Που θα μπορούσα να βρω στην Αθηνα αυτο το lens hood για Pentax M φακο ?

Kupepe

New member
8 February 2015
9
Καλημέρα,

Έχετε υπόψη σας που θα μπορούσα να βρω το συγκεκριμένο hood για Pentax M φακους ? Pentax PH-SA49

212.jpg

Ισως σε κάποιον έμπορο που μπορεί να έχει παλιοτερο εξοπλισμο Pentax ?
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Καλώς ήρθες στο φόρουμ, δύσκολα πράγματα - ίσως με τηλεφώνημα σε κεντρικά μαγαζιά. Αλλά πάλι γιατί αυτό? Ένα snap-on hood δεν σου κάνει?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,167
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Για ορίτζιναλ πολύ δύσκολα θα το βρεις, θα πρέπει να πας σε aftermarket που θα είναι βιδωτό στην μοντουρα σου σαν φίλτρο και όχι μπαγιονετ όπως υποθέτω είναι αυτό που βλέπω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα μπορείς να το βάζεις ανάποδα στον φακό. Υπάρχουν βέβαια λύσεις από παρασολειγ που πρώτα βιδώνεις ένα δαχτυλίδι και μετά το παρασολειγ μπαίνει φορητό είτε προς τα έξω είτε προς το σώμα του φακού. Αυτά κινούνται σε περιορισμένο αριθμό και στην ελληνική αγορά αλλά συνήθως είναι στρογγυλά όχι τύπου LEICA όπως αυτό που βλέπω.
 

Kupepe

New member
8 February 2015
9
Τι να πω ... ειναι Pentax ... οπως η μηχανη, είναι τετράγωνο που μου αρέσει σαν σχήμα, σωστο βάθος και ειναι clip-on ...

Το έχω βρεί απο το εξωτερικο απλά λεω μπας και υπήρχε εδω σε κάποιον για να μην πανε τα λεφτα εξω ...
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Τι να πω ... ειναι Pentax ... οπως η μηχανη, είναι τετράγωνο που μου αρέσει σαν σχήμα, σωστο βάθος και ειναι clip-on ...

Το έχω βρεί απο το εξωτερικο απλά λεω μπας και υπήρχε εδω σε κάποιον για να μην πανε τα λεφτα εξω ...

Ρίξε μιά ματιά σ' αυτούς.
 

Kupepe

New member
8 February 2015
9
Ευχαριστώ ... θα παρω ενα τηλεφωνάκι να δω αν μπορουν να το βρουν/φερουν/κατιαλλο :)