Home Entertainment Solution

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να σχεδιάσω μια συνολική, ευέλικτη και απλή λύση οικιακής διασκέδασης. Το επίκεντρο θα είναι μια 55ρα τηλεόραση στο καθιστικό και ένας ενισχυτής ο οποίος θα διαχειρίζεται τον ήχο. Το περιεχόμενο θα έρχεται από κινητό (iphone, ipad), από usb, εξωτερικό σκληρό δίσκο, από pc & κατά περιπτώσεις από το Internet (youtube, spotify, κτλ). Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή ενισχυτή και στον τρόπο που θα συνδέονται οι συσκευές μεταξύ τους ανά περίπτωση.

Οι ανάγκες μου είναι:
1) Να μπορώ να συνδέω το κινητό (iphone) και τον υπολογιστή ασύρματα στον ενισχυτή και να ακούω μουσική στα ηχεία του.
2) Να μπορώ να βλέπω ταινίες στην τηλεόραση με 5.1 ήχο από διάφορες πηγές, πλην blue-ray. Δηλαδή από USB ή σκληρό δίσκο ή κατευθείαν από το σκληρό του υπολογιστή ή από Internetικές υπηρεσίες (πχ Netflix). Παράλληλα, να μπορώ να παίζω όλα τα άλλα γνωστά φορμά ήχου και εικόνας (mp3, wma, h26X, mkv, κτλ).
3) Να μπορώ να βλέπω YouTube και γενικότερα online περιεχόμενο στην τηλεόραση.
4) Να μπορώ να συνδέω ipad και να παίζω μουσική ή να προβάλω φωτογραφίες ή youtube στην τηλεόραση και ο ενισχυτής να αναπαράγει απλά τον ήχο.
5) Να συνδέω παιχνιδοκονσόλες.
6) Να συνδέω 2 μικρόφωνα ασύρματα για καραόκε.

Ο πρώτος προβληματισμός που είχα ήταν ποια συσκευή θα έχει κεντρικό ρόλο στη σύνθεση, η τηλεόραση ή ο ενισχυτής. Από πολύ μελέτη κατάλαβα ότι επειδή οι υποπεριπτώσεις είναι πολλές, η απάντηση είναι " και οι δύο".

Οι σκέψεις μου για τα παραπάνω
1) Εδώ θέλω προτάσεις για αγορά ενισχυτή 5.1 με wifi support.
2) Εδώ θέλω προτάσεις ως προς τον ιδανικό τρόπο συνδεσιμότητας και αναπαραγωγής των αρχείων (πχ βάζω την ταινία 5.1 σε usb και μετά το συνδέω στην τηλεόραση ή στον ενισχυτή; )
3) Εδώ λογικά έχει να κάνει αποκλειστικά με τις δυνατότητες της τηλεόρασης. Τι να προσέξω ώστε να εκμεταλευτώ τις δυνατότητες του ενισχυτή?
4) Εδώ πάλι συνδέομαι κατευθείαν με την τηλεόραση, σωστά;
5) Για τις νεότερες είναι απλά τα πράγματα αφού έχουν διακριτές εξόδους για ήχο και εικόνα, αλλά οι παλαιότερες (πχ Wii) έχουν composite κτλ που σημαίνει σύνδεση στην τηλεόραση αποκελιστικά, σωστά;
6) Φορτώνω Youtube στην τηλεόραση με αναλογο περιεχόμενο ή τρέχω εφαρμογή στο pc το οποίο δίνει ήχο στον ενισχυτή και ταυτόχρονα λειτουργούν τα μικρόφωνα.

To budget δεν είναι πλήρως καθορισμένο, αλλά δεν νομίζω να υπερβώ τα 2500 , στα οποία περιλαμβάνονται Smart TV 55", ενισχυτής & 5.1 ηχεία (τα δύο πίσω ασύρματα).
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το πιο καλό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα AV receiver τελευταίας γενιάς και εκεί να συνδέσεις ένα pc και με ασύρματο πληκτρολόγιο με touchpad να το χειρίζεσαι από μακριά. Τωρα για τα πισω ηχεια να ειναι ασυρματα και για το καραοκε δεν γνωριζω, περιμενε να σου πει και κανενας αλλος.
 

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Προς το παρόν κατευθύνομαι σε λύση 5.1.2, δηλαδή να βάλω 2 ηχεία στο ταβάνι σε ρόλο atmos. Ενισχυτή τον Denon avr-x2400h.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Βγάλε τις αναμονές στο ταβάνι για ότι ηχεία θέλεις να βάλεις αλλά καλύτερα άστο για αργότερα. Τα 2500ε μπορεί να είναι ένα σοβαρό ποσό αλλά θέλεις και πολλά πράγματα να αγοράσεις.

Σου γράφω ενδεικτικά τιμές για μηχανήματα που είναι μεν entry level αλλά δεν είναι και της πλάκας για να χεις μια εικόνα για τόπου θα ξοδευτεί το budget.

300e για sub

300e για κεντρικό

700+ e για δεξί & αριστερό ηχείο

400-500 για πίσω δεξί αριστερό

700 για ton av receiver (καλό είναι να εχεις και pre out στο κάθε κανάλι σε περίπτωση που θες να αναβαθμίσεις με τελικό, για να μην πάει χαμένος ο receiver και πρέπει να αλλάζεις)

700+ για μια 55" της προκοπης

Ήδη όπως βλέπεις περάσαμε το budget...


Ξεκίνα σιγά σιγά ώστε να αγοράζεις πράγματα που θα αντέξουν στο χρόνο και να μην μετανιώσεις. Πολλοί εδώ έχουμε κάνει αυτό το λάθος και μας βγήκε πιο ακριβά από οτι θα έπρεπε η όλη ιστορία.

Κανένας εδώ δεν έκανε σύστημα σε μια μέρα μεσα εκτός απο αυτους που πηραν πακετα all in one "Home theatre" με πλαστικά ηχεια απο Media markt κτλ.

Οι τιμές που σου γράφω είναι εντελώς στο περιπου και μπορεί να εχουν μια απόκλιση απο αυτά που θα παρεις στην τελικη.

Καλό ειναι να ανοίξεις αρχικά ενα νήμα (ή και εδώ) για receiver και ηχεία στο οποίο να περιγράφεις τον χώρο σου (πλάτος μήκος ύψος απόσταση θεασης/ακροασης σχημα δωματιου κτλ ) για να μπορουν τα μελη να σου πουν τι ηχεια χρειάζεσαι και ποιος receiver μπορεί να τα οδηγήσει ανετα.

Οτι θες εδω είμαστε για να βοηθησουμε ωστε να κανεις τις καλυτερες δυνατες αγορες! -bye-
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Βλεπω τωρα πχ. η denon βαζει pre out σε ολα τα καναλια απο τον 3400H και μετα... δες και απο αλλες φιρμες μηπως και βρεις κατι πιο φθηνα με pre outs. Κοιτα σε yamaha, marantz, pioneer. Αλλα νομιζω οτι ειναι ταριφα τα 700+ για pre out σε ολα τα καναλια.

Επισης μην σνομπαρεις την λυση των μεταχειρισμένων. Κανε μια βόλτα απο τις αγγελιες. Πολλοι αλλαζουν receivers σαν τα πουκαμισα....ολο και κατι θα βρεις.

Πιστεύω το αργότερο μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχεις κατασταλάξει σε όλα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αναλογα με τα ηχεια που θα βαλεις παει και παντα σε συνάρτηση με τον χώρο σου. Αλλα σε γενικες γραμμες να εχεις στο νου σου οτι τα Watt που αναγραφουν οι εταιριες δεν ειναι αληθινα. Θα κοιτας παντα στα manual στις τελευταιες σελιδες να γραφει καπου
Ποσα watt στα 20hz-20khz ALL CHANNELS DRIVEN.....και οχι μετρησεις στο 1khz ή 1 channel driven.

Τα pre out σου δινουν την δυνατοτητα σε περιπτωση που τo ρευμα που παει στα ηχεια δεν ειναι αρκετο, να μπορεις να συνδεσεις τελικο ενισχυτη και να εχεις σωστη οδηγηση των ηχειων σου.

Αυτα ομως δεν ειναι της ωρας ακομα. Πρωτα πες μας λιγο για τον χωρο σου αυτα που εγραψα παραπανω. Ωστε ενα ενα να μπαινουν ολα σε μια σειρα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Διαβασε και λιγο αντιστοιχα νηματα στο forum γιατι ολα αυτα ειναι πραγματα που εχουν γραφτει 1 εκατ. φορες στο καθε νημα που ψαχνει καποιος να αγορασει receiver.

Επίσης διάβασε λίγο online τι είναι τα watt RMS και ποια πλεονεκτήματα του να χεις τελικό ενισχυτή....κτλ

Διαβασε επισης περι ευαισθησίας ηχείων,

τι είναι τα db και πως η μεγάλη απόσταση θέασης κάνει τα φαινομενικά πολλά db να μην ακούγονται και πολύ δυνατά.

και γραψε μας και λιγο τις συνηθειες σου....πχ τανιες θα βλεπεις πιο πολυ ή θα ακους μουσικη πιο πολυ και σε τι εντάσεις ακούς συνήθως κτλ.
 
Last edited:

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Τώρα είμαι με 2.1 Edifier συνδεδεμένα σε pc. Δεν έχω τίποτα. Δεν με ενδιαφέρει η άψογη ποιότητα, απλά να έχω μια καλή αναβάθμιση από την παρούσα κατάσταση. Φαντάζομαι ότι ένα οποιοδήποτε all-in-one home theater θα μου έκανε μεγάλη διαφορά, πόσο μάλλον ένας τέτοιος ενισχυτής με τα αντίστοιχα ηχεία του. Επομένως θα χρησιμοποιήσω τα ηχεία που μπορεί να οδηγήσει, και όχι το αντίθετο.
Ο χώρος είναι σχετικά τετραγωνος με μήκος (απόσταση θεατή από την οθόνη) περίπου 2,8μ και πλάτος 4,5μ, σχηματίζοντας ένα "Π". Πίσω είναι η κουζίνα οπότε δεν έχω τοίχο. Επίσης δεν με παίρνει ογκώδη ηχεία. Τα δε ηχεία , όπως και η τηλεόραση, σκέφτομαι να καρφωθούν στον τοίχο καθώς δεν έχω χώρο για έπιπλο τηλεόρασης. Τα δύο πίσω ηχεία θα είναι φυσικά με κολώνες στήριξης για να μετακινούνται όταν δεν χρησιμοποιούνται. Φαντάζομαι τα 2 atmos ηχεία μπορούν να είναι 2 οποιαδήποτε ηχεία σωστά;
Σας ευχαριστώ!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεια μην τα καρφωσεις στον τοιχο, θα μπουμαρουν. Ιδανικά θα ήταν καλό να είναι περιπου 1μ απο πισω και 1μ απο τους δεξι και αριστερο τοιχο αντιστοιχα και συμετρικα ως προς τον χωρο. Φυσικά αυτο δεν ειναι δυνατό πολλες φορες αλλα σε γενικες γραμες καταλαβες νομιζω τι εννοω.

Τα χρηματα και η κατανομη τους που γραφω πιο πανω ειναι για κατι entry level. Αν ομως ενα all in one θα σου εκανε διαφορα, παρε ενα τετοιο να τελειωνεις.

Απλα το all in one θα το πεταξεις για να αναβαθμισεις πιο συντομα απο οτι νομιζεις (οπως τωρα θα φυγου τα edifier)......τα ξερω γιατι τα εκανα και γω.....και γω ειχα δυο ηχειακια και μετά πήγα σε all in one από το πλαίσιο και μετα και μετα και μετα.....

και εφαγα ενα καρο χρηματα για ποιοτητα ηχου και εικονας που χρονια μετα καταλαβα οτι ηταν απαράδεκτη. Στο τελος αμα κατσω και το μετρησω εδωσα 2,5 φορες παραπων χρηματα απο οτι χρειαζοταν για να κανω κατι αξιοπρεπες. Η διαφορα μας ειναι οτι εγω τοτε δεν ειχα 2.500ε για να κανω αγορες....και προσπαθουσα βημα βημα 400 ευρω την φορα να κανω αναβαθμισεις και δεν εβγαινε. Τα 2500 ειναι ενα καλο ποσο ομως, και με αυτα τα χρηματα μπορεις να κανεις την βαση για κατι πραγματικα καλο!


και γω ειχα τα ηχεια μου κολλημένα στον τοίχο και μου τα λεγαν εδω τα παιδια και γω ελεγα αυτα που λες και συ. :ernaehrung004:

Anyway μην σε κουραζω, δικα σου τα χρηματα οτι θες θα τα κανεις.
 

dimis1980

New member
19 October 2007
55
Πλήρως κατανοητά αυτά που λες και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Τι εννοείς "μπουμάρουν" αν κολλήσουν στον τοίχο;
Ο λόγος που το λέω είναι πως για μένα είναι σχεδόν μονόδρομος να καρφωθούν στον τοίχο αφού δεν έχω χώρο να τα βάλω κάτω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ενα σχηματικο του χώρου θα βοηθούσε πολύ.
Ή αν νιώθεις άνετα και καμια φωτογραφία.
Πιο πολύ τα wireless suround back με ανησυχούν.
Η jbl έχει βγάλει μια ηχομπαρα με αποσπωμενα επαναφορτιζομενα surround αλλά αφενός δεν ξέρω αν υποστηριζει atmos ηχεία και αφετέρου είναι αρκετά μικρά ηχειακια.

Να τη.

Αλλα είναι τελείως lifestyle.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μπουμαρουν θα πει με απλα λογια οτι αντι για μπασο θα ακους ενα μπουμπουνιτο που θα νομιζεις οτι ειναι μπασο αλλα δεν θα ειναι αυτο που θα εβγαζαν τα ηχεια αν ηταν σωστα τοποθετημενα. Το πως θα στησεις τα ηχεια και το πως ειναι ο χωρος σου ειναι ισως πανω απο το 50% του αποτελεσματος του ηχου που θα παρεις. (και 100000 να δωσεις για μηχανηματα, αν τα βαλεις οπως να ναι στο χωρο θα ειναι πεταμενα χρηματα).

Αλλα ας σου τα πει ο Θανασης...και μενα αυτος μου τα λεγε πριν μερικα χρονια...:flipout:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η γνώμη μου είναι να πάρεις μια smart TV που έχει ιντερνετικό περιεχόμενο και ενσωματωμένο USB player και τη βλέπει και ο υπολογιστής και το tablet που μπορείς να κάνεις cast to tv.
Και κάτι σαν αυτό για το Karaoke

ede4f113946b8b848d2d5651d9ae094f


https://www.sony.com/electronics/hi-fi-systems/mhc-v90w

Μια χαρά θα είσαι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Είναι και το θέμα του karaoke... Για αυτό με τους avr χρειαζεσαι υπολογιστη με μικροφωνο και εξοδο σε αναλογική είσοδο του πολυκάναλου. Δεν είναι standard feature. Και κάποιο software το οποίο δε γνωρίζω ποιο θα είναι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βασικά χρειάζεται μίκτη. Το οποίο είναι no-go σε είσοδο οικιακού ενισχυτή, αν δεν παίξει με κάποιο limiter. Επίσης είναι προφανές ότι θα χρησιμοποιηθεί σε party, άλλο ένα σημείο no-go για μηχανήματα που ΔΕΝ έχουν σχεδιαστεί γι' αυτό.
Αλλά είπαμε, ο καθείς κουμάντο στα λεφτά του όπως νομίζει.

Από και και πέρα, ασύρματο ζεύγος μικροφώνων...

https://www.omikron.gr/professional...-521f -handheld?mfp=4-manufacturer[ITC AUDIO]