Travelers [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 2 66.7%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 1 33.3%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    3

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Travelers.jpg

Netflix | Imdb





Την ξεκινησα καθως ειχα δει οτι την προτειναν διαφοροι συμφορουμιτες. Την βλεπω στο netflix, δεν ξερω αν εχει
παιξει και σε καποιο αλλο δικτυο. Ειναι καναδικη σειρα scifi, οπου η κεντρικη ιδεα ειναι οτι ερχονται "ταξιδιωτες"
απο το μελλον και "καταλαμβανουν" τα σωματα ανθρωπων του παροντος την τελευταια στιγμη πριν πεθανουν.
Η βασικη της ιδεα μοιαζει πολυ απλοϊκη, ενω η σειρα δεν ασχολειται εις βαθος με τους "κλασσικους" προβλημα-
-τισμους του ταξιδιου στον χρονο (παραδοξα κτλπ). Την ξεκινησα ως κατι "χαλαρο", αλλα πρεπει να πω οτι
μεχρι στιγμης (εχω σχεδον τελειωσει την 1η σαιζον) μου αρεσει παρα πολυ και τα επεισοδια βλεπονται
γρηγορα και ευχαριστα.

Το καστ, εκτος απο τον McCormack, μου ειναι αγνωστο, αλλα ο δημιουργος Brad Wright εχει κανει τα Stargate.
Παντως ολοι οι ηθοποιοι στεκονται μια χαρα και εχω ξεχωρισει τον Jared Abrahamson (Trevor) με την μοναδικη
φωνη του που παιζει παρα πολυ ωραια τον ρολο του γεροντα μεσα σε νεανικο σωμα.

Αν η σειρα ηταν γραμμενη απο λιγοτερο καλους σεναριογραφους, θα ειχε επικεντρωθει στο μυστηριο "ποιοι ειναι
οι travelers;", "απο που ερχονται;" και "τι εχει συμβει στο μελλον;" Υπαρχουν βεβαιως τα ερωτηματα αυτα, αλλα
σιγα σιγα μπαινουν στο περιθωριο, καθως αρχιζει και ασχολειται με αλλα θεματα, οπως ο σκοπος των ανθρωπων
στη ζωη και τι κανουν οταν νιωθουν οτι τον εχουν χασει και η προσπαθεια να αλλαξουν τη ζωη τους οταν εχουν
συμβει τεραστιες αλλαγες. Μου θυμιζει λιγο το Americans (στα καλα του), οταν ξεκιναει απο κατασκοπια και
καταληγει στην δυναμικη μεσα σε μια οικογενεια και πως αυτη αλλαζει.

Θεωρω οτι η σειρα εχει το καταλληλο μιγμα δρασης, μυστηριου και κοινωνικου δραματος για να κρατησει το
ενδιαφερον του θεατη! Οσοι εχετε netflix ειναι παρα πολυ ευκολο να την δειτε (εχει και ελληνικους υποτιτλους),
οι υπολοιποι αν ενδιαφερεστε, θα πρεπει να ψαξετε στα "γνωστα" λημερια. Αν περιμενετε να δειτε hardcore SciFi
με time travel, κοιταξτε αλλου. Αν θελετε να δειτε ομως μια ενδιαφερουσα σειρα, οπου το ταξιδι μεσα στο χρονο
"απλα υπαρχει" ,χωρις να ξερουμε πως και γιατι, και που ασχολειται και με αλλα θεματα, νομιζω δεν θα
χασετε τον χρονο σας!

Θα ηθελα καποιος που εχει δει και την 2η σαιζον να μας πει αν συνεχιζει στο ιδιο υψηλο (κατ'εμε) επιπεδο ποιοτητας.






 
Last edited by a moderator:

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
ουτε εγω δεν με ψηνει η ιδεα να παιρνουν αλλα σωματα ηθελα να πηγαινουν οι ιδιοι
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
...Θα ηθελα καποιος που εχει δει και την 2η σαιζον να μας πει αν συνεχιζει στο ιδιο υψηλο (κατ'εμε) επιπεδο ποιοτητας.

Γίνεται καλύτερη (κατα την γνώμη μου πάντα) η 2η σαιζόν και τελειώνει με ωραίο cliffhanger. Eλπίζω να την ανανεώσουν.
H ομορφούλα η ξανθούλα, (η MacKenzie Porter) η βασική της ενασχόληση είναι τραγουδίστρια country στον Καναδά... :)
Στην δεύτερη σαιζόν παίζει ο Elias (του Person of interest) καθώς και δύο βασικοί που είχαμε συναντήσει στα Stargates.
Aλλά ας μην περιμένουμε θέαμα - είναι χαμηλού budget σειρά. Το σενάριο, οι ηθοποιοί και ο Wright την κρατούν.
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ευχάριστα νέα! Την συνεχίζω με μεγάλη όρεξη, ειδικά επειδή ήταν απρόσμενα καλή.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Είναι βασικό να θυμάται ο θεατής, οτι δεν μπορεί να σταλεί απο το μέλλον κάποιος, σε χρονική στιγμή νωρίτερα απο αυτήν που ήρθε ο αμέσως προηγούμενος απο αυτόν.

Αυτό κάνει την διαφορά - όταν δεις το "17 minutes" θα καταλάβεις... :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Είναι βασικό να θυμάται ο θεατής, οτι δεν μπορεί να σταλεί απο το μέλλον κάποιος, σε χρονική στιγμή νωρίτερα απο αυτήν που ήρθε ο αμέσως προηγούμενος απο αυτόν.

Αυτό κάνει την διαφορά - όταν δεις το "17 minutes" θα καταλάβεις... :)
Αυτό δεν έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής. Γενικά οι κανόνες που διέπουν τα ταξίδια έχουν αφεθεί λίγο φλου μέχρι στιγμής
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Πάω σφαίρα (για τα δεδομένα μου πάντα :) ). Ξεκίνησα 2η σαιζόν όπου έχει πάρει μια ενδιαφέρουσα τροπή η ιστορία. Πάντως η σειρά είναι για σεμινάριο. Πώς να κάνεις τόσα πολλά με τόσο μικρό budget. Ακόμα πιο εντυπωσιακό επειδή είναι SciFi.
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
ο wright και οι "δικοι" του ξερουν απο scifi,μολις ειδα τους δημιουργους την ξεκινησα χωρις καν να δω την υποθεση.Μονο ενα θεμα εχω....ως φανατικος stargate fan περιμενα η επομενη δουλεια του να ειναι σε αυτο το concept ή τουλαχιστον μια τηλεταινια για να κλεισει ομορφα το SGU που εμεινε στον αερα :)
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
ο wright και οι "δικοι" του ξερουν απο scifi,μολις ειδα τους δημιουργους την ξεκινησα χωρις καν να δω την υποθεση.Μονο ενα θεμα εχω....ως φανατικος stargate fan περιμενα η επομενη δουλεια του να ειναι σε αυτο το concept ή τουλαχιστον μια τηλεταινια για να κλεισει ομορφα το SGU που εμεινε στον αερα :)

Stargate σειρά σε λίγο καιρό με το Origins
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Παρά το τι λένε οι άλλοι stargate fans, για μένα το SGU ήταν το καλύτερο του franchize. Αυτή την σκοτεινιά, την ambient ατμόσφαιρα οπτικά και ηχητικά, δεν έχει καταφέρει ακόμα να την πιάσει καμμία space σειρά. Ελπίζω κάποτε να την συνεχίσουν απο το σημείο που την άφησαν, γιατί την έκλεισαν, βιαστικά μέν, αλλά με κατάλληλο τρόπο.
 
Last edited:

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
ο wright και οι "δικοι" του ξερουν απο scifi,μολις ειδα τους δημιουργους την ξεκινησα χωρις καν να δω την υποθεση.Μονο ενα θεμα εχω....ως φανατικος stargate fan περιμενα η επομενη δουλεια του να ειναι σε αυτο το concept ή τουλαχιστον μια τηλεταινια για να κλεισει ομορφα το SGU που εμεινε στον αερα :)

Stargate σειρά σε λίγο καιρό με το Origins

Απ'ότι διαβάζω, ο Wright δεν φαίνεται να έχει ασχοληθεί καθόλου με το Origins... Aυτό δεν ακούγεται καλό...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
To "17 minutes" ηταν πολυ ενδιαφερον και διαφορετικο επεισοδιο σε σχεση με οτι εχει δειξει η σειρα μεχρι στιγμης. Το κακο ειναι οτι ετυχε να καθεται η γυναικα μου διπλα οταν το εβλεπα και φρικαρε. Με ρωτησε με ενα απαξιωτικο "και τα 15 επεισοδια που εχεις δει ετσι ειναι;" Κατι παλεψα να εξηγησω, αλλα ακουγα τον εαυτο μου να εξηγει την βασικη ιδεα της σειρας και ηθελα να βαλω και ο ιδιος τα γελια :)

Παντως, μεχρι το 2.07 που εχω δει, ο 1ος κυκλος μου αρεσε περισσοτερο. Στον 2ο ασχολουνται πιο πολυ με το κομματι του time travel και φοβαμαι οτι δεν μας τα λενε και πολυ καλα. Ειδικα στο 2.08
η καρλι στοχευει τους 2 στρατιωτες της αντιπαλη φατριας και επειδη τους στοχευει και σκοπευει να τους σκοτωσει δημιουργειται TELL ωστε να σταλουν συμμαχοι απο το μελλον. Μα αφου ο σκοπος της ηταν να φερει συμμαχους απο το μελλον, δεν σκοπευε ποτε να τους σκοτωσει οποτε δεν θα επρεπε να υπηρχε TELL!

Αποψη μου οτι η 1η σαιζον που ασχοληθηκε λιγοτερο με πολυπλοκα θεματα του ταξιδιου στο χρονο και πιο πολυ με προσωπικα θεματα των χαρακτηρων, ηταν πιο ωραια. Επισης για καποιον λογο που δεν καταλαβα,
αποφασισαν να σταματησουν τη σχεση Μακλαρεν και Καρλι και ξαφνικα εγιναν και οι δυο οικογενειαρχες με τους ηδη συζυγους τους. Ειδικα η περιπτωση της Καρλι ειναι ακομα πιο κουφη αφου εχει εξηγηθει οτι ο συζυγος της θα την σκοτωνε πανε σε μια αψιμαχια που ειχαν!!!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
επισης κατι που δεν εχω καταλαβει. Στη σειρα αναφερονται νουμερα, οπου δειχνει ποσο παλιοι travelers ειναι. Ο τρεβορ πχ ειναι 3ψηφιο αν θυμαμαι καλα, αλλα στη εποχη μας μολις ηρθε. Αρα τι εχει συμβει; τα προηγουμενα ταξιδακια του ηταν πολυ "κοντινα" χρονικα και επεστρεφε στην κανονικη ροη χρονου και τον ξαναεστελναν πισω; Ρωταω διοτι δεν εχει υπαρξει ταξιδι απο τον δικο μας χρονο στο μελλον.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Oι ταξιδιώτες μάλλον παίρνουν αρίθμηση απο το πότε μπήκαν στο project - όχι απο την σειρά πραγματοποίησης του ταξιδιού. Η Grace πχ, έχει 2ψήφιο - ενώ ξέρουμε ότι ήρθε τελείως πρόσφατα. H ίδια ήταν απο τους δημιουργούς του προγράμματος. Ο δε Trevor έχει 3ψήφιο νούμερο αλλά ήταν ήδη γέρος όταν αποφασίστηκε να κάνει το ταξίδι. Οσο παλαιότερο το νούμερο, φαίνεται οτι ήταν κρισιμότερο στέλεχος. Δηλαδή κατα σειρά σημαντικότητας 0xxx > 1xxx >2xxx > 3xxx κλπ. Στο "17 minutes", oι "αναλώσιμοι" έχουν κωδικό 5001 ως 5009, κάτι που δείχνει οτι εντάχθηκαν επειγόντως μόνο γι'αυτήν την αποστολή.

Ωραίες συζητήσεις και γνώμες (και spoilers) πάνω στην απορία αυτή έχει στο reddit


("...Every Traveler has a number which is tattooed to the back of their neck, as we saw in 1.07 "Protocol 5" and at the beginning of each and every episode in the opening title sequence. The numbers are not assigned at birth or at the moment they're sent back in time. The Travelers get their numbers when they're inducted into the Traveler program (perhaps there is a small ceremony where they recite The Oath that Trevor lead the team in before they did the Helios mission)...")
 
Last edited:

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
...Αποψη μου οτι η 1η σαιζον που ασχοληθηκε λιγοτερο με πολυπλοκα θεματα του ταξιδιου στο χρονο και πιο πολυ με προσωπικα θεματα των χαρακτηρων, ηταν πιο ωραια. Επισης για καποιον λογο που δεν καταλαβα,
αποφασισαν να σταματησουν τη σχεση Μακλαρεν και Καρλι και ξαφνικα εγιναν και οι δυο οικογενειαρχες με τους ηδη συζυγους τους. Ειδικα η περιπτωση της Καρλι ειναι ακομα πιο κουφη αφου εχει εξηγηθει οτι ο συζυγος της θα την σκοτωνε πανε σε μια αψιμαχια που ειχαν!!!

..Οσο για την Κάρλυ... τι να κάνει κι αυτή ? να τον σκοτώσει ? Πρέπει να παίξει τον ρόλο της...
Αλλωστε πρέπει να έχουν την μικρότερη επίδραση στο timeline.
...και όποτε θυμάται, του ρίχνει ένα χέρι ξύλο... :))