Sennheiser HD 820 - Closed Back Flagship! O κλειστού τύπου αδερφός των HD 800s

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Sennheiser HD820

H νέα ναυαρχίδα της Sennheiser για την κατηγορία των ακουστικών κλειστού τύπου είναι εδώ!
Πρόκειται για το νέο παιδί της Hi-Εnd σειράς της Sennheiser και έρχεται να συμπληρώσει τα HD800 και HD800s
H εμφάνιση το αποδεικνύει

HD820mood1z.0.jpg


Οι ομοιότητες με τα HD800s είναι πολύ μεγάλες ωστόσο χαρακτηριστική διαφορά αποτελεί η χρήση καμπυλωτού Gorilla Glass στην πλάτη των ακουστικών!
Κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί ποτέ σε ακουστικά.

HD820quarterz.jpg


HD820Sidez.jpg


Αλλη μία βασική διαφορά είναι η χρήση νέων pads με μίξη συνθετικού δέρματος και microfiber προφανώς για καλύτερο σφράγισμα/απομόνωση

HD820Frontz.jpg


Αναμένουμε άμεσα και την επίσημη ανακοίνωση από την Sennheiser στην CES 2018.
Τα HD820 αναμένονται μέσα στο καλοκαίρι με αρχική τιμή τα 2400 ευρώ...

Πηγή: https://www.theverge.com/2018/1/8/16858130/sennheiser-hd-820-headphones-price-release-date-ces-2018
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Είναι το διαολεμένο απίστευτο σε design. To πιο όμορφο/ιδιαίτερο ακουστικό που έχει φτιάξει ποτέ η Sennheiser.
Κατά την γνώμη μου πάντα γιατί κάποιος άλλος θα μπορούσε να πει ότι φέρνει σε μάσκα scuba diving

Μακάρι να φέρει επανάσταση στα ακουστικά κλειστού τύπου διατηρώντας την διαφάνεια και σε ένα βαθμό την μουσική σκηνή των 800 προσθέτωντας ομαλότερη αποκοπή χαμηλά (το οποίο όντας κλειστό θα το πετύχει).
2400 ευρά να μην έκανε...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Υπομονή μέχρι να μαζευτούν τα ευρά , θα έχει πέσει και η τιμή :flipout:
Πάντως σοβαρά τώρα ΤΟ ΘΕΛΩ ....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Εμένα πατάτα μου μυρίζει. Οτι και να ναι, το γυαλί είναι γυαλι και ακούγεται χαλιά οποίος ήχος σκάσει πανω του και γυρίσει φάτσα φορά στα αυτιά.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Εμένα πατάτα μου μυρίζει. Οτι και να ναι, το γυαλί είναι γυαλι και ακούγεται χαλιά οποίος ήχος σκάσει πανω του και γυρίσει φάτσα φορά στα αυτιά.

Που ξες...μετά την έρευνα των γερμαναραδων...μπορεί να ακουγεται σαν ελεγχόμενο echo chamber!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Πατάτα είναι , άσε που να ξέρει τώρα ο Alex Grell , εδώ μιλάνε οι μεγάλοι μηχανικοί ήχου του αβ κλαμπ....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Καλά. Κάτσε να τα πιασει στα χέρια του ο Αι βασιλης (tyll) που τον εμπιστευομαι και είναι χαρακτήρας σταθερός και ακέραιος να μας πει.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Δεν ήξερα οτι κάνει review μετά απο κατανάλωση ποτών...
Το Community τον εμπιστεύεται πάντως.

εγω λεω να βαλουμε ολοι απο 100ε να τα παρουμε για να τα ακουσουμε...και αν καποιος του αρεσουν τα τσιμπαει....αλλιως θα πουμε οτι το καναμε δωρο στο avclub....εεε; εεε;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Πάντως είναι πρωτοποριακή ( ; ) η επιλογή του τζαμιού.
Υποθέτω οτι έχει πεσει το ανάλογο dampening απο τη μέσα πλέυρα. Είναι και το πρακτικο τους δύσκολο. Θα θέλουν συνέχεια καθάρισμα και περισσότερη προσοχη μη σπάσει ή μη γρατζουνιστει.
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
1. Είναι gorilla glass δεν παθαίνει τίποτα. (Εκτός αν σου πέσουν στο πλακάκι...)

2. Their legendary Sennheiser Ring Radiator transducers are fitted with unique glass covers. Revealing the great look of the technical component within, this visually striking feature was actually developed wholly in service to the sound: The concave glass reflects the sound waves from the rear of the transducer to an absorber, which results in minimal resonance. Thus, the sound waves are effectively “gone” like they would be in open headphones.