Digital Audio / Wireless Control

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
Καλησπέρα σε όλους σας,

Διαβάζοντας διάφορα σχετικά θέματα (περί raspberry, network players κτλ), απέκτησα κάποια γνώση αποσπασματικά, αλλά μάλλον έχω ακόμα «κενά».

Οπότε χρειάζομαι την καθοδήγησή σας για το εξής:
Αυτή την στιγμή, το «digital audio» setup μου για αρχεία που έχω αποθηκευμένα (όχι υπηρεσίες όπως Spotify δλδ.) είναι το πολύ απλό
Laptop (+εξωτ. σκληρός) --> USB DAC --> Amplifier

Τι μου λείπει; Ευχρηστία.
Πιο συγκεκριμένα, αυτό που θέλω να πετύχω είναι:

  1. Να βγει το laptop απ’την εξίσωση, και
  2. Να μπει στην εξίσωση wireless χειρισμός και folder navigation από tablet (ή κινητό).

Πως λοιπόν μπορεί να γίνει αυτό;

Οι σκέψεις μου είναι:
Α. Network Player (+εξωτ. σκληρός) --> Amplifier (αν και νομίζω είναι η ακριβότερη επιλογή)
Β. raspberry (+εξωτ. σκληρός) --> USB DAC --> amplifier
C. κάποιο Android box (+εξωτ. σκληρός) --> USB DAC --> amplifier

Θα μπορούσε κάποιο από τα παραπάνω να προσφέρει αυτό που ψάχνω;
Υπάρχει άλλος τρόπος;

Ευχαριστώ.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Νομίζω ότι υπάρχει και ένα app του jriver για ios που μπορείς να χειριστέις το jriver από το κινητό σου. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά είναι στους άμεσους στόχους μου. Είχα και εγώ το ίδιο θέμα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Για το JRiver υπάρχει remote app για Android και iOS. Ναι μεν ελέγχεις την εφαρμογή από εκεί αλλά δεν φεύγει από τη μέση ο υπολογιστής...
 

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
Για το JRiver υπάρχει remote app για Android και iOS. Ναι μεν ελέγχεις την εφαρμογή από εκεί αλλά δεν φεύγει από τη μέση ο υπολογιστής...

Σωστά



Το β σαν ποιο οικονομική λύση

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έστω λοιπόν ότι πάμε στην λύση Raspberry.
(δεν ρωτάω για την εγκατάσταση του Linux, Θα τσεκάρω τα σχετικά threads).

Με αυτό το setup:

  • απαιτείται το Raspberry να συνδεθεί σε κάποια οθόνη για την προβολή της πλοήγησης στον σκληρό δίσκο και του menu αναπαραγωγής; Ή αυτά θα προβάλλονται στο tablet;
  • Η ασύρματη σύδεση tablet-raspberry, γίνεται μέσω του wifi του router (συνδέονται δλδ. και τα 2 στο ίδιο δίκτυο); Ή μπορούν να επικοινωνήσουν άμεσα μεταξύ τους (μέσω bluetooth ή wifi);
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Σωστά





Έστω λοιπόν ότι πάμε στην λύση Raspberry.
(δεν ρωτάω για την εγκατάσταση του Linux, Θα τσεκάρω τα σχετικά threads).

Με αυτό το setup:

  • απαιτείται το Raspberry να συνδεθεί σε κάποια οθόνη για την προβολή της πλοήγησης στον σκληρό δίσκο και του menu αναπαραγωγής; Ή αυτά θα προβάλλονται στο tablet;
  • Η ασύρματη σύδεση tablet-raspberry, γίνεται μέσω του wifi του router (συνδέονται δλδ. και τα 2 στο ίδιο δίκτυο); Ή μπορούν να επικοινωνήσουν άμεσα μεταξύ τους (μέσω bluetooth ή wifi);

1) όχι
2) ναι αλλά καλύτερα να συνδέσεις το raspberry μέσω Ethernet (ειδικά για το πρώτο σετάρισμα), και ηχητικά και λειτουργικά. Υπάρχει μάλιστα επιλογή απενεργοποίησης του wifi του σε κάποια OS.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
1) όχι
2) ναι αλλά καλύτερα να συνδέσεις το raspberry μέσω Ethernet (ειδικά για το πρώτο σετάρισμα), και ηχητικά και λειτουργικά. Υπάρχει μάλιστα επιλογή απενεργοποίησης του wifi του σε κάποια OS.
Μέσω του κοινού δικτύου συνδέονται
 

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
2) ναι αλλά καλύτερα να συνδέσεις το raspberry μέσω Ethernet (ειδικά για το πρώτο σετάρισμα), και ηχητικά και λειτουργικά. Υπάρχει μάλιστα επιλογή απενεργοποίησης του wifi του σε κάποια OS.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Αρχικά είναι ΟΚ να το συνδέσω με Ethernet (για το σετάρισμα) αλλά στην συνέχεια θα χρειαστώ ασύρματη σύνδεση.
Ο λόγος είναι ότι στο σημείο που θα είναι το Raspberry, δεν είναι εύκολη η πρόσβαση σε Ethernet.

Ο τελικός στόχος είναι το setup να περιλαμβάνει:

Σύνδεση με καλώδιο
  • Εξωτ. Σκληρός με Raspberry μέσω USB
  • Raspberry με DAC μέσω USB

και Ασύρματα
  • navigation & Playback
  • σύνδεση με δίκτυο

Θεωρείς ότι κάποιος άλλος δρόμος είναι πιο ενδεδειγμένος για το παραπάνω;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ με το wifi του rpi3 γιατί ποτέ δεν το χρησιμοποιώ αλλά το rpi είναι καλύτερα να είναι συνδεδεμένο με καλώδιο.
Η όποια συσκευή ελέγχου προφανώς και δεν μας ενδιαφέρει αρκεί να είναι στο ίδιο δίκτυο.