PΠως κάνουμε copy/paste απο pc/laptop/usbstick σε android tv box?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Πως κάνουμε copy/paste απο pc/laptop/usbstick σε android tv box?

Έχοντας βολευτεί τόσα χρόνια με την απλότητα του copy/paste απο υπολογιστή σε υπολογιστή ή σε κινητό,τα βρήκα μπαστούνια προσπαθώντας να περάσω 3 folders από στικακι στην διεύθυνση
\Android\data\org.xbmc.kodi\files\.kodi\addons του Xiaomi tv box.
Ο ES File Explorer βρίσκει την διεύθυνση στην internal storage,βρίσκει τα αρχεία από το στικάκι που θέλω να μεταφέρω,αλλά δεν βρίσκω πουθενά κάποιο τρόπο μεταφοράς τους.
Για να μην τρελλαθώ εντελώς,μπορεί να μου πει κάποιος πως θα το κάνω;
 
Last edited:

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
βάλε τα αρχεία που θες σε ένα shared folder και από το android box, από es file explorer πήγαινε στο δίκτυο, βρες το folder και κάνε το copy/paste
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
βάλε τα αρχεία που θες σε ένα shared folder και από το android box, από es file explorer πήγαινε στο δίκτυο, βρες το folder και κάνε το copy/paste

Σ´ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς για εμένα,δεν κατάλαβα τίποτα.Πως ένα folder γίνεται shared?
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
το copy/paste από υπολογιστή σε υπολογιστή πως το κάνεις;
σε έναν υπολογιστή υπάρχει ένα folder που φαίνεται στο δίκτυο, σωστά;
τότε βάλε σε εκείνο το φόλντερ τα αρχεία που θες και από το android box κάνε το copy και paste στο \Android\data\org.xbmc.kodi\files\.kodi\addons
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Oταν επιλεγεις το αρχειο στο es, δεν σου δίνει επιλογες copy, cut κλπ;
Στο κινητο παντως μια χαρα τις δινει
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Oταν επιλεγεις το αρχειο στο es, δεν σου δίνει επιλογες copy, cut κλπ;
Στο κινητο παντως μια χαρα τις δινει
Όχι,δεν σου δινει copy/paste.
Εχω βρει από τον ES τα αρχεία αλλά πατώντας επάνω στο Folder,αυτό ανήγει και σου δείχνει τα υποαρχεία που έχει μέσα.Πουθενα δεν μου βγάζει επιλογή copy.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Tα κατάφερα και ο μόονος τρόπος ήταν να συνδέσω στο usb hub ένα mouse αφού από το mouse που έχει επάνω το πληκτρολόγιο δεν γινόταν με τίποτα.