HDMI Bluetooth

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλημέρα και Χρόνια σας πολλά!

Θέλω μια πηγή η οποία να συνδέεται σε ένα HDMI IN του ενισχυτή μου και να μπορώ να συνδέομαι από το κινητό μου μέσω Bluetooth για να ακούω τη μουσική μου ή να βάζω κομμάτια από το YouTube.

Δε θέλω κάτι τύπου Chromecast αλλά κάτι που να κάνει μονάχα τη δουλειά αυτή.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Υπαρχει καποιος λογος που θελεις να συνδεεται στην Hdmi in του ενισχυτη; αυτο που θελεις καλλιστα θα μπορουσες να το κανεις με εναν bluetooth receiver (π.χ. αυτο) το οποιο συνδεεται στο line in (3.5mm) ομως.
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Υπαρχει καποιος λογος που θελεις να συνδεεται στην Hdmi in του ενισχυτη; αυτο που θελεις καλλιστα θα μπορουσες να το κανεις με εναν bluetooth receiver (π.χ. αυτο) το οποιο συνδεεται στο line in (3.5mm) ομως.

Καλημέρα, θα ήθελα να συνδέεται με Bluetooth για να αλλαζω εύκολα το Source και να μην χρειάζεται να βγάζω το Καρφί.

Τώρα που βλέπω τον ενισχυτή ξανά, βλέπω και έχει μια είσοδο Tape In αναλογική (κόκκινο-άσπρο χρώμα) άρα αν πάρω κάτι τέτοιο νομίζω θα κάνω δουλειά και μπορώ να το αλλάζω και από το κουμπάκι Source του ενισχυτή.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Το logitech στο ανεφερα επειδη ειναι γνωστη μαρκα και εχω αγορασει και εγω ενα. Υπαρχουν ομως και φτηνοτερα, οπως αυτο που ανεφερες. Γενικα δεν υπαρχει λογος να καταλαβεις εισοδο hdmi αν θελεις μονο ηχο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Φυσικα υπαρχουν και ποοοοολυ καλυτερα απο αυτα (bluetooth dac) αλλα κοστιζουν και ποοοολυ παραπανω χρηματα.
Καθ´υπερβολην ολα τα παραπανω αλλα να εχεις μια ιδεα τι γινεται.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Yamaha WXAD-10

Δες μηπως σου κανει αυτο...εχει λογικη τιμη
Θα φριξει ο άνθρωπος Θοδωρή αν αυτό θεωρείται λογική τιμή! Του εδειξα κάτι με 25 , μας έδειξε με 15 και μετά τον πας στα 150 :)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δεν είδα τις τιμές αυτών που προτάθηκαν. Απλα διαβασα το ποστ του mdvq που έγραφε "πολυυυ ακριβά" και ποσταρα το yamaha που όλοι λένε οτι είναι φθηνό για αυτά που προσφέρει. Πάντως το yamaha είναι το πιο φθηνό από όλα (τα αντίστοιχα της αγοράς) και θεωρείται VFM. Sorry.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δεν είδα τις τιμές αυτών που προτάθηκαν. Απλα διαβασα το ποστ του mdvq που έγραφε "πολυυυ ακριβά" και ποσταρα το yamaha που όλοι λένε οτι είναι φθηνό για αυτά που προσφέρει. Πάντως το yamaha είναι το πιο φθηνό από όλα (τα αντίστοιχα της αγοράς) και θεωρείται VFM. Sorry.

'σχωρεμενος! :D
Οντως ειναι φτηνο για αυτα που κανει. Εχω λατρεψει το musicast που πραγματικα σε απελευθερωνει. Ειδικα οταν συνειδητοποιησα οτι μπορω να χρησιμοποιω airplay απο android τηλεφωνο επαθα την πλακα μου!
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

Μάλλον θα κινηθώ προς το TP-Link που πρότεινε ο Μιχάλης παραπάνω, ώστε να είναι και κάτι επώνυμο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εάν δεν δεις κάπου να αναφέρεται η υποστήριξη τουλάχιστον AAC και εφ' όσον θέλεις να χρησιμοποιήσεις το Bluetooth στο Hi-Fi σου, δηλαδή όχι φορητά ηχειάκια, τότε να αρχίσουν να σε ζώνουν τα φίδια. Το aptX είναι μια καλή εναλλακτική, όπως και το LDAC επίσης.
Αλλιώς γυρνάς στο SBC το οποίο είναι επαρκές για χρήσεις φωνής, τηλεφωνικής συνομιλίας κλπ.