Media Players με HD Netflix υποστήριξη

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Ανοιγω αυτό το νήμα ετσι ωστε να συγκεντρώσουμε εδω ολα τα μηχανακια που υποστηρίζουν HD Netflix. Απο 720p εως και 4Κ.
Ας αναφέρουμε λοιπον το καθε μηχανακι μας που υποστηρίζει, μαζί με την μέγιστη ανάλυση που αυτο προσφέρει.

Με βάση το feedback σας, τα παρακάτω υποστηριζουν HD Netflix

  • Xiaomi Mi Box 4K (4Κ)
  • NVidia Shield (4Κ)
  • Google Chromecast 2 (1080p)
  • Google Chromecast Ultra (4K)
  • Apple TV 4K (4K)
  • Apple TV 3/4 (1080p)
  • Roku Express (εως 4Κ ανάλογα το μοντέλο)
  • Wetek Core/Hub/Play2 (1080p)
  • Mecool M8S Pro L (1080p)
  • Zidoo H6 Pro (720p)
  • Mecool M8S Pro + (plus) σε συνδυασμό με την Android TV custom rom (1080p τουλάχιστον)
  • Mecool M8s Pro L (1080p)
  • Xbox One
  • PS4


Η λίστα θα ενημερώνεται σε εβδομαδιαία βάση.
 
Last edited:

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,239
Roku Express streaming μέχρι 1080p. Για 4K σε άλλο μοντέλο πιο ακριβό.

Το Roku στην επίσημη Ελληνική σελίδα του Netflix

Τα διάφορα κουτιά TV boxes που κυκλοφορούν δεν προσδιορίζουν επακριβώς αν παίζουν HD ή 4K το streaming του Netflix.
Αναφέρουν το HD, 4K αλλά για το player που διαθέτουν ή για το Youtube και από κάτω σου κοτσάρουν και ένα εικονίδιο του Netflix.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,402
πως εξακριβώνουμε ότι παίζει HD; από τα test patterns;

π.χ. έχω το Zidoo H6 pro, το τεστ pattern που είναι για 720p δείχνει 720p. Τα 2 tests patterns για 4Κ κολλάνε σε χαμηλότερη ανάλυση. Οπότε είναι HD;
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,596
Re: Απάντηση: Media Players με HD Netflix υποστήριξη

πως εξακριβώνουμε ότι παίζει HD; από τα test patterns;

π.χ. έχω το Zidoo H6 pro, το τεστ για το pattern που είναι για 720p δείχνει 720p. Τα tests που είναι για 4Κ δε δείχνουν 720p, κολλάνε σε χαμηλότερη ανάλυση. Οπότε είναι HD;

Ενα test pattern εχω βρει στο search (αν και δεν το πολυκοιταξα για να ειμαι ειλικρινης) .
Απο το Search μεσα απο το netflix app το βρισκεις αυτο για το 720p ή απ'εξω και κανεις copy/paste?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Media Players με HD Netflix υποστήριξη

πως εξακριβώνουμε ότι παίζει HD; από τα test patterns;

π.χ. έχω το Zidoo H6 pro, το τεστ pattern που είναι για 720p δείχνει 720p. Τα 2 tests patterns για 4Κ κολλάνε σε χαμηλότερη ανάλυση. Οπότε είναι HD;

Σε τετοια περιπτωση ειναι HD, σωστά.
 

fragol

AVClub Enthusiast
26 December 2008
807
Καλησπερα, το Roku εδω στην ελλαδα το εχει δοκιμασει κανεις με netflix ?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Επιβεβαιώνω για το Mecool M8S Pro + (plus) σε συνδυασμό με την Android TV custom rom .
Full bit-rate σε 1080p. Ισως παει και 4Κ, αλλα η συνδρομη που εχω ειναι για 1080p.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,326
Ανοιγω αυτό το νήμα ετσι ωστε να συγκεντρώσουμε εδω ολα τα μηχανακια που υποστηρίζουν HD Netflix. Απο 720p εως και 4Κ.
Ας αναφέρουμε λοιπον το καθε μηχανακι μας που υποστηρίζει, μαζί με την μέγιστη ανάλυση που αυτο προσφέρει.

Με βάση το feedback σας, τα παρακάτω υποστηριζουν HD Netflix


  • Xiaomi Mi Box 4K (4Κ)
  • NVidia Shield (4Κ)
  • Google Chromecast 2 (1080p)
  • Google Chromecast Ultra (4K)
  • Apple TV 4K (4K)
  • Apple TV 4 (1080p)
  • Roku Express (εως 4Κ ανάλογα το μοντέλο)

  • Wetek Core/Hub/Play2 (1080p)
  • Mecool M8S Pro L (1080p)
  • Zidoo H6 Pro (720p)
  • Mecool M8S Pro + (plus) σε συνδυασμό με την Android TV custom rom (1080p τουλάχιστον)

Η λίστα θα ενημερώνεται σε εβδομαδιαία βάση.

Και το XboxX
 

Pgate4

Senior Member
27 August 2014
627
Roku Express streaming μέχρι 1080p. Για 4K σε άλλο μοντέλο πιο ακριβό.

Το Roku στην επίσημη Ελληνική σελίδα του Netflix

Τα διάφορα κουτιά TV boxes που κυκλοφορούν δεν προσδιορίζουν επακριβώς αν παίζουν HD ή 4K το streaming του Netflix.
Αναφέρουν το HD, 4K αλλά για το player που διαθέτουν ή για το Youtube και από κάτω σου κοτσάρουν και ένα εικονίδιο του Netflix.

Να ρωτήσω,αυτό συνδέεται κατευθείαν στην τηλεόραση,ή θέλει και καλώδιο hdmi,και επίσης παίζει 1080?
Τελος από που το παραγγελνουμε με αποστολή Ελλάδα;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

Pgate4

Senior Member
27 August 2014
627
Με ενδιαφέρει κάποιο που να είναι συνδεδεμένο κατευθείαν στην τηλεόραση και να υποστηρίζει 1080


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,027
Κατερίνη, Ελλάδα
Ας προστεθεί και το Mecool M8S PRO W, με custom rom. Δεν ξέρω πως να τεστάρω για να δω αν είναι hd ή fhd.

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: Media Players με HD Netflix υποστήριξη

Ας προστεθεί και το Mecool M8S PRO W, με custom rom. Δεν ξέρω πως να τεστάρω για να δω αν είναι hd ή fhd.

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

1080 είναι, τρέξε το test pattern από το netflix, πάνω δεξιά να σου βγάλει την ανάλυση.
 

d2531

New member
27 October 2007
66
Re: Απάντηση: Media Players με HD Netflix υποστήριξη

1080 είναι, τρέξε το test pattern από το netflix, πάνω δεξιά να σου βγάλει την ανάλυση.

περναει ηχο dolby digidal 5.1? το Mecool M8S PRO W