσουν απο τον καλό πολυκάναλο) ενω τον ήχο των hd formats (αφού atmos δεν τον ενδιαφέρει) να τον δίνει στον ενισχυτή απο τη δεύτερη hdmi του media player.

Για αυτό οι νέοι ενισχυτές διευκρινίζουν το hdr pass through; Γιατί κι ο δικός μου λέει 4Κ αλλά προφανώς δεν περνάει hdr αν κατάλαβα καλά έται; Τότε τι σόι 4Κ περνάει;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Μήπως και δεν προχωρήσει στην υποβάθμιση. Κρατήσει αυτον που έχει και παίξει μπάλα με πηγή που να έχει διπλό hdmi ώστε να στέλνει σήμα στην τηλεοραση μέσω hdmi2a και να έχει το 4k και το hdr (που δε μπορούν να περάσουν απο τον καλό πολυκάναλο) ενω τον ήχο των hd formats (αφού atmos δεν τον ενδιαφέρει) να τον δίνει στον ενισχυτή απο τη δεύτερη hdmi του media player.
Οκ γενικά με το Oppo τοποθετήθηκα .
Για μένα όπως είναι σήμερα διαμορφωμένη η αγορά με τα player...Ένα XboxX είναι πιο ασφαλή αγορά άλλωστε θα τοποθετηθώ στο σχετικό νήμα του ,έχει και αυτό διπλό HDMI η μια είναι και είσοδος .